Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Solární systém
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1639
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: ne únor 20 2022, 16:41    Předmět: Citovat

Každý názor je cenný ( kromě útočných obrazek_cenzuraů). Já jsem k FV poněkud skeptický, snad proto, že dost spolupracuji s firmou, která je projektuje a dodává. I přes to jsem taky 4x350Wp panely pořídil ( za nákupku), ale jen na ohřev vody, s minimem elektroniky ( samodomo). I tak mi vychází návratnost na cca 7 let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne únor 20 2022, 17:53    Předmět: Citovat

Já tady žádné hrocení názorů nepozoruju, samozřejmě ideální je když má dotyčný ty svoje názory podepřeny nějakými fakty nebo zkušeností.
Bohužel v téhle oblasti jsou dva faktory, které nejsou tak úplně předvídatelné nebo jinak řešeno, "nehrajou fér".
Jedno je systém dotací a legislativy a druhý problémový faktor je chování distribucí, což je defacto hegemon na trhu (on to už trh dávno není, ale říkejme tomu pro zjednodušení tak).
Mám tady aktuální nabídku instalace pro kamaráda od jedné velké nejmenované společnosti, začínající na I a končící na Y, říkejme jí třeba I___gy. 3f sestavu o 6 kWp spočítali na cca 400kKč, z čehož baterie 10 kWh dělá polovinu.
Systém je určen pro obytný dvoupodlažní dům, obývaný v současné době prakticky dvěma osobami, vytápění elektrokotel+krb, ohřev TUV 150 l bojler, pračka/varná deska standardně. Žádný bazén/klimatizace, skleník a podobné vymyšlenosti.
Problémová místa, jak je vidím já:
1) výpočet roční výroby FVE má obvyklý vrchol v letních měsících, cca 30 kWh denně, v zimních uvádějí cca 6Wh/den.
Takový průběh je pro FV typický, bohužel ale inverzní k potřebám domácnosti.
Odhadovaná letní spotřeba může být tak 8 kWh/den, odhadovaná v zimním možná 36 kWh/den.
V letní období není výjimka 3 týdny slunečné počasí, k tomu čtyřtýdenní nepřítomnost - dovolená, v zimním období není výjimka 3 týdny nízká oblačnost bez slunce.
Z čehož vyplývá, že není výjimečná situace kdy FV v létě 80% času nemá pro koho vyrábět, v zimě naopak FV kryje spotřebu z 0 až 20%.
Uložená energie do baterie představuje (50% hloubka vybíjení) sotva jednodenní spotřebu v létě a cca 15% denní spotřeby v zimě. Při sérii slunečných dnů tedy první den dobijeme baterii a další dny už "není kam ukládat", v zimě naopak první den vybijeme baterii a další dny není z čeho ji dobíjet.
V obou případech tedy máme dost drahé zařízení, které jsme zainvestovali a které neodvratně stárne.
Vhodné by tedy bylo buď
a) energii dodávat do sítě/sousedům za úhradu
b) "svoji" energii si ukládat do sítě - virtuální sezonní akumulátor, co si v létě uložím, to si v zimě/pod mrakem (za malý poplatek) z distribuce vezmu.
A tady přichází problém
2) - chování distributora/dodavatele. S výkupem přebytků od malých výrobců je to v současnosti dost nalevačku a navíc výhledově nejasné, I_____gy tvrdí něco o regulaci přetoků Wattrouterem a o tom, že přebírá na sebe odpovědnost za odchylku (za případné přetoky do sítě, kdy jste "výrobcem", bez této smlouvy byste měli velký až velmi velký problém, na druhou stranu vám za energii kterou nevyužijete, nemáte ji už kde akumulovat, a kterou svou investicí ekologicky vyrobíte - nic nedá.
Poplatek distributorovi za převzetí odpovědnosti za regulační odchylku v současnosti dělá řádově stokoruny měsíčně, bez ohledu na množství ne/vyrobené energie; když to distributor náhodou za pár let změní na tisíce měsíčně, co pak může investor dělat...?
Pak je tu nevyjasněný provozní režim, kdy jste si pořídili FV systém pro údajnou nezávislost a s tím spojený problém
3) - sestava obsahuje (čínský) střídač, u kterého se jako benefit uvádí ochrana proti ostrovnímu režimu - systém je funkční, pokud má na vstupu přítomné napětí z distribuční sítě. V případě blackoutu by naopak zákazník očekával jako základní benefit, že má k dispozici baterií zálohovaný ostrov 24h denně, který mu při uskrovnění zajistí řadu hodin až dní energii v objektu.
A už jen "malý" problém
4) definování životnosti baterie: zatímco u FV panelů, v celkové sumě poměrně nízké položky, nabídka pečlivě uvádí roční poklesy účinnosti (degradace panelů) o desetiny procenta dolů, u baterie za 200 000 uvádí optimistickou životnost 20 let, z toho 10letá záruka na funkčnost.
Bez nějakého numerického vyjádření, co je to "funkčnost" a za jakých podmínek?
5) nevím to přesně, ale psalo se že instalaci FV na obytné domy smí provádět jen odborná firma, v případě montáže svépomocí pak budou sankce?
Tož tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: po únor 21 2022, 0:24    Předmět: Citovat

Začnu postupně reagovat na jednotlivé příspěvky.

Olchor napsal(a):
V zimě topit solárem stejně nebudeš, výpadek delší než 1 den nepokreješ...
Návratnost cca 15 let je na zvážení každého soudruha.
Většina lidí pořizuje soláry spíš z psychologických důvodů, než na základě racionálního ekonomického propočtu.


Na topení mám tepelné čerpadlo voda-voda. Případně kamna v obýváku.
Návratnost investice bude čím dál kratší, jak bude zdražovat energie. Kdo nakoupí komponenty na FV nyní, ušetří ještě více.

Crifodo napsal(a):

No dobře, to je takový přístup prepperský, abys byl na všechno připraven, z tohoto hlediska se tomu dá rozumět, ale nemá to moc (nic) společného s ekonomičností, naopak to spíš vydatně odčerpá rodinné finance neúčelným směrem a jiné věci to pak už neřeší. Účelné by asi bylo pořízení zásob pitné vody a nekazících se potravin, mobilita, léky atd.
Pořízení nějaké lithiové baterie jako kráva za stovky tisíc celkem nic neřeší, pouze dáváš vydělat obratným obchodníkům.


Rodinné finance netřeba řešit, spíše mi vadí nynější inflace Sad
Pořízení zásob je diskutabilní. Ono také záleží kdo, kde, a jak bydlí.
A vůbec nemám v plánu pořizovat lithiové baterie. To není ekonomické Sad
Jedu v louhovkách, ty vydrží podstatně více a nevadí jim i hluboké vybíjení.
Obratným obchodníkům vydělat moc nedám, vše si postavím a udělám sám.

S přispěvatelem SAVOND souhlasím na 110% Wink Lépe bych to nenapsal.

Crifodo napsal(a):

Systém je určen pro obytný dvoupodlažní dům, obývaný v současné době prakticky dvěma osobami, vytápění elektrokotel+krb, ohřev TUV 150 l bojler, pračka/varná deska standardně. Žádný bazén/klimatizace, skleník a podobné vymyšlenosti.
Problémová místa, jak je vidím já:
1) výpočet roční výroby FVE má obvyklý vrchol v letních měsících, cca 30 kWh denně, v zimních uvádějí cca 6Wh/den.
Takový průběh je pro FV typický, bohužel ale inverzní k potřebám domácnosti.
Odhadovaná letní spotřeba může být tak 8 kWh/den, odhadovaná v zimním možná 36 kWh/den.

5) nevím to přesně, ale psalo se že instalaci FV na obytné domy smí provádět jen odborná firma, v případě montáže svépomocí pak budou sankce?
Tož tak.


Ano, fotovoltaika není pro uváděný dům až tak výhodná díky elektrokotli .
Já mám spotřebu v létě cca 5kW (před lety byla i 3kW za den). Bojler s akumulační nádrží mi natápí solární kolektory. Teď jsem se díval na záznam chodu tepelného čerpadla. Takže loni, (rok 2021) šlo na jaře naposled 18.4. a před koncem roku spuštěno 1.11. Zbytek roku vykryly soláry.
V zimě je spotřeba s tepelným čerpadlem mezi 10-15kW/den podle toho jak vaříme, pečeme atd.

k bodu 2: Problém dodávání přebytků do sítě a s tím spojené oškubávání majitelů FV je znám, takže zbývá jedině ostrovní provoz jako rozumná alternativa. Prostě musím co nejvíce vyrobené energie využít pro sebe úpravou svého chování během dne. Je blbost začít péct buchtu v devět hodin večer, když to jde přes den za svitu sluníčka, to samé platí pro většinu hladových spotřebičů, pokud je to možné.

k bodu 5: na svém rodinném domě si mohu dělat co chci do výkonu 10000Wp. Na více už bych musel žádat o povolení stavební úřad. A nad 30kWp by to šlo k rozvodným závodům.

Ještě menší dodatek k úsporám. Ono se musí s domem žít v symbióze, vyjít si vstříc, a trochu u toho přemýšlet. U nás se třeba do pračky první voda napouští podle zvoleného programu tak teplá, aby si jí pračka nemusela ohřívat, když už jí mám více jak půl roku plný bojler ohřátý sluníčkem. Chce to jen přemýšlet a něco pro to udělat Wink

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1639
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: po únor 21 2022, 7:24    Předmět: Citovat

Je pravda, že rozumným chováním se dá ušetřit. Ale ne každý chce přemýšlet o tom, jestli si pustí rychlovarku teď, nebo až za dvě hodiny. Zejména manželky to blbě snáší. Zažil jsem to u rodičů své ženy, měli v domě dvoutarif a tchán neustále hlídal, jestli můžou vařit a prát, aby nebyl VT. Tchyně z toho byla na prášky. Nakonec přešli na 1tarf. Někdy je lepší věnovat víc úsilí vydělávání peněz, než jejich šetřením. Ale každého volba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po únor 21 2022, 8:30    Předmět: Citovat

Moje výhrady se týkaly především argumentací nabídkových firem, které jsou v některých případech současně distributorem (nebo mu aspoň jdou na ruku), no a potom legislativy.
Je pravda, že čím je zájemce obezřetnější a "žije s domem v symbióze" atd atd, tím výhodnější pozici má, jenže.
Jak známo, nežijeme v Texasu v 19. století, nýbrž v systému kde se člověku rok od roku omotávají okolo nohou zákony a vyhlášky a směrnice jako had. V legislativě je čím dál nesnadnější vykličkovat. Kde jsou doby kdy první solární vykukové mohli dodávat v sezóně 12 Kč/kWh, přitom v zimě mohli odebírat noční tarif okolo 1,-/kWh. Dneska je situace viz výše. Jaká byla situace před 15 lety v emisních třídách kotlů, povinném přimíchávání paliv, a kde jsme dneska se zákazem spalovacích motorů, fosilních paliv, podle nejzhovadilejších členů nejradši i jaderných a plynových elektráren. Mluví se o povinném přimíchávání vodíku do zemního plynu a s tím nové kotle, nové komíny, časté revize atd.
Takže, v kontextu toho si máš pořídit investici na 20-30 let, ale nikdo nemá potuchy, jaká zrůdnost bude uzákoněna za 10, 15 let. Co když superstát nařídí povinnouúhradu základní nepodmíněné fiktivní spotřeby a tvoji FV výrobu ti prostě zkonfiskuje? a ještě nařídí povinně osadit FV panely na nemovitost? nebo nějakou morovou daň.
Dneska je to možná směšná magorie, jenže před 20 lety bych taky nevěřil, co všechno je dneska realita. Že v Kanadě člověk nesmí nesouhlasit s vládou, jinak jsou mu zablokovány kreditky, nebo když převede svoje vlastní peníze někomu, kdo se vládě nelíbí, tento převod bude vládou přesměrován na bohulibé účely dle uvážení vlády?
Dneska teda vypadá "podpora obnovitelných zdrojů" tak, že zájemci jsou nabízeny měniče Goodwe bez možnosti ostrovního provozu, přetoky schramstne distributor a ještě je nutno mu za to platit, navíc zmíněný měnič se řídí prostřednictvím přihlášení k serveru někde v Číně.
Takže jo, nadšení pro FV ale vocaď-pocaď. Co bude představovat "chytrá síť" v realizaci Pirátů, mám už nějakou představu.
Olchor: rozdíl mezi VT a NT je snad jednotky procent, to už tchán vůbec nemusí hlídat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15522
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po únor 21 2022, 9:05    Předmět: Citovat

Hezky tady píšete kolem FV, ale mě by zajímala jen jedna a dost primitivní věc, co s tím je provázaná. A tou je ekonomická rozvaha investice 400 tKč na x let i s návratností. Ale určitě ne typu, že 400 tKč investuji a za 7 let se mi vrátí. Za 7 let je to sakra málo, to se musí vrátit spolu i se 7x 10% inflací těch 400 tKč, která je tady každý rok, ale je tzn. "zašitá". Protože investovat nějakou částku, aby se mi za 7 let vrátila, tak to nemá žádnou logiku. Když ji nechám 7 let ležet na stole v kuchyni pod pokličkou, tak tam za těch 7 let taky bude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: po únor 21 2022, 9:53    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
.....investovat nějakou částku, aby se mi za 7 let vrátila, tak to nemá žádnou logiku.....


Ale ten pocit, že děláš něco pro planetu a pro Grétu, ten je k nezaplacení .... Very Happy

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po únor 21 2022, 10:01    Předmět: Citovat

Ekonomická rozvaha je těžká, když tě poměry nutí ji řešit odprostředka a s faktory, které nemůžeš ovlivnit.
(když uvažujeme o investoru jakožto občanovi, kterej řeší vlastní obydlí a chce k tomu použít nějaký úspory, neuvažujem nějakýho šíbra).
Systém ti nabízí technologii, o které víš že čtvrtinu sezóny bude výrazně nedostatečná, čtvrtinu výrazně nadbytečná, to mezi tím nula od nuly pojde.
Jako by sis měl koupit do firmy autobus, přitom někdy vezeš jen tři lidi, někdy naopak musíš většinu poslat na vlak. Pronajmout autobus když se ti to hodí nemůžeš, od sousedů si ho půjčit taky ne, protože jeho vytížení se shoduje s tvým.
Tady je hlavně vidět, že státní podpora obnovitelných zdrojů je spíš státní sabotáž obnovitelných zdroů, plus možná kšeft pro někoho, ale ne pro občana.
Kdo by chtěl řešit nějakou tu připravenost a prepperství, tak lepší službu mu udělá jakákoliv elektrocentrála a sud nafty ročně. Tedy než mu budou chodit po baráku kontrolní výbory, že to je zakázaný fuj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po únor 21 2022, 10:07    Předmět: Citovat

VASEK_W napsal(a):

A vůbec nemám v plánu pořizovat lithiové baterie. To není ekonomické Sad
Jedu v louhovkách, ty vydrží podstatně více a nevadí jim i hluboké vybíjení.

Vašek

To je řešení jen pro malý okruh speciálních situací, když si někdo vtipně nakřečkoval nějaký NiFe z lokomotiv nebo ještěrek. Když si půjdeš dneska koupit novej louh od Feraku, tak je ekonomický faktor k dlouhýmu hlasitýmu smíchu, nehledě na pakárny s dolejváním destilky atd. To není plošné řešení pro široké vrstvy a masivní záchranu uhlíkový stopy v Evropě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po únor 21 2022, 10:14    Předmět: Citovat

Zatial sa da vyrobit z prebytkov vodik (resp. z vody pomocou prebytkov), ale ten sa blbo skladuje. Idealne by bolo vyrobit nejake palivo, co sa dobre skladuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15522
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po únor 21 2022, 11:06    Předmět: Citovat

dobrman napsal(a):
p32 napsal(a):
.....investovat nějakou částku, aby se mi za 7 let vrátila, tak to nemá žádnou logiku.....


Ale ten pocit, že děláš něco pro planetu a pro Grétu, ten je k nezaplacení .... Very Happy
A co Gréta? Už je plnoletá? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15522
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po únor 21 2022, 11:20    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Ekonomická rozvaha je těžká, když tě poměry nutí ji řešit odprostředka a s faktory, které nemůžeš ovlivnit.
(když uvažujeme o investoru jakožto občanovi, kterej řeší vlastní obydlí a chce k tomu použít nějaký úspory, neuvažujem nějakýho šíbra).

a) ekonomická rozvaha je záležitost necelé hodinky
b) nejhorší investice je investovat vlastní peníze
c) kvůli bodu a) a b) je lepší pro začátek jako investici počítat půjčku a do ekonomické rozvahy počítat všechny náklady z této půjčky
d) ovlivnit můžeš vše a měl bys v té rozvaze s tím počítat, tzn. počítat s min. i max. cenami (nákupními, prodejními atd.), počítat s lepšími i s horšími zisky z investice, počítat s každoroční inflací atd.
e) nesmí se zapomenout i na případný zisk, jeho "zdanění", nebo-li výsledný efekt.

Ano, občan, který má uspořené peníze, tak si je může utratit, kde chce. Za pár let je už jen jeho věcí, jak je utratil a jak se mu ta útrata vrací. Příklad efektivní útraty může být i "zahraniční dovolená", z které má to své vnitřní uspokojení, které jinde nezíská apod.
Občan, který ty uspořené peníze nemá, sem napíše, že řešíte hovadiny. Občan, co bydlí v paneláku, sem ani psát nebude pokud si na balkoně nechce zainvestovat stříšku, která bude hezky vypadat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po únor 21 2022, 11:34    Předmět: Citovat

Tak jinak, dejme tomu je rok 1946 a chystáš se vzít si půjčku a otevřít si cestovní kancelář a posílat klienty k bráchovi na Riviéru. Počítáš s návratností do deseti let.
Nebo je rok 2008, kupuješ sto hektarů polí kde chceš nastavět 50 MW panelů jako brácha, ale pak přijdou novely o zastavení podpory výkupu a dodatečná zpětná zdanění. Atd. Máš pole a na nich se můžeš dát vyfotit.
už víš co mám mysli, že je to těžká rozvaha?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1639
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: po únor 21 2022, 12:55    Předmět: Citovat

FV je docela fenomén doby a co člověk, to názor. Většinou se ale shodneme, že ekonomicky to moc nevychází. Ale ten pocit, svítí slunce a ty šetříš... ať to stojí co to stojí... Smile


@vasekW - louhovky dobrý, ale mají účinnost jen kolem 60%. V dobách přebytku to moc nevadí, ale když svítí málo, každá kWh se hodí. Pro tyhle doby bych zvažoval malou lithiovku ( cca 1 -2kWh). Na Aukru se dají pořídit jeté 18650 s dobrou kapacitou ale už zvýšeným vnitřním odporem ( což by při rozumném režimu nemuselo až tak vadit) za cca 3000kč/kWh. A ještě si pěkně zabastlíš při konstrukci balancéru. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15522
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po únor 21 2022, 14:06    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
už víš co mám mysli, že je to těžká rozvaha?
Už to vím, prostě si pleteš pojmy s dojmy. Zkus si přečíst, co je podnikatelský plán, jeho zdůvodnění pro banku, jeho ekonomická návratnost a co je účetní rozvaha. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund