Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dálniční známky elektronicky - stejná cena???
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2020, 22:15    Předmět: Dálniční známky elektronicky - stejná cena??? Citovat

Tak jsem se koukal na ten novej portál https://edalnice.cz . A hnedle mě napadlo, jak to vlastně vychází s cenou, když dosavadní samolepka na čelní sklo stála 1500, jestli ta nová "udrží cenu" ?
Ano, zdánlivě se cena nezměnila - roční kupón stojí pořád 1 500,-Kč, stejně jako 30-denní je za 440,- a 10-denní za 310,- kaček.
ALE!
Zatímco ty "krátkodobější" už v dosavadní samolepicí úpravě měly striktně na den omezenou platnost a její dýlka se přechodem na elektronickou verzi nezměnila, tak roční známka celý ty léta platila ve skutečnosti celejch 14 měsíců neboli 427 dní, protože platila už od 1.prasince roku předcházejícího vyznačenýmu roku platnosti = neboli od data, kdy ji bylo možný koupit až do 31. ledence roku NÁSLEDUJÍCÍHO po vyznačeným roce platnosti - neboli 1x prasinec + 1 celej kalendářní rok + 1 celej ledenec.
Nová digitálně zpracovaná dálniční známka s platností 1 rok ovšem platí striktně pouze 365 dní ode dne, kterej byl při jejím nákupu vyznačenej jako začátek platnosti. Dostala tím sice jednu (ne moc velkou) výhodu = platí skutečně celej rok i když je koupená v polovině roku kalendářního, ale zároveň tím došlo pro všecky k jejímu výraznýmu zdražení - stačí si spočítat cenu za den platnosti.
U starý samolepicí dálničky byla platnost 427 dní (1 celej kalendářní rok + předcházející prasinec + následující ledenec). Cena 1 500,-Kč se tak rozkládala na denní částku 1500/427 neboli zaokrouhleně na 2 desetinný místa na 3,51Kč denně.
U digitální dálničky s platností striktně omezenou na 365 kalendářních dnů od zvolenýho data platnosti to vychází na 1500/365 neboli zaokrouhleně na 4,11Kč denně. Srovnáme ceny a zjistíme, že 4,11 : 3,51 = 1,17 neboli ROČNÍ DÁLNIČNÍ ZNÁMKA PŘECHODEM NA ELEKTRONICKOU FORMU ZDRAŽILA O CELEJCH 17 % !!!!!! A to už jen s tím, že 90% lidí jezdících po dálnicích si kupuje "kupón" s nejdelší platností bude po doběhnutí platnosti samolepicích kupónů znamenat nezanedbatelnej nárůst částek, o který stát odrbává automobilisty ... Někdo může namítnout, že dálničku si musela koupit i velká spousta lidí, co si v průběhu roku koupili nový auto - a taky ji kupovali za plnou cenu na omezenou část roku, jenže z vlastní zkušenosti vím, že takhle postupovali jen majitelé flotil, co nákup dálničky stejně odečítají do nákladů - obyčejnej řidič = majitel rodinnýho auta pokud vysloveně nemusel, tak prostě počkal až do prosince a koupil si dálničku až na následující rok ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2020, 22:26    Předmět: Citovat

To, co píšeš, je lehce demagogie, pokud si roční nálepku kupuješ opakovaně rok co rok, tak ji prostě kupuješ jednou ročně a ty dva měsíce platnosti navíc nemáš jak čerpat.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2020, 22:30    Předmět: Citovat

Asi tak...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2020, 22:42    Předmět: Citovat

Možná si EKKAR kupoval známku třeba jen každý sudý rok. Pak jezdil dva měsíce úplně zadarmo a 12 měsíců za draho. Nebo celých 14 měsíců zalevno. V přepočtu na Kč/den.
Sice pak dalších 10 měsíců musel čekat na další kolo - ale ušetřil. Okolo Třebové moc dálnic stejně nebude, tak to asi není problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2020, 22:53    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
ROČNÍ DÁLNIČNÍ ZNÁMKA PŘECHODEM NA ELEKTRONICKOU FORMU ZDRAŽILA O CELEJCH 17 % !!!!!!
Jak pro koho. Pro toho, kdo ji kupoval každý rok (jako např. já) a přitom jede po dálnici jen občas, se dokonce zlevnila. Po doběhnutí platnosti staré si koupí novou teprve až ji bude doopravdy potřebovat, což může klidně být za měsíc nebo za dva. Tím bude datum platnosti neustále posouvat do budoucna, a každý rok nějaký měsíc nastřádá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7503
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2020, 23:01    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
!!!!!!!!!!!

To je zas zvratek... Na tohle jsi přišel sám?

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2020, 23:21    Předmět: Citovat

Pravda je, že za celejch těch 25 let, co v ČR dálničky platí, jsem ji kupoval tak asi v polovičce let - a jen posledních asi 6 let každoročně. Jednoduše proto, že zrovna Perníkovickej kraj nemá ani kilometr dálnice a motorovek vysloveně poskrovnu - a když jsem věděl, že ji určitě nebudu potřebovat pravidelně, tak jsem ji prostě nekupoval. Takže pro mne to byl skutečně 1 den za 3,51Kč, pokud jsem ji koupil. A pohříchu, s výjimkou jedný cesty na Slovač v roce 2007 ještě se starým Ferdou jsem krátkodobou dálničku nikdy nekupoval (tenkrát jsem ji potřeboval na přejezd po slovenský dálnici z hranice u Břeclavi kolem Prešpurku na výjezd směr Komárno, protože jsme jeli na dovču na Čalovo = Veľký Meder - a moje stará trvala na tom, že pojedem po dálnici). Stála tenkrát myslím 300,- a stejně jsme ji použili jen na cestu tam - protože zpátky jsme samozřejmě jeli 1den po ukončení její platnosti a kupovat novou na cca 100km se mi vůbec nechtělo - tak jsem si naladil svoji "holubí GPS" a vyrazil po místních jedničkách a dvojkách směr Česko - cesta se mi protáhla jen asi o půl hodiny (na Slovenským území), projížděli jsme kolem slovenský jaderky v Jaslovskejch Bohunicích a "čáru" jsem přejížděl v Holíči-Hodoníně. Dneska díky bezplatným navi v mobilu bych tak jel obě cesty ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2020, 7:10    Předmět: Citovat

No, je to pravda jen pro toho, co ji kupoval občas a přes jeden rok. Prostě, kdo ji nepotřeboval stále. Výsledkem je to, že kdo ji kupoval pravidelně, tak kupoval vždy jen na 12 měsíců a ani teď nemá z toho žádnou výhodu kromě posunu nákupu teď s posunem platnosti o 2 měsíce později, ale to se mu za rok zase zruší. Může to ovlinit stejně jak cenu benzínu, když stejně tím autem jet musí.
Správná diskuse je spíše o tom, kdo ji potřebuje stále a kdo občas a kdo vůbec. Já tu mám taky nějakou dálnici, ale jak je celý rok dlouhý, tak ji vlastně nepotřebuji. Všude kam potřebuji jet, tak se po okresce dostanu s méně ujetými kilometry, ve stejném čase a kolikrát klidněji, když vidím tu zácpu na dálnici kvůli malé opravě, který trvá celý rok a to pravidelně. Ještě když jsem bydlel na jiném konci, kde byl nájezd na dálnici, tak jsem si ji koupil. Každých 14 dní jsem ji použil a vyšlo mi jen to, že při tom nájezdu tenkrát se mi 1 ujetý kilometr prodražil dvakrát jen kvůli zaplacené dálniční známce, takže ji už nekupuji. Cesta po okresce je stejně dlouhá, místo 7 minut rychlostí 130 km/hod jedu 15 minut v klidu, nemá to vliv na větší opotřebování pneumatik, je menší spotřeba a ve výsledku i menší riziko nehody.
Čemu se divím, tak tomu, že nechali ty předražené známky na kratší dobu a že je nezlevnili. Měli by výrazně víc zájemců a nakonec by i více vybrali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2020, 7:16    Předmět: Citovat

Člověk, co potřebuje nebo-li musí jezdit po dálnici každý den, tak při nájezdu jen 15 tisíc km jen po ní, tak si tu cenu známky tak rozpustí, že ho nemusí zajímat ani budoucí zvýšení ceny na 1800,- Kč známky za rok.
1500/15000 = 0,1 Kč na 1 km plus k ceně PHM/1km (100 km = 10,-Kč)
1800/15000 = 0,12 Kč na 1 km plus k ceně PHM/1km (100 km = 12,-Kč)

Já:
1500/10000 = 0,15 Kč na 1 km plus k ceně PHM/1km (100 km = 15,-Kč)
Na vlastní dálnici ale 26 x 50 km = 1300 km za rok po dálnici
Cena známky uplatněné na 1 km na dálnici = 1500/1300 = 1,16 Kč
Spotřeba 1,26 Kč/km
Kvalitou ceny dálniční známky mi ale na dálnici spotřeba za 1 km 1,16 Kč stoupla dvojnásobně na 1,16+1,26= 2,42 Kč Wink Jednoduchými počty mi vyjde, že za ujetých 1300 km ročně po dálnici bych platil 1300x2,42=3146 Kč místo 1300x1,16=1506 Kč jízdou po okresce vedle dálnice a to se vyplatí, že?
Takže za mě je mi cena známky a její způsob placení docela ukradený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3987
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2020, 7:39    Předmět: Citovat

Pro většinu řidičů, kromě těch kolem Prahy, je dálniční známka v jakékoliv formě přepychem. Řidiči co ji potřebují pro výkon povolání ji většinou dají do nákladů. Kdysi někdo navrhoval, aby se platilo za ujeté kilometry, ale to samozřejmě řidičům kolem Prahy, kde dálnice vedou na všechny směry, nevyhovuje.
Když občas jedu (několikrát do roka) do Ostravy nebo Brna, tak mi 10-denní známka cestu prodraží o 310,- Kč na 200 km, tedy téměř dvojnásobně. Tak raději jedu mimo dálnici a mám to např. do Ostravy dokonce o 20 km blíž.
Takže je mi to šumafuk.
Z tohoto pohledu jsou na tom možná líp i řidiči v Německu, kde je dálniční známka v ceně benzínu nebo nafty. A síť dálnic je skutečně využitelná téměř všem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2020, 8:20    Předmět: Citovat

V podstatě to pro nás přepych je. Léta stačilo, že máme známky na služebákách, se soukromým autem jsem ji potřeboval tak jednou za rok. A to jsem stíhal na jednu desetidenní tam i zpět Turnov - Liberec (12 km placený úsek), Mohelnice - Olomouc (26 km), později postupně až 57 km (Mohelnice - Lipník). Ještě tak dvakrát třikrát do roka MB - Praha (39 km) a Praha - Poděnrady (42 km), vyjímečně až po Chlumec (62 km).
Kdybych v té statistice pokračoval, zjistím, že roční známka byla jen komfort, abych nemusel hlídat, jestli ještě ta z minula platí, a jestli mám do Liberce vyjet o půlhodinu dřív, protože budu muset přes Frýdštejn a Kopaninu nebo Semily a Železný Brod, podél D35 od Turnova na sever totiž dodnes souběžná 635 (jako bývalaá 35) nevede, až nakonec byly úseky Turnov - Hodkovice a Kosmonosy - Bezděčín (tam objížděči jezdili městem, a to se tam kříží silnice D10, 610, 16 a 38, okresky nepočítám), tak nakonec zase tento úsek osvibodili od poplatků, jako před lety.
Jen dva roky po sobě se mi roční známka jakž takž vyplatila, po zrušení známky kolem Boleslavi a od Turnova na Liberec se už nevyplatila. A na tu jednu cestu přes Vary do Bavor mi stačila desetidenní.
Roční známka je na většině území této republiky stále ještě skutečně zbytečný luxus, protože, jestli to k dálnici mám stejně daleko, nebo dál, nežje pak délka placeného úseku, stojí už cesta šoustkami za úvahu. Tam si zase pořídili radary a úseková měření, ať si ty poplatky vyberou jinak.
Na druhou stranu, jestli vím, že po dálnici častěji pojedu až od března, vítám tu možnost, že si ji můžu zaplatit až od první jízdy. Kdo ví, třeba během toho roku otevřou další tři kilometry dálnice a mně se vyplatí známka i v ledu a únoru...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2020, 9:13    Předmět: Citovat

Pořiďte si ZTP a nemusíte nic řešit. A je to dokonce přenosný s cestujícím do jakýhokoliv dopravního prostředku v Česku. Wink
Jo kluci slovenský, platí českej "eurounijní" ZTP u Vás jen na parkování nebo i jako dálniční známka?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hrnous



Založen: Dec 25, 2005
Příspěvky: 471
Bydliště: Valašské Klobouky

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2020, 9:25    Předmět: Citovat

ZTP má u nás narozdíl od registrovaného a trvale osvobozeného auta na slovensku nevýhodu v tom, že takové auto je z principu brané jako černý pasažér bez registrace a bude tedy při první příležitosti buzerováno hlídkou a bude muset dokazovat,m že fakt veze ZTP.. Netuším, jak to bude se zavedenímn snímání SPZ pomocí LPR na branách, jestli taky budou chodit automaticky flastry a pak si každou jízdu někde obhajovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PixelOrgy



Založen: Sep 04, 2007
Příspěvky: 1962

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2020, 12:11    Předmět: Citovat

Ja kupuju rocni v podstate vzdycky, vic nez 4x po te dalnici za rok na 100% pojedu, a pak uz se nevyplati pokazde koupit 10-denni. A proto fakt, ze eznamka plati 12 mesicu, a ne jen dany rok vitam - muzu si znamku v danym roce koupit az s prvni cestou po dalnici.

EKKAR: Uvedomujes si ale, ze sice ti "fyzicka" vineta plati fakticky 14mesicu, ale pak si vlastne koupis tu novou az v unoru, tzn zase ta vyjde draz - a zvlast pokud by sis chtel uzivat i platnosti znamky nasledujici uz od letosniho prosince, pak by jsi ji mel jen 10 mesicu (unor-prosinec) Very Happy

Mimochodem, kdyz uz je elektronicka, mohla by se zavest denni sazba s mnozstevni slevou na 10, 30 a 365 dni, a pak by se dala bez problemu koupit i na libovolnej pocet dni


Naposledy upravil PixelOrgy dne st prosinec 02 2020, 14:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 02 2020, 13:07    Předmět: Citovat

Nato, aby mi každá znímka platila 14 měsícům bych si ji musel dosud kupovatjen každý druhý rok. Jinak byla na 14 měsíců jen ta první.
Taky ji mám, loňskou jsem využil asi na 1100 km po placené dálnici, letos to bylo jen na 141 km a už to asi nedohoním.
Výhoda je, jak jsem už psal, že nemusém dávat bacha, abych nevjel do placeného úseku, a že nemusím shánět a platit krátkodobou, vlastně jednorázově použitou, známku, když už jedu někam, kam je to po dálnici efektivnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund