Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Boombox JVC RC-680, praskání v tuneru
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2020, 12:27    Předmět: Boombox JVC RC-680, praskání v tuneru Citovat

Ahoj,
mám doma boombox JVC RC-680 a začalo mi praskat, střílet v tuneru. Dělá to ve všech pásmech na dlouhých i krátkých vlnách, ladit stanice jdou normálně. Zkusil jsem vyměnit IO AN7222 bohužel bez úspěchu. Nesetkal se někdo s podobnou závadou?

děkuji Milan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2020, 12:33    Předmět: Citovat

to se bude špatně hledat, ten AN7222 je celý tuner . . .
zkus se podívat na napětí kolem filtru, jestli nemá svody . . .
. . . blokovací a vazební kondíky taky.
a co kazeťák ?
neškvrká to tam taky ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2020, 12:51    Předmět: Citovat

S praskáním jsem měl potíže v ekvalizéru a přepínači finkcí. V ekvalizéru to dělal vazební elektrolyt na vstupu z přepínače funkcí v jednom kanálu.
Jestli to kazeťák nedělá, pak je to před přepínačem rádio/kazťák: jdi po napájení do pinu 14 AN7222N. Když tam nic, vyčisti přepínač funkcí, ten zlobí dost, a vazební kondík k pinu 2 stereodekodéru AN740N.


Naposledy upravil Hill dne st prosinec 23 2020, 13:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2020, 13:17    Předmět: Citovat

Kromě toho AN7222 je tam ještě za ním do páru AN7410. Ale jelikož jsou ty poruchy vidět už na tom AN7222, tak jsem zkusil ten. Jinak kazeťák hraje normálně. Zkoušel jsem i místo toho tuneru připojit na vstup zesilovače mobil a hrálo to normálně. Elektrolytické kondenzátory v tuneru jsem všechny kontroloval, byla tam jedna malá kapacita mrtvá tu jsem vyměnil a nic. Dále jsem rozebral a vyčistil isostat na přepínání pásem taky nic kromě toho, že teď naladím víc stanic. Ještě je tam jeden isostat na zesilovači pro přepínání tape/tuner a jeden na přepínání mono/stereo s těmi jsem zatím nic nedělal, ale když to z mobilu na vstupu hrálo? Jo a dělá to v obou kanálech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2020, 13:28    Předmět: Citovat

Hill: na ten PIN 14 jsem se díval. Je tam to střílení vidět když to hodně střelí, tak je tam vidět pokles. Ale když se podívám na tu napájecí větev už na výstupu z plošňáku zesilovače a tuner mám odpojený, tak je to v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2020, 13:28    Předmět: Citovat

Zkus tedy nějakým kouskem lanka spojit s kostrou osu ladicího kondenzátoru. Jestli to přestane, nezbude, než opatrně máznout kontaktovým olejem futro hřídelky, ale tak málo, aby se olej nedostal až dovnitř.
Jo, a na plošňáku rádia máš v napájecí větvi ještě elektrolyt, ten zkus vyměnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2020, 15:47    Předmět: Citovat

JVC RC-680 je boooooombox?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2020, 16:19    Předmět: Citovat

nesmíš chytat za slovíčko Leoši . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 13:50    Předmět: Citovat

Sinclair: Jak se pozná boombox a obyč. rádio s kazeťákem? Už jsem viděl i označení ghetto box.

Hill: Vyměnil jsem kondenzátor v napájecí větvi a nic. Měřil jsem zespodu toho ladícího kondenzátoru ten kousek osy co čouhá proti zemi a má nulový odpor zkoušel jsem i ten drátek.

Ještě jsou tam dva takové menší ladící kondenzátory viz foto a jeden, který vede přímo k tomu velkému a ten je normálně uživatelsky přístupný na horní straně a slouží asi k jemnému doladění je tam napsáno fine tuning. Můžou být tyhle ladící kondenzátory zdrojem nějakých problémů? Mám ke všemu co se nějak mechanický otáčí nebo pohybuje nedůvěru 🙂

Ještě je tam jeden IO BA4407L o tom jsem nenašel žádné informace, žádný data sheet.

Jinak už to skoro vůbec nehraje, zhoršilo se to, už to jen občas škytne nebo zapraská jinak nic.🤷



Resizer_16088118029660.jpg
 Komentář:
 Velikost:  188.74 kB
 Zobrazeno:  45 krát

Resizer_16088118029660.jpg



Resizer_16088118029661.jpg
 Komentář:
 Velikost:  204.63 kB
 Zobrazeno:  47 krát

Resizer_16088118029661.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 14:13    Předmět: Citovat

Podívej se poblíž anténního vstupu /z prutovky/, jestli na desce nejsou nějaké ochranné diody, nebo občas tam bývaly i mikrominiaturní doutnavky se zápalným napětím asi jen 50V.
Nepochybně to přichází ze vstupu, ale bylo by pro jistotu dobré, zkontrolovat nf signál na horním konci potenciometru hlasitosti. Zda se to prskání v nf signálu vyskytuje už tam. Pokud ne, mohou to dělat koncové stupně, nebo i přepínač radio-cass.
Zažil jsem už i starší elektrolyt na 16V, pověšený na 12V napájení, který se nepravidelně prorážel zčásti, nebo tak, že to vyrazilo pojistku.
Starší a často značkové elektrolyty, bývají velice kvalitní, to bezpochyby a často přežijí celý přístroj a životnost hlavy kazetové mechaniky.
Ale když takový kondenzátor začne pod tíhou trvalého napěťového zatížení raplovat, tak už to pak stojí za to.
Nemá to přitom nic společného s chováním šitových elytů ze současné spotřebky, to je jiný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 15:51    Předmět: Citovat

Sinclair: Zkusím se podívat jestli tam nejsou nějaké ty ochranné diody. Z antén to jde na ten IO BA4407L o kterém nic nevím, tak jestli není problém tam.

Zesilovač je fakt v pořádku, kazeta hraje a když připojím na vstup pro tuner mobil, tak to taky hraje. Včera jsem rozebral a vyčistil i ty zbylé přepínače tape/radio i ten switch mono/stereo. Kondenzátory jsou tam Rubycon, ale všechny jsem měl venku a kapacita i esr v normě. Musí se to ztrácet někde na vstupu tuneru už to fakt úplně přestalo hrát... mrtvola. Ani servisní manuál jsem nikde nenašel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 16:48    Předmět: Citovat

BA4407 je jeden z řady IO pro vstupní jednotky VKV, je v něm všechno - vstupní předzesilovač, směšovač i oscilátor. Sudé jsou o 2 piny delší a obsahují navíc varikap pro AFC, což tento kousek nemá. Ale určitě má pásmový filtr (zalitý třívývodový BFW, tím jsme se zabývali tady), před ním se signál z prutovky dělí do VKV jednotky a na vstup KV. Takže ve frontendech bych problém nehledal, když to dělají oba. Zaměř se na mefku.
Ty dva větší dvojité trimry kolem přepínače jsou pro doladění souběhu na AM rozsazích SV a DV (feritová anténa), KV jedou na prutovku a oscilátor se jemně dolaďuje tím největším trimrem vyvedeným na knoflík. Lankovým převodem se ty stanice na KV opravdu špatně trefují, tak se musí "jemně dotáhnout". Ale tohle měly i Orbity...

A nedohadujte se tu o to, jestli jde o boombox, ghettoblaster, rádiorekordér, či jak různě ho v kterém muzeu nazývají; v důsledku je to přece jedno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 17:22    Předmět: Citovat

Cipovinama to vždycky začíná, rezistorem a kapacitorem počínaje.
Je to naprosto klasický, přenosný radiomagnetofon, žádná fejsbuková bumbác krabice. Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2939
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 17:37    Předmět: Citovat

Na Aukru a Bazosi ešte aj ,,Vintage"... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 19:15    Předmět: Citovat

No je to docela velká kysňa Very Happy Ale vypadá pěkně ten design přístrojů z 80tých let byl fakt povedený.

Hill: Děkuju za rady, ale přiznám se netuším co je mefka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 1 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund