Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nebezpečný elektrický vařič
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2557
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 20:46    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
alj napsal(a):
Sandal napsal(a):
Omlouvám se za OT ale z jakého důvodu jsou indukční plotny blokovány na nemagnetický nádobí?


Nic blokováno není, ale z principu indukce se prostě ohřev koná pouze s feromagnetickým materiálem.

Ano, generátor JE blokován. V přívodech cívky plotny jsou proudová měřící trafa díky kterým driver vyhodnotí zda je rezonanční obvod zatížen vířivými proudy a tudíž, zda je položený správný hrnec na plotně. Pokud není a zapneš, generátor spustí pár pulzů a pokud nemá odezvu, vypne a vypíše chybovou hlášku. Taky proč by měl dál kmitat, že jo. Nehledě na to, že by se na cívce plotny mohlo bez zátěže naindukovat dost velké napětí a švihnout dost drahé IGBT.

Je mi to jasný. Docela by mě zajímalo, kdyby ten ohřev nebyl středofrekvenční ale vysokofrekvenční, jak by se to chovalo, když teda pominu to, že by to fungovalo na jakýkoliv kov a ne jen za železo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1457
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 21:40    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Ta teplota je jen takovy marketingovy zvast. Je tam jen bezpecnostni snimac, ktery plotynku vypne, kdyz se zvysi teplota nad nejaky limit. Kdyz si uvedomis, ze u indukce ze zahriva kastrol ktery se dotyka plotynky kvuli prohlemu dnu jen bodove a ze ktereho se teprve musi teplota prenest pres sklo ke snimaci, tak tezko muzes mluvit o nejake regulaci.
Tak mi to nedalo a dal jsem se do zkoušek. Předmětný indukční vařič jsem už před měsícem rozdělal protože fungoval jenom nad 23°C. Takže jsem mu dodělal topení a už jede. A při té příležitosti jsem si všimnul, že ve středu cívky má teplovodivou pastu přitisknutou na to varné sklo. Taky má volič teploty tak proto jsem napsal, že umí regulovat teplotu. A umí! Dneska jsem to znovu rozdělal abych se podíval co v tom středu je. Je tam tepelná pojistka na 216°C, 10A 230V. A vedle je termistor který má při 10°C 200kΩ a po nahřátí na 100°C (kontrola teploměrem) má 2kΩ. A dále prakticka zkouška.Hrnec s teploměrem a zapnuto na 60°C. Výkon si to nastavilo samo na cca1000W Jinak umí 2000W. Nahřál vodu až do varu a pak začal regulovat. Jako pomalé PWM. Teplota klesla asi na 65°C a to drží. Po zvýšení na 80 zase do varu a potom došlo k regulaci. Takže ten můj tu regulaci má. Sice trochu tupou, ale má. Jinak teplota se dá nastavit až na 240°C.


Indukční vařič.jpg
 Komentář:
 Velikost:  49.57 kB
 Zobrazeno:  229 krát

Indukční vařič.jpg



_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 22:32    Předmět: Citovat

No, regulaci tedy ma, ale je uplne k hovnu kdyz lita o 40%. Nejspis proto ji tam normalni vyrobci vubec nedavaji. Byva tam jen ochrana civky proti prehrati. Kdyz si nastavis tech 240 a trochu prohla panvicka se bude dotykat desky jinde nez je termistor, muzes se dockat zajimavych efektu, kdyz budes spolehat na takovou regulaci. Nehlede k tomu, ze panvicka s trochou oleje se nejspis bude zahrivat mnohem rychleji nez kastrol plny vody a tak ten prekmit bude mnohem vyssi, protoze nez dojde teplota pres sklo k termistoru, chvili to bude trvat. Zkus pro zajimavost do toho kastrolu nalit par mm oleje a mereni zopakovat.

Co si vzpominam, videl jsem kdysi u nejake desky mereni teploty kastrolu pomoci pyrometru ktere trcely v rozich z desky, ale nejspis to moc prakticke nebylo, nehlede k problemum s emisivitou lesklych kastrolu apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 23:08    Předmět: Citovat

Je přece jasné, že přes tu sklokeramiku to chvíli trvá, než se aktuální "tepelná informace" dostane k tomu termistoru pod ním, proto to překmitává. Jedině že by tam byla nějaká prediktivní inteligence, nějaký předodhad, že se to má utlumit o něco dřív. A pokud nemá hrnec v tom místě dokonalý kontakt, nebude to fungovat vůbec. Ale ta regulace teploty je každopádně běžná i u levných indukčních vařičů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 23:28    Předmět: Citovat

Ja mam vsude indukce ktere bych jako levne urcite nenazval a nema to ani jedna. Kdyz to funguje tak jak to funguje, ani se nedivim ze to tam lepsi vyrobci nedavaji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1457
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2020, 12:06    Předmět: Citovat

Ještě jsem si s tím pohrál a dal jsem teplovodivou pastu na střed desky a přiložil hrnec. Nalil vodu a zapnul. Tentokrát nedošlo až k varu, ale projev stejný.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2020, 12:46    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Ja mam vsude indukce ktere bych jako levne urcite nenazval a nema to ani jedna. Kdyz to funguje tak jak to funguje, ani se nedivim ze to tam lepsi vyrobci nedavaji.
nevím, jestli máš na mysli vařiče, nebo vařidlové (varné) desky. Já to rozlišuji, možná, že dnes to lidé nerozlišují. U vařičů indukčních jsem to viděl všude. U sporáků (tedy vařidlových desek) spíš ne. Ale moje vjemy jsou několik let staré, třeba je to dnes jinak. Ani nejsem expert.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: út prosinec 08 2020, 23:13    Předmět: Citovat

Omlouvám se za nekomunikaci, ale mám nyní totální pracovní zával. Nějak se letos porouchalo více věcí než v jiných letech. Ať už to jsou plynové kotle v domácnostech, tak různé regulace po výměníkových a domovních stanicích ...

Takže pokračování kauzy "šmejdský vařič" Sad.
Je v něm přerušená tepelná pojistka na 240°C. A já se ptám zastánců té zk...ené a ojebané, a ještě ke všemu podle toho co jsem se tady dozvěděl, obrazek_cenzuraě fungující regulace, co vlastně ani nedrží teplotu a nereguluje výkon podle momentální spotřeby plotýnky jako poctivé staré vařiče s normálním termostatem, jak je to možné, že se vlastně v tom úžasném čínském šmejdu vůbec mohla dovolit si přerušit se !!! Kdepak udělali soudruzi asi chybu ??? Že by se to mohlo přehřát ??? Jak je to možné ??? Zkušebnu to muselo objet velkým obloukem po přímé "bavlněné stezce" z Číny. Už jen ten štítek s údaji je fantastický !!!

Někdo chtěl fotky kabelu a vodičů. Jsou v příloze. Vodiče jsou tedy fakt slaboučké. Když si odmyslím izolaci, tak uvnitř skoro nic nezbyde Sad.

A omlouvám se za moji neznalost té úžasné novoty v podobě "vytápěného" termostatu. To je opravdu fantastická vymoženost a ojeb číňana na sebe samého. Když by tam dal kus plechu a na něj přidělal jen ten použitý termostat bez obrazek_cenzuraího vytápění, tak ten výrobek bude desetkrát lépe fungující. Jenže to holt číňan nepotřebuje, tak tam složitě vymýšlí "kurvítko".

Skoro bych se i u té Vaší debaty zasmál, kdyby to nebylo spíše k pláči, jak lze dojebat obyčejný vařič Sad.

Vašek



PC080570.JPG
 Komentář:
 Velikost:  154.75 kB
 Zobrazeno:  107 krát

PC080570.JPG



PC080571.JPG
 Komentář:
 Velikost:  170.43 kB
 Zobrazeno:  110 krát

PC080571.JPG



PC080572.JPG
 Komentář:
 Velikost:  187.11 kB
 Zobrazeno:  105 krát

PC080572.JPG



PC080573.JPG
 Komentář:
 Velikost:  191.97 kB
 Zobrazeno:  114 krát

PC080573.JPG



PC080574.JPG
 Komentář:
 Velikost:  186.62 kB
 Zobrazeno:  111 krát

PC080574.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 08 2020, 23:48    Předmět: Citovat

To zes nepochopil jak to funguje neni zadny cinsky ojeb. Tohle se pouzivalo uz v dobach kdy v cine vyrabeli mozna tak rejzi. Pochop uz konecne ze to neni regulace teploty ale vykonu. Neco jako tyristorovy regulator. Minuly mesic jsme vyhazovali do srotu nejakou komunistickou moru, troubu se 4 plotynkama nahore. Termostat byl jen v jedne a ten podle chlapu ve firme nefungoval snad nikdy. Zbyle tri vubec zadnou regulaci nemely, prepinaly se jen spiraly. To byl teprve smejd co?

Ale za komancu na tom varila pulka naroda ktera dnes vari na indukcnich deskach, jez maji regulaci principialne uplne stejnou (reguluje se vykon, ne teplota). Ze neco nechapes neznamena ze to nefunguje. No a ze ti tam neco odeslo, je to cinsky smejdske provedeni, co bys cekal, coz ale neznamena ze ten oddeleny regulator je nejaka hrozna pohroma nebo co jak se domnivas. Neni to zadna novota jak si myslis, pouzivalo se to pred nastupem elektroniky u vsech aut jako prerusovac blinkru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st prosinec 09 2020, 10:27    Předmět: Citovat

Ten korejský ksindl, o kterém začalo vlákno, disponuje ovládáním (nikoliv regulací), které je buď principem nebo konkrétními vlastnostmi posazené tak nízko, že nikdy nepustí výkon do topného tělesa takový, který by dovolil funkci vařiče na jakou byl zákazník u podobného provedení a velikosti zvyklý. To je celý problém. Kdyby ten všivý asijský zprasek topil aspoň na 1 kW, skoro nikdo by neřešil nějaké nuance ve zpětné vazbě a překmitech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st prosinec 09 2020, 21:44    Předmět: Citovat

Ten štítek je opravdu zajímavý. Smile A je to tedy Hnůjdaj, nebo "naše pseudoeta"? Logo CE je natištěno teoreticky správně, žádný China Export (samozřejmě těžko hádat, jestli to nějakou zkušebnou a testy vůbec prošlo). Tajemná (pro neznalé) zkratka RoHS je podle mě úsměvná, jelikož vidím jen mechanické spoje a nic pájeného. Čím více zkratek, tím více elektroadidas? Very Happy

citace:
Pochop uz konecne ze to neni regulace teploty ale vykonu.
Což v důsledku v praxi představuje regulaci teploty, jako u žehliček.
citace:
Neco jako tyristorovy regulator.
Triakový. Alespoň u regulátoru trouby ve sporáku Fiko to tak bylo. A byl s čidlem teploty, čili tam se o regulaci teploty dalo hovořit.

citace:
...vyhazovali do srotu nejakou komunistickou moru...
Za onen přívlastek bych postpubertály, kteří nezažili (aktivně) 60.-80. léta, řezal na zadek až do bezvědomí. Společenský řád, představující všeho hojnost, zboží bez cen - každému podle jeho potřeb a práci čistě pro zábavu a seberealizaci, u nás nikdy nebyl!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7570
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: st prosinec 09 2020, 21:49    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Za onen přívlastek bych postpubertály, kteří nezažili (aktivně) 60.-80. léta, řezal na zadek

Nejde o to, zda to tu bylo, či nikoli. Je to hovadina z jiného důvodu - někdo napíše, že (třeba) stodvacítka byla komunistický výrobek. No a co řekneme (třeba) u Felicie? Že je to sociálnědemokratický výrobek?

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st prosinec 09 2020, 21:59    Předmět: Citovat

Osvez mi pamet, kdo ze tu nastolil diktaturu ktera trvala az do r.89? Zeby komunisti? Proto komunisticka mora. Ja bych rezal pro zmenu zaryte soudruhy co budou za chvili popirat i to, ze byli nekdy u moci. Stejne jako nackove dnes popiraji holokaust. Oboji je uplne stejna pakaz.

Jinak regulace vykonu a teploty jsou dve odlisne veci. Ten varic nema regulaci teploty, tak nevim proc do toho porad plantas ty teplotni cidla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2020, 6:04    Předmět: Citovat

Vy mě snad donutíte ten varic vyhrabat. Když se to zaplo, svítilo to furt, dokud se plotna nerozehřála. Teprve pak to začalo cvakat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2020, 9:33    Předmět: Citovat

Protože se uplatňují oba vlivy. Na bimetal nepůsobí jenom proud, ale i okolní teplota. Když se plotna pořádně prohřeje, teplota pod krytem se zvětší a změní se střída PWM.
Jak hodně, to záleží na provedení konkrétního typu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 5 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.30 sekund