Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Potenciometry TESLA TP289b - renovace ano-ne ?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 13:53    Předmět: Potenciometry TESLA TP289b - renovace ano-ne ? Citovat

Potenciometry jsou z roku 1980. Cca od roku 1990 chrastí. Tři kusy 2x100 lin a jeden kus 2x25k Y se chovají přibližně stejně: po zapnutí zesilovače nějakou dobu chrastí při otáčení, zejména v krajních polohách. Po vyjmutí a měření ohmetrem vykazují všechny shodné chování - přerušují, případně skokově mění odpor při otáčení. Dráhy nejsou vydřené, téměř se s hřídeli neotáčelo, takže mechanický stav 100%. Vazebními kondenzátory to není.
Dotaz, prosba: má někdo osobní zkušenosti s renovací tohoto typu potenciometru ? Jde s tím něco udělat, nebo to zahodit ? Komunistickou DIAVU mám, ale to bude až krajní případ. Díky za případné zkušenosti.

Na fotkách: pohled na potenciometr a detailní pohled na geometrii přítlaku kuželíku na dráhu potenciometru.



pot_1024.jpg
 Komentář:
 Velikost:  138.93 kB
 Zobrazeno:  49 krát

pot_1024.jpg



pot_detail.jpg
 Komentář:
 Velikost:  154.05 kB
 Zobrazeno:  60 krát

pot_detail.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 13:58    Předmět: Citovat

Pozri ten druhy koniec jazdca, ktora chodi po kove.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 14:02    Předmět: Citovat

Díval jsem se. Přítlak tam je solidní, oxid žádný, mastné to není. zatím jsem na to nemakal ničím. Ale čištění tím začít můžu. Díky za příspěvek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 14:02    Předmět: Citovat

Takhle to nemá být - vypadá to, jakoby byla mechanicky proražená, poškozená přední dráha. Hřídelka je zaražená moc hluboko.
Sběrač ani pořádně nedosedá na sběrací kroužek. Až to bude ve své poloze, tak kužel uhlíku bude dosedat na dráhu rovně - tím svým mírně zakulaceným vrškem.

Nejprve vyčistit, já to dělám trichlorem, ale je výborně použitelné i Čikuli, výborně shazuje oxidy z dráhy i ze sběrače.
Po vyčištění a vyschnutí nakonzervovat dráhu a sběrací kroužek 1+2 maličkými kapkami červené bolševické Diavy.
Jednu kápnout pod uhlíček a dvě maličké pod "rohy" sběrače.
Uhlík a sběrač si to po pár protočeních roztahají samy.
Tu Diavu je nejlíp dávkovat injekční jehlou. Určitě ne tak, že do ní namočíš celý uchošťour a rozmažeš to všude.

Ložisko je nejlíp namazat Lukosanem M20, nejhustší silikonkou, jakou seženeš.
S tím M20 dostane i obyčejné, československé TPčko hladký "japonský" chod s tou typickou troškou odporu Very Happy
Ale nepřehnat, aby se tahle silikonka nedostala ze hřídele na dráhu, to je hodně špatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 14:11    Předmět: Citovat

sinclair: Ono to dosedá, ale jak se ta dosedací plocha leskne, tak to klame. Právě pro tu divnou geometrii dosedu kuželíku jsem sem dal fotku. Ale poťáky jsou v původním 100% stavu a mají to tak všechny.
Ale asi pravda: klasicky zkusit vyčistit a pak těch pár kapek Diavy. Ještě počkám, zda někdo nemá nějakou jinou zkušenost. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 14:22    Předmět: Citovat

Tu Diavu už bych neriskoval, radši bych použil parafínovej olej s benzínem a malým podílem v benzínu rozpuštěnýho včelího vosku (do 2-2,5% hmotnostních celkovýho množství směsi). Ale ten parafíňák dávkovat stejně jak píše Sinclair, kapičku pod uhlík a kapičku pod kovový nohy jezdce, jinak se to zaprasí celý ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 16:19    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Takhle to nemá být - vypadá to, jakoby byla mechanicky proražená, poškozená přední dráha. Hřídelka je zaražená moc hluboko.


Sinclair má pravdu, ta fotka rozebranýho vpravo. Drážka hřídelky musí být zasazená posuvem do strany do výřezu tvaru hrušky v pertinaxový základně dráhy poťáku. Oba běžce musí být stlačený mnohem víc, cca poloviční úhel než je na fotce.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4002
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 17:55    Předmět: Citovat

Kdysi jsme to "mazali" troškou petroleje injekční stříjačkou dovnitř. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1730
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 18:03    Předmět: Citovat

Těmto potenciometrům všeobecně nic není, dráha je zasviněná a běžec ztrácí kontakt. Očistit, třeba izopropylem, každý používá něco jiného, pak namazat. Mě se osvědčil MD sprej. Ve velejemném olejíčku jsou šupinky molybdensulfidu, maže bezvadně.
ÚPLNĚ MIMO TÉMA Pro cyklisty - nejlepší mazání na řetěz co může být, zvlášť u nás na českolipsku, kde je to samý písek. Nastříkat řetěz a potom vytřít do sucha, částečky molybdensulfidu se dostanou kam patří a olej který je nese tam už pak být nemusí. Na řetěz se NIC nelepí, zvláště pak pískový prach, a vydrží bez vrzání i několik zmoknutí. Jezdím v létě párkrát týdně, trasy tak do těch 100km (pod 50km nemá cenu kolo vytahovat), občas něco přes, takže během let vyzkoušeno na vlastní nohy.


Naposledy upravil jardafiala dne st leden 20 2021, 20:55, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alxa



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 274
Bydliště: kousek od Brna

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 18:06    Předmět: Citovat

Dost chválí na zahraničních fórech na čistění a mazání potenciometrů Deoxit Fader F5.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 18:16    Předmět: Citovat

@jardafiala: Já mám ale pocit, že oni tady neopravují letecký motor či závodní kolo. A ten běžec je na první pohled nakřivo, i když můj názor je, že je to zmetek už z výroby. Oni toho soudruzi dokázali vyrobit vagóny, než si toho někdo všimnul. Confused
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]


Naposledy upravil ZdenekHQ dne st leden 20 2021, 18:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 18:21    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
sinclair napsal(a):
Takhle to nemá být - vypadá to, jakoby byla mechanicky proražená, poškozená přední dráha. Hřídelka je zaražená moc hluboko.


Sinclair má pravdu, ta fotka rozebranýho vpravo. Drážka hřídelky musí být zasazená posuvem do strany do výřezu tvaru hrušky v pertinaxový základně dráhy poťáku. Oba běžce musí být stlačený mnohem víc, cca poloviční úhel než je na fotce.

Ta hruška výřezu je na té části s dráhou blíže k osičce, viz foto. Zaklapnutí do drážky hřídele nastaví "pnutí" obou drah, ta vzdálenější sekce žádnou hrušku nemá a její pnutí a tím sklon dotykového kuželíku s dráhou určuje dílem ta začerveněná matka a dílem pnutí té přední sekce potenciometru. Potenciometr je takto (všechny tři kusy) sestaven z výroby před 41 lety a po vyčištění ho tak také sestavím zpět.



predni_draha.jpg
 Komentář:
 Velikost:  161.21 kB
 Zobrazeno:  38 krát

predni_draha.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 18:28    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
@jardafiala: Já mám ale pocit, že oni tady neopravují letecký motor či závodní kolo. A ten běžec je na první pohled nakřivo, i když můj názor je, že je to zmetek už z výroby. Oni toho soudruzi dokázali vyrobit vagóny, než si toho někdo všimnul. Confused
Je možné, že použili nesprávnou "konfiguraci" hřídelíku z jiného typu potenciometru. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavel16



Založen: Dec 19, 2007
Příspěvky: 834
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 20:07    Předmět: Citovat

Tak mi to nedalo a prohrábl jsem zásoby. Hřídelka je správná a mezera mezi dráhou a sběrným kroužkem je asi 3,7mm (u zadní dráhy).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 20:53    Předmět: Citovat

pavel16: Já tam mám cca 5 mm na obou drahách. Máš přesně stejný typ a rok výroby (1980) ?

První potenciometr už je vyčištěný, ošetřený (stará komunistická Diava), hřídel silikonová vazelína. Potenciometr jde mechanicky dobře, elektricky je ok. Triviální úkon to rozhodně není, rozebrat a složit a zejména když vypadne uhlíkový dotekový čudlík Smile . Ostatní potenciometry možná nechám ležet a zesilovač v tuneru předělám na elektronické řízení down up tlačítky, nebo napěťové řízení jednoduchým potenciometrem. Abych se už nemusel nikdy zabývat chrastěním... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund