Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PWM na žárofce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 16:36    Předmět: Citovat

Bez kalibrace by to stejně asi nebylo ono.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 17:41    Předmět: Citovat

bdn napsal(a):
Koukám, že tohle vlákno to má přes 1k návštěv. To bych neřekl, kolik emocí dokáže rozvířit jedna žárovka. Jinak jako vánoční téma dobrý.

To dělá to f v názvu. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 20:37    Předmět: Citovat

Pro přenos se nevybírala žárovka, která byla nejrychlejší, ale taková, která měla komplex vlastností pro dobrý dosah, tj. dostatečý výkon, krátké vlákno ale i rychlost.
Lesana má nějakou divnou žárovičku, jelikož u všech podobných naměřili časovou konstantu pod 1ms.

Okalibrovat se dají funkční závislosti způsobem, který jsem tu popsal, přes statickou VA charakteristiku.

Pokud se odpor, teplota, svítivost mění s časem, čili pokud není časová konstanta ohřevu řádově delší, než perioda PWM, tak to nejde řešit přímo přes výkon do odporu, ale je to nelineární časový problém.

Musíte taky přihlížet k tomu, že taková malá žárovička snese krátodobě asi jen 1,6 násobek jmenovitého napětí a že vlákno má asi 1/5 odporu za studena, takže by po zapnutí protékal při zapnutí 15V pulzu do 1,5V žárovičky protékal proud 50x jmenovitý Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 20:41    Předmět: Citovat

Ano, je to úžasný vlákno, tohle.
Tolik moudra kolem jedné žárovky, to jinde nemají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 21:12    Předmět: Citovat

Když jsi blbej, tak je zapotřebí Ti to vysvětlit Very Happy

Někteří tu mají problém i s výkonem řízeným PWM do odporu.
S žárovkou je to ještě trochu složitější.

Dělal jsem třeba pro firmu Sachter světýlko Reporter 75H a tam vadila při 200Hz modulace světla kamerám, 75W halogen, okem jsi to neviděl.
Byla tam obyčejná PWM s 555 s trochou chytrosti.
Při 2kHz jim zase akusticky hrála žárovka.
Nakonec tam bylo 20kHz a slyšitelné zvukové projevy to dělalo akorát při zapnutí, kdy to omezením proudu trochu mňouklo Very Happy


Naposledy upravil danhard dne so prosinec 26 2020, 21:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 21:49    Předmět: Citovat

Až teda na to, že to celý je určený ne pro žárovku, ale jak tady Jirka už někam dopsal, pro ŽHAVICÍ ZAPALOVACÍ SVÍČKU malýho dvoutaktního modelářskýho motorku (spalujícího vysokooktanovou směs benzínu, metanolu a oleje), který jsou už historicky navržený pro napájení 1 burelovým monočlánkem typu "tlustej buřt", kdy ze zdroje o napětí 1,5V odebírají cca 3-3,5A proudu. Žárovka byla použitá jen jako hodně blízkej příklad takovýho spotřebiče.
Celá ta svíčka má žhavicí vlákno ze slitiny platiny, který se žhaví jen do jasně oranžovýho žáru (podobně jako žhavicí svíčky dýzláku) neboli na teplotu dosahující zhruba 800°C, je ve svíčce smotaný do tvaru plochý spirálky podobný miniaturizovaným historickým vařičovým plotýnkám a má poměrně vysokou tepelnou setrvačnost, protože po vypnutí žhavicího proudu je schopný se udržet průběžně dožhavovaný spalovacím teplem z paliva už při nějakejch 500RPM. A o udržení týhle teploty se Jirkovi jedná, protože když u takovýho motorku z nejrůznějších důvodů je nutný stáhnout otáčky pod uvedenou hodnotu, často mu svíčka ochladne pod zapalovací teplotu a konkrétní válec přestane pálit - bez dodatečnýho dožhavení při stažení plynu se pak takovej model neobejde, protože by jinak přešel skoro okamžitě do letovýho režimu "kamikaze". Takže zklidněte hormony, hlavně důchodce z Jesenice může přestat nadávat všem vokolo i fantazírovat o žárovkách - a soustřeďte se na problém co nejjednoduššího a prostorově co nejmenšího DC/DC step-down měniče, schopnýho ze 12V zdroje dodávat chvíli AŽ 8A proudu (motorek je 2-válec, je tudíž potřeba občas na určitou dobu přižhavit 2 svíčky). No a je samozřejmý, že když už takovej zdrojík "na palubě" modelu bude, bude se nejspíš používat i při startu motoru, akorát se mu palubní baterka podpoří z venkovního startovacího zdroje - neboli nejspíš autobaterie, zatímco v modelu bude k tomu přižhavení "za letu" využitej nejspíš 3-článek lithium ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 21:56    Předmět: Citovat

Zadání znělo jasně 1,5V žárovka z 15V zdroje.

Takže dvě dávky, soudruhu Very Happy

Nadávám tu akorát vypatlancům, co neví, jaké problémy obnáší PWM a dávají tu zcestné rady, jak by to mělo být.
Konkrétně myslím hlavně Tebe, EKKARE Very Happy

Celeron napsal(a):

Reál je žhavící svíčka 1,5V cca 3,5A u modelářskýho motoru. Platina/iridium či platinarhodium vlákno. Za studena se musí nažhavit do červena, pak už ji běžící motor udržuje nažhavenou sám.

K tomu lze akorát dodat, že i ta žhavicí svíčka bude mít za studena poloviční odpor, takže mu při startu z 15V poteče tou PWM proud 20x větší, tedy 70A, s tím asi ten zdroj nepočítá.
Takže PWM asi není vhodná, musí tam dát něco s transformací proudu, tj. např. úplný step-down měnič. Tam nestačí jen nějaká tlumivka do cesty, ale také dioda při odbuzování indukčnosti, filtrační kond na výstupu být nemusí.
Při nápájení ze 3,3V LiFe článku by byla naopak PWM už použitelná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 22:22    Předmět: Citovat

To já když jsem dělala LED reflektory pro rychlokameru, tak jsem tam radši dala lineární regulaci proudu, aby to neblikalo. On u LEDek ten regulační MOSFET ani moc protopit nemusí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 22:32    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
zklidněte hormony, hlavně důchodce z Jesenice může přestat nadávat všem vokolo i fantazírovat o žárovkách

žárovky a jejich světelný projevy sem jako první uvedl na scénu autor vlákna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 22:51    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):
To já když jsem dělala LED reflektory pro rychlokameru, tak jsem tam radši dala lineární regulaci proudu, aby to neblikalo. On u LEDek ten regulační MOSFET ani moc protopit nemusí.

Mohla jsi použít něco hotového, co jsem vyvíjel já Very Happy
https://www.seebacher.de/en/products/components-for-lighting-control/dimmers/led-04b-ana-dmx?ai%5Bcontroller%5D=Detail
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 23:21    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):

K tomu lze akorát dodat, že i ta žhavicí svíčka bude mít za studena poloviční odpor, takže mu při startu z 15V poteče tou PWM proud 20x větší, tedy 70A, s tím asi ten zdroj nepočítá..

Svíčka má za pokojovky měřeno Digiohm 20L 0,17-0,19R podle kusu a výrobce. Za chodu na volnoběhu cca 1000-1300 ot/min má kolem 0,24R. Za plnýho plynu jsem to neměřil, není důvod, startuje se a za chodu přižhavuje jen na volnoběhu.
Nechtěl jsem do problému tahat žhavící svíčku s vláknem z podivný slitiny o který se asi nikde nedají sehnat elektrický parametry o který tu nejspíš většina čte poprvé a tak jsem použil "teoretickou" žárovku 1,5V, kterou zná každý. A na experimentování mám telefon žárovek 12V pytel, kdežto odpálit svíčku je dnes 150-220 kaček podle typu a výrobce.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 23:23    Předmět: Citovat

Tam je problém s tepelnou setrvačností a ta je o řády jinde, než u malé žárovky.

Nevím co je tam za slitinu, ale třeba platinovej teploměr má při 600°C cca 3x větší odpor, než při 20°C.
Jestli Vás s tou platinou tak trochu nehoupu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 23:47    Předmět: Citovat

Naopak, žádný problémy to nedělá, u tý svíčky tepelná setrvačnost způsobuje vůči případnýmu PWM spínači "přívětivější" chování než je chování tenounkýho vlákna žárovky = svíčka chladne pomalejc než žárofka. Pro spínání se tak dá použít nižší frekvence (pokud je to potřeba).
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 23:50    Předmět: Citovat

Problémy dělá ta simulace se žárovkou při stejný frekvenci, ddebile Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 0:28    Předmět: Citovat

Někde mám motorek s takovou žhavičkou, jednoválec, je na tom i nějaký "karburátor", jehož funkce mi tehdy, když jsem do toho lez nebyla jasná. Možná je vadný, možná neúplný, není tam vzduchový filtr a benzín jím volně protéká...
Co že se teda do toho motorku vlastně leje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 4 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund