Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PWM na žárofce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 9:23    Předmět: Citovat

Metanol a nitrometan s ricinovým olejem Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 9:33    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Svíčka má za pokojovky měřeno Digiohm 20L 0,17-0,19R podle kusu a výrobce.

No a jakej Ti tam poteče proud, když tam připojíš 15V ?
Na to ani moc rozumu nepotřebuješ a 12V žárovičky jsou Ti k hovnu Exclamation
PWM se hodí tak k regulaci malého výkonu 0-100%, ale ne ke "srážení" napětí, problémy narůstají kvadraticky s poměrem napětí.
Použitelné by to bylo tak s tím jedním LiFe článkem, topil bys trochu méně energie do odporů.


Naposledy upravil danhard dne ne prosinec 27 2020, 10:08, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 9:47    Předmět: Citovat

Nitrometan se dává jen na závody, normální lidi na běžný rekreační polítání používají směs metylu, normálního Naturalu 95 a ricinu, celkově to má oktanový číslo blížící se 110. Benzín je základní palivo, metyl se dává právě na zvýšení detonační odolnosti no a ricinem se to maže, bo dvoutakt. Nitrometan se dává v podstatě jen pro dočasný prudký navýšení výkonu, protože díky obsahu tepelně nestabilních nitroskupin se motor po jeho použití chová podobně, jako když auto dostane do sání přídavek rajskýho plynu = kysličníku dusnýho neboli "nitro", jenže tím samozřejmě klesá životnost atd.
Pro porovnání co to s takovým motorem udělá "dát mu nitro" příklad z dneska už dávný minulosti - pro brněnský modelářský centrum MVVS lítali před Plyšákem dva bráchové, jmenovali se Malinové, disciplínu "závody kolem pylonů". Pravidla si myslím každej najde na netu, jsou modelářskou obdobou americkejch závodů lítanejch s přestavěnýma vrtulovýma stíhačkama z druhý světový, 1 okruh má kolem 400m, lítá se to 10x kolem dokola a modely při závodě dosahujou rychlostí nad 300km/h s motorama o objemu 6,5cm³. Středisko MVVS už tenkrát v 80. letech produkovalo pro modeláře motorek týhle kubatury s uspořádáním ABC, tzn. hliníkovej píst běhající v mosazný vložce válce s chromovým vnitřním povrchem a Maliňáci si ho ještě upravovali podle těch pravidel pro "pylony". A protože neměli takovej dynamometr, kterej by byl schopnej změřit motor točící víc jak 32 000 otáček za minutu i s vrtulí o průměru 130mm, montovali ho na konzoli umístěnou na předek normální závodní motokáry a zkoušeli, jaký rychlosti s tím dosáhnou. Ten motor "na steroidech" byl schopnej tu motokáru rozjet přes 50km/h i s dospělým chlapem na sedačce ...

danhard napsal(a):
...
PWM se hodí tak k regulaci malého výkonu 0-100%, ale ne ke "srážení" napětí, problémy narůstají kvadraticky s poměrem napětí.
No, myslím že Jirka prostě použil zkratku, jaká se pro pulsní regulaci běžně používá, i když mu šlo jen o příslušný pevně nastavený snížení napětí a příhodnější označení by bylo step-down měnič, protože potřebuje srazit napětí ze zdroje při příslušně velkým nárůstu proudu zátěží a nepotřebuje (snad kromě krátkýho okamžiku pro náběh) žádnou další regulaci v nějakým rozmezí. Furt tě to ale dědku neopravňuje k tomu tady kolem sebe na nás všecky plivat sračky, protože step-downy se používají i pro větší napěťový rozdíly mezi vstupem a výstupem, než je 90% jak ve svým příkladě nadhodil Jirka. On chtěl hlavně ideově nakopnout a poradit, mezitím už jsme našli něco, co bude pro Jirkou požadovanej účel dostatečně malý a schopný danýho snížení napětí při požadovaným výstupním proudu - TOHLE se dá použít pro každou žhavicí svíčku zvlášť a nemělo by to dělat problémy.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 10:26    Předmět: Citovat

Taky jsem mu to popsal, že nestačí jenom spínat napětí spínačem do odporu,
ale že tam musí být funkční stepdown s indukčností a diodou, na rozdíl o Tebe, ty vypatlanej kkreténku Exclamation
Ty jsi mu radil jako úplnej ddebil Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 10:36    Předmět: Citovat

Ale ty jsi zase dědek. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 10:56    Předmět: Citovat

Nebuď rasista ! Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 11:22    Předmět: Citovat

A nezdobíš a nezdravíš správcovou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 11:38    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Ale ty jsi zase dědek. Laughing
To by nebyla zas taková tělesná vada, kdyby se choval normálně a ne jak buranský hovado, který neví kde si má vypláchnout svoje mentální a verbální zvratky z držky ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 12:01    Předmět: Citovat

A stejně je to dědek. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 12:21    Předmět: Citovat

Kluci, nechte si něco na Silvestra, aby byla aspoň nějaká sranda. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 12:22    Předmět: Citovat

to EKKAR: Do paliva žhavicích motorů(o těch je tu řeč) se benzín nepřidává. Žádný Natural, nic takového.
Benzín se používá do motorů s normální jiskřící svíčkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 12:27    Předmět: Citovat

Jak dobře by tu bylo, kdyby se do každého tematu nenasral se svými nesmysly ten hloupý člověk s přebujelým sebevědomím Rolling Eyes

EKKAR napsal(a):
Rozhodně bych ještě k vláknu paralelně dal kapacitu v řádu jednotek uF na "uhlazení" hran průběhu ...


Mám z tebe bolení hlavy Mám z tebe bolení hlavy Mám z tebe bolení hlavy Mám z tebe bolení hlavy Mám z tebe bolení hlavy Mám z tebe bolení hlavy Mám z tebe bolení hlavy Mám z tebe bolení hlavyMám z tebe bolení hlavy Mám z tebe bolení hlavy Mám z tebe bolení hlavy Mám z tebe bolení hlavy Mám z tebe bolení hlavy Mám z tebe bolení hlavy Mám z tebe bolení hlavy Mám z tebe bolení hlavy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 12:32    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
to EKKAR: Do paliva žhavicích motorů(o těch je tu řeč) se benzín nepřidává. Žádný Natural, nic takového.
Benzín se používá do motorů s normální jiskřící svíčkou.

To sis dovolil dost, nejsi taky dědek ? Laughing


Naposledy upravil danhard dne ne prosinec 27 2020, 12:38, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 12:35    Předmět: Citovat

Hele dědku, nemohl bys to psát jako jeden příspěvek? Potom nám tady praská databáze. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 12:38    Předmět: Citovat

Tak už se nehádejte. U kámoše, co má k dispozici v modelu 12V (3S1P LiPol) se použije ten Step down z Ekkarova odkazu a pro mě na dvouválcovýho boxera s dvěma svícema v sérii (3V) LiIon 18650 se přebytek vypálí na Si a shottky diodě v sérii. Lifečka jsou neporemný buřty a mají už i menší kapacitu než 18650. Ten Ekkarův Step down by potřeboval dvě LiIon v sérii, chodí až od 4V výše.
Proč jsem s tím PWM vlastně začal? Protože existuje PWM jednoho výrobce modelářský elektroniky, kterej umí žhavení 1,5-3V z 12V, viz obr. Jak vidno, 555 a Fet, žádná cívka, takže to Step down určitě není. Prý to ale kupodivu chodí. Poučení pro mě, nevěřit všenu co se vyrábí a prodává.



svíčková PWM.jpg
 Komentář:
 Velikost:  77.31 kB
 Zobrazeno:  98 krát

svíčková PWM.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 5 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund