Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Příjem MUX 24 DVB-T2
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xplechovka



Založen: Jan 15, 2021
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá leden 15 2021, 18:30    Předmět: Příjem MUX 24 DVB-T2 Citovat

Zdravím, potřeboval bych naladit MUX24 na jednom místě viz mapa (M2 - výška 333m):



Na jiném místě ve stejné vesnici mám větší prostor k testování (M1 - výška 360m)

(MUX21 514MHz, MUX22 626MHz a MUX23 570MHz se dají polským sítem chytit bez většího úsilí pravděpodobně z vysílače Kojál - 100kW)
Jako jediná možnost pro MUX24 mi přijde kanál 674MHz

Vysílače, které mi přijdou relevantní:
Brno Kojál 514MHz, 570MHz, 626MHz, H, 100 kW, 29,4 km,
Brno, Hády 514MHz, 570MHz, 626MHz, H, 10 kW, 31,8 km,
Brno, Hády, malý vysílač, 674 MHz, H, 5 kW, 31,9 km,
Brno Jihlavská 674 MHz, H, 10 kW, 39,5 km,
Brno Barvičova 674 MHz, V, 10 kW, 39,5 km,
Hodonín 674 MHz, H, 10 kW, 35,0 km,
Znojmo 674 MHz, H, 10 kW, 81,2 km,
Vyškov 674 MHz, H, 100 W, 11,2 km,
Blansko 658 MHz, H, 501 W, 37,0 km,

A teď k měření:
Na obou místech jsou antény umístěné na půdě pod křidlicovou střechou, přesun na střechu nepřipadá v úvahu
Mám k dispozici 3x polské síto, každé s jiným předzesilovačem:
- SWA-14 (koupené někdy v 90. na tržnici), tohle síto je vyrobené ze silnějších drátů než další dvě
- BEN-025 uvnitř antény EMOS EM-025, tento zesilovač má údajně LTE filtr, u antény byl i samotný syntetizér
- DX-7070
- Podle místních rad jsem ze všech tří sít odebral přídavné direktory, jestli to mělo vliv jsem neměřil
- Zkoušel jsem trik s odpojením 12V napájení a zapnutím 5V napájení v TechniSat boxu, na žádném z výše jmenovaných zesilovačů to nefungovalo - žádný signál
- Měření provádím tak že si vezmu na půdu PC monitor, settopbox TechniSat DigiPal T2/C DVR, připojím anténu, sleduji sílu signálu a hledám nejlepší místo a směr

M1 testovací je ve vesnici výš (360m):
EMOS EM-025 jen se syntetizérem, maximální naměřené hodnoty:
514 MHz, 570MHz a 626MHz 61 dBuV
674 MHz 50 dBuV
Všude držela kvalita 100%, jen u 674 MHz to v nějakém místě chvilku skočilo na 80% obraz se myslím nezasekl

SWA-14
674 MHz 80 dBuV
Kvalita drží 100%

BEN-025
674 MHz 76 dBuV (překvapil mě horší výsledek oproti starému SWA-14)
Kvalita drží 100%

M2 je níže (333m) - místo kde je potřeba zprovoznit MUX24:
SWA-14 na půdě jsem našel místo se sílou signálu 58-59 dbm ale kvalita lítala chvíli 50% chvíli 100% pak zas 20% (přijde mi divné že tohle se na M1 neděje) na technisatu se po pár minutách zasekne obraz na pár vteřin a pak zase rozběhne a tak pořád dokola

DX-7070 síla signálu okolo 48 - 51dBuV kvalita pořád 0%, obraz nikde

BEN-025 od LTE filtru jsem si sliboval že odfiltruje rušení a zmizí problémy s lítáním kvality, síla signálu byla 55 dBuV ale kvalita pořád 0%, zkoušel jsem předzesilovač namontovat na síto se slinějšími dráty ale žádná změna

Nakonec jsem na místě nechal SWA-14 - připojený settopbox EMOS-190S občas kostičkování a záškub Technisat na tom byl možná o trošku líp (čekal jsem že bude výrazně lepší)
U TV je stav 674MHz 52dBuV a kvalita chvilkama padá pod 50% a zasekávání jak jsem popisoval výše
ostatní multiplexy problém nemají:
514 MHz má 72dBuV a 100%, 626MHz má 70dBuV a 100%

Pak jsem šel ještě na jinou část půdy a tam jsem s BEN-025 našel jedno místo, kde byla na 674 MHz síla 61dBuV a kvalita držela na 100%, ale neměl jsem dost dlouhý koaxiální kabel.

Prosím o radu jak to dotáhnout do konce?
Je mi jasné že DX-7070 a SWA-14 patří do starého železa a neměly by se už používat, kanál 674MHz je blízko mobilnímu internetu na 700MHz, pravděpodobně díky tomu padá kvalita DVBT-2 signálu. BEN-025 tuším není žádný zázrak když se prodává za 77Kč.

Varianta 1:
Koupím jen kvalitní koaxiální kabel (i s rezervou cca 25m), vybral jsem tento:
https://www.antena.cz/koaxialni-kabel-6-8-1-mm-belden-h125-cu-pe-p90635/
je OK?
A nechám síto emos s BEN-025 v místě kde byla na 674MHz síla signálu 61dBuV a kvalita 100%
Tady mě napadá může signál klesnout z 61dBuV na nepoužitelnou úroveň? Třeba horším počasím nebo sněhovou vrstvou na střeše?

Varianta 2:
Do emos síta dám syntetizační člen a k tomu nějaký lepší zesilovač. Který poradíte? (ideálně ze stránek antena.cz abych to mohl objednat i s kabelem najednou)

Varianta 3:
Zkusit Yagi anténu. Líbí se mi tahle: (i když se s tím bude pod střechou hůř manipulovat)
https://www.antena.cz/vaten-vt-20-antena-pro-dvb-t2-lte-700-zisk-18-7dbi-p117470
Je nějaká pravděpodobnost že na stejném místě kde mi funguje síto bude fungovat i tohle?
Jaký k tomu zesilovač?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá leden 15 2021, 18:51    Předmět: Citovat

xplechovka napsal(a):
Varianta 2:
Do emos síta dám syntetizační člen a k tomu nějaký lepší zesilovač. Který poradíte? (ideálně ze stránek antena.cz abych to mohl objednat i s kabelem najednou)

Pokud používáš "syntetizační člen", tak tady je jediná rada: anténář s měřákem Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2791
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: pá leden 15 2021, 19:04    Předmět: Citovat

Když zesilovač, tak něco, co "umí" je IV. a V. pásmo, nejlépe s odlaďovačem silnějších signálů nad a pod TV pásmem
I když nejlepší je, pokud se to dá udělat bez zesilovače
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petr-p10



Založen: Jul 09, 2008
Příspěvky: 111

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2021, 11:48    Předmět: Citovat

ta vaten 20 je dobrá volba je možné použít i kratší pokud zes. tak použij alcad am 183 u antény, ten koax je ok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 596
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2021, 17:17    Předmět: Citovat

Mít 30km od baráku 100kW svářečku a cpát tam polský síto se zesilovačem nebo cokoliv se zesilovačem je totální kravina. Sežeň si někoho s profi měřákem a zaplať mu za to ! Bez echoanalýzy a změření Mer by carrier to stejně nemůže pořádně dopadnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2021, 19:54    Předmět: Citovat

xplechovka napsal(a):
...Zkoušel jsem trik s odpojením 12V napájení a zapnutím 5V napájení v TechniSat boxu, na žádném z výše jmenovaných zesilovačů to nefungovalo - žádný signál...

A odstranils taky napájecí výhybku a nahradil ji normálním konektorem?
Jestli jsi tam tu výhybku nechal, a jen zapnul napájení na settopboxu, přes výhybku zesilovač těch 5 V nedostane, leda bys najradil 12 V zdroj přepínatelným.
Zatím jsem nenašel polské síto, ve kterém by ten zesilovač na 5 V nefungoval vůbec.
Toto snížení napájecího napětí jsem používal jako nouzovku, aby lidi měli vůbec nějaký signál, než dorazí potřebný materiál na předělávku, už dlouho doma neskladuji "díly pro každou situaci". Ojediněle to na napájení ze settopboxu hraje dodnes, protože karantény nebo počasí nedovolily to předělat. Ale předělávka je stejně čeká pro případ, že si koupí novou televizi. Ty napájené pro anténu vyvedené nemají.

Potvrzuji, co tu napsal Decmen: zesiilovač v anténní krabici tak blízko u vysílače 3x100 kW je nesmysl. V takových místech uživí i polské síto se synetrákem nejméně dvě televize (samozřejmě přes rozbočovač) i bez zesilovače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rayx



Založen: Sep 26, 2014
Příspěvky: 350

PříspěvekZaslal: po leden 18 2021, 7:52    Předmět: Citovat

Pánové, neřeší 100kW od ČRA ktery mu jedou, tedy ten Kojál co mu spadl do přehledu také,
řeší MUX24 a ten z těch alternativních má maximálně 10kW ...

MUX24 nemá po republice nikde více jak 63kW a to jen na dvou lokalitách, pak pár 40kW a 20kW a zbytek pak ještě výrazně méně Evil or Very Mad
https://www.multiplex24.cz/images/uploaded/Digital%20Broadcasting%20s.r.o._vys%C3%ADla%C4%8De%20MUX%2024_13012021.pdf.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 18 2021, 11:02    Předmět: Citovat

Ale o tom také řeč není, bavíme se hlavně o tom, že těch 3x100 kW relativně zblízka a širokopásmový zesilovač v anténě nejsou vhodná kombinace.

Jenomže z Nemochovic není přímá viditelnost na žádný z vysílačů MUX24, s anténou pod střechou to není už vůbec žádné hosana.
Tady se v podobných podmínkách osvědčila kombinace dvou antén a selektivního zesilovače pro anténu přijímající ten nejslabší signál, což je téměř kdekoli právě MUX24. A nechat si tu anténu na delším kabelu a hledat místo nejlepšího příjmu.
Selektivní slučovač není povinný, ale škoda každého decibelu ztráty v širokopásmovém slučovači.
No, a kdyby ja konci dole bylo toho signálu málo, protože je někde cestou rozbočený na víc televizí, dá se místo pasivního rozbočovače zařadit rozbočovač aktivní se ziskem daným počtem výstupů.



pod_Hradiskem.png
 Komentář:
Třeba takto.
 Velikost:  88.66 kB
 Zobrazeno:  206 krát

pod_Hradiskem.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1859
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: po leden 18 2021, 11:15    Předmět: Citovat

A to je fakt takovej problém zavolat odborníka s měřákem, aby to udělal kvalitně a se zárukou? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 18 2021, 11:36    Předmět: Citovat

Problém je, když majitel trvá na tom, že musí mít anténu pod střechou. Na to žádný soudný anténář záruku nedá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 563
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: po leden 18 2021, 14:36    Předmět: Citovat

Leží mně tu použitý do antény- kanálový K46/21dB od "Anténa",já ho v našich podmínkách už nevyužiju, Kapánsko tu jede dobře.
Klidně Ti ho pošlu přes zásilkovnu, cena - když dáš navíc na jedno-dvě pivka ok, když né, tak to taky přežiju Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1178
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: po leden 18 2021, 16:13    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...že musí mít anténu pod střechou. Na to žádný soudný anténář záruku nedá.
Anténu pod střechou mám už od začátku digitálního vysílání. Příjem přes kopec a žádné problémy. To jsem netušil, že by to nebyla všeobecně uznávaná varianta.
Pravda, střecha není plechová, ale z eternitových šablon Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1859
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: po leden 18 2021, 17:09    Předmět: Citovat

Hill
A proč ne?
Běžně antény pod střechu instaluju a nemám s tím problémy. Prostě změřím signál a potom rozhodnu zda do toho půjdu. Mám i několik STAček s anténama pod střechou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 18 2021, 20:31    Předmět: Citovat

Taky to dělám, ale těch míst, kde střecha nevadí za jakéhékoli počasí i pro MUX24, není mnoho, většinou z nich mají alespoň na jeden vysílač MUX24 výhled. Ty tu máme v dosahu tři. Ale jsou místa, kde je problém ulovit aspoň jeden. Mít na paneláku střechu, nejspíš by to také šlo, signálu je tu šest půlek, ovšem jen na MUX21-23. Pro MUX24 jsem před STA musel vrazit 15 dB předzesilovač, i když na oba vysílače (33 km) je výhled. Samotná vložka ani se 14 dBi anténou nestačí.
Takže ano, kde na to podmínky jsou, ať si je anténa pod střechou, ale tam, kde ty 10 kW vysílače s nejméně převýšeními překážejícími na trase jsou 40 a více km vzdálené, už jak střecha, tak hlavně malá výška antény, která mohla být o dva tři metry výše, ale venku, i 10 dB a víc.
Nerozporuji potřebu změření a nalezení nejvhodnějčího místa pro anténu, jen trvám na tom, že na půdě to není ani zdaleka pravidlem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1859
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: po leden 18 2021, 21:43    Předmět: Citovat

Já taky netvrdím, že pod střechou je to pravidlo. Jen jsem psal, že tam, kde to příjmové podmínky dovolí, tak na to klidně záruku dám. A pokud jsou ty podmínky opravdu dobré, tak si myslím, že pod střechou to má i svá pozitiva. Nehrozí třeba v době inverzí námrazy na anténách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund