Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Boombox JVC RC-680, praskání v tuneru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 19:19    Předmět: Citovat

Já jsem do toho ale nějak zbytečně nevrtal. Akorát jsem zkusil vyměnit ten elyt. kond. v napájecí větvi a když to bylo stejné, tak jsem tam vrátil ten původní. Ještě je tam jeden proti zemi, taková ta hnědá placka s malou kapacitou, ale ty se nekazí ne? Potom to tak nějak postupně přestávalo hrát, ne naráz. Ty diody nebo ty varikapy jsem vytahoval už když to nehrálo. Zesilovač pořád funguje tam není žádná změna.
Na těch vstupech mezifrekvenčních zesilovačů jsem hledal střídavé napětí...jeden milivolt? To se snad ani nedá změřit.
Takže na pinu 14 je 7V na pinu 13 něco málo přes 1 V na pinu 6 je 240mV DC a pin 7 má 700mV DC.
No a teď jak to píšu tak v tom zase začalo samo z ničeho nic na chvíli praskat.
Fotky plošňaku ve vysokém rozlišení vám rád pošlu, ale až zítra v poledne. Píšu ze zapadlé vesnice téměř bez signálu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 8:59    Předmět: Citovat

Tak zkontroluj stejnosměrná napětí, tohle jsem naměřil v tom svém kousku.
Jestli tam naměříš mírně odlišná napětí (na pinech 4 a 5 v režimu FM můžeš naměřit i nějakou tu desetinu voltu do mínusu), neznamená to, že je to špatně.
Na některých pinech se mění i s úrovní signálu na vstupu.



JVC_tuner_napeti.jpg
 Komentář:
 Velikost:  126.82 kB
 Zobrazeno:  59 krát

JVC_tuner_napeti.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 13:03    Předmět: Citovat

Na výstupu pro L a R kanál nemám signál jen v tom občas zapraská, takže asi měřeno bez naladěné stanice.

FM
1 - 360mV
2 - 180mV (kolísá)
3 - 360mV
4 - 380mV
5 - 300mV (klesá)
6 - 260mV
7 - 730mV
8 - 6,2V
9 - 730mV
10 - 6,3V
11 - 0
12 - 7V (začala slabě hrát nějaká stanice)
13 - 1,8V
14 - 7V
15 - 20mV (?)
16 - 1,3V
17 - 1,5V
18 - 350mV

AM
1 - 6,7V
2 - 6,7V
3 - 6,7V
4 - 480mV
5 - 1,8V
6 - 260mV
7 - 740mV
8 - 6,2V
9 - 720mV
10 - 6V
11 - 0
12 - 7V
13 - 1V
14 - 7V
15 - 1,5V
16 - 110mV
17 - 110mV
18 - 6,7V

Divné, že tam mám skoro o 3V menší napájecí napětí. Nezdálo se mi to už předtím, protože v data sheetu bylo 9,6V. Pak jsem si všiml poznámky 2,8 - 9,6V tak jsem si říkal asi je to v pořádku, ale asi nebude. Když ten tuner vytáhnu ven je tam pořád jen 7 V. Takže nějaký zkrat v tuneru, který by způsoboval úbytek napětí tam nebude... Na těch vstupech 6 a 7 to mám taky nějaké špatné...

https://i.postimg.cc/P5vQsYWZ/IMG-20201226-102622.jpg
https://i.postimg.cc/bvXHzrg5/IMG-20201226-102926-1.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 14:58    Předmět: Citovat

Neručím za to, že mám napájecí napětí, které tam patří: přišlo to ke mně jako bezcenný vrak, který odmítli dva přede mnou opravovat a majitel mi to nakonec věnoval (slévač šedé litiny, který si to původně chtěl opravit sám, a utrhal, co se dalo). Podle toho to uvnitř taky vypadalo. Je docela možné, že tam je někde ještě přerušená zenerka, a že těch skoro 10 V je moc. Ale už přes 10 let na to hraju, letos to dělá každou sobotu a neděli po nejméně 5 hodinách.
To, že ti slabě začala hrát nějaká stanice po dotyku na vývod k fázovacímu obvodu koincidenčního detektoru, znamená jen tolik, žes na měřicé šňůru zachytil nějakou krátkovlnnou stanici v pásmu 31 m (obvykle jich hraje víc najednou kolem 9,9 MHz). A taky to znamená, že společný výstup ze švába funguje.
Na pinu 15 je výstup pro ručičkový indikátor vyladění, v určitém rozsahu je na něm téměř logaritmicky závislé napětí na síle signálu, a to i na FM (princip obdobný tomu v A225D). Takže toto momentálně není důležité (ale při slaďování vstupních obvodů se to může hodit).
Mě spíše udivuje, že elektrolyty na pinech 4, 5, 16 a 17 ještě nají kapacitu a nijak velký svod, když je na nich za provozu napětí pár desetin voltu, a po většinu času žádné. Asi filtrují dobře, žádné "chlupaté" napětí jsem na nich osciloskopem nezjistil. Tuším, že jde o C32 - C34, C41 a C42. Praskání by mohl mít na svědomí nepravidelný svod v kterémkoli z nich.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 15:48    Předmět: Citovat

To jsi mě trochu uklidnil s tím napájecím napětím. Dobře ještě jednou se podívám na ty kondenzátory. Je možné, aby takový nějaký "načatý" kondenzátor ukazoval kapacitu i esr jakože v pořádku?

Jinak ta intenzita praskání se teď hodně snížila teď dlouho nic pak to chvíli zapraská a zase dlouho nic. Předtím to praskalo řekl bych slaběji s větší intenzitou a na výstupu byl slyšet i nf signál a daly se ladit stanice. Je možné, že by třeba díky tomu svodu a praskání něco odešlo, třeba ten druhý AN7410 z kterého leze nf výstup?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 17:02    Předmět: Citovat

AN7410 je PLL stereodekodér, do něj jde už detekovaný nf signál. Kdybys ho odpálil, nedostal bys na výstup pravděpodobně vůbec žádný zvuk.
Takže tam taky chyba není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 17:47    Předmět: Citovat

Aha ještě k těm kondenzátorům jestli to správně chápu svod kondenzátoru je vlastně opačný problém jako vysoké esr, vysychání a ztráta kapacity... Jak doma nejjednodušeji otestuji takový podezřelý kondenzátor na 10V jestli nemá občas svod?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 18:42    Předmět: Citovat

Mikroampármetrem.
Jen jsem nikde nenašel, jak velký svodový proud může ovlivnit funkci obvodu.
Stejně musíš elektrolyt vypájet, připojit na zdroj, nabít a pak mezi udroj a koncík vrazit mikroampérmetr. S přednabitým kondíkem nedostane měřák takový štoss. No a po ustálení proudu víš, jaký má svod. A taky, jestli je stabilní, nebo skáče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 20:17    Předmět: Citovat

Jak se to chová těsně po přepnutí z kazety na rádio FM?
Začne to prskat okamžitě, nebo až po chvíli?

Při kontrole - vyletování a zpětném zaletování elektrolytů pozor na správnou polaritu!
Přepólováním některého elektrolytu si lze "vyrobit" závadu, co se pak těžko hledá!
Přepólovaný elyt nemusí zrovna vybuchnout, nebo se nafukovat, ale zablokuje velkým svodem obvod.
Přeměř si napětí na těch elektrolytech, které jsi určitě měl vyletovaný venku.
Ty, který jsi vůbec nevyndaval, tak měřit nemusíš - teda kromě pátrání po napájecí hladině.

Keramické kondíky, až na malé výjimky, v podobných strojích skoro neodcházejí, nebo ne takto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 22:47    Předmět: Citovat

S těmi keramickými kondíky to není vždycky pravda, zvlášť, když ten stroj odpočíval dlouho někde u vlhké stěny. Ale to se projevuje nejvíc ve vstupních jednotkách nestabilitou ladění.
Jinak mně se ten stroj chová př přepínání z kazety na rádio i zpět normálně - lupne při přepnutí a hraje.
Polarita je u elektrolytů pochopitelně důležitá.
Ale měl jsem ař dosud za to, že tohle všechno už znáš, když ses do opravy přijímače pustil... Mínus je na plošňáku označený vždy bílým puntíkem kolem vývodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2020, 23:14    Předmět: Citovat

Západ dělal i pro spotřebku výbornou keramiku.
Troufnu si říct, že pokud na nich nebyl mechanicky porušený tmel, tak ty jejich 50V a 100V kondy /jak vf, nf, tak ty zelené bločky od diod/ netrpí tím, co známe z hradecké.
Nemám přitom na mysli vysloveně sračkovou, čínskou produkci od rákosníků, ale tyhle značkové věci, mezi které JVC patří.
Firmy jako JVC, neměly nikdy zapotřebí, používat u pasivů dvojí či trojí kvalitu, jako to dnes dělá číňan.
Keramický kondenzátor byl pro tyhle firmy prostě položka, co se po všech stránkách /servis - životnost/ vlastně nemohlo vyplatit ojebávat, nebo objednávat dvojí kvalitu a pak to zase pracně hlídat, aby nedošlo k záměně.
A proto můžu dodnes, bez obav a opakovaně používat třeba výborné, zelené diskové blokovací keramiky 33-100nZ, zpravidla na 100V ss, předtím šikovně vytahané odjinud. Na odrušení greců do háklivějších aparátků, jsou naprosto bezkonkurenční.

Možná by se i vyplatilo, jít po těch zelených keramikách vyšší kapacity /nad 10n, značené 103 a výš/ a tak vystopovat, kde se případně tratí napětí.
Poblíž může být spolu-blokovací elektrolyt, srážecí odpor či tlumivka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 12:47    Předmět: Citovat

Při přepnutí z kazety na rádio to max. jednou lupne a pak nic. V té nf části fakt problém není, když mám FM přepnuté na stereo a projedu ladícím kolečkem celé pásmo tak se stereo ledka vůbec nerozsvítí, takže už tam není signál. Jinak vím, že ty přepínače tape/rádio bývají častým zdrojem poruch a výpadků zvuku už jsem jich pár čistil.

Ano to vím, že u elytů musím dávat pozor na polaritu to jste mě fakt podcenili Smile Vytáhnul jsem znovu ven ty C32, 33, 34, 41, 42 a i ten v napájecí větvi C44. Připojil jsem je na zdroj na 8V a u všech po chvíli klesl proud na 0,2 nebo 0,1 uA. Nejhorší byl C32 (47uF/10V) u toho ten proud klesal nejpomaleji a nakonec klesl na nějakých 0,7uA esr jsem naměřil 900m ohm a kapacitu 44uF. Ten proud jsem měřil obyč. digit. multimetrem, tak nevím jestli by vůbec zaregistroval nějaký mžikový svod, ale sledoval jsem to pozorně a ničeho jsem si nevšiml. Mám náhodou tu kapacitu 47uF úplně novou tak ji vyměním, ale moc tomu nevěřím, že se něco změní.

Jeden kondenzátor, který má určitě svod jsem v mojí "sbírce" kondenzátorů našel, ale ten ukazuje i nulové esr a zvýšenou kapacitu...

Zkoušel jsem i pípákem ty cesty co vedou od AN7222 jestli nění nějaká přerušená a třeba to není vidět okem, ale vše v pořádku.
Ještě jsem se díval na té napájecí větvi jsou myslím proti pinu 12 nějaké dva kondenzátory, takový placatý modrý a nějaká zelená krychle?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 15:02    Předmět: Citovat

0,7 µA může být na některé pozici až moc, zvlášť, když je kondík připojený do uzlu s velkým vnitřním odporem, s nímž svodový odpor elektrolytu vytvoří napěťový dělič, což třeba zrovna na vývodu blokování napěťové reference může rozházet pracovní body celého IO.
Bohužel ve všech databázích se najde stejný sken katalogového listu, ze kterého se to nedovíš.
Tak či tak, když to předtím hrálo, třeba s praskoty, a teď ani nezašumí, vyrobil sis nějakou jinou závadu, kterou budeš muset najít. Na nf výstupu je totiž efektivní napětí nf signálu jen nějakých 60 mV, takže bych spoléhal spíše na propískání multivibrátorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 16:31    Předmět: Citovat

Já ten kondenzátor vyměním to není problém. Říkáte vyrobil jsem si další závadu ano vypadá to tak, ale jediné co jsem předtím než se ten zvuk na výstupu začal ztrácet bylo, že jsem z napájecí větve vytáhnul ten filtrační elyt. a dal jsem tam na zkoušku jiný a pak zase zpátky ten původní. Ještě jsem měl venku tu malou kapacitou, tu hnědou placku, když jsem to zkoušel. Nic víc jsem s tím nedělal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne prosinec 27 2020, 16:40    Předmět: Citovat

milavla napsal(a):
že jsem z napájecí větve vytáhnul ten filtrační elyt. a dal jsem tam na zkoušku jiný a pak zase zpátky ten původní. Ještě jsem měl venku tu malou kapacitou, tu hnědou placku, když jsem to zkoušel. Nic víc jsem s tím nedělal.

no jo no . . .
. . . já nic, já muzikant.

nezbývá než začít od začátku a hledat závadu od konce.
Pokud ho nemáš, tak udělat "multivibrátor"
a propísknout kam až to chodí.
Tam kde už to nepůjde hledat závadu.
Tak jak to zatím děláš, je jako hádání z křišťálové koule . . .
co jsem koukal na ty fotky desky, nic hrozného tam není a součástek je taky jen pár.
Chce to jen určitý systém v postupu hledání závady a nezmatkovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 3 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund