Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Boombox JVC RC-680, praskání v tuneru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 19:18    Předmět: Citovat

já netuším co je boombox ale tvářím se že to jako vím Sad
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5130
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 19:34    Předmět: Citovat

Mefka je mezifrekvence. Podobnej krám dělala i TESLA, jen už nevím, jak se to jmenovalo.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 19:36    Předmět: Citovat

není to totéž co mezule ? slangově teda
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 20:11    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Mefka je mezifrekvence. Podobnej krám dělala i TESLA, jen už nevím, jak se to jmenovalo.

Jakože mezifrekvence "dělala i Tesla"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 20:14    Předmět: Citovat

"boombox" se nazývají fakt obří a husté velké radiomagnetofony, co v sobě měli i třeba čtyři 20cm velké basáky + dalších několik reproduktorů. Okénko na kazetu na nich nebylo skoro vidět vzhledem k ostatním rozměrům. Byly tak velké a těžké, že si je mohli dát na rameno pouze svalnatí černoši v jakýchsi hudebních klipech. To samé dokázal ještě Arnold Schwarzenegger se silnou kládou ze stromu v nějakém filmu, na jehož název si nemohu vzpomenout (že by Komando ???).

Hezký vánoční večer všem,
Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 20:39    Předmět: Citovat

Jo, je to Komando ...

A z osobní zkušenosti můžu říct, že není až tak velkej problém takovou kládu unést, jako si ji na to rameno naložit a vyvážit, aby nepadala ani dopředu ani dozadu - dobře vyváženou už ji odnese i relativní střízlík ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5130
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 20:57    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
workhard napsal(a):
Mefka je mezifrekvence. Podobnej krám dělala i TESLA, jen už nevím, jak se to jmenovalo.

Jakože mezifrekvence "dělala i Tesla"?


Krám podobnej tomu JVC RC-680. Myslel jsem, že to uživatelům dojde, no zjevně jsem se mýlil...

_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 21:26    Předmět: Citovat

To, co popisuje Vašek, to byl kdysi můj sen, něco takového sehnat.
Jenom jako technickou zajímavost, jakou jsou dneska třeba přístroje s dbx či jiným exotickým kompandérem ala Telcom, nebo třeba samostatné, pětipásmově pracující Dolby A, DAT-ky od Sony, různé kombinace CD s MD a MC, nebo dneska už vlastně jakékoli jiné přístroje, pracující s minidisky.
Raritou začínají být i plnotučné CD či SACD přehrávače, bez kombinací s jiným formátem, nebo stolní CD-R rekordéry.
Je docela kumšt, sehnat plně funkční, stolní CD-R rekordér vyšší třídy a také krmivo do nich.
Například MD walkmany, notabene k tomu schopné naprosto plnohodnotného záznamu, považuju za absolutní vrchol téhle techniky.
Jsou to malé technické zázraky, schopné poskytovat nepřerušovanou, plnotučnou HiFi reprodukci i za běhu po pobřežním skalisku. MD discmany jsou něco, co nejlíp demonstruje ten fousatý fór o provrtaném vlasu.

Sháněl jsem Něco, co by mělo aspoň dva, ideálně ale čtyři 20-25cm repráky, k tomu hafo menších.
Pokud možno i oslnivě blikající a fungující minimálně na 10, ideálně na 14-16 monočlánků R20.
Takovou tu typicky negerskou "filmovou" krávu, co negři sotva nosili na ramenou. Nebo to někde na dvoře stálo, byl v tom zapojený mikrofon a černé dršťky u toho dělaly příslušné pohyby a tanečky.
Mám ten dojem, že do Evropy se podobné krávy snad ani nedovážely, neboť po takové "Americe" tu ASI nemohla být velká poptávka.
V Americe určitě jo, tam muselo být všecko nej-.
Tudíž i přenosný, ale velký radiokazeťák přece musel umět ohlušit vnitroblok, jinak to nebylo správně americky hlasité a nikdo by to nekoupil.
Tuším, že se do Tuzexu dováželo opravdu velké JVC, nebo možná Panasonic? s vyklápěcí čelní stěnou, kde byl plnoautomatický gramofon.
LP deska se do toho vkládala šikmo, do takové zvláštní drážky. Nad tím byla dvoukazetová mechanika a rádio, ovládání bylo na tom vyklápěcím deklu gramofonu.
Viděl jsem to jenom jedenkrát, bylo to tak velké hlavně kvůli tomu gramofonu, moc velké reproduktory to nemělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 22:58    Předmět: Citovat

Jó, Leoši, s MD to je asi nahnutý. Mám komponent i Walkman (jen přehrávač) a nedám je z pracek. Brácha má nějaký mikrosystém Sony. Oni dělali MD i ostatní, ale to spíš jen aby trochu Sony konkurovali. Jednoznačně mělo Sony navrch; ještě Denon, ti dělali profi MD rekordéry do studií, rádií apod.
Ty bůmboxy nebo "ghettoblastery" se sem asi moc nevozily. Měl jsem takový, větší než Condor. ITT to bylo. Kde tomu je konec...

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 0:14    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Krám podobnej tomu JVC RC-680. Myslel jsem, že to uživatelům dojde, no zjevně jsem se mýlil...

Tesla dělala Diamant a Safír. Ty ale poslechově na JVC RC680 neměly, i když měly větší reproduktory - měly menší objem skříně a chyběly jim výškáče (jakkoli JVC tam má jen piezochrastítka). Pokud jde o charakteristiku "přes pásek", byly Tesly o dvě tři koňské délky lepší (v JVC jsem ten náskok trochu zmenšil doplněním mazacího oscilátoru a zavedením vf předmagnetizace; originál maže odklápěcím magnetem). Jako přehrávač kazet nahraných na pořádném stroji zní ten JVC prostě líbivěji, než Diamant či Safír.
Na Condora ale ty tři uvedenéí modely nemají ani náhodou. Ten už v rámci možností výrobců v RVHP dosáhl vlastností mezi slušným domácím přijímačem s kazeťákem a ghettoblasterem. Diamant, Safír i RC680 na něj neměly proto, že postrádají vypínatelnou automatiku záznamové úrovně, a JVC má navíc mazání magnetem, což celkem nevadí při záznamu na úplně odmagnetovaný pásek, jinak se vlastnosti záznamu s každým dalším přemazáním zhoršují.
Měl jsem na stole boombox Marantz (třípásmové reprosoustavy, můstky o poctivých 15 W sinus na kanál, napájení z 12 velkých buřtů, odhadem 18 kg transportní hmotnost, AC mazání i předmagnetizace, ruční i automatické řízení záznamové úrovně), rádio z něj hrálo opravdu skvěle, ale kazeťák zase na Teslu neměl.

Ale o tom jsem vlastně nechtěl, řešíme tu problém na JVC RC680.
V příloze máš katalogové zapojení mezifrekvenčního zesilovače. V tom tuneru se zapojení liší jen v přepínání rozsahů AM, ostatní odpovídá katalogovému. Červeně jsou vyznačené obvody pouze pro FM, modře to, co patří jen k AM, a fialově označené součástky se uplatňují jak pro AM, tak pro FM signály. Tam je co zkoušet.
Napřed by ale bylo zajímavé zjistit, jestli pokles napětí při lupanci je příčinou toho lupance, nebo naopak ten pokles způsobuje skokový změna odběru IO.



AN7222_bs.png
 Komentář:
 Velikost:  20.06 kB
 Zobrazeno:  36 krát

AN7222_bs.png



AN7222_appl_b.png
 Komentář:
 Velikost:  69.5 kB
 Zobrazeno:  39 krát

AN7222_appl_b.png




Naposledy upravil Hill dne so leden 02 2021, 10:37, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 13:46    Předmět: Citovat

Já patřím do generace, která už pamatuje jenom takové ty jezevčíky a fakt žasnu jaké parádní věci se dřív vyráběly.

Hill: To už nezjistím, už to úplně umlklo, už to nehraje ani nelupe na žádném pásmu. Na pinech 6 a 7 není nic. Jediné co tam je je to napájecí napětí.

Jak mi radil Sinclair díval jsem se na ty diody a našel jsem dvě u antény na FM a jednu u toho velkého ladícího kondenzátoru. Vytáhl jsem je, změřil a tváří se normálně, v propustném směru ukazují úbytek cca 500mV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 13:58    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
JVC má navíc mazání magnetem, což celkem nevadí při záznamu na úplně odmagnetovaný pásek, jinak se vlastnosti záznamu s každým dalším přemazáním zhoršují.

Toto bych prosil vysvětlit. Dle mého to bude poprvé úplně stejné jako třeba po sté.
Poprvé bude rozdíl pouze u první půlsekundy, kdy hlava bude psát na odmagnetovaný pásek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 16:44    Předmět: Citovat

Kdepak, Křemíku, kdyby to platilo, nevracela by se Tesla ke střídavému mazání, potažmo úplnému odmagnetování pásku už v roce 1965. I když modely Start a Blues (doběh série 1966) používaly lepší, přesto kompromisní řešení - mazání magnetem, ale vysokofrekvenční předmagnetizaci, ani toto řešení nezvládalo dost účinně odstranit zbytkovou stejnosměrnou magnetizaci v pásku. S každým přemazáním pásku přibývalo v pozadí nejen šumu, ale také rušivých pazvuků vzniklých nepravidelným kontaktem pásku s mazacím magnetem. Vždycky tam nějaký stejnosměrný posuv zbyl, takže se snímal i v pauzách šum a další pazvuky způsobené nehomogenitou pásku. A že tehdy pásky nebyly kdykoli ke koupi, mazalo se často. Jediné dvě výhody uspořádání mazací magnet a vf předmagnetizace byly v úspoře odběru z baterií při záznamu a o 6 dB vyšší výstupní úroveň z hlavy při snímání.Ale to do tohoto vlákny nepatří, podrobněji jsme se o tom bavili například tady a tak trochu i tady.

Milavla: asi sis někde vyrobil zkrat a možná i poslal nějakou tu součástku do křemíkového nebe. Pokud jde o ty diody, tak s nimi jsem problém nikdy neměl. Mimoto ta u ladicího kondenzátoru byla tuším varikap pro trvalé zapojené AFC oscilátoru VKV. I ten se v propustném směru tváří jako normální dioda. Navíc by se projevil jen při příjmu FM, kdyby byl vadný.
A na švábu jsou piny 6 a 7 vstupy mezifrekvenčního zesilovače pro AM a FM, stejnosměrně na nich bude asi 0,6 V, mezifrekvenčního signálu tam bude sotva jeden milivolt, obvykle méně (na FM), na AM tam může být až aai 100 mV.
Takže hledej zkrat, zkontroluj napětí na pinu 14, přitom na pinu 13 by mělo být něco málo přes polovinu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 17:08    Předmět: Citovat

Já to ale nemyslel tak, že při prvním průchodu to bude dobré. Jistěže špatné.
Právě nesouhlasím s tím, že pri prvním záznamu to příliš nevadí.
Magnet pásku zmagnetizuje na maximum co umí a AC předmagnetizace to už nezachrání, nějaká magnetizace už tam zůstane.
Ovšem při dalším záznamu se nic nezmění. Magnet opět zmagnetizuje pásek na max a AC předmagnetizace z toho zase něco ukrojí, jako v prvním případě.
Co by se tam mělo zhoršovat, když už od prvního záznamu je to "špatné" na max?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2020, 17:16    Předmět: Citovat

milavla:
Servisák není nikde k nalezení, ani podobný? A jestli je někde za peníze, tak ten strojek za např. 10e už nestojí?
Nafoť prosímtě tu desku z obou stran, pokud možno tak, aby to k něčemu bylo. Do 300kB se narve fotka jak kráva.
Neupadl Ti někde nějaký nenápadný drát od napájení něčeho?
Chce to nenaříkat, ale o-pa-tr-ně začít měřit, nejprv od napájení jednotlivých švábů vpředu.
Předpokládám totiž, že celá nf cesta funguje - je tak?

Pokud ano, začal bych pečlivou, doslova mikroskopovou kontrolou spojů přímo u přepínače funkcí.
Ten totiž /kromě mechaniky mgf/ dostával v minulosti zahulit nejvíc.
Ve většině případů spíná napájení do mf/vf části, takže hned po měření napájení jednotlivých IO a zjištění nesrovnalostí, začni hned u toho přepínače. Mívá toho na triku hodně.
Klidně může být někde zapadlý kousek cínu, co nemusí automaticky znamenat katastrofu.
Přetržená fólie u některého důležitého prvku, se kterým jsi předtím manipuloval, nebo při rozebírání.
Výjimka není ani prasklé tělísko/čepička odporu - jak na sviňu to bude zrovna ten, přes který jde někam napájení.

To čím častější prskání, teď mlčení, to by napovídalo nějakému načatému a teď finálně probitému kondenzátoru v napájecí cestě, pokud to souběžně s prskáním hrálo, jak píšeš.

Zkontrolovat je potřeba i letování na mf filtrech a hlavně na všech větších - těžších součástkách, které v minulosti mohly trpět nárazy.

Zkontrolovat pájení - ne automaticky a všecko proletovat kulama cínu, jasno? Very Happy

EDIT:
Podívám se po tom servisáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 2 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund