Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Konzultace k identifikaci starého síťového transformátoru
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hedgi



Založen: Dec 14, 2013
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2020, 18:32    Předmět: Konzultace k identifikaci starého síťového transformátoru Citovat

Ahoj,

plánuji stavbu elektronkového zesilovače a povaluje se mi doma staré síťové trafo po tátovi, které bych možná mohl využít.

Prozatím jsem provedl jeho prvotní ohledání a chtěl jsem probrat svoje závěry s někým zkušenějším:

- na trafu je nalepený papír s ručně napsaným 2x110V/250mA; 6,3V/3A bez typového štítku výrobce.
- plechy EI 20, výška sloupku 40mm,
- vinutí 1, červené: d=0,236mm, nejblíž jádru, odpor = 59Ω + 65Ω,
- vinutí 2, zelené: d=0,236mm, nejdál od jádra, odpor = 64Ω + 69Ω.
- vinutí 3: tlustý drát, vinutí uprostřed, bude těch 6,3V/3A.

Zelené i červené vinutí má vyvedený střed. Odpory vinutí jsem měřil svým postarším multimetrem. Z výše uvedeného jsem zkoušel dopočítat/odhadnout, že:

P = 6,3 * 3 + 2 * 110 * ,25 = 46W
S = 7 * √(P / f) => P = 46W při S = 4 * 1,6875 = 6,75cm2

výkon asi sedí, ale

d = √(I / 2) => I = 110mA při d=0,236mm

zřejmě je těch 250mA myšleno, když se sečtou příspěvky od obou polovin vinutí na 110V a pokud bych používal jako jedno vinutí 220V, pak bych mohl počítat s proudem jen 110mA, aby zůstal zachován výkon.

Z odporu červeného a zeleného vinutí jsem se dále snažil spočítat délku vzhledem k průřezu měděného drátku a počet závitů a vyšlo mi:

vinutí 1, červené: 144m + 157m => 2 * 684 závitů (primár?)
vinutí 2, zelené: 154m + 166m => 2* 933 závitů (sekundár?)

ten rozdíl je docela veliký. Propočtem dle

n = u * 10 ^ 4 / 4,44 * f * B * S

jsem určil 734 závitů pro 110V -3% pro primár a +3% pro sekundár tj. 712z a 756z.

Také mě překvapilo, že by byl primár dále od jádra. Myslel jsem, že historicky se to dělalo obráceně.

Také se chci zeptat, zdali byste považovali provoz trafa s primárem na 220V v síti 230V za bezpečný? Předpokládám, že zvýšení napětí o cca. 4,5% (a navíc +10% přepětí) povede k větší indukci v jádře (o 14,5%) než jak bylo projektováno. Kolik staré plechy snesou, resp. s jakou reálnou rezervou se ty trafa vyráběli?

Trafo teprve připojím do zásuvky a proměřím na prázdno i se zatížením, abych viděl co to dělá.

Předem děkuji všem za konzultaci Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2020, 19:05    Předmět: Citovat

hedgi napsal(a):
vinutí 1, červené: 144m + 157m => 2 * 684 závitů (primár?)
vinutí 2, zelené: 154m + 166m => 2* 933 závitů (sekundár?)

Jak jsi přišel na ty počty závitů? Délky se liší 6% tak jak se můžou počty závitů lišit o víc, když je navíc vinutí 2 na větším obvodu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2020, 19:13    Předmět: Citovat

Primár u traf pro např. běžná elektronková rádia bývá dole , někdy oddělen folií nebo jen navinutým drátem jako stínění, někdy jen tlustá izolace. Při těchto rozměrech odhaduji ss odpor primáru ( 220V ) max . 25-30 Ohmů. Při posouzení vhodnosti trafa je třeba zabývat se též bezpečností, tj. izolacemi , izolační odpory popř. el.pevnost. Obávám se, že tvoje trafo
na moc velký zesilovač nebude, tak pár W max. Příspěvky 2x125 mA se nesečtou, protože při usměrnění jde každou půlkou jen jedna půlvlna.
S rezervami moc nepočítej, trafa a dráty Tesly byla na doraz , magn. proud primáru u trafa naprázdno klidně 120 mA .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hedgi



Založen: Dec 14, 2013
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2020, 19:33    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):
hedgi napsal(a):
vinutí 1, červené: 144m + 157m => 2 * 684 závitů (primár?)
vinutí 2, zelené: 154m + 166m => 2* 933 závitů (sekundár?)

Jak jsi přišel na ty počty závitů? Délky se liší 6% tak jak se můžou počty závitů lišit o víc, když je navíc vinutí 2 na větším obvodu?


Uvažoval jsem takhle: plech EI20 má mezeru 20mm, já mám 3 různá vinutí a každé zabírá cca. 1/3, čili asi 6mm.

Dále výška svazku plechů je 40mm a šířka středu je 2x20mm = 40mm. Pro spodní červené vinutí bude obvod závitu uprostřed cca. 4x(40 + 3 + 3)mm=184mm. Celková délka obou polovin vinutí bude vzhledem k odporu vodiče 321m a proto pro obě poloviny vyjde 2 * 872z a teď vidím, že jsem se pro červené vinutí přepočítal, když jsem počítal kratší obvod pro jeden závit.

Pro zelené vinutí v horní třetině jsem pak měl počítat střední délku závitu cca. 4 * (40 + 2 * 12 + 3 + 3) = 280mm. I tady jsem se sekl Neutral Čili pak při celkové délce vinutí 301m vyjde 2 * 538 závitů.

A to se mi zdá velmi málo. Ale tak třeba ty počty závitů z odporu vinutí a jeho obvodu počítám špatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2020, 19:42    Předmět: Citovat

Máš to nějaký pomotaný, přece to spodní vinutí je kratší (301m) a to horní delší (320m).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hedgi



Založen: Dec 14, 2013
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2020, 19:46    Předmět: Citovat

Mmm, bohužel se mi ještě povedlo prohodit délky a SS odpory zeleného a červeného vinutí Sad jejich pozici vzhledem ke středu jsem napsal správně. No jsem hroznej ostuda, pardon Embarassed

zelené je dál od jádra a má odpor 59 + 65, délku 301m
červené je blíž jádru a má odpor 64 + 69, délku 321m.

Moc se omlouvám ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2020, 20:09    Předmět: Citovat

Dej sem fotku. Nedá se prostrkat pár zkušebních závitů na oměření napětí?

Jestli je trafo vhodné pro 230V jednoduše zjistíš několikahodinovým chodem naprázdno. Pravděpodobně zůstane jen mírně vlažné a bude to dobré. Pokud by bylo horké, tak smůla. Ale to si nemyslím.

Zbytek už ti může být jedno. Nepotřebuješ znát počty závitů. Znáš převody. Hlavně znáš průřezy vodičů a to je to jediné, co je důležité pro určení max. výkonu. Vnitřní odpor taky dokážeš změřit.

Pokud ho chceš přemotávat, potřebné údaje si zjistíš měřením třeba na 20 zkušebních závitech.

Jinak si počínáš docela vědecky a přemýšlíš u toho. To je hezké.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hedgi



Založen: Dec 14, 2013
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2020, 21:31    Předmět: Citovat

Pohled z předu a z boku. Vinutí nevypadá poškozené, ale na kostřičce chybí rožek.


IMG_20201230_211011.jpg
 Komentář:
 Velikost:  134.27 kB
 Zobrazeno:  85 krát

IMG_20201230_211011.jpg



IMG_20201230_211220.jpg
 Komentář:
 Velikost:  149.53 kB
 Zobrazeno:  69 krát

IMG_20201230_211220.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2020, 21:55    Předmět: Citovat

Tam asi škvíry na protažení nebudou.
Co se týče bezpečnosti, provedení izolace, to je ve hvězdách. Je to prostě neznámé trafo.

Jinak bych ho prostě připojil jedním z těch dvou podezřelých vinutí na síť, měřil proud a sledoval nárůst teploty, změřil všechna ostatní napětí. Pak vinutí prohodil, změřil proud a zbylá napětí a usoudil, co měl být původně asi tak primár.

Zvolíš si konzervativní proudovou hustotu a dostaneš trvalý výstupní výkon.

Pátrat po počtu závitů mi tady připadá zbytečné. Tvoje postupy jsou sice správné, ale výsledek bude s nepřesností tak 20%. Buď ti napětí vyhovuje nebo budeš přemotávat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2020, 23:19    Předmět: Citovat

A připojuj to na síť přes žárovku, když se jakkoli spleteš, rozsvítí se žárovka a neupálíš vinutí. Když trafo pojede a žárovka nebude svítit, můžeš ji pak dát pryč.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hedgi



Založen: Dec 14, 2013
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2020, 11:57    Předmět: Citovat

Díky moc pánové, pomohlo mi to. Vyzkouším přes žárovku i bez a uvidím co to dělá ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2684

PříspěvekZaslal: ne leden 03 2021, 1:25    Předmět: Citovat

Žárovka by měla být na co největší výkon (200W) aby na ní byl v klidu co nejmenší úbytek napětí.
_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 03 2021, 15:37    Předmět: Citovat

Jasně! Žárovka, co pustí do vinutí skoro ampér, je super.
Zvlášť, když trefí střední odbočku a kraj jednoho toho tenkého vinutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2684

PříspěvekZaslal: po leden 04 2021, 15:26    Předmět: Citovat

Pravda, beru zpět. Žárovka s větším příkonem se používá jako ochrana na vstupu opravovaného spínaného zdroje.
_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po leden 04 2021, 17:31    Předmět: Citovat

Na osahání trafa je 100W až až.

Jo na větší zdroj s PFC je i 500W na hraně, navíc přes oddělovací toroid. Ono to při náběhu trošku žere a pak to na první pohled vypadá na zkrat.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund