Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak moc se dají snížit otáčky oběhového čerpadla?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dave001



Založen: Jan 16, 2012
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne leden 10 2021, 15:04    Předmět: Citovat

Taky jsem měl podobnou myšlenku. Mám krbovky Verner, výměník asi 5l, záložní zdroj od Ptáčka. Chová se to podobně pulsně. Okruh na krátko ani ventil nemám.
Tak jsem chtěl podle teploty v tom výměníku upravit otáčky čerpadla, čím vyšší teplota tím vyšší otáčky. Ten sinusový měnič s kvadratickou křivkou lze ubastlit celkem snadno. Chtělo by tu teplotu ale měřit s co nejrychlejší odezvou někde přímo v tom výměníku. Ten náhradní zdroj jsem chtěl stejně vyměnit za sinusový... Zatim je to ale pouze teorie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: ne leden 10 2021, 15:37    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
A největší paka nevědí , že čerpadlu se uzavřením nic neděje . Dokonce ta s elektronikou dnes sníží ty otáčky samy . Vložením "směšovacího" ventilu v tomto případě sebere pako bezdůvodně hmotné prostředky majiteli otopné soustavy bez žádného přínosu .
Zajímavé, takže má jen přiškrtit výstup a táhnout jen trochu vody, aby udržel teplotu vody v kotli i radiátorech? A jak to vybalancuje, aby nepřetopil? Tohle řešení mě zajímá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne leden 10 2021, 16:38    Předmět: Citovat

kejki napsal(a):
aby udržel teplotu vody v kotli i radiátorech?
Na to je nejlepší obalit radiátory molitanem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5115
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne leden 10 2021, 18:38    Předmět: Citovat

Znal jsem týpka, co razil teorii, že prostorový termostat musí být blízko radiátoru, jinak se moc protopí.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radimosso



Založen: Mar 15, 2007
Příspěvky: 737
Bydliště: Č.Těšín

PříspěvekZaslal: ne leden 10 2021, 18:57    Předmět: Citovat

Kondenzák mi samozřejmě kondenzuje....

Jde mi o to, že mi to při nízkém výkonu v topeništi v podstatě vychlazuje topení, zpátečka má třeba 33 a plyn kotel topí na 44 a z výměniku jede jen 38...
ty termostaty mají slušnou hysterezi.... zapne při 45 ale vypne při 35 cca
kdybych měl čerpadlo s nízkým průtokem třeba cca 150l za hod , tak mi to bude malé tlačit sice malé množství vody ale o teplotě třeba nad 40 a když přiložím víc tak to poroste, ale ta vyšší teplota se rozředí hned jak se smíchá s vodou z plyňaku a ohřeje ji o pár stupňů....

koukal jsem na čerpadlo WILO YONOS PICO

a to nejslabší se dá nastavit i na 4W .... ale moc nejsem chytrý z diagramu jaký to má průtok

Nejde mi o výtlak , to vytlačí to z kotle....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1738
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: ne leden 10 2021, 21:47    Předmět: Citovat

Radimosso napsal(a):
ty termostaty mají slušnou hysterezi.... zapne při 45 ale vypne při 35 cca
tie najlacnejšie k..k..tiny z alíka to vedia aj na 0,1 stupňa.. treba ti niečo presnejšie ? (ofset je nastaviteľný) mám jeden navyše až chceš...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4253
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: ne leden 10 2021, 22:02    Předmět: Citovat

Bobane bohužial nevieš o čom píšeš. Ten kotol alebo krb potrbuje mat zabezpečené riadne vyplachovanie........ Nevadi ale necham ta v tom. Ak by zadavatel vlakna chcel tak mi moze napisat sz, zavolame si a nakreslím mu to.pripadne ak by chcel tak mu vysvetlím ak je to s prietokom toho cerpadla. Ono je taje pokekadlo ze kto chce kam pomozme mu tam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5226

PříspěvekZaslal: ne leden 10 2021, 22:06    Předmět: Citovat

Chce to ten termostatický ventil jak to bylo nakresleno. Jinak dochází k nízkoteplotní korozi výměníku a navíc k tepelným šokům materiálu.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4253
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: ne leden 10 2021, 23:03    Předmět: Citovat

Jasne rezis je to tak, ale daj ****** rozum, nebude vedieť čo s ním. A hlavne keď tu nejaký boban píše.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po leden 11 2021, 0:20    Předmět: Citovat

To rezis a ostatní , ku rva to nechcete číst ani stránku ? Na ho vno pak odpovídáte . Zkuste někdy odpovědět tazateli na dotaz !
Rosení ho nezajímá !!!!
I při maxvýkonu teče studený !!!
Jeden ignorant vedle druhýho .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radimosso



Založen: Mar 15, 2007
Příspěvky: 737
Bydliště: Č.Těšín

PříspěvekZaslal: po leden 11 2021, 4:22    Předmět: Citovat

Zkusím ten můj systém slovně přesně popsat.

Mám starý otevřený krb, který má dost silný tah a nemá klapku v komíně,
ale nechce se mi ho rušit nebo rekonstruovat totálním zbouráním a nahrazovat vložkou, protože to by stálo desítky tisíc, ten bordel by doma asi nerozdýchali, je to v otevřené hale se schodištěm a hlavně je to celé obložené mramorem a ten jak jsem zjistil stojí dost šílení peníze a hlavně bych ho už nikde nesehnal.
Má to sloužit k občasnému zatápění a ne jako kotelna. Tím že je otevřený s velkým tahem a bez klapky, jsem se rozhodnul, že nad ohniště vrazím alespoň nějaký výměník, abych trochu zbrzdil tah a nějaké to teplo dostal i do vody v topení. Ale nechci do toho investovat moc , asi se to nikdy nevrátí.... spíše jde o pocit.

Stočil jsem 15 mm měkkou měděnou trubku na spirálu v průměru 20cm s šířkou cca 55cm. Má to asi 11m ve spirále a dva půlmetrové vývody přes stěnu do kotelny, která je za krbem na druhé straně. Tam dopojeno ventily , zpětnou klapkou na výstupu, aby mi do spirály netlačil plyn. kotel , když se v krbu netopí a oběhové čerpadlo jsem použil z nějakého starého kotle.
Čerpadlo mi spíná regulátor SP100.
Nevýhoda je v tom, že pokud rozdělám na začátku moc velký oheň,
tak se spirála nahřívá stranově nerovnoměrně , protože na vystupu ji drží ta klapka a na zpátečce je čerpadlo , které má jistou propustnost ikdyž stojí,
Takže docílím po několika minutách toho, že na výstupu výměníku hned u zdi, kde to pro co nejrychlejší odezvu měřím , mám na straně výstupní s termostatem cca 36 a na zpátečce to letí přes 70 a výše a termostat nastavený na 40 nechce sepnou a voda málem začne vařit.
A to teplo se v podstatě rozpínáním vody posouvá pomalu proti směru, protože má volný směr přes to čerpadlo. Zkoušel jsem to desítky krát , ladil tu teplotu sepnutí a nakonec asi dám termostat i na tu zpátečku , ať sepne jako první třeba při 60 , ať mi ta voda nezačne vařit a teplotně to tak nenamáhám. Dám oba termostaty pře relé a budou spínat oba, prvně zpátečka a po pár vteřinách se nahřeje průtokem ten na výstupu a sepne.
Ten od zpátečky se rychle ochladí a vypne. To vyřeší problém sepnutí čerpadla.
Další problém je, že ten relativně malý výkon výměníku a velký průtok čerpadla neohřeje vodu dostatečně tak aby mi nepouštěl do systému vodu chladnější než sám plynový kotel.

K rošení .... ta měď nerosí ani uvnitř krbu ani na výstupu ze zdi , při jakékoliv teplotě.

Třícestný ventil s termostatem asi problém vyřeší ,ale pořizovací cena a cena úprav mi nestojí za to a stejně by to neskutečně asi brzdilo ten zbytečně velký průtok čerpadla. které to vše rychle vychlazuje.

Jak už tady někdo psal, že to čerpadlo neureguluju níže, aby se i bezpečně roztočilo, při nízkém výkonu a ty teplotní pulzy do topení moc nevadí, pokud to ochráním dvěma termostaty tak, aby mi to do systému nepouštělo chvilkově skoro vařící vodu.
Možná se mi někdy podaří sehnat z nějaké rekonstrukce čerpadlo modernější s elektronickou regulací a to si pak dám na min výkon a bude to pak topit "plynuleji".

Tak jsem snad plně popsal , co vlastně řeším a nerad bych aby docházelo k hádkám z domněnek, když jsem něco nenapsal a proč to chci řešit jednodušeji a levněji...

děkuji za pozornost Smile a rady Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4253
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: po leden 11 2021, 9:04    Předmět: Citovat

Nechce sa mi to celé čítať ale keď použiješ ten trojcestný ventil tak z výmenníka ti do kúrenia pôjde len prebytok tepla, ktorý bude vždy väčší ako 65°C
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radimosso



Založen: Mar 15, 2007
Příspěvky: 737
Bydliště: Č.Těšín

PříspěvekZaslal: po leden 11 2021, 9:29    Předmět: Citovat

kutilmil napsal(a):
Nechce sa mi to celé čítať ale keď použiješ ten trojcestný ventil tak z výmenníka ti do kúrenia pôjde len prebytok tepla, ktorý bude vždy väčší ako 65°C





no kdybys to četl, tak se dozvíš že to je pro mě právě nevítaná investice a stačilo by mi tam spát přebytky nad 45 °C
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1635
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: po leden 11 2021, 16:29    Předmět: Citovat

Což to oběhové čerpadlo spínat intervalově? Třeba 5s jede, 10s čeká....Škodit by mu to nemělo a tepelné konstanty výměníku jsou dost velké, aby to vyfiltrovaly. Střída by se dala odvodit od teploty vody a regulovat na nějaké optimum.
Ale jestli ti nejde i o úsporu elektřiny, tak bych prostě ručně přiškrtil průtok ventilem, nastavit dle potřeby.


Naposledy upravil Olchor dne út leden 12 2021, 7:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po leden 11 2021, 19:55    Předmět: Citovat

Nazdar. Regulace obyč oběhovek se dělala tak, že se část vody vracela zpět na vstup. Když bys reguloval otáčky skluzem, tak se časem dostaneš do situace, kdy se Ti nerozběhne. Některý modely mají fluidní ložiska, takže při snížených otáčkách Ti přestává fungovat hydraulický nadnášení rotoru a zvýší se Ti opotřebení ložisek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund