Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Změna sazby ČEZ
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 12:06    Předmět: Změna sazby ČEZ Citovat

Teď mi volal vytočenej kámoš ze Strášova, celej život elektrikář nad 1000V v podnikový rozvodně 35KV.
Zažádal si o změnu sazby z bojlérovky D25D na tepelko D57D.
Barák starej 4 roky. Tak si myslel, že mu akorát dají jiný FM-relé, vymění nejspíš počítadlovej elektroměr za digitál a bude hotovo.
Přijel elektroměrák, sundal víčko svorkovnice elektroměru a prohlásil: "Jo tak tady nemám co dělat" a že odjede. Prý že závada je že do elektroměru je PEN žlutozelenej, že musí být modrej. Shocked
Tak jsme po telefonu s kámošem pokecali a vytáhl jsem z něj tyhle info. Na štítku elektroměrovýho rozvaděče je "MSP-automatic, Soustava TN-C, In=25A". Silovku má zapojenou podle obrázku dole. Koukal jsem na připojovací podmínky a všechno je jinak. Průchozí ž/z nula je dnes špatně. Ale pamatuju časy, pokud nebyla průběžná skrz elektroměr tak špatně. Rolling Eyes
Druhá závada že má domovní jistič 3x25A/6kA a 1x6A/6kA Felten. Prý že musí být oba 10kA a nesmí být Felten, protože ho v ČEZu nemají v seznamu povolených jističů. No těch 10kA bych bral ale selekce výrobců to už je docela silný kafe. Tuším, že Felten byl něčím pohlcen ale pokud jistič má požadovaný parametry?
Tak jsem ho navigoval na nový zapojení v PDF příloze. Jistič Letohrad 3x25A/B/10kA a 1x6A/B/10kA. Jo a označení fází do elektroměru L1p, L1o atd.
Je tam ještě něco, co je proti stavu před cca pěti lety jinak?
A od kdy ta změna vlastně platí?
Díky!



3f elektromer stará.jpg
 Komentář:
 Velikost:  122.79 kB
 Zobrazeno:  121 krát

3f elektromer stará.jpg



elektroměr nově.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  elektroměr nově.pdf
 Velikost:  65.57 kB
 Staženo:  144 krát


_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hop



Založen: Mar 26, 2005
Příspěvky: 84
Bydliště: Zl

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 13:00    Předmět: Citovat

Jo jo - stále se něco děje. Min. 3 roky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 13:03    Předmět: Citovat

Kolikátkou se má ten modrej do elektromeru tahat když je to vlastně jen pro napěťový cívky? Pochybuju, že dvaapůlka se do těch kravskejch svorek pro původně minimálně šestnácku vůbec utáhne.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 13:14    Předmět: Citovat

U Eon od 1.9.2017.
N do elměru 6kou, TAR 1,5ka, PE 6kou.
Zažil jsem situaci, kdy EON demontoval elektroměr, přes který byl PEN průchozí. V patře pak tlouklo i zábradlí. Shocked
Na jističe jsou kladeny ještě další požadavky, než jmenovitý proud, charakteristika, atd. Je k tomu opět brožura.



Naposledy upravil Milan_F dne ne prosinec 27 2020, 13:34, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 13:27    Předmět: Citovat

U jističů nejde o selekci výrobce, ale nevyhovující výrobní provedení. Felten (F&G) převzal Moeller, dnes Eaton. Starší typy měly zaměnitelné kryty s označením a barevné hmatníky ovládacích páček. Současné typy Eaton PL7 vyhovují.

Vyjádření ČEZ k nevyhovujícím typům jističů .pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1520
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 17:24    Předmět: Citovat

Tady máš všechno.
https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/file/edee/distribuce/pripojovacipodminkynn.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 19:30    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
U jističů nejde o selekci výrobce, ale nevyhovující výrobní provedení.

Aha, tak to jsem netušil. Elektroměráky kupuju obvykle od fy, co má oprávnění na výrobu rozvaděčů a tak předpokládám, že by tyto věci měli mít v cajku. Ale pokud se od výroby něco změní v požadavcích připojení, tak změna majitele nebo sazby je vždy příležitost buzerovat odběratele, to vím.
To je různých opatření aby se nemohla švindlovat hodnota domovního jističe, navíc zaplombovanýho. Rolling Eyes Když vzpomenu, jak se v devadesátkách přepisovaly propisotem štítky nebo přehazovaly dekly s hodnotou proudu na J7K 24,7A. Laughing
Achabe, a co jističe s popisem na monobloku těla s páčkou v jedný barvě na všechny proudy, třeba Geyer? Taky nejsou v seznamu.
S tím seznamem je to zajímavý, v připojovacích podmínkách není, je to jen interní hadr ČEZu.

To Kbulda: Vím, to PDF v prvním příspěvku je vykopírovaný právě z toho. jen jsem byl línej ten celej špalek při neděli číst.

To Milan F: Dík za info o průřezu N. Ale to PE je úsměvný, elektroměr, kterej by měl pro ní svorku jsem neviděl už asi 15 let.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 19:39    Předmět: Citovat

To je fuk, kdy jsi ho viděl. V případě, že je PE potřeba, je připraven k použití.. Ano v podmínkách, myslim u schemat.

Naposledy upravil Milan_F dne ne prosinec 27 2020, 19:43, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 19:41    Předmět: Citovat

Kterou, ty připojovací podmínky?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 19:42    Předmět: Citovat

Jestli se budou na trh dostávat čím dál víc takyjističe z firem skoupených většinovým číňanem, tak se na druhou stranu nedivím ČEZu že se pokouší vymezit nějaký pravidla. Až to dělat nebude, bude to předehra rozkladu.
Kolik parády potom nadělají přípojky realizovaný v kvalitě polských vypínačů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3989
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 20:04    Předmět: Citovat

Mám elektroměrový rozvaděč zhotovený podle projektu snad 20 roků, který plně odpovídá podmínkám ČEZu. Již jsem bez problémů měnil sazbu i hodnotu jističe. Takže se nejedná o nové podmínky ČEZu ale zaspal asi projektant.

Naposledy upravil jjilek dne ne prosinec 27 2020, 20:14, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 20:09    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...a co jističe s popisem na monobloku těla s páčkou v jedný barvě na všechny proudy, třeba Geyer?

Pokud je základní označení potiskem nezaměnitelné a bez poškození neodstranitelné, barva páčky může být jednotná. Aspoň E-On v případě jističů Eaton FAZ nedělal problémy. Jističe Geyer s černými páčkami jsou výběhový typ, současné EC 1xx mají páčky barevné.

Z připojovacích podmínek: "Hlavní jistič musí být opatřen nezáměnným označením proudové hodnoty (např. zvláštní barva ovládací páčky, nebo originální štítek s popisem parametrů od výrobce) a jeho vypínací charakteristiky."


Naposledy upravil Achab dne ne prosinec 27 2020, 20:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 20:19    Předmět: Citovat

jjilek napsal(a):
Mám elektroměrový rozvaděč zhotovený podle projektu snad 20 roků, který plně odpovídá podmínkám ČEZu. Již jsem bez problémů měnil sazbu i hodnotu jističe. Takže se nejedná o nové podmínky ČEZu ale zaspal asi projektant.

Tak to těžko. Před 20 lety musel být průchozí z/ž elektroměrem. Teď musí být modrej a neprůchozí. A kdy jsi tu sazbu měnil? Tohle nový nařízení platí cca 3 roky. A pochybuju, že před 20 lety jsi měl jistič s odolností 10kA, většinou se dávaly 6 někde dokonce jen 4,5kA.
Přečti si prosím znova toto vlákno.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 21:00    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Před 20 lety musel být průchozí z/ž elektroměrem.

Přesněji když už elektroměrem procházel PEN, musel být zelenožlutý.

Nevím jak ČEZ, ale JME už v roku 1994 požadoval připojení svorky N odbočkou ze svorkovnice (můstku). V případě odbočení z N za bodem rozdělení byl vodič modrý. Ani dřív průchod N a zvláště PEN přes elektroměr nedoporučovali, spíš dožíval u starších zařízení. V oblasti JME bylo časté zemnění, případně napěťové a proudové chrániče, takže většinou procházel pouze pracovní N.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 21:18    Předmět: Citovat

Pokud si pamatuju, tak jedinný případ, kdy vodiž ZŽ prochází přes elektroměr, je v působnosti PRE. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund