Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

digitronový čítač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: po listopad 21 2022, 1:39    Předmět: Citovat

termite, schéma ti nakreslí na počkání kdejaký 10-tiletý čínský klučina v garáži. To umí úplně každej. Dávat sem schéma mi tedy přijde úplně zbytečný. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: út listopad 22 2022, 21:18    Předmět: Citovat

přepracoval jsem v uplynulých dnech jednu starší mikropočítačovou desku, zakreslil jsem ji do plošného sdpoje jako procesorovou řídící desku čítače. Viz obrázek z předvýrobního testu. Deska je stejně velká jako deska čítače, také 4-vrstvá. Procesor - Microchip PIC v DIL40 z řady 16F nebo 18F. Je jich vcelku dost na výběr. Ačkoliv jsou "obstarožní", na tento účel, posouvat byte z desky čítače na displej, budou stačit.
Deska má na přímém konektoru 8-bitovou datovou sběrnici mikropočítače a k tomu 5 portů po 8 bitech + 5 dalších bitů přímo z MCU. Dále má 8-bitový port pro připojení klávesnice. Klávesnice může být buďto klasicky 4x4 nebo sériová s více tlačítky, např. takováto: http://www.jplabs.co.uk/projects/bh5321a.html
Všech 5 portů a také port pro klávesnici mají přerušení. Na desce jsou dále konektory pro 4-bitový LCD displej a pro grafický LCD displej. Ten má podsvícení a trimr pro regulaci jasu. Přes sériový port je možno připojit panelové dspleje s RS232, například VFD alfanumerické ap. Lze udělat také LED díisplej se sériovým rozhraním a přes RS232C jej připojit k této mikropočítačové desce. Před časem jsem takovoiu desku udělal, má 64 bitů výstup:
http://www.jplabs.co.uk/projects/bh5215a.html
Tu lze připojit k této mikropočítačové desce a na její výstup pak napojit LED displeje.

Na mikropočítačové desce pro čítač je dále konektor pro RS232C a také obvod pro CAN bus 2.0
Procesorová deska je schopna obsloužit nejen čítač a časovou základnu, ale také další desky. Deska je univerzální, lze ji použík ke spoustě dalších věcí, nejen pro čítač.
Bude potřeba uvážit, kolik konektorů tedy má mít sběrnice. Zda udělat jen mini-sběrnici pro procesorovou desku, čítač a časovou základnu (tedy 3 konektory), anebo přidat navíc 2-3 konektory pro případné další měřící adaptéry.

Resumé -čítač sestává z těchto desek:
- vstupní zesilovač - je hotový
- časová základna - je hotová
- čítač - odzkoušený a navržený plošný spoj
- procesor - odzkoušený, navržený plošný spoj
- sběrnicová, základní deska - nutno navrhnout plošný spoj

Co bude dál: začnu sepisovat dokumentaci, manuál. Odhaduji tak měsíc, do konce roku mi to zabere. Budou to desítky stran, s obrázky, schématy atd atd. Po Novém roce (do jara) můžu psát program pro mikropočítačovou desku, pro obsluhu časové základny a nastavení měření čítačem a odečtení naměřených dat a jejich zobrazení. A od jara do podzimu opět nebudu mít na elektroniku čas, budou jiné úkoly.
Very Happy



miropocitacova deska pro citac.jpg
 Komentář:
mikropočítačová deska pro čítač
 Velikost:  82.49 kB
 Zobrazeno:  88 krát

miropocitacova deska pro citac.jpg



component layout.jpg
 Komentář:
položení součástek, konektory na mikropočítačové desce pro čítač
 Velikost:  148.73 kB
 Zobrazeno:  65 krát

component layout.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 16:09    Předmět: Citovat

mikropočítačová deska podporuje tyto mikropočítače PIC od Microchip:

16C64(A), 16C65(B), 16CR65, 16C67, 16C765, 16C662, 16C74(AB), 16C77, 16C774
16F724, 16F727, 16F74, 16F747, 16F77, 16F777, 16F871, 16F874, 16F874A, 16F877, 16F877A, 16F884, 16F887, 16F914, 16F917
18C442, 18C452,
18F4220, 18F4221, 18F4320, 18F4321, 18F4331, 18F4410, 18F442, 18F4420, 18F4423, 18F4431, 18F4439, 18F4450, 18F4455, 18F4458, 18F448, 18F4480, 18F4510, 18F4515, 18F452, 18F4520, 18F4523, 18F4525, 18F4539, 18F4550, 18F4553, 18F458, 18F4580, 18F4585, 18F4610, 18F4620, 18F4680, 18F4682, 18F4685
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 16:13    Předmět: Citovat

petula napsal(a):
...
Co bude dál: začnu sepisovat dokumentaci, manuál. Odhaduji tak měsíc, do konce roku mi to zabere. Budou to desítky stran, s obrázky, schématy atd atd. Po Novém roce (do jara) můžu psát program pro mikropočítačovou desku, pro obsluhu časové základny a nastavení měření čítačem a odečtení naměřených dat a jejich zobrazení. A od jara do podzimu opět nebudu mít na elektroniku čas, budou jiné úkoly.
Very Happy
Anebo taky přijde zas nějakej ruSSáckej hacker a na půl roku tě znovu odpojí od netu ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 16:31    Předmět: Citovat

Na psaní manuálu netřeba internet. Ale může být blackout a to budu chodit na procházky do přírody anebo se vrátím k psacímu stroji. Stále ještě mám psací stroj a pásky. Psal jsem na něm kdysi manuály v němčině pro slovenské počítače ze ZVT Námestovo.

Od rána teď řeším v jakém jazyku manuál vlastně napsat. Protože z Česka si nikdo nekoupil jedinou časovou základnu, tak češtinu vylučuji. Není poptávka, zbytečná práce psát manuál česky... Většina desek časové základny skončila v Německu a Němcům jsem slíbil dodat manuál a další adaptéry pro využití časové základny. Zatím časovou základnu používají jako kmitočtový normál. Tedy, manuál by měl být německy.
Jenže 2 kusy časových základen skončily na lyceu ve Francii a tam chtějí další... Psal jsem jim ráno, zda budou chtít také čítačovou desku a procesorovou desku. Pokud ano, manuál bude muset být francouzsky, anebo dvoujazyčně francouzsky a německy. Tak asi začnu tou německou verzí a případně francouzskou napíši později.

Z fabriky mi přišla kalkulace ceny procesorové desky. Při počtu 40 kusů je cena za 1 desku 23 euro, včetně dopravy a DPH. Záleží tedy, kolik kusů procesorových desek a/nebo čítačů budou chtít z Německa a jestli nějaké bude chtít lyceum ve Francii. Na počet 40 kusů je potřeba stencil, nemíním to pájet ručně. Stencil ale zvýší cenu o několik euro na desku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 16:52    Předmět: Citovat

Pokud už bych nějakou takovouhle věc dělal a chtěl ji uplacírovat na mezinárodním poli, budu k ní makulaturu psát anglicky = latinou moderního věku. Ať si to jak Skopčáci, tak Žabožrouti lokalizujou do svejch hatmatilek sami - oni na nás taky žádný jazykový ohledy neberou, i když by podle bruselskejch nařízení měli na všecko co i jen může koupit člověk z nějakýho jinýho státu €U umístit příslušně jazykově lokalizovaný popisky a návody. Neviděl jsem, že by na všem co produkujou byly aspoň v příslušným jazyce uvedený složení výrobku, natož nějaký další texty. Striktně se držej svýho a žádný jiný nepodporujou, ještě tak maximálně dva-tři velký "sousedy" uspokojí, ale speciálně na Visegrádskou skupinu se kolektivně kašle jak na placák ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne čt listopad 24 2022, 16:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 16:56    Předmět: Citovat

Já si právě myslím, že na psaní manuálů je internet super, když se zapojí google překladač. Co je opravdu "porod", tak to napsat tak, aby google přeložil jen to, co má.

Pak to vypadá třeba takto (důležitý je span class="notranslate"):

kód:
<li> <span class="notranslate"><b>PROFIL(MMODE)</b></span> - Detektor umožňuje nezávislé nastavení čtyř <span class="notranslate"><b>PROFIL(MMODE)</b></span>. V některých verzích SW je profil označený jako <span class="notranslate"><b>MMODE</b></span>, což je zkratka z <span class="notranslate"><b>MAIN MODE</b></span>. Každý <span class="notranslate"><b>PROFIL(MMODE)</b></span> umožňuje nastavit společné GLOBÁLNÍ PARAMETRY, v rámci jednoho <span class="notranslate"><b>PROFIL(MMODE)</b></span> lze potom aktivovat až 12 DETEKČNÍCH MÓDŮ s vlastními LOKÁLNÍMI PARAMETRY. <span class="notranslate"><b>PROFIL(MMODE)</b></span> je na displeji a v <span class="notranslate"><b>MENU</b></span> označeny písmeny A,B,C,D. Přepíná se podržením tlačítka <span class="notranslate"><b>MODE</b></span>, až naskočí nabídka <span class="notranslate"><b>PREPNOUT PROFIL (CHANGE PROFILE)</b></span>, popřípadě v <span class="notranslate"><b>MENU</b></span>. <a href="pmdg_11_manual.html#mmode"><b>Detaily ZDE»»</b></a></li>


Zkus si to tady a zkus GOOGLE TRANSLATE (drobné chyby nejsou vyloučeny, už jsem to dlouho nekontroloval.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 17:08    Předmět: Citovat

Very Happy Zdenku, ale jám mám státní zkoušky z francouzštiny a němčina je prakticky skoro můj mateřský jazyk. Dlouhé roky jsem dělal tlumočníka z němčiny do francouzštiny a naopak. Google netřeba. Na jednom z mých PC jsou francouzská wokna a francouzská klávesnice. Ta se dost liší od US ASCII.

Zpět k věci:
Objevil jsem ještě další mikropočítače, moderrní, kompatibilní k navržené mikropočítačové desce. Všechny tyto modely jsou také v DIL40:

18F45Q10, 18F46Q10
18F46Q84
18F45Q43, 18F46Q43, 18F47Q43

Zkusím nějaké sehnat. Jestli má někdo zájem o některý zs těchto MCU, pošlete SZ. To jen kdyby jsem nějaký někde objevil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 17:12    Předmět: Citovat

Tak to napiš německy (já tenhle jazyk opravdu nemám rád), francouzsky raději ne, ale dopřej uživatelům možnost překladu. Představ si, že máš zákazníka třeba z Iránu. To asi nedáš...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 17:15    Předmět: Citovat

petula napsal(a):
...Z fabriky mi přišla kalkulace ceny procesorové desky. Při počtu 40 kusů je cena za 1 desku 23 euro, včetně dopravy a DPH. Záleží tedy, kolik kusů procesorových desek a/nebo čítačů budou chtít z Německa a jestli nějaké bude chtít lyceum ve Francii. Na počet 40 kusů je potřeba stencil, nemíním to pájet ručně. Stencil ale zvýší cenu o několik euro na desku.


To shanis nejdrazsi firmu v unii? Smile
Nevim co je na te desce zvlastniho a jak vypada jeji layout, ale cinan ti v uvazovane serii vyrobi takovou desku do cca $3/ks i kdyz bude 6vrstva s gold fingers, POFV apod. a jako bonus ji vicemene zdarma i osadi. Pokud tedy pouzijes nejake normalni soucastky (SMD). THT uz nech milovnikum historie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 18:54    Předmět: Citovat

Arrow ZdenekHQ vývoz do Iránu nepřipadá v úvahu. To je vyloučené.
Ačkoliv, v Iránu hodně lidí mluví francouzsky. Střední třída výše ovládá francouzštinu.

Arrowtermit256 jakákoliv spolupráce s PCR je z mé strany vyloučena, i kdyby chtěli pracovat zadarmo. Je mi líto.Mimochodem, německý chemický koncern BASF se stahuje z Čííny. V roce 2009 tam investovali 10 mld Euro. Nyní odcházejí pryč. V Číně budou mít brzy potíže. BASF je opravdu obrovský.

THT obvody jsou na desce pouze dva a sice MCU a CAN budič a to z praktických důvodů. MCU proto, aby se dal vyměňovat a deska se nechala používat jako vývojová deska pro vývoj software ke spoustě různých typů mikropočítačů. Proto tam je také programovací konektor a výstupy na všechny možné displeje.
CAN budič proto, že když se povede uživateli jej odpálit, aby si jej mohl sám snadno vyměnit.

Objevil jsem ještě další MCU, kompatibilní k mikropočítačové desce, a sice typ 18F47K40-I/P.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 19:52    Předmět: Citovat

Takže je vyloučené vlastně všechno. Napiš návod ve svahilštině a nabídni to Eskymákům. Very Happy

Jinak ten Irán je kvůli dronům?

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 19:55    Předmět: Citovat

THT soucastek tam vidim vetsinu, ale pokud to nechces osazovat strojove v Cine protoze tam BASF prodal nejakou fabriku, je to celkem jedno.
Jen abys pak nezjistil ze budes mic cenu jako Fluke, ale renome jako petula a nic tak neprodas protoze si pak kazdy radeji koupi Fluke Smile
Ale to uz je ciste jen tva volba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2022, 20:51    Předmět: Citovat

Arrow ZdenekHQ Very Happy eskymáci nemluví svahilsky, ale laponsky. Swahilsky se mluví v Africe, ačkoliv v Africe převažuje globálně francouzština.

Arrow termit256 špatně se díváte, už umíte odečítat rafičkové měřáky? Na desce jsou THT pouze konektory a patice pro MCU a CAN obvod . CAN obvod proto, aby se dal snadno vyměnit, až ho nějaký trotlík zkratuje a zničí. Konektory jsou v THT kvůli trotlíkům, kteří vše rvou silou. Konektory v smd totiž trotlíci dokáží urvat od plošnéoho spoje i s kabelem. Patice je pro MCU proto, aby se MCU dal vyměňovat za jiný a deska mohla sloužit také jako vývojová deska pro různé MCU. Ostatní součástky jsou v SMD.

Časová základna k čítači byla "Made in Petula" celá v THT a rozprodala se během 4 měsíců do Německa a Francie. V pohodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2022, 20:57    Předmět: Citovat

Udělal jsem upgrade procesorové desky (na žádost z lycea z Francie). Doplnil jsem RTC obvod a sériovou EEPROMku. deska je delší o 15mm. Viz obrázek. Vše ostatní (viz předchozí zpráva ve vláknu) je beze změny. Pro tuto desku již dorazily milkropočítače 18F46Q84. Very Happy


BH6887B - component layout.jpg
 Komentář:
rozšířená procesorová deska
 Velikost:  124.48 kB
 Zobrazeno:  67 krát

BH6887B - component layout.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 6 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.38 sekund