Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

digitronový čítač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: pá prosinec 18 2020, 10:09    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Co máš na vstupu za děličku? 74S74 nebo 74S112? Taky jsem kdysi laboroval s podobným čítačem. Podle mých pokusů 74S74 120MHz nedá. Mám tady pár 74F74 ale nikdy jsem nezkoušel jak vysoko chodí. Zajímavý je, že 74S112 chodila o cca 10 MHz výš než 74S74 i když podle datašítu to má být naopak.
Jako druhou děličku jsem musel dát 74190, 7490 na kmitočtu kolem 30 MHz blbla. Vše to byly MH od Tesly.
Neuvažuješ že by vstupní dělička byl samostatnej modul aby tam šla dát třeba ECL-ka?
Možná bych měl zájem o plošák podle toho, jak to máš poskládaný na vstupu.
Bude deska na ZM1080T? (drátový, boční pohled)


Makám na tom pilně. Obden. Jeden den dělám vysílač pro klienty a druhý zase čítač Smile Takže momentální situace:

Komplet hotový zdroj. Konstrukce bude takto:

- základní deska s TTL obvody, převážně z šuplíku (99%), čímž součíástky vyjdou za "babku" (obvody tak do 300 Kč, spíš méně).

- deska displeje, bude samostatná. Zastrčí se do konektoru na základní desce. Tím pádem budou moci být různé displeje. LED (se spol. anodou nebo katodou, různě velké, různě barevné), digitronové, fluorescenční, třeba ty zelené z ruských kalkulaček. Co kdo bude chtít. Nějaké verze udělám. Minimálněš pro LED, dále pro ruské digitrony, které mám v šupleti a pro ruské dluorescenční displeje, také mám v šupleti.

- dvě "patch" desky se vstupními zesilovači a přepínací logikou pro vstupní kanály (čítač má 2 kanály, aby mohl měřit také poměry mezi dvěmi signály). Destičky se nastrkují do dutinkových lišt na základní desku. Výhoda bude v tom, že destičky se budou moci měnit. Tyhle destičky budou rozměrově malé.

A nakonec zdroj. Musí dávat +5V, +/-12V minimálně.

Klíčové jsou ty patch destičky. Ta nejjednoduší, již odzkoušená (kreslím DPS) mi chodí do 125 MHz, mám tam synchronní BCD čítač v řadě 74AS.
Mám navrženou také verzi v ECL (v pozitivní ECL), která by měla fungovat do 500-700 MHz. Nemám vyzkoušenou. Mám ale součástky, takže musím namalovat desičku, vyrobit a uvidí se zda to bude jenom 500 MHz nebo 600 Mhz nebo ještě více.... To se nedá testovat na nepájivém poli, ani simulovat.
Pan Kubica v Praze prodává ruskou verzi ECL BCD čítače. Ta je ale v negativní logice. Je to starý obvod z 80tých let, ruský pajc Motoroly nebo Fairchilda. Chce za ni Kč 50. Uvažuju zda koupit a otestovat jak vysoko to rusákům fungovalo Smile
A pak mám vymyšlenou (v hlavě Smile ) 3.variantu s ECL čítačem do 2200 MHz. Obvody na to mám. Jenže to má řadu "háčků". Největší problém je jak přepočítat výstup binárního čítače na BCD číslo a to bez chyby. Bude to chtít mikropočítač, ne žádný 8-biťák. Pokud se tu najde někdo, kdo zvládne takový program udělat (přepočet dlouhého binárního čísla na BCD), nechť se ozve. Bude vítán a když se povede, bude úplně nový čítač který čítá do 2200 Mhz bez předděličky. Ten program má totiž také řadu potíží. Není to snadné.

Pokud jde o předděličky - z dřívějška mám hotovou ECL předděličku 1:8 do 16 GHz. Nějaké, neprodané, mám ještě skladem v šupleti. Mohu vyrobit další, jenže nemám materiál na krabičky (bronzový jekl).
Předděličky obecně mají nedostatek v tom, že buďto se musí prodloužit hradlovací doba, pokud se má zachovat rozlišení čítače nebo při zachování doby měření (hradlovací doby) se sníží rozlišení čítače.
Příklad: budu měřit Fx bez předděličky s hradlovací dobou 1 sec. Dostanu rozlišení 1 Hz (pomíjím chybu +/-1 digit). Když použiju předděličku 1:8 a zachovám hradlovací dobu 1 sec, dostanu rozlišení 8 Hz.
Nebo , chci-li rozlišení 1 Hz, pak musím prodloužit hradlovací dobu na 8 Hz.
Takže děličky, ano, ale pouze pokud nelze jinak, přímým měřením a když už tak určitě ne velké dělící poměry, maxmálně 1:16.
Další věc, tak k předděličkám je potřebný vstupní zesilovač a ten bývá s rostoucími kmitočty celkem náročný.

74S112 versus 74S74 - Ano 74S112 chodí výše než 74S74, protože 74S112 je JK klopný obvod, kdežto 74S74 je D-klopný obvod. To je standardní věc. Totéž je ve srovnání 7472 versus 7474. Doporučuji vyzkoušet.

74190 versus 7490 - Ano, 74190 funguje výše než 7490, protože 74190 je synchronní čítač, kdežto 7490 je asynchronní čítač. U mého čítače mám v první dekádě (ale na patch destičce) synchronní BCD čítač v AS provedení. Takže to je maximum 120-130 Mhz. Kdybych použil binární synchronní čítač, dostal bych se o kousek výše, na nějakých 140 MHz... Jenže bych musel převádět binární kód na BCD.

Dalším řešením je udělat celou čítací dekádu z binárních čítačů, jenže pak už se musí převádět dlouhé binární číslo na BCD. To lze buď hardwarově (nedostatek: rychle roste počet obvodů, pouzder) nebo softwarově (nutno použít mikropočítač, s rizikem chyby převodu). A pak už to nebude levný, malý čítač "na doma", ze starých šuplíkových zásob.
Snažím se vyhnout mikropočítači, protože, nechci strávit dlouhé týdny psaním programu pro mikropočítač. Nemám na to čas, za chvíli bude jaro a budu se muset vrátit k zedničení Smile Chci čítač dodělat do jara.
A za další, jakmile je v přístroji mikropočítač a přístroj se porouchá, už to není snadno opravitelné. Dokud budou v mém čítači jen TTL obvody a na vstupu klasické tranzistory, operáky, tak i po 20 letech, když se porouchá, stačí logická sonda a "něco v hlavě", aby se přístroj opravil. Viz staré přístroje Hewlett Packard. Není problém je opravit. Nové přístroje made in china dnes nikdo neopraví (ani se to nečeká).

Mimochodem, mám logický analyzátor Hewlett Packard, HP1663. Nefunguje, protože mu odešel zdroj. Vše v logickém analyzátoru je od HP, made in USA. Je k tomu dokumentace, schémata. Jenže deska zdroje je made in China, bez dokumentace. Tím je analyzátor odepsaný, leda bych někde sehnal ještě jeden funkční, odměřl čínskou desku zdroje a dokázal pak porouchanou opravit.


[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: pá prosinec 18 2020, 10:14    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Já se zase strašně těším, až petula na jaře předvede skutečné fotky svého výrobku. To bude asi poprvé, co něco nepostaví jen hubou. Snad se nezapomene pochlubit. Skromnost stranou, chlapče!


Fotky některých mých projektů máš zde chlapče

http://www.jplabs.co.uk/test_intruments_projects.html

čítač tam bude na jaře. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: pá prosinec 18 2020, 10:18    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
To ne, psát všelijaké příspěvky on umí v hojném počtu. Ale nevěřím, že postaví něco opravdu hmatatelného. Budu rád, když se spletu.

V příštím roce má kromě čítače s digitrony též v plánu postavit kvalitní můstek na měření LCR s výpočtem Q a D. http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1139337&highlight=#1139337


LCR můstek se odsouvá, minimálně na podzim, protože, jak jsem tu už psal, nejsou součástky a kvůli Brexitu je nedokážu dovézt. Leda by se někdo našel, kdo je dokáže dotlačit od Mousera z USA přes českou celnici. Poedmínkou je, že česká celnice na ně vydá papírový doklad o DPH a clu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: pá prosinec 18 2020, 10:25    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Ještě dodatek, stejně to skončí v nedohlednu.

Kvalitní OCXO stojí řádově tisíce korun. Už vidím, jak se do toho bastlíři ženou.

74ACT74 chodí do 125Mhz spolehlivě.

Hradlování 1Hz je pro spoustu měření nepraktický, je to sice hezký, ale na nastavování je lepší 10Hz.

Digitály s třeba 6 místama umí posunout displej, taže je vidět i dál, než 6 míst. Ekvivalentně tomu se prodlužuje doba měření.

Každej pořádnej čítač by měl mít taky nějakou citlivost, ne že umí TTL a nashle. Já do něj píchnu anténu a stačí 10mW, abych viděl kmitočet na 868MHz. Ale tím pádem hraje dost roli i šum. Takže ten předzes musí být "rovnej" a stabilní, tvarovače bez zákmitů. Taky je super, když k němu jde použít sonda k osciloskopu zapnutá na 1:10.

To hradlo + dělička na 1Hz musí rychlostí odpovídat nejvyššímu měřenýmu kmitočtu, jinak to bude čítat ty Hz podle teploty a počasí. Bavím se o strmosti hran 10ns pro 100Mhz.

Tak hodně štěstí.


Klídek, v nedohlednu to neskončí. Součástky jsou a čas do jara ještě je.
Pravdu máš, že kvalitní OCXO je drahý. S tím nic nenadělám. Prostě si shánějte nějaké OCXO 10 MHz. Mám časovou základnu navrženou pro OCXO 10 MHz, který je na plošném spoji, vedle je konektor pro jiný OCXO, pokud někdo bude mít rozměrově jiný. Krom toho, čítač má externí vstup 10 MHz, např. z kmitočtového normálu, který se automaticky zapne, když na něj přijde signál.

Hradlo opravdu musí přenést nejvyšší kmitočet. S tím se počítá. Klídek Smile
Samozřejmě, že čítač bude mít vstupní zesilovače. Není to počítadlo TTL impulsů. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: pá prosinec 18 2020, 10:27    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
A nešlo by zmiešavať a merať rozdiel?


Ano, to by šlo. To dělal Hewlett Packard už kdysi u jejich mikrovlnných čítačů.
Mám jejich 2 exempláře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: pá prosinec 18 2020, 10:29    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Naco tam potom davat digitrony? LCD alebo LED displej je dostupnejsi.

No já vím, jenže někteří lidé milují blikání digitronů. Proč jim tu radost nedopřát. Takže displej bude na extra desce a nechť si každý do čítače zasune dispolej, jaký mu bude libo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: pá prosinec 18 2020, 10:32    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Nepoužívej prosím slovo "přesnost", když nevíš, jak ji spočítat. Lepší je rozlišení, to už se dá přežít.
...


Přesně tak, je nutno rozlišovat mezi "přesností" a "rozlišením". Přesnost je u čítače daná v prvé řadě časovou základnou, zatímco rozlišení počtem skutečně odměřených míst (nikoliv vypočtených).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Grafiaus



Založen: Sep 30, 2011
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: pá prosinec 18 2020, 15:57    Předmět: Citovat

tento isiel na prve , vsetky TTL su v sokloch , .. a ked bol problem , vzdy len co som ja urobil , este stale funkcny , aj ked ho uz nepouzivam Smile


A9-82.jpg
 Komentář:
 Velikost:  252.32 kB
 Zobrazeno:  149 krát

A9-82.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 18 2020, 17:29    Předmět: Citovat

Ze kdy to AR je? Nemusel zrovna odstřihnout patu tý stránky. Smile
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: pá prosinec 18 2020, 17:40    Předmět: Citovat

09/1982 ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 18 2020, 17:44    Předmět: Citovat

Díky, nemám po ruce v tomto PC.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po prosinec 21 2020, 16:44    Předmět: Citovat

petula napsal(a):
PavelFF napsal(a):
Já se zase strašně těším, až petula na jaře předvede skutečné fotky svého výrobku. To bude asi poprvé, co něco nepostaví jen hubou. Snad se nezapomene pochlubit. Skromnost stranou, chlapče!


Fotky některých mých projektů máš zde chlapče

http://www.jplabs.co.uk/test_intruments_projects.html

čítač tam bude na jaře. Very Happy

Výrobky tam máš, to nemůžu říct.
Ale i na garážovou firmu je uvedeno strašně málo parametrů (kmitočtová stabilita, zvlnění zdrojů napětí, stabilita zdroje napětí, tolerance údajů, pracovní podmínky, rozměry, hmotnost, ...). Prostě chybí spousta základních parametrů, které normální firmy, i někteří pokročilí kutilové, u svých výrobků uvádějí.
Zajímavé je, že tady občas trousíš moudra, jako že měřák s prošlou kalibrací není měřák ale jen ukazovátko.

Podivné kontaktní údaje,nefungující odkazy, žádná historie, podivná domovská stránka, nutnost vyplnit formulář se svými údaji, ... takhle nějak si představuju podezřelý e-shop nebo šmejdy.


Každopádně se už těším na čítač s digitrony.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: út prosinec 22 2020, 23:25    Předmět: Citovat

Tak zatím jsem za 3 dny dokončil desku dekodérů pro displej. Může jít do výroby, ale kvůli Brexitu půjde až v půllce ledna. Zítra na webu otevřu stránku pro tento projekt čítače, kam to budu postupně dávat. Dám sem link, odkaz.
Deska displeje se rozpadla na dvě desky - desku dekodérů a desku zobrazovačů.
Desku zobrazovačů jsem chtěl začít dělat dnes ráno, místo toho jsem celý den majloval s plošnospojovnou, jak to bude po Brexitu s výrobou plošňáků.
Váznu na dodávce součástek Sad kvůli Brexitu.
Deska pro digitrony - mám ruské IN-12B, takže si udělám desku dekodérů s ruskými 74141 a desku pro IN-12B. Pokud má někdo jiné digitrony, musí si navrhnout vlastní desku. Na webu budou k dispozici údaje o desce dekodéru (signály na konektorech a přesné rozměry, rozmístění konektorů). Postupně stejné informace také o ostatních deskách.
Deska vlastního čítače - jsou dané rozměry ( 5.7" x 5.5" - kvůli skříni) a rozmístěné součástky, přiřazené signály na konektory. Zbývá natahat spoje.

Nakonec zbývá vymyslet způsob ovládání čítače. To bude také samostatná deska. Musí se nastavovat doba hradlování, zda měřit kmitočet nebo periodu, dále zda je externí dělička a jaký má poměr. Jak toto nastavit... není moc na výběr. Spolehlivé, malé, otočné přepínače jsou skoro nedostupné a když, tak drahé. Takže zbývá cvakací tlačítka a logika. Nebo má někdo jiný nápad ? Smile Tesla Jihlava prý kdysi dělala ve francouzské licenci otočné přepínače, snad i do DPS. Jenže já je znám leda tak z obrázku. V ruce jsem je nikdy neměl.
Hodil by se otočný přepínač s min. 4 sekcemi a 16 polohama. Když by bylo více sekcí, tím lépe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 17:29    Předmět: Citovat

slíbený odkaz na první desku - deska dekodérů displeje http://www.jplabs.co.uk/projects/bh5313a.html

Deska dnes prošla předvýrobném testem a může se spustit výroba.
Problémy:
- cena? závisí totiž
(1) od počtu kusů, které objednám (čím více kusů, tím nižší cena)
(2) zda bude účtováno DPH nebo nebo nebude. Výrobce stále neví, jak bude po 1.lednu , po Brexitu fakturovat Very Happy

Deska uřídí max. 12 sedmisegmentových nemultiplexovaných číslovek (LED, LCD nebo VFD), lze ji pochopitelně osadit pro menší počet.

Do neděle bude patrně deska displejů (LED) a snad i deska pro digitrony.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2020, 20:45    Předmět: Citovat

Retro čítač s digitrony a SMD? No tak to si vetkni za klobouk. Rolling Eyes
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund