Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Trafoplech jako bočník ampermetru – vyzkoušeno.
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 598
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2020, 11:57    Předmět: Trafoplech jako bočník ampermetru – vyzkoušeno. Citovat

Zdravím všechny. Dostal jsem na rozebrání vypálený náhradní zdroj. Vidím bytelnou plechovou bednu, trafo cca 500VA. 230V motáno 0,9 drátem, sek. 4X 15Vbif. drát průměr asi 2mm. Proud naprázdno asi 270mA.Při zatížení 15V sadou žárovek 200W pokles na 14V. Po asi 3h zatížení na trafu v pohodě udržíš ruku. Vidím adepta a vítěze testu na thyristorovou nabíječku 10A jednocestně. Trafo jsem rozebral a na druhý pokus umotal na 4 x 10V vhodných pro nabíječku. Vzhledem k drátu pr. 2X2mm hodně předimenzováno. Nabíječku pro tyto ampery sice už mám, ale přece to nevyhodím, s něčím si hrát musím. Jako ampermetr jsem použil deprez z tiskového stroje
s rozsahem 1mA/87mV na plnou výchylku. Tady jsem si vzpomněl na to co tady psal před časem EKKAR a použil jsem trafoplech EI40 na bočník ampermetru. Zatížený na 10A při průřezu asi 9mm2 to v podstatě nehřeje a „zahřátý“ nebo studený ukazuje cejchovaný A v podstatě to samé jako tovární deprez 10A. Pro nabíječku fakt dost dobrý a máš to na stole, nic nesháníš. Dík Ekkare za námět. Napadne mě kde, která bejkárna, ale tohle mě nenapadlo. Na voltmetr jsem použil modul 3segmentový LED voltmetr do 100V zakoupený na hezkýden.cz. Jde o výprodej a ceny jsou opravdu výhodné. (65Kč malý a 100Kč velký) Doufám, že to nebude bráno jako reklama jde o to kde bastíř může levně nakoupit třeba i do šuplete na později nebo i více kusů. Nejhorší voltmetr je žádný. Skříň profoukávám ventilátorem (jako obvykle) 90x90mm/12V napájeným 9-10V, aby neřval. Přikládám fotku z cejchování a hotové nabíječky. Tak ať nás to bastlení dál baví.
Luboš



P1011298.JPG
 Komentář:
 Velikost:  48.4 kB
 Zobrazeno:  226 krát

P1011298.JPG



P1011299.JPG
 Komentář:
 Velikost:  43.33 kB
 Zobrazeno:  203 krát

P1011299.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2020, 15:44    Předmět: Citovat

Když už seš u těch pokusů, tak to ohřej na 200°C, o kolik to ujede. I kdybys měl použít adventní svíčku. Very Happy
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5993
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2020, 15:59    Předmět: Citovat

Bočníky z trafoplechů jsou popsané v AR-B 5 / 1983, strana 189. Při zatížení 0,8 - 1,2 A / mm² by měly údajně vyhovět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2020, 16:08    Předmět: Citovat

Jen ať měří.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7916
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2020, 16:16    Předmět: Citovat

Jedna rada ze života. Vývody z bočníku k měřáku napájej přímo na bočník, vedle silového přívodu. Doufám, že tušíš proč.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2020, 16:46    Předmět: Citovat

Máš to pěkné. Čelní panel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2537
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2020, 18:30    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Jedna rada ze života. Vývody z bočníku k měřáku napájej přímo na bočník, vedle silového přívodu. Doufám, že tušíš proč.

Řekl bych že právě na ten bočník vedle přívodu je vhodný připájet ampérmetr. Když upadne přívod, nic se neděje. Když upadne A metr, nic se neděje. Takhle jak to má je blbě. Upadne to od bočníku a je po A metru.

Mi-ro: Omlouvám se, blbě jsem přečet. Měl jsem dojem, že jsi napsal "NEPÁJEJ" ale správně si napsal "NAPÁJEJ" Embarassed


Naposledy upravil Sandal dne čt listopad 26 2020, 18:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 598
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2020, 18:39    Předmět: Citovat

Na obrázku je hrubé cejchování. "Vostrá" verze má výstupy na měřák naletovány na plech bočníku jak píše miro. E jsem musel více proříznout na plnou výchylku a je umístěno mimo teplo trafa. Jinak vůbec nepochybuju, že při ohřátí E začne měřák pěkně kecat ale k tomu při 10A nedojde a změna okolní teploty to zas tak moc nerozhodí. Řekl bych, že takto použitý trafoplech je lepší než Fe drát o průměru 3mm. Kdybych měl konstantan a potřeboval přesnost, řešil bych to s ním. Jinak čelní panel dělám jednoduchým způsobem. Plech 0.6mm vyříznu Dremelkou, přes dvojstrannou pásku nalepím papír gramáže nad 100 s popisem. Tisknu na inkoustové tiskárně. Laser tiskne šedivě.(ten můj) Vše je překryto plexi 3 až 4mm. Měřáky jsou namontované zevnitř a né úplně natvrdo. Tak, že případná rána do nabíječky jde na plexi. Když je nejhůře měřák se posune ale přežije.(vše už tady bylo) System je lety prověřen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2791
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2020, 20:24    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Jedna rada ze života. Vývody z bočníku k měřáku napájej přímo na bočník, vedle silového přívodu. Doufám, že tušíš proč.


Připájet nebo provrtat ještě jednu díru na každém konci...
Jde o to, aby nějaký přechodový odpor v místě připojení neovlivnil parametry bočníku Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1249
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 12:04    Předmět: Citovat

hajeklubos napsal(a):
voltmetr ... zakoupený na hezkýden.cz. Jde o výprodej a ceny jsou opravdu výhodné

Jen aby ti vydržel...
Koupil jsem u toho přeprodejce letos na Ampéru podobný voltmetr (ale na 300V stř.) Zezačátku měřil správně, ale po půlroce už ukazuje přes 280V - naměřená hodnota pomalu přibývá, ačkoliv je v síti stále zhruba 240V. A to ani není v provozu trvale, zapíná se jen s rozvaděčem na pracovním stole v dílně... holt výprodej ...



voltmetr.jpg
 Komentář:
 Velikost:  60.85 kB
 Zobrazeno:  89 krát

voltmetr.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 598
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 13:52    Předmět: Citovat

Zdravím,
možná by stálo za to, když už víš že cajk kecá ho znova cejchnout. Říkají, že je tam chabrus ten nastavovací mini trimr. Že se s ním nemá mockrát točit. Možná by stálo za to nahradit ho nějakým kvalitnějším a klidně ho nechat čumět dozadu. Ještě jsem to lupou nezkoumal. Jestli by nebylo řešením dát trimr na doraz a hodnotu dohnat předřadným odporem. (zjistit kam jde měřící drát- jestli je to obyč.dělič) Jestli to budeš zkoušet dej vědět, možná mě a další bastlíře to čeká taky. Horší bude jestli kecá převodník.
Ahoj Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5993
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 14:36    Předmět: Citovat

Mám 2 kusy WPB 5035 z GM a po 3 letech je přesnost v udávané toleranci. Ale taky jsou v provozu jenom občas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1249
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2020, 15:36    Předmět: Citovat

Zatím jsem měřidlo nezkoumal, musel bych rozvaděč odpojit a sundat ze zdi. Voltmetr je zapojený u testovací zásuvky (za žárovkou v sérii), jeho chyba mě moc netrápí, počítám s ní... Navíc, na přívodu je starý dobrý měřák z Metry (s ručičkou) a ten nekecá ani po 50 letech od data výroby.
Ale nevzpomínám, že bych na tom modulu viděl nějaký trimr na nastavení. Nevylučuju, že na to časem kouknu, pak tu dám info. Pokud uhýbá dělič, tak to půjde opravit - ale asi ne sériovým odporem, protože to je z 2-drát přívodu i napájené.
Závěrem - jen jsem reagoval, když jsi chválil přeprodejce... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5993
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2020, 16:25    Předmět: Citovat

WPB 5035 s obvodem 7106 jsou oproti levným z ebay apod. přesnější (DC ±0,2% + 2) a kvalitou o něco lepší. Trimr tam je, ale seřízení zatím nebylo potřeba. Rozsah jde jednoduše změnit přepájením propojky. Určitá nevýhoda je nutnost galvanicky odděleného napájení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 598
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2020, 18:09    Předmět: Citovat

Díval jsem se na stránku prodejce a je tam uvedeno, že se to dá ladit trimrem +/- 20VAC Tak to možná bude honička pokud nebude špatný kontakt v trimru. Před nějakým časem, jsem upravoval podobný mini voltmetr z dvoudrátu na třídrát a je to fakt mini. Letoval jsem spoje, které jsem skoro neviděl. Pro upřesnění dodávám, že jsem pouze napsal, kde jsem V metry koupil a za kolik. Nemyslel jsem to jako chválu nebo reklamu. V každém případě napiš co to bylo, ujelo to dost.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund