Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nebezpečný elektrický vařič
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2020, 16:27    Předmět: Citovat

Částečně OT
Ale pánové, neodsuzujte šmahem "staré" výrobky. Jsem sice taky těsně poválečnej, ale pokroku se nebráním. Přesto udržuju v chodu ženě jednu žehličku ETA z r. 1988 a jednu 18 roků starou žehličku Philips. Když jsem před šestnácti lety pořizoval plazmovku 42" tak synátor si odvezl "do garáže" původní CRT s úhlopříčkou 79 cm z roku 1986. Dodneška ta TV v té garáži funguje, mladej k ní chodí dodneška na sportovní přenosy a tvrdí, že je na ní příjemnější obraz než na LED placce s úhlopříčkou 55", kterou má v obýváku.
Dlouho jsem na zahradě používal ve studené udírně na udržování teploty starý jednoplotýnkový vařič s tou vinutou trubkovou spirálou. Když mi udírnu kdosi vykradl, vzal i ten vařič. Naštěstí tam byla jen dvě kila klobás. Vzteky jsem udírnu zboural, topnou rouru hodil do šrotu a udím jen zatepla v tzv. mašince. Ale není to ono.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2020, 16:32    Předmět: Citovat

Však já taky toho trinitrona furt udržuju při životě. Ze ségřiny metrové televize mě za čtvrt hodiny bolí oči.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alj



Založen: Jun 10, 2016
Příspěvky: 136
Bydliště: JM

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2020, 16:37    Předmět: Citovat

Trubkové vařiče Eta s termostatem byl strašný šmejd. Přívod k čidlu připájený natvrdo k plotýnce za chvíli upadl a plotýnka jela jen na plný výkon. Kdysi jsem ho měl na chalupě. Když takto upadla již potřetí vyměněná plotýnka letěl pryč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2020, 17:44    Předmět: Citovat

Tento jsme měli v práci, po snad 10 letech shořela plotýnka, ale termostat fungoval. Na poptávku potřebného jsem ho vyřadil, opravil a při občasném používání jede dodnes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2020, 20:15    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Však já taky toho trinitrona furt udržuju při životě. Ze ségřiny metrové televize mě za čtvrt hodiny bolí oči.
LCD mají ve výrobním nastavení na max sytost, jas a kontrast do přepalu. Je to hnus, degraduje to technologii LCD. Asi průzkumem zjistili, že většině populace se to tak líbí. Ta menšinová část pak musí stáhnout kontrast, sytost, a jas, aby to dávalo normální obraz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2020, 20:30    Předmět: Citovat

Tu trubkouvou spirálu jsem jednou pozoroval jak vyhořívá. Udělal se na ní bílý flek a postupně kroužil po spirále až k jejímu začátku. Pak vyhasl. Bylo to fakticky efektní. Jen by mě zajímalo, jestli šel výboj mezi vývody spirály nebo to chytlo vůči té trubce.

Termit256 > To je různé. Třeba malou plechovku, i když je magnetická, indukce nevidí. Jsem tam pak musel přidat plechovej hrnek s troškou vody. Nebo občas chci něco ohřát v nemagnetické nádobce. Nebo ohřát cokoli jiného, nějakou věc třeba. Klidně i jen obyčejný papír. To jde na indukci blbě Smile Nebo třeba i tišťáček, na to určitě čekáš Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 13:01    Předmět: Citovat

WASEK_W: Včera jsem rozebíral elektrickou troubu Professor kvůli výměně žárovky. Taky jsem se divil že termostat podobné konstrukce nemá žádnou vazbu s vnitřkem vyhřívaného prostoru, ale je umístěný v prostoru ovladačů, hned pod ovládacím knoflíkem, vně vlastního vyhřívaného prostoru trouby a to asi 6 cm od něj.

Bohužel jsem už nestihl to vyfotit, táta pospíchal na zprovoznění...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2557
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 15:42    Předmět: Citovat

Omlouvám se za OT ale z jakého důvodu jsou indukční plotny blokovány na nemagnetický nádobí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5658
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 15:44    Předmět: Citovat

foxrider napsal(a):
... Taky jsem se divil že termostat podobné konstrukce nemá žádnou vazbu s vnitřkem vyhřívaného prostoru, ale je umístěný v prostoru ovladačů, hned pod ovládacím knoflíkem, vně vlastního vyhřívaného prostoru trouby a to asi 6 cm od něj...

Není to termostat, ale regulátor procházejícího proudu a tím i výkonu topné spirály. Je tam bimetalový spínač ohřívaný průchodem proudu a tím knoflíkem reguluješ citlivost přepnutí bimetalu a tím taky výkon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 16:05    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
...Termit256 > To je různé. Třeba malou plechovku, i když je magnetická, indukce nevidí. Jsem tam pak musel přidat plechovej hrnek s troškou vody. Nebo občas chci něco ohřát v nemagnetické nádobce. Nebo ohřát cokoli jiného, nějakou věc třeba. Klidně i jen obyčejný papír. To jde na indukci blbě Smile Nebo třeba i tišťáček, na to určitě čekáš Smile

Tak to asi jo. Pokud to potrebujes jen obcas, da se koupit adapter na indukci, coz je vicemene zelezny plech s drzatkem. Jak moc dobre to ale funguje netusim, rekl bych ze spis min nez vic. Ja osobne jsem nikdy nemel potrebu takovym zpusobem neco ohrivat a znam dva lidi kteri si podobne kombo koupili a oba svorne tvrdili ze to byla pekna blbost a vyhozene prachy, protoze pouzivali stejne jen indukci i za cenu vymeny nadobi.
Proc ohrivas tistaky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 16:27    Předmět: Citovat

Ten adaptér je na prd, ohřev s ním trvá dlouho. Měli jsme ho kvůli staršímu papiňáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alj



Založen: Jun 10, 2016
Příspěvky: 136
Bydliště: JM

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 17:25    Předmět: Citovat

Sandal napsal(a):
Omlouvám se za OT ale z jakého důvodu jsou indukční plotny blokovány na nemagnetický nádobí?


Nic blokováno není, ale z principu indukce se prostě ohřev koná pouze s feromagnetickým materiálem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dvorak



Založen: Apr 25, 2013
Příspěvky: 2014
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 17:25    Předmět: Citovat

My máme tento vařič na chatě ve dvouplotýnkovém provedení. Jsme s ním spokojeni, protože předtím tam byl vařič, který neustále vypínal a trvalo velmi dloiuho, nežli se vůbec něco ohřálo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 18:54    Předmět: Citovat

alj napsal(a):
Sandal napsal(a):
Omlouvám se za OT ale z jakého důvodu jsou indukční plotny blokovány na nemagnetický nádobí?


Nic blokováno není, ale z principu indukce se prostě ohřev koná pouze s feromagnetickým materiálem.

Ano, generátor JE blokován. V přívodech cívky plotny jsou proudová měřící trafa díky kterým driver vyhodnotí zda je rezonanční obvod zatížen vířivými proudy a tudíž, zda je položený správný hrnec na plotně. Pokud není a zapneš, generátor spustí pár pulzů a pokud nemá odezvu, vypne a vypíše chybovou hlášku. Taky proč by měl dál kmitat, že jo. Nehledě na to, že by se na cívce plotny mohlo bez zátěže naindukovat dost velké napětí a švihnout dost drahé IGBT.

_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2020, 19:42    Předmět: Citovat

Adaptér na indukci neuznávám. Jednak si nejsem jistý, kam až by mohla vylézt jeho teplota, druhak je to blbost, to bych mohl rovnou použít vařič s kovovou plotýnkou. Někde tu jeden mám. Něco na způsob toho, o kterém je tohle vlákno. Krom toho teplá plocha je ledaskde. Infrazáření ze sklokeramiky je úplně jiný kafe. Kdyby bylo kombinované s indukcí, bylo by kdykoli po ruce a mohlo by se využít i při vaření. Dokonalá symbióza.
S tišťáčkem jsem ti chtěl udělat radost, myslel jsem že právě proto se ptáš. No i jako předehřev by šla sklokeramika použít. Mnoho funkcí v jednom, přitom to nevypadá blbě a lze to mít v kuchyni. Sporáky takto kombinované bývají, mi by se líbila taková kombinace v dvouplotýnkáči.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 4 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund