Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Příjem MUX 24 DVB-T2
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xplechovka



Založen: Jan 15, 2021
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po leden 25 2021, 17:48    Předmět: Citovat

citace:
A to je fakt takovej problém zavolat odborníka s měřákem, aby to udělal kvalitně a se zárukou?

Děda oslovil místního anténáře někdy začátkem prosince, slíbil že se staví, doteď nic. Bavil jsem se známým z úplně jiné vesnice ke kterému se ten stejný anténář stavuje už od listopadu takže známý co potřeboval si nakonec pořešil sám… Na začátku jsem doufal že je problém v settopboxu EM190-S, objednal jsem Technisat (s tím jsem měl dobré zkušenosti v době DVB-T1) ale tím jsem MUX24 nezprovoznil, dalším zkoumáním jsem zjistil že je problém v anténě a tady je to trochu složitější než vyměnit jeden settopbox za jiný.

citace:
Problém je, když majitel trvá na tom, že musí mít anténu pod střechou. Na to žádný soudný anténář záruku nedá.

Děda měl přead x lety více antén na střeše (sám si je i vyráběl) ale pak se bál že by do antény mohl udeřit blesk a tak je přesunul pod střechu.

citace:
A odstranils taky napájecí výhybku a nahradil ji normálním konektorem?
Jestli jsi tam tu výhybku nechal, a jen zapnul napájení na settopboxu, přes výhybku zesilovač těch 5 V nedostane, leda bys najradil 12 V zdroj přepínatelným.

Tohle mě nenapadlo, napájecí výhybka tam vždy zůstala.
V sobotu byly takové podmínky šíření signálu že s aktuálním zapojení SWA-14 s 12V se na 674Mhz jen občas objevil napůl rozmazaný statický obraz. Zkusil jsem 5V napájení bez výhybky. Bohužel už nemám Technisat ale jen emos EM190-S který v informacích o signálu zobrazuje jen nicneříkající procenta (zlatý technisat podávající hodnoty dBuV) kanály 514Mhz a 570Mhz síla klesla ze 100% na 98/99% kvalita zůstala na 100%, kanál 626Mhz síla klesla ze 100% na 97% ale zmizelo poskakování kvality mezi 98% a 100%, kanál 674Mhz síla klesla z 62% na 54% padání kvality na 0% zůstalo a obraz nenaskočil.

citace:
Jenomže z Nemochovic není přímá viditelnost na žádný z vysílačů MUX24, s anténou pod střechou to není už vůbec žádné hosana.

Ve skutečnosti je to hned vedlejší vesnice Chvalkovice, která je o kousek výš než Nemochovice ale přímá viditelnost na vysílače taky není.


citace:
Leží mně tu použitý do antény- kanálový K46/21dB od "Anténa",já ho v našich podmínkách už nevyužiju, Kapánsko tu jede dobře.
Klidně Ti ho pošlu přes zásilkovnu, cena - když dáš navíc na jedno-dvě pivka ok, když né, tak to taky přežiju

Něco jako tohle? (Na pivka samozřejmě rád přispěju Very Happy)
https://www.antena.cz/antena-zesilovace-kanalove-pro-1-kanal-uhf-22db-do-anteny-p62012/
Namontuju do síta a bude to zesilovat jen K46, ostatní kanály projdou bez zesílení? Nebo je to zařízne a budu potřebovat druhou anténu a slučovač jak navrhuje níže Hill?

citace:
Tady se v podobných podmínkách osvědčila kombinace dvou antén a selektivního zesilovače pro anténu přijímající ten nejslabší signál, což je téměř kdekoli právě MUX24. A nechat si tu anténu na delším kabelu a hledat místo nejlepšího příjmu.
Selektivní slučovač není povinný, ale škoda každého decibelu ztráty v širokopásmovém slučovači.
No, a kdyby ja konci dole bylo toho signálu málo, protože je někde cestou rozbočený na víc televizí, dá se místo pasivního rozbočovače zařadit rozbočovač aktivní se ziskem daným počtem výstupů.


Instalace má sloužit jen pro jednu televizi - žádné rozbočování není potřeba,
Chápu to správně že pro MUX21, 22 a 23 dám síto se syntetizačním členem to připojím do slučovače, pro MUX24 budu mít zvlášť další anténu tady nevím jestli použít druhé síto, nebo bude lepší vaten 20? k té připojím zesilovač a pak taky do slučovače?

Ke slučovači - č.234
Podle obrázku bude X: K1-K41 a Y: K46
V popisku na eshopu teroz je uvedené že je napájení průchozí na K1-X a za příplatek vyrobí průchozí i na druhý vstup, ale já potřebuju aby bylo napájení průchozí jen na K46-Y stačí když to uvedu do objednávky? Odfiltruje tento slučovač i co je nad kanálem K46? Nebo nad 700Mhz (LTE) i na vstupu ze síta K1-K41?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 25 2021, 19:21    Předmět: Citovat

Ten slučovač Teroz 234 ti dodají na zvolený rozsah + jednotlivý kanál, jak si specifikuješ v objednávce, stejně tak je tam možnost upozornit na to, že požaduješ napájení vstupu K46. Splní každé fyzikálně možné přání, jen ta změna průchodu napájení stojí pár korun navíc.

Selektivní zesilovač k umístěno v anténní krabici nutn nemusí mít horší potlačení signálů mimo požadovaný kanál, než selektivní zesilovač "do kabelu". Ale musí být v samostatné anténě určené výhradně pro příjem toho jednoho kanálu, Bez měření totiž nezjistíš, jak moc potlačí anténa s tím zesilovačem ty silné signály na nežádaných kanálech, natožm jak zdeformuje jejich charakteristiku. Jestli je potlačí dostatečně, záleží na tom, o kolik jdou tyto MUX21-23 silnější, ale i tak je dále potlačí selektivní vstup slučovače.
Anténu bez zesilovače (na ty silné signály) umístíš do místa a směru nejlepšího příjmu a necháš ji tam. S anténou se zesilovačem pak můžeš hledat místo a směr nejlepšího příjmu jinde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xplechovka



Založen: Jan 15, 2021
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 22:01    Předmět: Citovat

Objednal jsem jen 25m kabelu Belden H125 Cu PolyEthylen a F-konektory (i s poštovným 840Kč) a namontoval síto EMOS s předzesilovačem BEN-025 na půdu na místo, kde mi technisat ukazoval pro kanál 674Mhz sílu signálu 61dBuV a kvalitu 100%, tentokrát jsem sebou měl jen EMOS-190S na něm to ukazovalo sílu 93/94% a kvalita držela na 100%.
V obýváku box ukazoval pro 514 MHz, 570 MHz a 626 MHz sílu i kvalitu 100%, pro 674Mhz síla 92/93% a kvalita držela na 100% a takhle už to běží týden, obraz se nezasekává ani nekostičkuje, a to děda testuje po většinu dne i večera. Těžko říct jestli to vydrží i po zaputí 5G na 700Mhz?
Byl bych radši kdyby se to udělalo pořádně jak navrhuje Hill - Kojál bez zesilovače a zesilovat jen 674Mhz, ale to by děda dal dalších 1630Kč +2x poštovný (kanálový zesilovač, slučovač a vaten VT20) za stejný výsledek jako je teď - fungující všechny programy MUX21 - 24. Ještě mě u toho trochu děsí že kdyby došlo na přeladění vysílačů, tak bych musel znovu kupovat kanálový zesilovač a slučovač na jiné kanály? Ale netuším jak moc je reálné že na přeladění dojde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 22:58    Předmět: Citovat

Budiž dědovi přáno, ať mu to ke spokojenosti chodí za každého počasí.
Jestli to tak bude, tím líp.
To řešení, co jsem doporučoval, sice něco stojí, ale je ověřené, i když antéba kouká přes BTSku vzdálenou ani ne 100 metrů, ale vysílající na 433 a 464 MHz poměrně širové spektrum a o 54 metrů za ní je další BTSka s LTE. To vše širokopásmový zesilovač neměl rád. Kanálový s tím problém nemá.
Jo, a na Technisata můžeme dnes leda tak postavit květináč. Mám ho taky....
A stejně jsem nepobral, jestli ve výrobě kalibrovali údaj o intenzitě napětí ba vstupu, ten kousek, co mám, totiž souhlasil s údajen naměřeným Kathreinem. Jenže dnes je to už jedno - nenajde televizní DVB-T signál, který "umí", tak neměří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund