Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zmenšit HDD pro SSD, čísla o kapacitě nechápu. Vyřešeno
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 18:02    Předmět: Zmenšit HDD pro SSD, čísla o kapacitě nechápu. Vyřešeno Citovat

Chci zmenšit systémový HDD W10 disk 500 GB, abych si mohl pořídt SSD disk s kapacitou 250 GB, na který by se mi vešel zmenšený systémový disk. Nový disk na SSD bych vytvořil jako Clone stávajícího HDD. Nechci provést novou instalaci.
S vytvářením Clone mám zkušenosti, a nejsou s tím problémy. Občas si zálohuji programem "EaseUS Todo Backup Free 11.5" celý, pravidelně aktualizovaný, systémový disk C: 500 GB klonováním na jiný disk 500 GB. Pro dále popsané pokusy s rozdělením disku požívám ten záložní naklonovaný disk, abych si nějakou vlastní chybou nepoškodil základní používaný disk.

Disk C: 500 GB byl dosud zaplněn na 298 GB. Vymazal jsem z toho disku všechna data (dokumenty, obrázky, videa a výchozí instalační soubory), která mám dvojitě zálohovaná na druhém interním HDD a externím USB HDD.

Po vymazání je na disku obsazeno 124 GB. A nyní k těm záhadnýn rozdílům v GB:

1. Když po výmazu dat z disku C: zobrazím ve složce "Tento počítač", a dám Vlastnosti, dostanu 124 GB obsazené.
2. Když vyberu Všechny složky na disku C: a dám znovu Vlasnosti výběru, dostávám číslo 93 GB.

Těch 124 GB nebo 93 GB (nevím co je skutečně platné) by se mi s rezervou vešlo naklonovat na na SSD 250 GB.

Když však spustím pod W10 Správu disků, a vyberu pro systémový C: disk položku "Zmenšit disk", tak systém chvíli počítá a napíše:
Potřebné místo na zmenšení systému je 390,923 GB a uvolní se na zbytek rozděleného disku 85,556 GB.

Těch 390 GB se mi samozřejme na ten SSD 250 GB naklonováním nevejde.

Nechápu, proč je na disku použitých jen 124 GB, ale pro rozdělení disku požaduje systém 390,923 GB.

Jde to logicky vysvětlit.
Ten rozdíl je propastný. Nechci kupovat místo SSD 250 GB větší SSD 500 GB. Ten větší je téměř 2x tak drahý.


Naposledy upravil Brozicek dne po prosinec 14 2020, 8:01, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 18:25    Předmět: Citovat

Moc nerozumím, je tedy na tom disku méně dat, než je těch 250GB (resp. něco méně), než je místa na cílovém disku?
Pak by to mělo jít ve vhodném SW naklonovat, aniž by se muselo se zdrojovým diskem něco dělat.

Rozdíl mezi 1. a 2. by mohl, podle mě, vzniknout např. skrytými soubory hiberfil.sys a pagefile.sys.

Ale ještě podstatná poznámka, SSD disk musí mít celkem velkou rezervu volného prostoru, aby brzy neodešel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 18:40    Předmět: Citovat

Nagant napsal(a):
Moc nerozumím, je tedy na tom disku méně dat, než je těch 250GB (resp. něco méně), ........

Po vymazání uvedených datových souborů ukazuje disk přes Vlastnosti ve složce Tento počítač jen obsazených 124 GB.
Požívaný program pro klonování však umí klonovat jen celý disk, ne jen obsazenou část. Takže cílový disk musím mít kapacitu jako zdrojový disk.
Z toho důvodu chci kapacitu systémového zdrojového disku zmenšit z 500 GB na 240 GB, a pak ho bezproblémově naklonovat na ten SSD 250 GB.

Bohužel Správa disků vypočítává, že i když mám obsazeno jen 124 GB, mohu systémový disk zmenšit jen na 390,923 GB. A to už na 250 GB nenaklonuji. Nechápu, kde proč vzniká ten rozdíl mezi 390 GB a 124 GB.

Zmenšení se snažim udělat tímto postupem:
https://www.levnapc.cz/jak-rozdelit-oddily-na-disku-ve-windows-10.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4030

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 18:46    Předmět: Citovat

Dej sem obrázek ze správy disků.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 18:48    Předmět: Citovat

A co ten systémový disk zmenšit ve vhodném SW, třebas v
https://www.easeus.com/partition-manager/epm-free.html
Kdoví, jak s tím zachází to zmenšování přímo ve Windows 10.

Samozřejmě mít někde nějakou zálohu image stávajícího disku, kdyby se to nějak nepodařilo.

Ad. serviceman. Ano, obrázek ze Správce disků by mohl napovědět.


Naposledy upravil Nagant dne pá prosinec 11 2020, 18:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 18:55    Předmět: Citovat

Je to tím, že některé systémové soubory neumí Disk Administrátor ve Windows přesunout. Takže i když máš souborů málo, jsou po ploše disku rozházené tak, že nejmenší možná "souvislá plocha" je těch 300GB. Můžeš nejdřív zkusit spustit defragmentaci, ale spíš si nepomůžeš. Jde to obejít jinak. Nepoužiješ klonování. Uděláš si ve Windows zálohu a z ní to pak obnovíš na ten nový disk. Jen pozor na jedno. Pokud je to nové SSD NVMe, tak to takhle nejspíš nenaběhne. Pokud je SATA, tak OK.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2397

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 18:56    Předmět: Citovat

Možná by trochu pomohla defragmentace. Otázka je, kolik si desítky nechávají jako rezervu pro aktualizace a zálohy předaktualizačních dat. Jinak na stránkách Seagate je ke stažení DiscWizard, což by měla být odlehčená verze Acronis True Image, a ten umí různé velikosti disků. A u výrobce SSD někdy také bývá klonovací program.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 18:56    Předmět: Citovat

Když máš obsazeno 125 GB, tak máš obsazeno 125 GB.
Zkontroluj si vysypaný koš, projeď to defragmentací a kontrolou disku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 19:48    Předmět: Citovat

Aktuálně pracuji z originál C: disku se všemi datovými soubory.

Nyní se mi u toho originál disku 500 GB, se všemi datovými soubory, zobrazuje 298 GB obsazených a 167 GB volných.
Pokud u tohoto originálu zadám ve správě disků Zmenšení disku, tak mi systém vypočítá, že mohu systém i s daty zmenšit na 351,449 GB a volných mi zůstane 125,030 GB.
Zde rozdíl mezi obsazenými daty 298 GB a tím, co mi nabízí na systém Zmenšení disku na 351 GB, není tak propastný. Dokonce, a to je velmi divné, se požadeje na systém méně, než u klonovaného disku s vymazanými daty, kde Zmenšení disku nabízí 390 GB.

Než přejdu zpět na ten klonovaný disk s vymazanými daty, abych nakopíroval obrázky co ukazuje Správa disků, tak mne napadla ještě jedna myšlenka.

Ten klonovaný disk je vytvořen na HDD 1TB. Musí se klonovat na nealokovaný disk. Při klonování se vytvoří na disku přesná kopie délky 500 GB, jako je na originálu. Zbývajících 500 GB jsem po vytvoření klonu aklokoval a naformátoval na 500 GB jako druhý logický disk na stejném HDD.

Na tom druhém logickém disku jsem nedávno vytvořil Bitovou kopii jiného PC s 64 bitovou architekturou (můj PC, kde chci instalovat SSD, je 32 bitový, a na něm si zálohuji na Clone disk, protože W10 nepodporují vytvoření bitové kopie pro 32 bitů).

A k tomu jsem dnes ty datové soubory z originálu nevymazal, ale přesunul jsem je na ten druhý logický disk k té bitové kopii. Přesunul jsem 170 GB dat, takže mi zůstalo na oddílu C: jen 124 GB z 298 GB, které bych chtěl, zatím neúspěšně, naklonovat na SSD.

Možná si systém pamatuje a eviduje něco, co mám na tom druhém logickém disku, a proto požaduje pro zmenšení tak velký oddíl 390 GB, místo předpokládaných někde mazi 128 až 200 GB.

Jdu nabootovat ten Clone s vymazanými (přesunutými daty).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7503
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 19:51    Předmět: Citovat

Hm, a není to tím, že existují soubory menší, než je cluster na disku? Ty potom, ač menší, zabírají pořád jeden cluster?
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 20:00    Předmět: Citovat

Ne, je to skutečně jenom tím, že systém neumí některé soubory přesunout a tak nelze partition zmenšit víc, než je poloha posledního nepřesunutelného souboru. Lze to zkusit defragmentovat, ideálně z druhého systému. Samozřejmě je potřeba na ten disk zrušit swapování i hybernaci (a pak rebootnout).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 20:11    Předmět: Citovat

Jsem opět na klonovaném disku s vymazanými daty. Situace je patrná z obrázků:
1. obrázek.
Volná kapacita při zobrazení vlastností C: z okna Tento počítač.
2. obrázek.
Využití a obsazení disku ve Správa disků.
3. obrázek.
Vypočtená minimální kapacita 390 GB při zadání Zmenšení disku.



Klonovaný C bez datových souborů.jpg
 Komentář:
 Velikost:  46 kB
 Zobrazeno:  35 krát

Klonovaný C bez datových souborů.jpg



Správa disků.jpg
 Komentář:
 Velikost:  100.77 kB
 Zobrazeno:  46 krát

Správa disků.jpg



Povolené zmenšení na 390 GB.jpg
 Komentář:
 Velikost:  38.71 kB
 Zobrazeno:  35 krát

Povolené zmenšení na 390 GB.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 20:17    Předmět: Citovat

Vždyť ti to tam i píše, že "svazek nelze zmenšit za hranici, za kterou se nacházejí nepřesunutelné soubory". O velikosti to není. Zruš swap a hybernaci a zkus defragmentovat. Pokud to nepomůže, zkus to z jiného systému. A nebo to zkus přes tu zálohu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 20:31    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Ne, je to skutečně jenom tím, že systém neumí některé soubory přesunout a tak nelze partition zmenšit víc, než je poloha posledního nepřesunutelného souboru. Lze to zkusit defragmentovat, ideálně z druhého systému. Samozřejmě je potřeba na ten disk zrušit swapování i hybernaci (a pak rebootnout).

Fyzicky mám připojenu jen jednu mechaniku HDD. Nemám současně připojené obě mechaniky s tím, že bych vybíral, z kterého fyzického disku (Originál nebo Clone) chci systém nabootovat.
Při přechodu z jednoho na druhý fyzický disk úplně vypnu systém. Takže žádná hybernace.
Swapování "myslím" také nepoužívám. Pokud swapování není nastaveno implicitně při instalaci systému, tak jsem ho nikdy nezapínal. Přiznám se, že ani nevím, kde bych se na nastavení swapování pro kontrolu podíval.

Zkusím ještě jednu věc. Naklonuji systém na hardware 500 GB, tedy stejné jako originál (mám tady jeden 500 GB disk, který jsem odložil pro nějaké vadné sektory, ale byl formátován "úplným" formátováním). Takže vadné sektory by měly být nahrazeny záložními stopami. Ty datové soubory tvrdě vymažu a uvidím, jakou kapacitu bude Zmenšení disku požadovat. Klonování 500 GB trvá delší dobu, tak výsledek sdělím až zítra odpoledne.
Defragmentace asi nebude řešením. Optimalizace disku ukazuje 0% fragmentace. Zlepšení po fragmentaci by mohlo být maximálně v jednotkách GB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 20:41    Předmět: Citovat

Swapování se samozřejmě zapíná automaticky. Takže to vypni jako první. Hybernace sice ne, ale protože Win10 používají to své divné vypnutí, tak si ten soubor taky vytvoří. Pokud ti to podle té hlášky píše, ať se podíváš do logu defragu, tak tam nejspíš najdeš, že soubor x.y nelze přesunout. Nelze přesunout soubor, který má OS otevřený pro zápis. Což třeba pagefile.sys, tedy swap, je.
Je v pořádku, že zároveň nemáš připojeny oba disky - originál a klon. Dělá to bordel, systém minimálně musí změnit ID disku. Ten defrag bys musel pustit z cizí, pomocné instalace. Nedělá se jen defragmentace souborů, ale taky defragmentace volného místa, tedy setřepání souborů k sobě, což je přesně to, co by se ti hodilo. Bohužel od Win7 výš už se nevykresluje mapa disku, na které to bylo hezky vidět a XP k tomu vzhledem k drobným rozdílům v NTFS radši nepoužívat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund