Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hlučnost mechanické spínací zásuvky

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
GeXeS



Založen: Jul 09, 2020
Příspěvky: 313
Bydliště: jižní Morava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 9:19    Předmět: Hlučnost mechanické spínací zásuvky Citovat

Hledal jsem, hledal, ale tenhle konkrétní problém jsem tu nikde nenašel, tedy se zeptám. Řešil tu už někdo příliš hlučnou mechanickou spínací zásuvku? Mám konkrétně Emos P5504 a asi po půl roce běhu začala chrastit takovým způsobem, že jsem ji odpojil. Teď by se mi ale hodila k akváriu, a nechce se mi z ní dělat rovnou odpad a kupovat novou. Než ji otevřu (a než vůbec přijdu na to, jak) a vysypou se na mě ozubená kolečka - už to někdo řešil? Dá se to něčím... namazat? Vyčistit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wendik
Zablokován


Založen: Sep 09, 2011
Příspěvky: 137
Bydliště: bezno.cz u mlade boleslavi

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 9:36    Předmět: Citovat

Ahoj presne tuhle uz pouzivam 4 topnou sezonu na krbovky + cerpadlo casovac super drzi cekam kdy odejde ale za cenu oklo 100 kč to je super kvalita ,,,,, a kdyz chrasti koupit novy,, a digitalni nebrat , nejak moc slozity a nespolehlivy,,
_________________
JO taký svíčkovou a fazole..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 10:39    Předmět: Citovat

Uvnitř je synchronní motorek, který přes plastovou převodovku pohání disk s výstupky ovládajícími mikrospínač. Používám ji k venkovnímu světelnému řetězu a po letech taky chrastí, ovšem bez vlivu na funkci.

EDIT:
https://www.youtube.com/watch?v=cpsAFmEPDmg
https://www.youtube.com/watch?v=Q29b6ajdRj8
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeXeS



Založen: Jul 09, 2020
Příspěvky: 313
Bydliště: jižní Morava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 22:59    Předmět: Citovat

Díky za videa, elektrosvite, to mi dodalo odvahu.
Zásuvku jsem otevřel (zatracené šrouby s Y hlavičkou, naštěstí jsem u tchána v dílně našel odpovídající bit) a podle očekávání tam objevil tu zapouzdřenou plastovou převodovku. Ukázalo se, že chrastění má na svědomí rotor motorku, který se při běhu lehce třel o rámeček (stator?). Zkusil jsem převodovku rozdělat - opatrně, aby mi nevyletělo těch osm koleček - a prokápnout hřídelky olejem. Povedlo se. Složil jsem to, zkusil jsem to. Nepomohlo. Tak jsem to rozdělal znovu - a tentokrát už to nevyšlo, obal převodovky po zapáčení nějak blbě odskočil a šest z osmi koleček se rozběhlo po stole. Tak jsem strávil deset minut zpětným inženýrstvím, ale ke svému vlastnímu překvapení se mi to podařilo všechno zase správně usadit.
No a světe div se, usadil se i ten rotorek. Úplně nehlučný není - ostatně to nejsou mechanické časovače ani fungl nové - ale je to výrazně lepší než před pokusem. Takže paráda, jsem spokojen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 23:17    Předmět: Citovat

wendik napsal(a):
... a digitalni nebrat , nejak moc slozity a nespolehlivy,,


Placas naproste kraviny. To ze digitalni casovace nejsi schopen ovladat jeste neznamena, ze jsou nespolehlive. Opak je pravdou. Mi techto zasuvek donesl kamos hromadu nefunkcnich. Vyhazel jsem z toho ty prevodovky, dal dovnitr relatko a ovladam ho dalkove zapnutim alarmu kdy s tim vypinam veci ktere v dobe nepritomnosti nemaji bezet. Uvnitr je i spinac ktery se da zachovat a muzu tak cudlikem na boku vypinat veci ktere nemaji vlastni vypinac, aniz bych je musel vytahovat ze zasuvek.
Tech prevodovek jsem mel hafo, ale pry to nekdy chodilo a nekdy zas ne apod, tak jsem je vyhazel vsechny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9774
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2020, 0:03    Předmět: Citovat

Motorek je tak zjednodušenej, osekanej na kost, proto potřebuje jednosměrnou brzdu, jinak by se otáčel obráceně. On se taky chvílu otáčí, než západka zaklesne do zubu kola, rotor se "odrazí" a točí se správným směrem. Různý pazvuky to vyluzuje kvůli vůlím v uložení, se kterým si moc hlavu nelámali. Pomůže promazání hustším olejem, jen dejte pozor, aby jste nedocílili stavu, kdy se motorek neroztočí. Olej patří pouze na uložení os. Tenhle motorek se buď točí správně, nebo vůbec. Jiný stavy nezná. Otáčky udržuje frekvence sítě, která občas hapruje.
V Lídlu měli tyhle spínačky za stejnou cenu, jako digitální, tak jsem vzal ty digitální. Už jen kvůli tomu, že díky krystalu jsou přesnější a mají zálohování chodu. Tyhlety jsou tak vhodný na rychlý použití a kde na přesnosti nezáleží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
GeXeS



Založen: Jul 09, 2020
Příspěvky: 313
Bydliště: jižní Morava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2020, 8:02    Předmět: Citovat

Jo, po ránu jsem v chodbě opět zaslechl známé chrastění (i když mám pořád pocit, že je slabší než dřív). Vůli v plastovém ložisku prostě olejem na šicí stroje neoblafnu. To by muselo být vrzání hřídelky, ale tohle je prostě kontakt s lůžkem. U hustého maziva bych se zase bál, že mi bude fakticky zpomalovat chod hodin Very Happy ne?
No nic, uvidíme, jak moc to bude vadit (zatím se zdá, že až tak moc ne; vzduchovací kompresorek akvária to naprosto přebil, to je jiná liga).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19554
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2020, 8:32    Předmět: Citovat

Ten motorek je synchronní, takže buď běží, nebo ne. Zpomalení by bylo nepravidelné, že třeba v jední poloze zadrhne a vrčí na místě, a pak se utrhne a jede dál. Ale jednak je to slyšet, jednak pak brzy dojde k tomu, že se prostě zastaví a už nerozeběhne.
Proto mám raději skutečné spínací hodiny, třeba bazarové SPH-Q z Chronotechny. Když se k nim sežene víc spínacích segmentů, můžeš spínat a vypínat několkrát denně. A, když jim vyměníš akumulátor (1,2 V NiCd nebo NiMH), jdou přesně i déle, než pět dní, bez napájení.
Dnes se ještě dají sehnat novější NAPA-D (denní) a NAPA-W (ty se dají naprogramovat na celý týden po čtvrthodinách), což je přímá náhrada už dlouho nevyráběných SPH-Q.
Jistou nevýhodou je, že jsou v provedení vestavném do skříně, nemají tedy ani zásuvku ani vidlici, ale zato nechrastí, jen po vteřině tikají, mají krystalem řízený strojek. Jestli je jejich životnost také 40 a více let (samozřejmě s tím, že se jednou za 5-6 let vymění akumulátor, vím o jedněch, které takto spínají od roku 1979 stykač venkovního osvětlení časem doplněný o soumrakový spínač dodnes*), pak bych neviděl tu cenu ani nutnost integrace do zařízení jako tak velkou nevýhodu.

*) na necelý rok byly tyto hodiny nahrazené soumrakovým spínačem s automatickým "vykousnutím" 4 hodin uprostřed noci, ale byl poruchový, asi mu nejela fabrická síť či blízkost trafostanice 35/0,4. Nakonec se tam vrátily osvědčené SPH-Q a starý soumrakový spínač bez inteligence, hodiny prostě od půl jedné do půl čtvrté ráno ten soumrakový spínač odpojí. Vydělaly si na sebe za měsíc.


Naposledy upravil Hill dne pá prosinec 04 2020, 10:41, celkově upraveno 5 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9774
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2020, 8:33    Předmět: Citovat

Synchronní motorek se buď točí synchronně z kmitočtem sítě, nebo se zastaví -vypadne ze synchronizace. Nic mezi tím neexistuje. Tohle není hysteresní motorek, ale s rotujícím magnetem. Klidně do těch "důlků"dej po kapičce oleje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wendik
Zablokován


Založen: Sep 09, 2011
Příspěvky: 137
Bydliště: bezno.cz u mlade boleslavi

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2020, 8:37    Předmět: Citovat

Dobra prosim nejaky digi doporuc na zatez nad 100w i vice
_________________
JO taký svíčkovou a fazole..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
GeXeS



Založen: Jul 09, 2020
Příspěvky: 313
Bydliště: jižní Morava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2020, 10:08    Předmět: Citovat

Aha, zajímavé. Tak díky všem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3319
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2020, 20:49    Předmět: Citovat

Mám tady tyto a jsou v provozu 3 rok. Dobrý je to tl vlevo nahoře když potřebuji zapnout-vypnout mimo program. V záloze mám ještě dvoje pro případ potřeby. Myslím že tento typ, podle toho tlačítak prodávali v Lidlu a snad i Kaufland. Neumí automaticky letní-zimní čas ale až to zruší tak to bude výhoda že neumí.

https://www.puhy.cz/elektronicke-spinaci-hodiny-do-zasuvky-52.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9774
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2020, 22:37    Předmět: Citovat

wendik napsal(a):
Dobra prosim nejaky digi doporuc na zatez nad 100w i vice

V Lídlu měli digi ze spínáním do 2500W za 160KČ - předpokládá se odporová zátěž, jelikož je použito obyč relé, žádný stykač. Pokud chceš spínat něco výkonnějšího, žádná ovládací cívka stykače nežere tolik, aby se těma hodinama nedala ovládat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
GeXeS



Založen: Jul 09, 2020
Příspěvky: 313
Bydliště: jižní Morava

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2020, 10:23    Předmět: Citovat

robo napsal(a):
Neumí automaticky letní-zimní čas ale až to zruší tak to bude výhoda že neumí.

Jo, taky se těším, až se to zruší. Nejtěžší bude donutit členské státy EU k jednotné změně (ideálně sjednocení na zimní čas), ale to je na jinou debatu.
Já mám těch zásuvek po domě několik, mám i podobnou digitální. A vždycky za toho půl roku zapomenu tu kouzelnou kombinaci tlačítek, kterou se právě zimní/letní čas přepíná. Pak hledám po netu manuál... No pakárna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund