Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pračka BOSCH WLM24460BY - VYŘEŠENO

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 8:52    Předmět: Pračka BOSCH WLM24460BY - VYŘEŠENO Citovat

Vážení kolegové,
prosím o pomoc.
Pračka BOSCH WLM24460BY.
Stáří asi 9-10 let, výborný stav, jen po jednom dítěti Very Happy

Nevypadá to extra složitě, ale díky očazení a oprýskání některých součástek je těžko určit, co a kam..

Prosím prosím - pomohli byste mi najít schéma té elektroniky?

Ideálně i zbytek pračky, abych pak nehledal ještě něco dalšího u motoru, čerpadla, termostatů, hladiňáků..

Mockrát děkuju předem.



deska celkem.jpg
 Komentář:
 Velikost:  154.67 kB
 Zobrazeno:  304 krát

deska celkem.jpg



stitek zespod.jpg
 Komentář:
 Velikost:  52.79 kB
 Zobrazeno:  66 krát

stitek zespod.jpg



detail seshora.jpg
 Komentář:
 Velikost:  51.96 kB
 Zobrazeno:  103 krát

detail seshora.jpg



detail vykonovych rele.jpg
 Komentář:
 Velikost:  112.91 kB
 Zobrazeno:  95 krát

detail vykonovych rele.jpg



pomocna rele.jpg
 Komentář:
 Velikost:  53.92 kB
 Zobrazeno:  69 krát

pomocna rele.jpg




Naposledy upravil sinclair dne út leden 19 2021, 20:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 8:59    Předmět: Citovat

Máš strelený LNK v zdroji. Na to nepotrebuješ schému celého plošáku či práčky. Daj si vyhľadávať napr LNK304 tu na fóre.

p.s.:jáááj sorry sinlcare, som si nevšimol že si to ty. Prepáč. Ja že nejaký začiatočník.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5652
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 10:32    Předmět: Citovat

Ten střelený LNK a přerušený ten "oprýskaný" odpor je vidět na první pohled. Nic víc vadného tam nebývá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 11:49    Předmět: Citovat

Odpor zde mívá hodnotu kolem 100 Ohm a namísto LNK 304 lze použít i LNK 306 v PN i GN provedení. Za zvážení stojí i výměna elytu na primáru zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2021, 19:04    Předmět: Citovat

Díky moc, kluci. Myslel jsem si, že bude ten měnič v háji.

EDIT:
Předpokládám dobře, že ten střelený, 100R pojistkový odpor, při průrazu spínacího prvku v LNK uchránil primár toho transformátorku? Nejspíš i proto tam ten odpor před grecem je.
Nebo bývá někdy poškozený i ten transformátorek? To by bylo asi v háji.
Ten druhý 6-pin brouk, neoznačený a politý epoxidem, bude asi optron?

Grec samotný je v pořádku, je to standardní 1A/600V DIP grec.
Elektrolyt, pověšený za grecem, je úplně běžný, 85°C 10uF/400V.
Výměna za poněkud lepší Nippon KXG 10/400, když je tam ten odpor před grecem, snad neuškodí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2021, 10:59    Předmět: Citovat

Transformátorek a vše ostatní, včetně můstku jsem ještě neměl vadné nikdy, můstek doporučuji proměřit diodovým testrem, ale to už jsi asi udělal. Po výměně těch třech zmiňovaných součástek vždy pračka jela. Ten druhý šváb ani nevím, k čemu je, ale nikdy jsem ho neměnil. Proč k tomuto ale dochází a nejen zde, mi nikdo nedokázal objasnit. Řekl bych ale, že zdroje na bázi TNY xxx nebo Viper XXX tímto tolik netrpí. Jinak v těchto pračkách s oblibou ještě odcházejí kříže u bubnu, mám jich už takových několik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4232
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2021, 11:20    Předmět: Citovat

sem tam primár trafa odejde, ale je to zřídka , ta druhá součástka v dip6 je zpětnovazební optočlen. Je potřeba vyměnit odpor za dostatečně napěťově dimenzovaný , když ten zdroj opakovaně zastartuje je na něm pár milisekund celé usměrněné napětí. Elyty u Bosche jsou dost kvalitní a ani nijak namáhané , tak bych ho neměnil, pokud je na oměření dobrý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 20:57    Předmět: Citovat

Podařilo se mi sice sehnat jenom LNK304P v DIP8B, ale tentýž obvod v smd pouzdře SMD8B je rozměrově zcela shodný, tak stačilo jen zkřivit hnáty podle původního odstřeleného.

Původní elektrolyt za můstkem byl zcela obyčejný, 85°C Samwha 10u/400V, ještě ze staré řady SG. Měl sice 9uF, ale preventivně jsem jej vyměnil za Nippon KXG 10u/400V.

Vyměnil jsem i neznačkový elektrolyt na 12V výstupu měniče, před vstupem do smd stabilizátoru 78M05. Byl to 105°C 220uF/25V, skutečná 192uF, vyměněn taktéž za Nippon KXG 220u/35V.

Pokud jsem z třívrstvé desky postřehl, tak napětím 12V přímo z toho měniče, se napájejí cívky celkem sedmi relé a také řídicí obvod bytelně chlazeného triaku BTB10/800CW.
Dokud se v pračce neposere zase něco jiného, tak ty elyty už ji asi přežijí Very Happy
Pojistkový MOX odpor 100Ω/3W, který je v přívodu síťového napětí do LNK304 /za kvalitním odrušením, čítajícím proudově kompenzovanou toroidní tlumivku, X kondenzátor 470nF/300VAC, dva Y kondenzátory 4n7/300VAC a 18mm 275V žlutý varistor/ - tedy odpor jsem vyměnil za pojistkový MOX odpor 100Ω asi hořčicové barvy, jaké se často používaly v televizorech, pro ochranu zdrojů proti vážné poruše některého funkčního bloku.
Kdysi jsem od televizáků dostal hrst různých, asi od 1Ω-820Ω s tím, že je mám označit, protože se pro nic jiného, než tuto ochrannou funkci nehodí - tož teď se hodily náramně.

Mnohokrát díky všem za pomoc - pračka už pere, jako o život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 9:08    Předmět: Citovat

Dobře provedená práce. Zdroj s LNK je však nevyzpytatelné divé zvíře a i po důkladné výměně kritických součástek se mi několik takto opravených praček vrátilo po pár měsících s toutéž závadou. Jestli nějaké přepětí v síti? Nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PbSn



Založen: Mar 29, 2016
Příspěvky: 128
Bydliště: Jindřichův Hradec

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 13:18    Předmět: Citovat

LNKčka odchází vždy v sítích TN-S. Alespoň jsem ještě neopravoval nic, co cucalo šťávu ze starého poctivého;-) "koupelnového" dvojdrátu. Především v bytových domech, kde je (zřejmě) použito TN-S i v okruzích před elektroměry, na rozdíl od běžnějších TN-C. Většinou jsou to novější domy, což je paradox. Asi vlivem nesouměrného zatížení v kombinaci s harmonickými od zapínaných indukček dochází k náhlým změnám napětí mezi L-N. Ale aj keby ste mi hlavu odrezali, tak neviem prečo to tak je. U příbuzného ve funglnágl novém bytě (kolaudace leden 2020), stěhovali se v únoru a zakmitávala televize. Tak jsem vytáhl mocnou techniku a vyrazil k nim. Během dopoledne 20 špiček 670 V necelou mS dlouhých, měřeno analyzátorem Fluke, jitter v normě až na období těsně před a po té dardě. Nějaké zapínání asi. Ovšem nenalezeno. U sousedů nic nezlobí. Rozvod nový, v naprostém pořádku. Jsou tam tedy všude přepěťovky a tlumivkami nešetřili, tak asi nějaká divoká kombinace C-L. Vyřešeno naprosto obrazek_cenzuraě - UPS před televizí, ale přestalo mne bavit se s tím mrcasit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 16:18    Předmět: Citovat

Ty, s tim TN-S bych si nebyl tak jisty... Segra bydli v cihlovem bytovem dome z 50-tych let a elektroinstalace v byte je jednofazove TN-C... a LNKacko ji po cca 10 letech ruplo taky... nicmene vytahl jsem ze starsi desky, vymenil odpor a filtrace a je to asi rok a je ticho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Trunda



Založen: Feb 23, 2021
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: út únor 23 2021, 22:50    Předmět: Citovat

Ahojte kamarádi Smile
Tak gratuluji sinclairovi k opravě a velkému štěstí, že mu odešlo zrovna jen LNKáčko Wink
Po rodině takto opravuju pračky, myčky kde komu a mě jak naschvál přesně tato pračka zdechla stylem, že na displeji chyba E65 ....
Pračku jsme měli asi 5 let a byl jsem fakt naštvaný, že jsem dohledal jen info, že v tomto případě je poškozený program v paměti mikrokontroleru. Od té doby asi 4 roky mám pračku na půdě, protože z principu ji přeci nevyhodím Very Happy ... byla totiž jinak jak nová.
A tak jsem občas zagooglil, jestli se neobjeví nějaké moudro. Nakonec jsem letos zjistil někde na nějakém ruském webu, že tam ve skutečnosti zdechl triak a ten sebou vzal i tu paměť. A hle... fakt! Tedy asi... na triaku mezi T1 a G je 80 ohmů, zkrat tam není, jak lépe posoudit? ... ona tam byla i stopa po čmoudíku, ale triak vizuálně nikde narušený nebyl. Ani pod mikroskopem na něm není nic vidět.... odkud jinud by ale deska byla očazená než z triaku fakt nevím. Nicméně napájení je tam v pořádku. To jsem testoval a měřil.
No, takže, mám tu takový návrh..... velkou výzvu.... teoreticky by mohlo jít z mikrokontroleru stáhnout a flešnout firmware... nebo jsem v omylu? Smile

https://4donline.ihs.com/images/VipMasterIC/IC/RNCC/RNCCS06751/RNCCS06751-1.pdf?hkey=52A5661711E402568146F3353EA87419
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: st únor 24 2021, 9:05    Předmět: Citovat

Tak přesně tento problém jsem také řešil. Po opravě zdroje chyba F:65 a vymalováno. Nepomohl žádný reset, nic. Pračku jsem rovněž odložil a použiji z ní agregát do jiné s utrženým bubnem. Myslím, že černé čmoudíky na desce jsou způsobeny prachem z uhlíků, přitahovaným stejnosměrným napětím. Jinak jsem těmito pračkami docela zklamaný. Po relativně spolehlivých řadách Maxx jsou tyto, sice na pohled velmi líbivé kousky, kvalitativně srovnatelné s nějakým Indesitem nebo ještě hůře. Odcházejí elektroniky, kříže bubnů i ložiska. Uložení desky s elektronikou dole na dně pračky je také "super" nápad, který jsem snad nikde jinde neviděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rayx



Založen: Sep 26, 2014
Příspěvky: 351

PříspěvekZaslal: st únor 24 2021, 10:29    Předmět: Citovat

Vlafig napsal(a):
Myslím, že černé čmoudíky na desce jsou způsobeny prachem z uhlíků, přitahovaným stejnosměrným napětím.
Uložení desky s elektronikou dole na dně pračky je také "super" nápad, který jsem snad nikde jinde neviděl.

Víš jak dlouho to vývojovému oddělení v BSH trvalo než na to přišli, jak "naprogramovat" životnost pouhým chodem motoru Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Trunda



Založen: Feb 23, 2021
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: st únor 24 2021, 11:09    Předmět: Citovat

No to souhlas - taky jsem čučel na tu blbost umístění kdesi dole. Na druhou stranu zas je ale deska zalakovaná, což zas asi není samozřejmost v případě, kdy je deska umístěná někde nahoře. Navíc to umístění stejně není primárním důvodem, proč tyto pračky zdechaly. Tedy když pominu mechanické příčiny, tak v elektronice to bylo pořád asi na prvním místě problém LNK, pak tu paměť mikrokontroleru a pak možná koroze po vniknutí vlhkosti, ale to už z důvodu jiné závady....

Nicméně vraťme se prosím k tématu.
Dnešní elektronika velmi často umírá na poškození programu v paměti. Typicky televize umírají na poškozený program v SPI čipu, ale obecně cokoli, co SPI má, na to umírá. Nevím jak u aktuálních praček (sic věřím tomu, že vzhledem k napojení na chytrou domácnost/WiFi už si nevystačí s mikrokontrolerem a musí tam mít nějaký ARM), ale tu třeba zrovna takováto Boschka je případ nesmyslného vyhození jinak funkčního zařízení na základě blbosti, která je řešitelná nákladově za nula prd.
Kdyby se "Gréta" (myšleno obecně ekologicko-teroristická mašinerie) zaměřila na to, aby se věci vyráběly kvalitně, s rozumnou životností a opravitelností, tak by její aktivita dávala smysl, protože vidíme jaký reálný ekologický humus je to, když se kvůli poškozenému programu v čipu vyhodí celá pračka... a konče u dementních LED žárovek, co zdechnou po roce a víme co za humus obsahují... nakonec se blíží doba, kdy kvůli vadě SW se budou vyhazovat celá auta...
Jsem se nechal unést Smile .... takže, kdo se hecne a stáhne mi SW z Bosch WLM20460BY čipu d78f1144? Rusáci takovéto opravy dělají celkem běžně Wink viz. https://vk.com/remmodul
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund