Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

CD Tesla MC911 pomoc s opravou
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2020, 12:21    Předmět: Citovat

Ten obrázok je hrozný ale tak nejak by ten signál mal vypadať. Ak prečíta TOC ale je problém s nájdením stopy, mohol by byť problém v ovládaní serva posuvu. Laser a fokus budú dobré. Zablokuj napájanie posuvu elytom 220u s nízkym esr a sleduj sane pri pokuse o najdenie stopy, či sa to nejako zmení. Dúfam že tam vôľu nemáš.
Inak tie phillips IO majú 1-2W spotrebu čo ich adekvátne ohreje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2020, 12:59    Předmět: Citovat

"č.2: Na desce zdroje a dekodérů něco bzučí, jakoby 50Hz, těžko posoudit kde, ale řekl bych, že v okolí SAA7220 nebo TDA1541. Je to slabě slyšet i v reproduktorech."

Jestli cokoli proniká do analogové části, zaměřil bych se nejprve na kompletní revizi zdrojové části. Kontrolou průchodnosti obou větví usměrňovačů a zvlněním počínaje - to snad dokáže změřit i úplnej pitomec.
Enderácké stabilizátory poruchové vůbec nejsou, hledej všecko okolo nich.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaRC



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 31
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2020, 13:24    Předmět: Citovat

Vím, za ten obrázek se omlouvám, ale než mi zaostří telefon, tak signál zmizí, jak přestane načítat. TOC načte vždycky a u jakéhokoliv CD v relativně jakémkoliv stavu do cca tří vteřin. Zkusím laborovat jak radíš ty Mihale a dám vědět. Nezdá se mi, že by posuv měl vůli, pohybuje se volně ale jen ve směru, kterým by se pohybovat měl. Sinclaire, jak píšeš, zaměřil jsem se na zdrojovou část a rozvod napájení po desce, zdrojem rušení byla blokovací keramika. Byl to typ Nq. Z repro už se line jenom ticho ("bohužel"), ale při zapnutí to nepříjemně lupne, což bych chtěl taky odstranit, ale dokud nezačne přehrávat, tak bych to neřešil. Sinclaire, zdrojovou část už mám vyřešenou, viz první příspěvek, edit2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2020, 13:38    Předmět: Citovat

Ahoj,

k bodu 2:
"č.2: Na desce zdroje a dekodérů něco bzučí, jakoby 50Hz, těžko posoudit kde, ale řekl bych, že v okolí SAA7220 nebo TDA1541. Je to slabě slyšet i v reproduktorech."

Mám MC 911 je to vč. 0002310 je to asi jedna z prvních sérií deska je lakováná
bezbarvým lakem, je na ní ještě část pro nějaký obvod která je proklemovaná drátem. Pozdějsí zelené už tuto část vůbec nemají.

Taky mi to při zapnutí takto slabě v vydává zvuk. Nikdy jsem to nezkoumal. Normálně to funguje a do repro se nepřenáší vůbec nic.

Přitom je to dost ohranej kousek řešil jsem klasické problémy:
vytahaný řemínek, ulomený trn, knoflíku vypínače, netunkční talčítka, chcíplý display a ještě pár ulámaných věcí, prorože jsem nebyl ani první ba ani pátý kdo se v tom hlabal
Navíc se to válelo někde ve vlhku. Přesto načtu úplně všechno včetně vypálených CD.

Nejvíc mě štve, že si dal někdo práci a odleštil nápis TESLA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2020, 14:14    Předmět: Citovat

No nevím, asi už budu hluchej, ale kromě optiky, posuvu a ostřicích cívek tam nic jiného zvuk ani vydávat nemůže.
MC911 bohužel trpí na celkem značný podíl tesláckých součástek /ne všecky série mají podíl stejný/ a zrovna teslácká keramika, je v takovým druhu zařízení průser.
Osobně mám na ty supermity nějakou smůlu, nebo snad nějaká jeblá sudička to provedla, nebo už nevím.
Ale narážím na ně každou chvíli a snad úplně ve všem, co otevřu. Tak 40-50 roků od výroby je 40-50 roků, že.
Zajímavý ale je, že když jsem restauroval oba pulty EMP124, oba ročníky výroby 1985, kde je supermitů hodně přes tři stovky - tak bylo vadný všechno možný jiný, jenom ne supermity. Možná to je tím, že ti bratislaváci i na hladinách 15V pro OZ a 20V pro linkové zesilovače a modulometry, používali zásadně 40V diskové typy Ns.
Jiný tam ani nejsou, vyšší hladiny jsou blokovaný 40V oranžovým kapkovým tantalem, nebo terylenem.
Mmch, těch tantalů různých provedení tam bylo vadných hromada - je to pěkně prašivá součástka, co se třeba po 50 letech odmítá chovat jako kondenzátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaRC



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 31
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2020, 20:53    Předmět: Citovat

Tak jsem nad tím strávil skoro celou neděli, ale moc kupředu jsem se nepohnul. Prošel jsem lupou všechny cesty jednu po druhé na obou deskách a dalo to mém zraku docela zabrat, nicméně jsem neobjevil žádný vlasový spoj, žádnou trhlinku, nic. Kde se mi to nezdálo, tak jsem to proletoval. Dal jsem všechno zase dohromady a při zkoušení se dvakrát nebo třikrát stalo, že se cd začalo přehrávat od první stopy, ale přeskakovalo každou vteřinou přehrávání o cca deset až patnáct vteřin dopředu, pak najde stopu dva a tam vyhodí ERR.
Mihale kondenzátory jsem zkoušel, beze změny. Piny -B,+B a také na -2 a +2 Nebo jsem je připojoval na špatná místa? Čím dýl se v tom hrabu, tím víc se v tom asi ztrácím Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2020, 21:32    Předmět: Citovat

Nedrží Ti servo pre posun laseru, musíš zistiť či je to vada mechanická alebo elektrická.
Prehliadni si štrbinu serva jemného posunu či tam neni niečo, čo tam nepatrí a blokuje mu výchylku skôr, ako sa posunie vozík. To by sedelo na ten popis že to na pár sekund nabehne, drží to servo jemného posunu a než dostane pokýn vozík tak sa to celé rozsype
Máš celkové schéma alebo servisný manuál? Stačilo by niečo s rovnakou mechanikou a dekodérom aby si vedel prípadne nastaviť úrovne. Ak nemáš tak tak skús aspoň pridať tracking gain, ak je štrbina zasratá tak to nabehne a bude to hlučné, ale budeš vedieť na čo sa zamerať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRC



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 31
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2020, 22:31    Předmět: Citovat

Vycházím z tohohle: https://elektrotanya.com/tesla_mc-911_sm.pdf/download.html#dl a ze schématu desky dekodérů na první stránce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavel16



Založen: Dec 19, 2007
Příspěvky: 834
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2020, 8:34    Předmět: Citovat

Čistils už motor posuvu laseru ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRC



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 31
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2020, 9:36    Předmět: Citovat

Ano čistil, měl jsem rozebranou komplet mechaniku. Taky jsem opatrně vyčistil obě čočky a dutinu pro focus cívku, pod lupou jsem kontroloval ten flexipásek (nevzpomenu si teď, jak se mu správně říká, prostě ohebný přívod ke čtecí hlavě Wink ) v místech ohybů, a nenašel jsem žádnou závadu. Můžu to pro jistotu rozebrat ještě jednou, mohlo se klidně stát, že jsem něco přehlídnul.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybl



Založen: Nov 20, 2004
Příspěvky: 736
Bydliště: Freudenthal

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2020, 10:06    Předmět: Citovat

JirkaRC napsal(a):
Ano čistil, měl jsem rozebranou komplet mechaniku. Taky jsem opatrně vyčistil obě čočky a dutinu pro focus cívku, pod lupou jsem kontroloval ten flexipásek (nevzpomenu si teď, jak se mu správně říká, prostě ohebný přívod ke čtecí hlavě Wink ) v místech ohybů, a nenašel jsem žádnou závadu. Můžu to pro jistotu rozebrat ještě jednou, mohlo se klidně stát, že jsem něco přehlídnul.

Dal jsi ho správně?Nepřidírá se ti někde?

_________________
Roman
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2020, 10:09    Předmět: Citovat

Niekto tu písal že má tiež 911ku, keby ste sa spojili a prehodili na skúšku mechaniku, tak by sa mohla vylúčiť chyba elektroniky.
Je to des, tá schéma zo skenu návodu je nečitateľná. Skúsil si pridať tomu servu? Je to vôbec nastaviteľné - je tam trimer? Mimochodom ten signál "RF" má moc veľkú amplitúdu, mal by mať okolo 1,5V pre CDM4, i keď v datašíte pre ten data slicer bolo písané že až do 2,5V. Otestuj teda C100 2u2 alebo ho vymeň.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRC



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 31
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2020, 10:50    Předmět: Citovat

Kybl: Ano, vrátil jsem ho správně, nikde nic nevadí, za to bych skoro dal ruku do ohně. Mechanickou závadu bych nejspíš vyloučil.

Mihal: Na desce jsou pouze dva trimry, jeden pro laser a druhý pro focus. Ten kondenzátor 2u2 je tantal, mám tu jenom 1u tantaly. Můžu ho vyměnit za elektrolyt? Jaký význam má vlastně použití tantalu na tomhle místě?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2020, 11:24    Předmět: Citovat

Tantal by mal mať menší zvod, nabíja sa prúdom do 100uA a ak má zvod tak to bude rozhadzovať vstup data sliceru. To 1u na skúšku asi stačí.
Edit1: Na veľkosť toho RF by mala mať vplyv odrazivosť disku, ak Ti tá zmena kondu na vstupe nepomôže, nájdi nejaké pálené audio CD a over že amplituda RF klesne.
Edit2: Ešte ma napadá tá amplitúda by mala ísť stiahnuť na 1,5V tým focus trimtom ale tak, aby to bolo čo najčistejšie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRC



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 31
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2020, 14:32    Předmět: Citovat

Vyndal jsem ten tantal, měl lehce přes 3 ohmy. Zajímavé je, že už jsem ho měřil předtím, ale musel mít míň, jinak bych ho tam nevracel. Teď je tam nový 2u2 tantal, několik jsem jich tu našel. Vybral jsem ten nejlepší, nicméně i když je nový, má esr 1ohm. Nicméně nějaké zlepšení je tu, už jsem to dokonce slyšel hrát Smile Sice jenom část první skladby a hodně trhaně (na další skladby - 2,3,... se nechytne), nicméně je to pokrok. Takže minimálně převodník a operáky na výstupu jsou v pořádku. Vyvedl jsem si na malou destičku trimr pro fokus, abych nemusel pořád hýbat s mechanikou. Poznatek: štelování trimru nemá během přehrávání vliv, musím vždy přehrávání stopnout a pustit znovu, aby se změna projevila. Jinak výměna kondenzátoru ani štelování trimru nemělo žádný vliv na amplitudu signálu. Pálené cd jsem vyzkoušel, ale taky beze změny velikosti signálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund