Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nf zesilovač že Seleny ? + schéma (přesunuto)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
L
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 1:03    Předmět: Nf zesilovač že Seleny ? + schéma (přesunuto) Citovat

Mohl bych někoho poprosit o schéma a osazovačku nf zesilovače, který jsem vyfotil a dal do přílohy?

Vysvětlení: přitáhnul jsem domů část vraku jednoho přijímače. Je to pouze šasí bez skříňky, feritka přeražená, vodiče od desek k potenciometrům přeštípaný, potenciometry někdo vymontoval, měď na na dps v některých místech necitelným pájením oloupaná... takže vrak. Vypadá to jako selena, ale nejsem si jistý, možná je to okean nebo něco podobnýho.

Vzal jsem to z toho důvodu, že se mi moc líbil ten trojitý vzduchový kondenzátor. Už už jsem to chtěl rozebrat, ale napadlo mě, že kdyby to aspoň trochu fungovalo, hodilo by se to na pokusy podle stránek ok1ike (přidat záznějový oscilátor apod...)

Pokusil jsem se to opravit, vždyť o nic nejde, když je to v takovým stavu. O nic nepříjdu a rozebrat to můžu kdykoliv. Prodrátoval jsem vše chybějící, opravil strhaný spoje, opravil zkřehlý praskající nožky tranzistorů, a našel jeden konenzátor, který měl svod. No a rádio se rozehrálo - kupodivu. Divil jsem se že jsem to zprovoznil, protože moje znalosti jsou dost mizerný.

No a teď mě čeká nf zesilovač. Na můj vkus hraje slabě. Sice hraje nahlas, ale v porovnání s fungující Selenou, která dokáže přímo burácet je to slabota. Tak nevím jestli je to závada nebo vlastonst. Elyty jsem změřil a ty vazební 5uf vyhodil. Neměli kapacitu ani ESR. Ale hraje to zhruba pořád stejně.

A co dál? Hodilo by se schéma. Na internetu jsou toho tuny. Mnoho druhů selen, okeanů... Jenže já nevím co to mám za typ. Už jsem toho postahoval mraky, ale žádný schémata tomu co mám zatím neodpovídají. Variací a verzí bude asi hodně. Nakonec jsem něco, co se tomu podobá našel, ale má to tak mizernou kvalitu, že se to nedá přečíst.

Prosím neměl by k tomu někdo čitelnou dokumentaci? Děkuju a omlouvám se že jsem se tak rozepsal.



IMG_20201128_232601.jpg
 Komentář:
Nf zesilovač
 Velikost:  41 kB
 Zobrazeno:  213 krát

IMG_20201128_232601.jpg



selena.zip
 Komentář:
Stažené schéma z internetu - nejvíce podobné tomu co mám, ale nečitelné

Stáhnout
 Soubor:  selena.zip
 Velikost:  66.99 kB
 Staženo:  465 krát

Návrat nahoru
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 1:56    Předmět: Citovat

Člověče, tenhle zeslík má několik verzí? Já myslel, že jsou všechny stejný. Takovejhle zeslíček si moc přeju mít. Ale jen tu verzi z Okeánu, ideálně celý Okeán. Myslel jsem, že v Selenách je ten stejný. Tento na fotce má tuším jiné rozložení součástek než si pamatuju (ale kdo ví, už je to asi 30 let, co jsem ho viděl), rozhodně však na něm byly jiné elyty. Nějaké schéma mám, ovšem kdo ví teda které a musel bych pohledat.
Jestli hraje slabě, bude to závada, zapojení těchto konců určitě bude až na drobnosti asi totožné. Může mít nastaveno nižší zesílení, teoreticky. Moc tomu ale nevěřím, není proč. Své mohou udělat i reproduktory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 8:08    Předmět: Citovat

Tady máš snad nejobsáhlejší přehled (nejen) ruských tranzistoráků.
U některých je pak i hafo fotografií - třeba to podle některých poznáš Wink

http://www.rw6ase.narod.ru/

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19495
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 8:50    Předmět: Citovat

Co myslíš, není v Okeanu stejný koncák?


Okean209a.png
 Komentář:
 Velikost:  252.69 kB
 Zobrazeno:  292 krát

Okean209a.png



Okean209vf.png
 Komentář:
 Velikost:  188.69 kB
 Zobrazeno:  224 krát

Okean209vf.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 9:10    Předmět: Citovat

Dále možno něco najít zde:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/wdocu/0000304
U jednoho Okeanu 209 je tam pěkný obrázek rozložení na DPS NF zesilovače (УНЧ).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 9:45    Předmět: Citovat

V úvodu vyobrazené foto zesilovače Selena 211/Okean 209 ukazuje verzi uprostřed výroby. Tento úspěšný model se vyráběl asi 8 let a nf zesilovač se v průběhu výroby inovoval. První verze byla s tranzistory Ge a s jedním Si. Poslední verze ze závěru výroby byla kompletně Si. Vzhledem k masívnímu dovozu těchto přístrojů na náš trh se lze setkat se všemi verzemi.
Nf signál jde i přes elyty v mf zesilovači a ty si rovněž proměř ev. rovnou vyměň. Pokud je rádio v pořádku, tak musí hrát opravdu hlasitě. Selena je známá svým velmi solidním zvukovým projevem a pokud se dobře přeladí, tak tato starší řada se jeví lépe než novější Seleny 215,216/Okean 214.



Okean nf Si.jpg
 Komentář:
 Velikost:  174.99 kB
 Zobrazeno:  297 krát

Okean nf Si.jpg



Okean nf Ge-Si.png
 Komentář:
 Velikost:  270.68 kB
 Zobrazeno:  247 krát

Okean nf Ge-Si.png



Okean nf Ge.jpg
 Komentář:
 Velikost:  61.56 kB
 Zobrazeno:  212 krát

Okean nf Ge.jpg



Nf si.jpg
 Komentář:
 Velikost:  80.08 kB
 Zobrazeno:  180 krát

Nf si.jpg



Nf Ge (1).jpg
 Komentář:
 Velikost:  142.39 kB
 Zobrazeno:  173 krát

Nf Ge (1).jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 13:00    Předmět: Citovat

Zkoušel někdo přelaďovat i předchozí model B202/B205 se starším VKV dílem bez AFC? Našel jsem dokumentaci se schématem k vývozní verzi Astrad B205 s rozsahem 87,5-108 MHz:

https://elektrotanya.com/astrad_b205.pdf/download.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
L
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 13:08    Předmět: Citovat

Moc děkuju za vysvětlení těch verzí a toho jak šla výroba. Díky za schémata. Moje verze bude asi opravdu ta Ge-Si. Snad to dám dohromady. Děkuju.
Návrat nahoru
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 13:58    Předmět: Citovat

Chyby tam mimo vazebního kondu vstupu a výstupu z předzesu snad nebyly .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 19:40    Předmět: Citovat

Elektrosvit: první Selenu, kterou jsem zakoupil v r.1971 na výstavě Avro, jsem po mnoha desetiletích letos vyhrabal a podrobil nutnému omlazení. V rámci toho jsem se ji snažil také přeladit. S přeladěním řady Selena211(Okean 209) i předchozího u nás vzácnějšího modelu Okean 205 se dá dosáhnout velmi dobrých výsledků, ale tady to není ono. Pásmo mám sice celé, ale citlivost je v porovnání s pozdějším modelem daleko horší. Mám zrovna verzi bez AVC, takže silné vysílače se jeví jako přehlcené, čili je musím přijímat se zasunutou prutovou anténou.
Jen pro zajímavost-vkv díl v tehdy přikládaném návodu k rádiu je verze CCIR-viz příloha. Pokud to pomůže je zde i pl.spoj vkv dílu se změnami.



Vkv díl Selena.jpg
 Komentář:
 Velikost:  260.3 kB
 Zobrazeno:  206 krát

Vkv díl Selena.jpg



Vkv díl Selena-pl.sp..jpg
 Komentář:
 Velikost:  202.18 kB
 Zobrazeno:  216 krát

Vkv díl Selena-pl.sp..jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 21:09    Předmět: Citovat

Tuto stránku poznáš?
_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2020, 22:15    Předmět: Citovat

Hifista:
Dík za dost podstatné informace! Mně bylo divné, že hodnoty součástek v u nás dostupných schématech (včetně toho, které jsi sem vložil) odpovídají hodnotám v manuálu z Anglie. Přiznávám, že jsem VKV díl neměl odkrytován. Embarassed Přijímač B202 jsem kdysi koupil na Aukru, a protože fungoval, blíže jsem jej nezkoumal. Dříve jsem se mylně domníval, že je shodný s novějšími B209 a B211. Dost věcí je v něm ale řešeno jinak, třeba posuvná lišta k přepínání na VKV.

Schéma VKV dílu s CCIR rozsahem tedy vyšlo i ve Sdělovací Technice. Hodnoty pro OIRT pocházejí z návodu pro Okean B203.



VKV CCIR_ST1973.PNG
 Komentář:
Ze schématu ve Sdělovací Technice 1973.
 Velikost:  47.66 kB
 Zobrazeno:  218 krát

VKV CCIR_ST1973.PNG



VKV OIRT_B203.PNG
 Komentář:
Z návodu k Okeanu B203
 Velikost:  50.19 kB
 Zobrazeno:  175 krát

VKV OIRT_B203.PNG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2020, 9:16    Předmět: Citovat

Jak šel vývoj, tak se postupně přístroj vylepšoval. Tento Okean 203 se podobá ještě poněkud nástupci Okean 205, kde byl doplněn síťový zdroj a samozřejmě nastaly i změny v zapojení vč. zlepšení vkv dílu, ale stále zůstala nespolehlivá přepínací lišta am-fm. Tento model se vyráběl asi jen 3 roky a byl nahrazen velmi modernizovaným a úspěšným modelem Okean 209, kde je přepínání am-fm již vyřešeno bezkontaktně elektronicky. Další řada Okean 214 je sice již plně "křemíková", ale jeví se jako horší a také je nespolehlivá následkem použití zcela nekvalitních kondenzátorů v mf obvodech. Ty mají po letech velké svody, takže se rozhodí nastavení mftr a přístroj má pak mizernou citlivost, ev. nejde na fm vůbec.
Já mám rád díky výtvarnému řešení model 205. Ten je zde sice vzácný, protože se na náš trh nedovážel, ale z inzerce jsem jej kdysi sehnal, přeladil, a jeví se zvukově i citlivostí velmi příznivě.
Nakonec ještě pro názornost pár modelů sestupně od Seleny 215:



Okean 214, Selena 215.jpg
 Komentář:
 Velikost:  229.88 kB
 Zobrazeno:  174 krát

Okean 214, Selena 215.jpg



Okean 209, Selena 210.jpg
 Komentář:
 Velikost:  250.3 kB
 Zobrazeno:  181 krát

Okean 209, Selena 210.jpg



Selena, Okean 205.JPG
 Komentář:
 Velikost:  239.89 kB
 Zobrazeno:  171 krát

Selena, Okean 205.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
L
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2020, 13:06    Předmět: Citovat

Děkuju všem, ale v první řadě bych chtěl poděkovat Hifistovi za schémátko. Alespoň jsem si mohl zkontrolovat napětí co tam jsou uvedený.
citace:
signál jde i přes elyty v mf zesilovači a ty si rovněž proměř ev. rovnou vyměň.

Který? V mf zesilovači jsem žádný takový nenašel. Všude jsou jen keramiky apod ( i když i ty můžou mít svod, jednu takovou keramiku jsem na desce našel)

Je ale pravda, že jsem zapoměl na elyty na výstupu z demodulátoru. Ty byly taky bez kapacity, tak jsem je vyházel. Teď to hraje o moc líp, dost hlasitě, ale v porovnání s funkční Selenou to ještě není ono.

Mimochodem, neví někdo jak to bylo u Meridianu211 ? Zda se taky neměnila výroba? Našel jsem totiž návod k obsluze, schéma a osazovačku. Mohl bych ofotit. Třeba se to někomu bude hodit ( i když na internetu to asi bude ke stažení, ale nezjišťoval jsem).
Návrat nahoru
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út leden 12 2021, 19:15    Předmět: Citovat

Hifista:
Během víkendu jsem se pustil do úpravy VKV dílu. Po demontáži jsem zjistil, že mám jinou destičku, než je na vyobrazených podkladech. Především chybí trimr C14, některé cesty jsou vedeny jinak a některé chybí úplně. Tím pádem je jiné rozmístění součástek. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se v zapojení zorientoval. Dále chybí kondenzátor C11 a spoj mezi cívkou L3 a kondenzátorem C18. Ten je připojen paralelně k L4. Jiné změny v zapojení jsem nezjistil. Už jsem nestihl namontovat jednotku zpět a sladit, takže nemohu sdělit výsledek. Podle razítka byl přijímač vyroben v roce 1971. Ve tvém přijímači je která verze desky? Pokud bude při chybějícím trimru problém se sladěním, budu muset změnit kapacity C15 a C16.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund