Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vysavač Eta 1-418 probíjí

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Janben



Založen: Dec 18, 2019
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 19:50    Předmět: Vysavač Eta 1-418 probíjí Citovat

Zdravím,
kamarád mi daroval vysavač Eta 1-418 electronic z roku 1981, je celkem v pěkném stavu. Motor jsem vyčistil, vyměnil ložiska, odrušovací kondenzátor a musím říct, že docela pěkně táhne. Na takové to občasné vysávání v baráku nebo auta postačí, aby se nemusel vytahovat vodní vysavač. Ale teď k problému. Vysavač probíjí v místě, jak je ten prostřední plech, je tam kolečko regulace. Prostě po přiložení zkoušečky se rozsvítí doutnavka. Vůbec nechápu, jak se tam to napětí může dostat, když regulace je uložena v plastovém lůžku držadla. Pak jsem zkusil regulaci vypojit a probíjet přestal. Regulace je Tesla EZ 707. Dle servisního manuálu by tam měla být EZ 7071. Je v nich nějaký rozdíl a čím by to probíjení mohlo být?

Jednou se zde tato regulace už řešila, článek jsem si už četl.

Nemáte někdo s tímto chováním zkušenosti?

Předem děkuji za odpověď a řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7100
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 19:51    Předmět: Citovat

Kapacitní vazba ???

Vyhledej si, jak se provádí "měření unikajícího proudu".

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 19:59    Předmět: Citovat

Doutnavková zkoušečka není měřící přístroj. Ta svítí i pod vedením linky 35kV. A ano, kapacitní, neškodné proudy indikuje taky. Tím nechci říct, že ti ten vysavač opravdu neprobíjí. Buď máš na to, aby jsi zjistil, zda je vysavač bezpečný, nebo na to nemáš.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2097

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 20:13    Předmět: Citovat

Mas to pripojeny na zasuvce pres proudovej chranic?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1518
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 20:21    Předmět: Citovat

Hejnicek napsal(a):
Mas to pripojeny na zasuvce pres proudovej chranic?


to funguje i když to má jen dvoužilový kabel?

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Janben



Založen: Dec 18, 2019
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 20:22    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Doutnavková zkoušečka není měřící přístroj. Ta svítí i pod vedením linky 35kV. A ano, kapacitní, neškodné proudy indikuje taky. Tím nechci říct, že ti ten vysavač opravdu neprobíjí. Buď máš na to, aby jsi zjistil, zda je vysavač bezpečný, nebo na to nemáš.


Ta doutnavka svítí o hodně méně, v porovnání s připojením do zásuvky. Mám krom zkoušečky multimetr. Zkusím to zítra proměřit, pokud to k něčemu bude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Janben



Založen: Dec 18, 2019
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 20:33    Předmět: Citovat

Hejnicek napsal(a):
Mas to pripojeny na zasuvce pres proudovej chranic?


Tak na to Vám nejsem schopen odpovědět. Rozvody elektřiny jsou ještě hliníkové, myslím, že byly dělány v r. 1966 a od té doby se s nimi nic nedělalo. A už vůbec nevím, jestli se v té tobě chrániče vyráběli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Janben



Založen: Dec 18, 2019
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2020, 16:13    Předmět: Citovat

Děkuji všem za odpovědi. Teď tady mám na stole regulaci a nejsem si jistý, jestli je správně zapojena. K modrému vodiči je připojen červený vodič kondenzátoru (připojen k fázi) a černý vodič k vinutí statoru. Zvláštní je, když vidlici zapojím obráceně (šňůrou nahoru), tak probíjení zmizí.
Pak bych potřeboval poradit ještě se samotným motorem. Po zahřátí (cca po 5 min) se lehce zvýší hlučnost. Ložiska jsou nová a zahřívají se minimálně, takže k znehodnocení nebo vytečení maziva vlivem tepla dojít nemůže. Napadlo mě, zda by to nemohl dělat lehce poškrábaný komutátor, protože po vypnutí docela výrazně vržou uhlíky. Zkusil bych komutátor vyleštit křídou nebo pemzou na komutátory, akorát bych potřeboval poradit, co je lepší k tomu použít. Četl jsem v jiných příspěvcích, že se taky lehce dá osoustružit. Soustruh bohužel nemám a lízat to jemným smirkem to rozhodně nehodlám, pak se akorát musí dostávat brusivo ven z těch izolačních mezer a to se mi fakt nechce Very Happy

Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2097

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2020, 22:01    Předmět: Citovat

Pokud by v tom vysavaci byl pruser a nejaka jeho kovova cast je pristupna obsluze v louzi, mel by to to proudak osefovat i u vysavace.
Ale takhle stara instalace ho pri "narozeni" urcite nemela.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Janben



Založen: Dec 18, 2019
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2020, 14:28    Předmět: Citovat

Zdravím, jak by měla být zapojena ta regulace? Na modrým je zapojena fáze (červený vodič kondenzátoru) a na černým vinutí statoru. Je to tak správně? Bohužel mi nejde vložit foto, pro lepši orientaci.

Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2020, 21:48    Předmět: Citovat

Janben napsal(a):
Zdravím, jak by měla být zapojena ta regulace? Na modrým je zapojena fáze (červený vodič kondenzátoru) a na černým vinutí statoru. Je to tak správně? Bohužel mi nejde vložit foto, pro lepši orientaci.

Děkuji


Je to víceméně jedno, který vodič kam zapojit.
Ovšem regulátor musí být zapojený sériově s motorem.
Přívod od kondenzátoru a odvod do statoru.

_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Janben



Založen: Dec 18, 2019
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 16:38    Předmět: Citovat

Děkuji tatramacek za odpověď.
Po delší době jsem se dostal opět k motoru. Čistil jsem u něho komutátor, protože uhlíky byly docela hlučný (viz můj předchozí příspěvek). Jeden uhlík byl lehce poškrábaný a komutátor také. U komutátoru jsem vyškrabal bordel z těch mezer, vyčistil pemzou a uhlík trochu líznul smirkem (zrnitost 2000). Motor jsem připojil přímo na 230 V (variak bohužel nemám) a přebroušený uhlík jiskří víc než ten druhý. S tím jiskřením je mi to jasné, bude chvíli trvat, než si sedne. V jiném vláknu jsem četl, že se uhlíky dají rychleji zajet dortovou svíčkou s motorem zapojeným přes variak. Je nějaký fígl, jak ten uhlík zajet bez použití variaku? Mám ještě tu pemzu, akorát mi není jasné, jestli mám brousit za provozu motoru (jako s tou svíčkou), nebo sejmout oběžná kola, upnout např. do vrtačky a nechat to protočit s přiloženou pemzou?

Ještě jednou Vám všem děkuji za vyčerpávající odpovědi. Možná jsou to zbytečné otázky, ale nechce se mi platit za servis. Navíc elektrotechnika je mým koníčkem a budu rád, když se něčemu novému přiučím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2020, 16:55    Předmět: Citovat

Janben napsal(a):
Děkuji tatramacek za odpověď.
Po delší době jsem se dostal opět k motoru. Čistil jsem u něho komutátor, protože uhlíky byly docela hlučný (viz můj předchozí příspěvek). Jeden uhlík byl lehce poškrábaný a komutátor také. U komutátoru jsem vyškrabal bordel z těch mezer, vyčistil pemzou a uhlík trochu líznul smirkem (zrnitost 2000). Motor jsem připojil přímo na 230 V (variak bohužel nemám) a přebroušený uhlík jiskří víc než ten druhý. S tím jiskřením je mi to jasné, bude chvíli trvat, než si sedne. V jiném vláknu jsem četl, že se uhlíky dají rychleji zajet dortovou svíčkou s motorem zapojeným přes variak. Je nějaký fígl, jak ten uhlík zajet bez použití variaku? Mám ještě tu pemzu, akorát mi není jasné, jestli mám brousit za provozu motoru (jako s tou svíčkou), nebo sejmout oběžná kola, upnout např. do vrtačky a nechat to protočit s přiloženou pemzou?

Ještě jednou Vám všem děkuji za vyčerpávající odpovědi. Možná jsou to zbytečné otázky, ale nechce se mi platit za servis. Navíc elektrotechnika je mým koníčkem a budu rád, když se něčemu novému přiučím.


Pokud vyloženě netahá oblouk k druhému uhlíku a chod motoru je pravidelný, tak bych to jiskření neřešil. Ony si sami časem sednou Wink

_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Janben



Založen: Dec 18, 2019
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2020, 13:53    Předmět: Citovat

Oblouk netahá, nejvíc jiskří u toho uhlíku. Chod je taky rovnoměrný. Akorát po zkoušce jsem si všiml, že je černý komutátor. Předpokládám, že to asi bude díky tomu většímu jiskření. Vysavač zkusím složit a kdyby přeci došlo ještě na to dobroušení pemzou, šel by variak nahradit elektronickou regulací výkonu (mám provedení s regulací EZ 707)? Nepoškodí to při broušení polovodiče v regulaci?

Děkuji za odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2020, 13:56    Předmět: Citovat

Myslím si, že by to akorát chtělo vyměnit uhlíky. Píšu sz
_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund