Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Příjem FM ( údolí- horší podmínky)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
brrouk



Založen: Nov 27, 2017
Příspěvky: 5
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2021, 23:02    Předmět: Příjem FM ( údolí- horší podmínky) Citovat

Ahoj, měl bych dotaz na místní odborníky.
Bohužel bydlím v údolí ( blízko Kladna), kde je problém s příjmem FM.
Koupil jsem si antenu na FM ( https://www.omko.cz/antena-vkv-iskra-fm-10v/ , tento typ), teď o vánocích jsem ho nainstaloval na střechu a bohužel příjem není dobrý- je tam pořád šum. zkoušel jsem to na 2 přístrojích. Jedná se mi pouze o příjem Beatu a ČR 1, na autorádiu je příjem dobrý, teda když nezacouvám pod barák, tam Beat zmizí.
Pomůže mi nějaký zesilovač?
Vím, že můžu rádia poslouchat s netu, satelitu a DABu, až na ten DAB mám všechno, ale chtěl bych si z nostalgie pořídit nějaký starší analogový tuner s ručkama, aby se bylo i na co koukat...
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12043
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 7:55    Předmět: Citovat

brrouk napsal(a):
Bohužel bydlím v údolí ( blízko Kladna), kde je problém s příjmem FM.
Koupil jsem si antenu na FM https://www.omko.cz/antena-vkv-iskra-fm-10v/ , teď o vánocích jsem ho nainstaloval na střechu a bohužel příjem není dobrý- je tam pořád šum. zkoušel jsem to na 2 přístrojích. Jedná se mi pouze o příjem Beatu a ČR 1, na autorádiu je příjem dobrý, teda když nezacouvám pod barák, tam Beat zmizí.

to co si koupil není dobrá anténa . . .
lepší je tato anténa . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 9:11    Předmět: Citovat

On má pravdu předsedo, anténa na fotce je nahrážka pro místní příjem bez velkých nároků ty postřebuješ
výkonnější směrovou yagi (aspoň 5-prvkovou) do hluchých míst s odrazy nejlépe s dvoji reflektorem,
zesilovač (nahoru do krabice) až v krajnosti, slouží spíš kompenzaci ztrát v napáječi (svodu) paňatno ?
(pro pokusy vyhoví stará TV anténa na příjem 4-5K pokud se někde vyskytuje)
yagi 9p
jaký máš tuner ? obávám se že na FM stereo bude nějaký ten šum vždycky nicméně zkoušej dál

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 12:12    Předmět: Citovat

V podobných podmínkách se mi osvědčila tato anténa: https://sepo-nb.cz/ra-dipol-3-vkv-fm-2
s tímto zesilovačem: https://teroz.cz/produkt/c-475-vkv-ii-10-db/
Předtím jsem vykoušel polský kruhový dipól bez zesilovače - výsledek horší než na kus drátu. Tuto 3prvkovou anténu považuji za vhodný kompromis mezi polským nesmyslem a 5prvkovou Yagi, není to aspoň takové monstrum.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varikap



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 50
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 12:12    Předmět: Citovat

Trochu problém bude asi také v tom, že obě žádané stanice vysílají s rozdílnou polarizací. ČRO1 by měl mít horizontální ale Beat naopak vertikální, proto to v autě hraje líp.
Informace čerpána ze stránek fmscan.org které jsou ale momentálně nějak nefunkční.
(https://fmscan.org/main.php?qth=Kladno&l=14.1&b=50.15&csave=2)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 13:24    Předmět: Citovat

varikap napsal(a):
Informace čerpána ze stránek fmscan.org které jsou ale momentálně nějak nefunkční.
(https://fmscan.org/main.php?qth=Kladno&l=14.1&b=50.15&csave=2)
A i kdyby byly funkční, tak "nefunkční" budou i díky tobě - takto:
( https://fmscan.org/main.php?qth=Kladno&l=14.1&b=50.15&csave=2 ) by ten odkaz vypadal líp Smile

jirka5 napsal(a):
V podobných podmínkách se mi osvědčila tato anténa: https://sepo-nb.cz/ra-dipol-3-vkv-fm-2
s tímto zesilovačem: . . . Tuto 3prvkovou anténu považuji za vhodný kompromis mezi polským nesmyslem a 5prvkovou Yagi, není to aspoň takové monstrum.

HB 9 CV - bude ještě menší než ta odkazovaná (3prvková) a zisk bude mít jako 5prvková.
Ovšem tu polarizaci neřeší ani jedna Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 13:44    Předmět: Citovat

brrouk napsal(a):
na autorádiu je příjem dobrý, teda když nezacouvám pod barák, tam Beat zmizí...chtěl bych si z nostalgie pořídit nějaký starší analogový tuner s ručkama, aby se bylo i na co koukat...
Já bych začal tím, že bych autem popojížděl kolem baráku a zmapoval, kde všude se ještě na tom rádiu ty stanice dají poslouchat.

Údajně analogová rádia mají lepší citlivost než rádia s digitálním laděním (nezkoušel jsem to).

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.


Naposledy upravil Yarda1 dne ne leden 03 2021, 10:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 14:48    Předmět: Citovat

aby toho nebylo málo - vyber si u Conrada ale, ceny nejsou dvakrát lidové
(jak tam bývá ostatně zvykem)
antény

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1122

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 15:14    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
vyber si u Conrada ale, ceny nejsou dvakrát lidové

A to sa čuduješ?
https://www.conrad.cz/p/oehlbach-fm-wire-fm-pokojova-antena-1516141
citace:

Speciální funkce

Kontakty pozlacené 24karátovým zlatem
Bezkyslíkatá měď (OFC)
Impedance 75 Ω
Rychlá montáž na stěnu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 16:18    Předmět: Citovat

Jak praví Kokun postav si HB9CV v provedení na koax , je to ověřená anténa, nevyhodíš ranec peněz a CR1 z toho bude chodit třeba taky, beztak tlačí podstatně větším výkonem.
V dávných dobách jsem měl dvě, jednu na OiRT a druhou na CCIR a přepínání
dvoulinek pomocí diodového přepínače, to byly požadované stanice v horizontálu
https://www.parabola.cz/abc/hb9cv-smerova-antena-se-2-primobuzenymi-prvky/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so leden 02 2021, 23:21    Předmět: Citovat

Taky se přikláním k názoru, že začít je dobré s průzkumem rozložení intenzity signálu. Může se velmi snadno stát, že na nevhodným místě nic neuloví ani rozměrná anténa a o pár metrů dál nebo výš je signál dostatečný i na prut. Týká se spíš toho Beatu, ČRo by mohl za ta desetiletí a s tím rozpočtem disponovat rezervou signálu i v údolích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
brrouk



Založen: Nov 27, 2017
Příspěvky: 5
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne leden 03 2021, 7:02    Předmět: Citovat

Pánové, děkuji za pomoc.
Ale vypadá to, že asi raději počkám, až se otevřou obchody a zeptám se místního anténáře, jestli nemá s místním příjmem nějaké zkušenosti, než na slepo kupovat jiné antény.
Bohužel jsem si mylně myslel, že když v autě příjem je dobrý ( teda až na místo před garáží, kde signál zmizí- tam signálu zřejmě vadí barák), tak anténa na střeše to vylepší.
Ještě jednou děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19499
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 03 2021, 8:09    Předmět: Citovat

Především anténu HB9CV nekoupíš, tedy alespoň nevím o žádné na trhu. Její vlastnosti popsal dobře například Jindra Macoun v PE 6/2017, o rozměrech a mechanickém provedení toho na netu najdeš šest půlek - zkrátka si ji musíš (nechat) vyrobit.
Když navíc bydlíš v místech, kde dobrý příjem u souseda neznamená, že stejně dobrý bude i u tebe, nezbude, než hledat nejen výšku a směr, ale také místo, kde z té antény dostaneš nejvíc. Třeba to nebude na střeše, ale ne štítu domu o nějaký ten metr níže. Křivoklátská (a jim podobná) údolí jsou plná překvapení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne leden 03 2021, 9:05    Předmět: Citovat

Brrouk: při pokusu o svépomocnou stavbu antény a dálkový příjem VKV za obtížných podmínek si něco nastuduj, teoretického minima je u nás zatím dost (Milan a Tomáš Český, modré AR 1/1984, 6/1981, 1/1982) a podobné prameny.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2551
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: ne leden 03 2021, 11:01    Předmět: Citovat

Podle kluků Českých jsem asi před 20ti lety dělal na příjem VKV tříprvkovou anténu. Chodila skvěle na dálkový příjem, akorát trochu šilhala ale na to jsem si zvyknul.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund