Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Když elyt "sundá trenky"
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2021, 9:11    Předmět: Citovat

monterjirka napsal(a):
Tesla dělala velké kondenzátory s jakousi "pojistkou", Ruské ji neměli.

Tohle nebyl rusák ale asi Frolyt, černá smršťovačka s bílým potiskem. Někde ho mám, kouknu. Dokonce měl mezi vývody pojistku, kónickej špuntík asi 4 mm průměr. Přes to exploze značná.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2021, 14:06    Předmět: Citovat

Ty velký hliníkáče měly nahoře hnědej špunt. Postavil jsem s tím stroboskop a nevydržel ani jednu akci. Všechna náplň vykapala na hašišáky. Byl nahrazen nějakým "impulsním" Philipsem, ten byl třetinovej a přežil všechno. Jo, to byly časy...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2021, 16:32    Předmět: Citovat

To byla vada kondenzátoru, nebylo to způsobený aplikací ve stroboskopu.
Někdy Vám tu nakreslím, jak vypadal "náš" finální stroboskop, se šesti IFK120 v parabole ze Š100.
Hlavní zdroj energie bylo asi 20 paralelních dvojitých kondenzátorů pro televizory, 64+64uF/350/385V, co se s 10A grecem musely zapínat na síť přes přes odpor. Každá z IFK120 musela mít svůj kondenzátor 128uF, vytvořený opět z toho jednoho televizního, spojením sekcí, který byl z hlavní baterie nabíjený přes odpor asi 20 ohmů.
Každá výbojka musela mít taky své zapalovací trafo, byť do jejich primárů byl tyristorem KT714 vybíjený jediný kondenzátor 1uF/350V.
Bylo to završení všech experimentů s IFK120, které tehdy stály ve zlínské prodejně Čajka přesně 11,-Kčs /na nich natištěná ofiko cena 1r 10k/.
Po spuštění toho monstra sice v tom sále poklesla síť, vlivem úbytku na hliníkovém zásuvkovém vedení asi tak o 8V, ale osazenstvo asi 100-150 kusů bylo doslova oslepeno.
Výbojka IFK120 má sice 120Ws a značnou přetížitelnost /konce elektrod bývaly žhavé tak, že zapalovala chaoticky sama/, ale při 10Hz pak smíte odpálit jen 12Ws, což je opravdu velmi málo. Proto jsme jich do paraboly narvali rovnou šest, víc se jich tam mechanicky nevešlo.
Výsledná palba asi 70Ws při 10Hz byla už slušná. Mělo to asi víc, protože ty kondenzátory měly hodně kapacity do plusu, byly sice z výprodeje, ale nepoužité.
Tisíce děkovných dopisů, životnost IFK120 v tomto režimu asi 2-3 akce, než zcela zčernaly. S ohledem na jejich dostupnost a cenu to ale bylo akceptovatelné. Bylo zajímavé, sledovat udivenou obsluhu prodejny Čajka, jak prohledává sklad a snáší všechny výbojky, když jsme tam jednou za čas vyrazili na nákup. Té jsme namluvili, že fakt jako hodně fotíme se sovětskými blesky a že potřebujeme velkou zásobu Very Happy
Vyrobil jsem pro ně dokonce i patice, z festovních pozlacených dutinek elektronkových objímek. Středového zapalovacího kontaktu /plechový můstek/ se dotýkalo napružené fosforbronzové perko z relátka, patice z odleptaného cuprextitu je výborný izolant.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2021, 16:52    Předmět: Citovat

No já tam nacpal o maličko větší kolegyni z GME, takovou tu svinutou do šneka opletenou drátem. Samozřejmě měla povolených pár záblesků za minutu, já do ní nacpal "pár" záblesků za vteřinu. Dodnes mám jednu v profi stroboskopu a žije. Divný.

Když jsme to věšeli na sál (byly tam dva nebo tři synchronní), tak tam vlítlo jakýsi dítě a samozřejmě po pár krocích si dalo na ústa. A to bylo ve dne. Pod tím se člověk musí naučit chodit.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2021, 18:30    Předmět: Citovat

Nejvyšší Zdeňku,
taky tu mám jeden z čerstvé opravy, co se podělal do kalhot a ani se neomluvil, viz foto. A jak píší VASEK_W a rnbw, děje se to občas místo výronu horem. Confused
A taky netuším, jaká je příčina poruchy (starší, ale bytelný, olovnatý router SMC2304WBR-AG). Aparát je na 12V, uvnitř měnič na 5V a ještě dodatečný stabilizátor na 3,3V.



P1010100.JPG
 Komentář:
Sanyo 1500uF/6,3V K.O.
 Velikost:  149.41 kB
 Zobrazeno:  43 krát

P1010100.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2021, 21:22    Předmět: Citovat

No já si ani tak moc nestěžuju na to, že se podělal do kalhot. Stěžuju si na to, že to způsobuje neměřitelný závady, protože ten zdroj nemáš šanci nahodit pod plnou zátěží. Klasické opravy "naslepo". A když je jich tam 50+, tak je to na posr...

To není zdroj, kde automaticky vyměníš tři a je vyřešeno. Confused

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2925
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2021, 21:57    Předmět: Citovat

Chlapi, vy s tým narobíte.... Choďte robiť do nejakej firmy napr. testovača, kde za smenu pretestujete 100 - 300 zdrojov (podľa typu), sa vám dostane pod ruku kus, kde baba na vizuálke ľavou rukou automaticky značí ,,skontrolovanú polaritu" elytov a ani sa na ne pritom nepozrie, lebo pravou leští sústavne displej ,,ksichtoknihy" na mobile a osadzovačka THT pred ňou robila to isté... To sú iné plamene, najmä pri obvodoch 700V alebo 300A Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2021, 22:27    Předmět: Citovat

Jenže to jsou chyby ve výrobě, což je něco jiného, než to, s čím přišel nejvyšší Zdeněk v prvním příspěvku.

citace:
Choďte robiť do nejakej firmy napr. testovača...
Na testech průmyslových zdrojů jsem ve firmě v Písku seděl poslední dva roky. Very Happy Znám to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne leden 03 2021, 12:45    Předmět: Citovat

Zdeňku, takhle odchází asi 10% elytů z novějších přístrojů, které řeším. Dost často jsou to nenamáhané blokáče nebo vazební. Velmi často je to jeden konkrétní typ v přístroji a postupně tak odejdou všechny, asi na tom má podíl kvalita konkrétní série. Dost často mají vyhovující ESR a kapacitu až do vypájení z desky. Možná příliš malý volný objem tělesa a příliš mnoho kapaliny... pravidelně tak odcházejí přepólované vazební kondy třeba u výstupů, do kterých někdo pustil phantom, ale tam je to přepólování malým proudem.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne leden 03 2021, 16:15    Předmět: Citovat

Tak tohle jsou ty "Handgranate" z diskových jednotek EC1033. Před asi 2 lety jsem si je nechal změřit v ZPA Nová Paka a i když jsou skoro 40 let starý, tak všechny mají minimálně deklarovanou kapacitu. Ten s potiskem měl skoro 90G. Blbý že nejsou na vyšší napětí.
Výrobce KEA II, nikdy jsem o něm nic neslyšel.



68G.jpg
 Komentář:
 Velikost:  296.84 kB
 Zobrazeno:  133 krát

68G.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: po leden 04 2021, 14:44    Předmět: Citovat

Nejsou to Sověti? Z něčeho Ruskýho jsem kdysi vytah dva kondy se stejnou značkou.
Taky přidám pár fotek do přehlídky. První tři jsou ze stmívatelný LEDky Skylightning. Vydržela 2 roky, 2 měsíce a dva dni. Po výměně jede dál.
Další foto jsou čerstvě vyoperovaný z kompu HP DC7700SFF. Nippon způsobně zvedá krovky, další dva si foukly spodem, i když náznaky nadutí jsou patrné. Projevy žádný, přišel jsem na to náhodou při vysávání bordelu.


Naposledy upravil Milan_F dne po leden 04 2021, 19:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po leden 04 2021, 15:28    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
...Velmi často je to jeden konkrétní typ v přístroji a postupně tak odejdou všechny, asi na tom má podíl kvalita konkrétní série. Dost často mají vyhovující ESR a kapacitu až do vypájení z desky...

No to jsi tomu vystavil stejný ortel jako já, ale z toho soudruzi ze Samsungu fakt nebudou mít radost, protože tady opravdu udělali chybu. To není zdroj za pětistovku.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po leden 04 2021, 16:27    Předmět: Citovat

Milan_F napsal(a):
Nejsou to Sověti? Z něčeho Ruskýho jsem kdysi vytah dva kondy se stejnou značkou.

Nejspíš ne, nikdy jsem neviděl nic ruskýho elektronickýho pro bývalý trh RVHP, co by nebylo popsaný "bukvicema". A že by ruskej elyt při jejich otřesný kvalitě vydržel přes 40 let, to už vůbec.
Možná by veděl Sinclair.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: po leden 04 2021, 17:03    Předmět: Citovat

Jestli to nebyli přímo Bulhaři. Na těhle stránkách to bulharský prodejce vede jako značku, ale link na výrobce jsem tam nenašel:
https://vikiwat.com/kea-electrolytic-capacitors
Tady je k vidění verze i s popisem v azbuce:
https://www.etsy.com/uk/listing/575378971/kea-ii-20uf20uf-350v-385v-electrolytic
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 04 2021, 17:54    Předmět: Citovat

Nejhorší je, když foukne elektrolyt, ale v zásobách nenajdu, čím nahradit. Přitom vím, že jsem jich pár různých hodnot v září v Hradci kupoval a použil jen dva kousky, ale prostě nejsou... Když je místo, dá se poskládat z více kousků, hlavně, ať není třeba příliš prodlužovat vývody, ale kde prostor není. tam to musí počkat, až se dostanu někam, kde se koupit dají. Poštovné za těch pár kousků se mi určitě platit nechce.

Ovšem jsou situace, kdy si kondík vykopne tak, že s sebou vetme i okolní součástky. Ale to je v příloze.



JC4_ELKO2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  95.42 kB
 Zobrazeno:  76 krát

JC4_ELKO2.jpg



JC4_ELKO3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  235.04 kB
 Zobrazeno:  91 krát

JC4_ELKO3.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund