Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

CD Tesla MC911 pomoc s opravou
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaRC



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 31
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 12:49    Předmět: CD Tesla MC911 pomoc s opravou Citovat

Ahoj, obracím se na vás zkušenější s žádostí o pomoc s opravou MC911. Chtěl bych jí dát dohromady do funkčního stavu do svojí sestavy, protože je to krásný kousek, displej v tomhle konkrétním kousku netrpí (zatím) na nefunkční segmenty, žádné škrábance, nic. Závad se objevilo ale hned několik, tak popořadě:
č.1: nevyjede mechanika, musím jí ven pomoct rukou (ještě včera ale vyjížděla lehce sama), zpátky zajede bez problémů, CD se roztočí, načte počet skladeb a celkový čas, ale to je všechno. Když dám Play, tak to chvíli točí a pak napíše ERR. Skladbu nikdy nezačne přehrávat.
č.2: Na desce zdroje a dekodérů něco bzučí, jakoby 50Hz, těžko posoudit kde, ale řekl bych, že v okolí SAA7220 nebo TDA1541. Je to slabě slyšet i v reproduktorech.
č.3: stabilizátory B3370V (IC10, IC11) se na můj vkus hodně hřejí, stejně tak i SAA7220 a TDA1541.
č.4: čtecí optika občas vydává při pohybu docela pištivé zvuky, většinou to pak končí nárazem do jedné z krajních poloh a na displeji ERR.

Udělal jsem několik měření a zjistil jsem, že:
Napětí na výstupech všech čtyř stabilizátorů odpovídá schématu, namátkou jsem vyndal a změřil několik elektrolytů TF a všechny se zdají být v kondici, tak jsem je vrátil zpět. Na desce pod CD mechanikou byl vadný axiál 33u u trimru pro laser (ESR měl hodně přes 5ohmů), tak jsem ho vyměnil, ale žádná změna. Měřil jsem úbytek napětí na odporu pro laser (podle servisky by to mělo být 50mV, já naměřil 49mV).

Optiku jsem vyčistil, ale beze změny. Mohl by mě prosím někdo zkušený nasměrovat? Myslel jsem si, že když jsem dokázal udělat z vraku SM261 relativně slušný funkční stroj, tak že dokážu zprovoznit i tohle, ale zatím tomu tak není. Já to CD vlastně nikdy neslyšel hrát. Díky JirkaRC. Stejný dotaz jsem vznesl i na Audiowebu a prolezl jsem zdejší forum i audioweb, ale vždy jsem našel jenom vlákna o nefunkčních displejích, což se tohohle kousku netýká.

schéma desky zdrojů a dekodérů : http://royalsound.sweb.cz/schemata/mc911a.jpg (bez těch dokreslených úprav samozřejmě)

EDIT: Tak závadu č.1 se mi podařilo opravit, mechanika už vyjíždí sama, krásně jako po másle. Šel jsem po H můstku pro motorek pojezdů, ale tam bylo všechno ok. Byl to tranzistor na malé destičce připájené k desce řízení. Na schémátkách co mám ale tenhle tranzistor vůbec není??
https://postlmg.cc/64Q2pNg5 (foceno před odstraněním závady č.2)

EDIT : závada č.2 odstraněna. To bzučení vydával keramickej kondík v napájecí větvi pro TDA1541, že by se z něj časem stalo piezo? Byl to 47nF (Nq). Vyměnil jsem rovnou všechny keramiky na desce, stabilizátory už se taky tolik nehřejí, nejspíš jak to přestalo kmitat.

Nicméně pořád trvá situace, že po vložení disku načte informace o délce a počtu skladeb za cca 2 sekundy, ale při play se jenom chvíli točí a pak stop, ERR. Díval jsem se osciloskopem na vstup SAA7210 a signál tam z mechaniky nějaký leze, ale mám osciloskop jenom do 5MHz, tak jsem toho moc neviděl. Vycházím z předpokladu, že když by byl slabý laser, tak by to nenačetlo ani informace o počtu skladeb a celkovém čase CD, nebo ne? Předem děkuji za jakoukoliv informaci, která by mě navedla ke zdárnému konci Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1834
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 15:30    Předmět: Citovat

Tento prehrávač som v paprči nemal, ale platia určité všeobecné zásady jak na to. V prvom rade by to chcelo dobrý CD nosič, ktorý má stopu tak ako má byť a má minimum vád. Siahni na niečo originálne z obdobia 1990- 2000. Sleduj pohyb serva, niekedy sa stane, že je geometria tak v prdeli, že dráha serva ostrenia nestačí. Mechanické vôle a odpory musia byť ok, inak to môže vypadnúť na nadprúde. Over či sa to správa rovnako na začiatku disku, v strede i na konci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1689
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 18:37    Předmět: Citovat

Jak se to chová, když stiskneš "o skladbu dál" (nevím jak to přesně popsat) až na poslední, najede to po přeskočení poslední skladby také zpátky na začátek?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybl



Založen: Nov 20, 2004
Příspěvky: 733
Bydliště: Freudenthal

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 18:50    Předmět: Citovat

Neboj,já tu taky sedím u jedné 911.Pouze v mém případě laser.
Mechanika 4/25?

_________________
Roman
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRC



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 31
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 20:01    Předmět: Citovat

Teď jsem se konečně vrátil z práce, tak odpovím popořadě.

Mihal: CD zkouším pouze originál, všechny jsou z období 1990-98
Celá sestava se pohybuje lehce, stačí zafoukat. Pokusím se to natočit.

Jardafiala: Když dám play a poskočím o skladbu dopředu, tak je vidět pohyb laseru po desce od středu k obvodu, ale na poslední skladbu se ani nestačím promačkat, protože se čtení vypne a vyhodí ERR. Když dám přehrávání od řekněme poslední skladby, tak laser najede na místo, ale opakuje se stejná situace (chvíli čte a pak stop a ERR)

Kybl: jsem rád, že v tom nejsem sám Very Happy Ale ty alespoň víš co tomu je, já se plácám na místě Rolling Eyes Kde na mechanice najdu typ? Nikde ho nevidím.

Edit: zapomněl jsem dodat, že po zařazení play laser najede na stopu, chvíli čte a pak uskočí o kousek stranou směrem k venkovnímu obvodu CD a vypne. Tenhle manévr doprovází zvuk podobný jakoby proklouznutí řemínku nebo jak bych to popsal. Zdá se, že nezaostří na stopu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybl



Založen: Nov 20, 2004
Příspěvky: 733
Bydliště: Freudenthal

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 20:43    Předmět: Citovat

Otevři mechaniku,vytáhni cd a hned to uvidíš.Papírová nálepka.
_________________
Roman
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRC



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 31
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 20:49    Předmět: Citovat

kybl napsal(a):
Otevři mechaniku,vytáhni cd a hned to uvidíš.Papírová nálepka.


Na jedné nálepce je 82800606, na druhé 4322 010 73324 W01 - 828. Nic jiného není
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybl



Založen: Nov 20, 2004
Příspěvky: 733
Bydliště: Freudenthal

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 20:54    Předmět: Citovat

Musí tam být CDM- a za tím číslo.To je typ mechaniky.Budeš mít asi tu co mám já.
_________________
Roman


Naposledy upravil kybl dne so prosinec 12 2020, 21:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRC



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 31
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 21:04    Předmět: Citovat

kybl napsal(a):
Musí tam být CMD- a za tím číslo.To je typ mechaniky.Budeš mít asi tu co mám já.


Máš pravdu Very Happy Jsem holt slepota. Je to CDM 4/25
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1689
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 21:39    Předmět: Citovat

Tak nevím, kdysi jsem měl podobný problém s klasickou CD - ROM k pc s ovládáním tlačítky pro přehrávání CD, chovala se podobně, načetla CD, dalo se přeskákat přes skladby ale ne přes všechny, hudební cd mlčela. Myslím si, že je to problém laseru, po vložení CD z posledních sil přečte zaváděcí stopu ale na čtení už nemá dostatečnou intenzitu. Takhle jsem si to vysvětloval a mechanika letěla. Možná jsem se mýlil....Ta CD z let 89-90 jsou lisovaná? Ona životnost CD je taky omezená, u pálených moc dlouhá není, nevím jak u lisovanýc, zkus novější lisované.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7505
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 21:42    Předmět: Citovat

Nevím, zda se v letech 1988-89 vypalovala CD. Řekl bych, že nikoli.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaRC



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 31
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 21:55    Předmět: Citovat

Můžu zkusit přidat trimrem napětí pro laser (momentálně 50mV), jestli je v čudu, tak mu to už stejně neublíží, ale tohle bych chtěl nechat jako opravdu poslední možnost. CD (jsou lisované, žádné pálené) jsem samozřejmě napřed otestoval na jiném přehrávači (Technics PG490)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybl



Založen: Nov 20, 2004
Příspěvky: 733
Bydliště: Freudenthal

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 21:57    Předmět: Citovat

JirkaRC napsal(a):
Můžu zkusit přidat trimrem napětí pro laser (momentálně 50mV), jestli je v čudu, tak mu to už stejně neublíží, ale tohle bych chtěl nechat jako opravdu poslední možnost. CD (jsou lisované, žádné pálené) jsem samozřejmě napřed otestoval na jiném přehrávači (Technics PG490)

Zkoušel jsi měřit oscilem HF?

_________________
Roman
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1834
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 22:56    Předmět: Citovat

Na trimr nasahaj. Zmeraj veľkosť RF a či mu sedia časy. Študuj
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRC



Založen: Mar 17, 2016
Příspěvky: 31
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 23:47    Předmět: Citovat

https://i.postimg.cc/KjBtbsDP/20201212-233724.jpg
Měřeno na pinu 1 konektoru XC3 na desce dekodérů. 1V/dílek, čz 0,5us

líp to asi nevyfotím
https://i.postimg.cc/63GM7ch3/20201212-235445.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund