Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vianocny svietnik - ziarovky 14-15V
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2020, 23:11    Předmět: Vianocny svietnik - ziarovky 14-15V Citovat

Dostal sa mi do ruk vianocny svietnik bez oznacenia, je tam 17 mini ziaroviek (nasuvacie), z toho 12 spalenych. Ziarovky by teda mali byt aspon na 14V-15V (pripadne aj na viac, aby nesvietili prilis silno).

Neviem u nas nic vhodne najst, asi sa nic podobne nas nepredavalo. Jedine Konstsmide 2631-052 v Conrade, ale nemaju.

Co s tym - vyhodit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2020, 23:32    Předmět: Citovat

Dřív toho byly plný Ťamanský stánky ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7817
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2020, 23:39    Předmět: Citovat

Občas jde něco najít, ale proti době dřívější je toho poskromnu.
Třeba tady 24 V: https://www.truhlikov.cz/zarovka-na-stromek-5ks-edelman-nahradni
Nebo jestli máš poblíž OBI, zkus se zeptat tam (napětí nemají na stránkách eshopu uvedeno): https://www.obi.cz/vnitrni-vanocni-retezy/obi-nahradni-zarovky-101936-5-ks/p/4424172
V Brně se pro tohle chodívalo do KARSu na Cejl, ale bůhví jestli je tam ještě mají...

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 0:48    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
....Co s tym - vyhodit?
Podle mě jo. Žárovičkové řetězy byly dost nespolehlivé. Blbé dotyky, praskání vláken, zhasnutí celé sekce.I když tam je odporová pecička, stejně nepomůže, když má žárovka špatný dotyk. Po čase to všechno zoxiduje a je nespolehlivé.

Já vždycky na vánoce zjistil, že loni uložený funfující řetěz během roku v krabici nějak záhadně přestal kloudně svítit. Náhradní žárovky už jsem neměl a v časové tísni jsem koupil nový řetěz. Pochopitelně že měl zase jiné žárovky. Nakonec jsem skončil asi se čtyřmi řetězy a z toho 3 jsou nefunkční.
Žárovky byly dost choulostivé na na úder, jak jsem s řetězem manipuloval a občas ťukly o tvrdou podlahu při strojení stromku.
V tomto případě mi ledková světýlka připadají jako pokrok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 7:19    Předmět: Citovat

V neděli jsem se díval na ČT1 na Toulavou kameru. Dva bratři z Turnova založili firmu na výrobu vánočních lucerniček které se ještě vyráběly za ČSSR na Slovensku. Veškerou produkci mají vyprodanou a cena nebude asi nějak malá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 8:20    Předmět: Citovat

Taky už jsem uvažoval o výrobě vlastních světýlek. Inspirovalo mě zapojení "blikající lucerničky" z PE 11/2012 str. 15, akorát samotnou laterňu bych spáchal buď jako výtisk z 3D printru, nebo skládačku z laserovejch výpalků z tenký překližky. Chuť na další tvorbu mi vzal pohled na ceníky podniků nabízejících překližkový výpalky ... Za pouhejch 10 lucerniček bych vytlačil tisícovku kulatejch jen by to hvízdlo ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 8:48    Předmět: Citovat

Bezne retaze s 30, 50 alebo 100 ziarovkami mam - zachranene kusy, povodne urcene na vyhodenie. Do tych sa daju ziarovky zohnat, obcas nejaku vymenim. Oproti LED je svetlo omnoho prijemnejsie.

Z tohoto asi nakoniec zoberiem len kabel s vypinacom a zvysok vyhodim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1809

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 9:17    Předmět: Citovat

Ked je to cinan,tak to vyhod cele.
_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 10:31    Předmět: Citovat

Jak jsem zjistil, tak velkoobchody vyřadily všechny nastrkovací žárovičky i žárovkové osvětlovací soupravy ze sortimentu. Ale existují přece jen dvě výjimky. Jednak lucerničky z Turnova, jak píše ZVUK2000, a pak ty vánoční řetězy, co u vás na Slovensku vyráběl podnik Zlatokov Piešťany. Nyní je dodává firma Exihand z Brna. Zřejmě jejich kopie nechává vyrobit na zakázku v Číně. Kvalita žároviček je značně lepší než těch původních, cena také (proti minulým létům udělaly obrovský cenový skok dopředu), ovšem vydávají příjemné žárovkové světlo. Každá legrace něco stojí.

https://www.exihand.cz/Tradicni-vanocni-osvetleni-_g1182199_11422.aspx?page=4
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 10:51    Předmět: Citovat

Nema to stitok. Privodny kabel je kvalitny - cierny s vypinacom (ako k stolnej lampe). Na vypinaci su loga skusobni, tak to asi predavala nejaka europska firma. Vyrobu predpokladam v Cine.

Nasiel som nejake 24V ziarovky - Somogyi L13/R. Otazne je, ako silno/slabo to bude svietit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 11:43    Předmět: Citovat

Sice jsem do pokročilého věku nepochopil smysl a přínos osvětlení (elektrického) vánočního stromku, jakož i existenci toho uříznutého a časem opadajícího kusu čehosi v obýváku, ale když se po mně vloni chtěla tzv. vánoční romantika, vzal jsem 3 m led pásku a 7Ah aku a omotal jsem pásek okolo smrčku rostoucího na zahradě na tu chvíli tzv. nadílky. V zimním večeru to vypadalo dostatečně bizarně sváteční (svátečně bizarní?).
Zadrátovaný stromek sériově pospojenýma žárovkama ještě jde, ale udivujou mě předvánoční kreace některých nadšenců, co lezou po římsách a okapech RD a věší tam kilometry světelných slz a LED-komety s chvostem.
Zatím nepřekonatelný český vánoční artefakt je poněkud zakrslý Santa v skoro životní velikost, s ochablým pytlem přes rameno, jak zlézá komíny domkářů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 12:09    Předmět: Citovat

Nejlepší Santa je přivázaný za krk. Letos máme oběšence přímo na návsi. Laughing

Velký výběr žároviček měli vloni v K+B, ale nevím, jestli mají všechny obchod stejný sortiment.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 12:13    Předmět: Citovat

kejki napsal(a):
Nejlepší Santa je přivázaný za krk.

To bude pikantní, až se v rámci rasové vyváženosti začnou prodávat černí Santové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 12:34    Předmět: Citovat

A kdy bude zakázán bílý sníh Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mluno



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 234
Bydliště: Benešov (u Prahy)

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 16:33    Předmět: Citovat

Pokud je to takový ten řetěz, co se prodával v tržnicích devadesátých letech, tak to snad ani za opravu nestojí. Zdravé žárovky bych si nechal na další použití spolu s objímkama (což jsem tehdy udělal, nedávno jsem zrovna narazil na krabičku od solvíny plnou těchto artefaktů, za posledních 20 let jsem z nich použil možná jednu) a zbytek zahodil. Měli jsme to tehdy taky doma, protože nebylo možné sehnat žárovky do lucerniček, tak jsme to jednoho roku koupili 23 prosince (jeli jsme tehdy s tátou shánět žárovky do prahy, samozřejmě nebyly, jako nebyly mnoho let předtím, tak jako nouzovku nejvyšší jsme toto zakoupili v Holešovické tržnici). Ten první vydržel několik sezón, ale pak šla kvalita dolu takovým způsobem, že to bylo na jedno použití (ona šla stejným způsobem i cena, první stál snad 200 a byl ještě docela robustní, pozdější stály 29 a kupovaly se rovnou po třech, dva na stromek a jeden na náhradní žárovky a s takovou možná aspoň jeden svítil do konce Vánoc). Jak to šlo dál to nevim, později jsem po zcela náhodně položeném dotazu v elektrooddělení OD Kotva sehnal potřebné žárovičky do luceren a od té doby tyto čínské řetězy nepoužíváme.
Asi před pěti lety jsem jedny lucerny předělal na LED (usměrňovač, 4 teple bílé ledky, dva 330R odpory (na střídavé straně, použité pro vývod z objímky) a ještě pro jistotu paralelně zenerka 37V (pokud by se přerušilo vodivé spojení, aby nezhasnul celý řetěz)), druhé zatím zůstávají na žárovkách, ale až dojdou zásoby žárovek, plánuju to i s nima. První jsem zadrátoval (šílená piplačka), na druhý plánuju tišťák, jeho návrh mám připravený. Ale zdroj světla neni to, co by mi dělalo problémy (sehnat nějakou žárovku stačí cokoliv od 24 do 48 V možná i víc (teda musí být všechny stejné) neni už dneska (zatím) problém), problémy mi dělá mechanická stránka. Mosazný plíšek těch světýlek ještě jakžtakž dokážů vyrovnat, ale okénka z barevného plastu podléhají stárnutí a na několika se už rozdrobila a pořád jsem nenašel náhradu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund