Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Boombox JVC RC-680, praskání v tuneru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: po leden 11 2021, 20:56    Předmět: Citovat

To Hill: na té fotečce kousku tišťáku je zřejmě prohozené to dopsané označení vývodů 8 a 4 filtru.
To jen tak pro upřesnění, aby to někoho nemátlo Wink

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: út leden 12 2021, 7:06    Předmět: Citovat

ok1hga ten kondik 1n ještě vyzkouším... přemýšlel jsem jak ho tam nabastlit, abych zrovna nemusel přerušit cestu na plošňaku.
Mám to teď celé rozebrané a čistím ho za ty roky je tam slušný nános špíny Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: so leden 16 2021, 11:18    Předmět: Citovat

Tak jsem konečně vyzkoušel ten kondenzátor 1n. Na dlouhých a středních vlnách to nějak funguje, jenom jsou stanice hrozně potichu musím mít hlasitost skoro na maximum. Na krátkých vlnách není slyšet nic...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so leden 16 2021, 11:57    Předmět: Citovat

už máš tu původní kostičku rozloupnutou ?
co dál, zkusit ten původní CF odpojit úplně a místo něj dát ten 1n kondík ?

samozřejmě to tráfko v kostičce nechat zapojené, vyhodit jen ten CF . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: so leden 16 2021, 12:11    Předmět: Citovat

ok1hga tu kostičku mám pořád vcelku. Bez té části CF to bude fungovat? Já myslel, že to je ten filtr, který tam musí být.

Je tam v cestě mezi tím filtrem a IO ještě jeden rezistor nějakých 1k mohl bych to zkusit bez něj...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: so leden 16 2021, 17:34    Předmět: Citovat

Tak jsem to měřil před tím rezistorem je stejnosměrné napětí 6.5V za ním 6,49V a ten kondik 1n stejnosměrnou složku i ty poruchy blokuje za ním je nula. Tak mi z toho vychází, že ty krátké vlny tu stejnosměrnou složku potřebují ke své funkci... může mi to někdo vysvětlit? Proč dlouhé a střední vlny fungují a krátké ne?

Ale dobré zase nějaký posun kromě SW vše funguje. Teď už jenom kdyby se poštěstilo a někde bych sehnal ten filtr 450kHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 16 2021, 18:32    Předmět: Citovat

Krátké vlny nefungují, protože máš odpojenou prutovou anténu.
Na feritce jsou vinutí jen pro dlouhé a střední vlny, proto ty rozsahy hrají.
Se stejnosměrnou složkou to nemá, co dělat.

C36, když má svod a ve filtru je zkrat, zablokuje celou mezifrekvenci, obvykle i FM cestu. Takže ten bezpodmínečně oddělovat stejnosměrnou složku musí.
V příloze je uvedená úprava, kterou měl na mysli OK1HGA: obejdeš keramický filtr a (za podmínky, že C36 je v pořádku) musí to hrát. Sice to bude mít selektivitu nevalnou, takže zvlášť večer se ti bude motat víc stanic dohromady, ale hrát to musí.



filtr_AM_nouzova_uprava.jpg
 Komentář:
Přeškrábnout dva spoje a jeden natáhnout kouskem drátu. A, když se sežene potřebný filtr, jde to jednoduše uvést do původního stavu.
 Velikost:  282.82 kB
 Zobrazeno:  49 krát

filtr_AM_nouzova_uprava.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so leden 16 2021, 18:46    Předmět: Citovat

aha . . .
. . . jsem pomalý, ale dám to sem



preklenuti filtru.jpg
 Komentář:
 Velikost:  127.58 kB
 Zobrazeno:  25 krát

preklenuti filtru.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2021, 8:23    Předmět: Citovat

Máte pravdu prutovou anténu mám odpojenou. Myslel jsem, že prutovka je jen na FM. Ten kondenzátor C36 je určitě v pořádku. Svod je přímo v tom filtru mezi piny 6 a 7.

Takže kdybych obešel ten filtr tak to bude hrát, ale měl bych nulovou selektivitu a míchaly by se mi stanice do sebe... to asi nechci. Ale zajímalo by mě proč jsou ty stanice oproti FM tak potichu?To je u tohoto modelu normální nebo to způsobuje ten oddělovací kondenzátor 1n?

Hill ještě jeden postřeh já ten C36 nemám tam kde jsi ho zakreslil, já tam mám rezistor R9...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2021, 10:07    Předmět: Citovat

milavla napsal(a):
Takže kdybych obešel ten filtr tak to bude hrát, ale měl bych nulovou selektivitu a míchaly by se mi stanice do sebe... to asi nechci.

tam ale "nulová" selektivita nebude !!!
každý MF transformátorek je rezonátorem s určitou selektivitou.
Vyřazením CF se šířka MF jen zvětší.
prostě to udělej a zkus to.
Jestli je AM příjem slabší něž FM je zřejmě dáno špatnou funkcí AVC (AGC).
to může být způsobeno ještě jinou závadou, než jen vadným CF.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2021, 10:40    Předmět: Citovat

Ano Automatic Gain Control ten by to měl srovnávat. Mám i velké rozdíly v hlasitosti mezi jednotlivými stanicemi v AM pásmech u FM je to v pořádku. Jako kdyby ten AGC u AM vůbec nefungoval.

Hill jak to máš ty u toho tvého?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2021, 11:00    Předmět: Citovat

Ale kdepak, selektivitu to nějakou pořád mít bude, protože feritka i vstupní cívka pro KV tvoří spolu s ladicím kondenzátorem rezonanční obvod. Nevýhoda je, že se jednak kvalita tohoto obvodu se změnou kapacity (a tedy frekvence) mění. A, i kdyby se neměnila, jde o poměr kmitočtů. Jestli na 270 kHz stačí na vyhovující selektivitu samotný vstupní obvod (má pro pokles o 3 dB šířku pásma kolem 5 kHz, ale sousední nosnou (±9 kHz) příliš výrazně nepotlačí.
Ve stejném místě stupnice máš na SV frekvenci 1250 kHz. To už ladíš s jiným vinutím na feritce, obvod není nuceně tlumený odporem, tak má šířku pásma pro-3dB asi 16 kHz. To už by zabralo tři stanice najednou, kdyby byly stejně silné.
Na krátkých vlnách pak je tam frekvence asi 20 MHz, což znamená, že, i kdyby anténní obvod dosahoval fyzikálně možné meze kvality, také ho tlumí vstupní odpor AN7222 i impedance prutové antény takže sotva bude mít šířku pásma menší, než 150 kHz, tak si sčítni kolik stanice po 9 kHz se do toho vejde.

Hlasitost na AM odhaduji asi o 6 dB nižší, než na FM. Ale přesně to stejně ze živého vysílání nezměřím, navíc jinak se chová i AGC při příjmu řízené nosné, jinak pochopitelně zní FM, na nějaké chybě se podílí i různá nastavení optimodů na různých stanicích.

Ten mezifrekvenční filtr, co tam je, totiž určuje vlasnosti přijímače - jeho křivka propustnosti se nemění, protože pracuje na jediném kmitočtu, nezávisle na tom, který je naladěný.

Tím, že keramický filtr obejdeš, bude pokles o 3 dB na asi ±9 kHz od kteréhokoli přijímaného kmitočtu. Když sečteš křivky propustnosti laděného vstupu a tohoto obvodu v mezifrekvenci, zjistíš, že to není zase tak hrozné.

Ovšem strmost boků charakteristiky filtru určoval právě ten keramický filtr, takže potlačení sousedních stanic bude horší (čím silnější signál nežádané stanice, tím může být od naladěné kmitočtově více odlehlá, přesto bude rušit). Čili nic pro dálkový příjem.
Detektor je tam podle poslechu obyčejný špičkový, ten se na selektivitě nepodílí.

Máš tedy tři možnosti:
- obejít ten keramický filtr a zatím shánět z nějakého vraku stejný filtr
- nechat to zatím tak a zatím shánět z nějakého vraku stejný filtr
- nechat to tak a oželet pásma AM, přestože na nich ještě pořád něco jde chytit, ale neví se, jak dlouho ještě. Pořád vyhrožují vypínáním vysílačů, co když to skutečně splní?

Pokud jde o hlasitost, tak na AM to odhaduji, že je o 6 dB nižší, než na FM. Navíc na AM se ještě mění, protože v době konstrukce tohoto rádia se ještě řízení nosné ve světě asi moc nepoužívalo.
Tak velký rozdíl je Je to zřejmě způsobený tím, že místo RLC obvodu je v FM detektoru použitý keramický rezonátor, který detekoru uděluje strmější S-křivku, než jakou by poskytlo katalogové zapojení se zatlumeným fázovacím obvodem.


Naposledy upravil Hill dne ne leden 17 2021, 12:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2021, 12:29    Předmět: Citovat

Asi to zatím nechám tak v podstatě to teď vše funguje. Jen mi pořád vrtá hlavou k čemu tam bylo to ss napětí, které jsem tím kondikem 1n oddělil? Nějak se mi nechce věřit, že to tam bylo k ničemu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2021, 12:55    Předmět: Citovat

Ten kondík C36 je tam jaksi "pro jistotu", aby aspoň FM díl hrál, když se prošvihne filtr AM. Tu stejnosměrnou složku zavedenou do pinu 6 odporem bezpodmínečně musí oddělit.
Tím spíše, když vynecháš filtr a připojením sekundáru mf trafa tam spácháš stejnosměrný zkrat.
Nevím, kde jinde by toto napětí mohlo být ještě k něčemu dobré.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2021, 12:57    Předmět: Citovat

milavla napsal(a):
Jen mi pořád vrtá hlavou k čemu tam bylo to ss napětí, které jsem tím kondikem 1n oddělil? Nějak se mi nechce věřit, že to tam bylo k ničemu

to napětí se tam dostává z IO z nohy č.6 kde je to jako předpětí báze tranzistoru uvnitř struktury IO a vytváří SS nastavení vstupu.
Když je tam nežádaný svod v CF dochází k posunutí pracovního bodu tranzistoru ve struktuře a pokud je tam úplný zkrat proti zemi, úplně to rozhodí celý IO a pak příjem nejde vůbec . . .

. . . ha, zase pozdě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 7 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund