Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Push Pull měnič
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 13 2020, 16:36    Předmět: Push Pull měnič Citovat

Zdravím, postavil jsem si měnič k "pohonu" neonové trubice k pokusům s frekvenční léčbou.
Používám ho asi 14 dní, včera jsem si ale prohlédl průběh signálu na osciloskopu a spatřil tam nepěkné špičky, přesahující max. napětí tranzistorů IRFP054.
Na obrázcích jsou oscilogramy 300 a 600kHz měřené mezi Drainem tranzistoru a zemí, je to plné zákmitů a při vyšších frekvencích se pravoúhlý průběh úplně rozpadá na změť impulsů.
Na sekundární straně trafa průběhy nevypadají tak zle, vysvětluji si to tím, že vysoká indukčnost sekundárního vinutí prostě vyšší frekvence už nepustí.
Toroidní trafo má na primáru dvakrát jeden závit Ø 2mm (2x140nH) a na sekundáru 80z. Ø 1,2mm (45mH).

Jde mi o to, jestli je nutné nějak nepěkné impulsy ošetřit, jelikož zařízení fungovalo až dosud dobře, bez výraznějšího zahřívání čehokoliv.
Až při snaze o přidání ochrany se ukázalo spousta problémů, diody na schématu, paralelně k primárním vinutí, celý přístroj zablokují, proto jsem k nim přidal do série odpory 4,7 Ω, které se ale značně hřejí.
Na stejné místo jsem vyzkoušel transily 1,5KE24A, které ten dlouhý impuls omezily na 24V, ale pekly se jak divé.
Navíc při zkracování špiček znatelně klesá i výstupní výkon.

Jak se podobné ochrany řeší v praxi a je to tady opravdu nutné?
Mimochodem, to, co má v sobě tranzistor IRFP045 zabudované, je transil?
Díky předem za rady!



Primár 300kHz.JPG
 Komentář:
 Velikost:  282.36 kB
 Zobrazeno:  55 krát

Primár 300kHz.JPG



Primár 600kHz.JPG
 Komentář:
 Velikost:  226.19 kB
 Zobrazeno:  50 krát

Primár 600kHz.JPG



Moje schéma.jpg
 Komentář:
 Velikost:  36.01 kB
 Zobrazeno:  137 krát

Moje schéma.jpg



Sekundár 300kHz.JPG
 Komentář:
 Velikost:  268.62 kB
 Zobrazeno:  43 krát

Sekundár 300kHz.JPG



fm2.pdf
 Komentář:
Původní projekt Aubreye Scoona

Stáhnout
 Soubor:  fm2.pdf
 Velikost:  159.38 kB
 Staženo:  85 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá listopad 13 2020, 16:56    Předmět: Citovat

Dvojité primární vinutí se chová jako autotransformátor, takže když je sepnut jeden tranzistor, primární napětí se objeví i na druhé (tou dobou neaktivní) polovině vinutí. Doplněné diody jsou pak polarizovány v propustném směru a neaktivní polovinu primáru zkratují, proto dojde k zablokování měniče.

Napěťové překmity způsobuje velká rozptylová indukčnost mezi oběma polovinami primárního vinutí.

Ty diody dej pryč, k potlačení překmitů se používají RC nebo RCD články připojené paralelně k tranzistorům.

To, co má tranzistor v sobě, není transil, ale substrátová dioda.


Naposledy upravil elektrosvit dne pá listopad 13 2020, 17:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 13 2020, 17:01    Předmět: Citovat

Díky za reakci! Transil paralelně k tranzistoru by nepomohl?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 13 2020, 17:20    Předmět: Citovat

A nemáš jen blbou sondu? Ono to pak ukazuje věci, co neexistují.

Jinak fet, pokud má v popisu termín "avalanche", tak se vypnutej chová jako zenerka, takže nějaký úzký špičky mu moc nevadí, jen hřeje. Ale spoléhat se na to nedá. Navíc tady to nevidím.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 13 2020, 18:06    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem teď druhou sondu a je tam opravdu ta špička asi o 10V nižší, ale která má pravdu, to opravdu nevím. Běžně používám sondu 1:1 s kroko svorkama, ta druhá je přepínací 1:10/1:1, obě ruské.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá listopad 13 2020, 18:20    Předmět: Citovat

Anebo zakmitává vlastní kapacita sondy s rozptylovou indukčností .... Smile .
Bylo by dobré buď zjistit parametry sondy , nebo zkusit nějakou do 100MHz,
vždy ale 10:1 , jinak připojuješ kapacitu cca 100 pF do obvodu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: pá listopad 13 2020, 19:56    Předmět: Citovat

Podle toho, že jsou na průběhu kmity i při sepnutém tranzistoru, bych to viděla na nějaké zvonění chytané sondou přes zem. Jinak jeden závit na toroidu není žádná výhra, tam prostě žádná těsná vazba na sekundár nebude, takže rozptyl tam bude zlobit. Avalanche energie EAS v datašítu uvedená je i s grafem, ale EAR tam nějak chybí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 13 2020, 20:40    Předmět: Citovat

citace:
Podle toho, že jsou na průběhu kmity i při sepnutém tranzistoru

Právě to mě mate, že ta dlouhá špička vzniká PŘED vypnutím tranzistoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá listopad 13 2020, 20:48    Předmět: Citovat

Pokud zbývá na toroidu místo, nebál bych se přidat další paralelní "jednozávity", ať jsou klidně v každé polovině vinutí třeba 3 nebo i více. Kolikrát více bude paralelních větví, tolikrát menší bude plocha průřezu jednoho vodiče nebo lanka. Celková plocha zůstane stejná. A rozprostřít je pěkně na střídačku po obvodu, ať je vazba mezi oběma polovinami primáru a i se sekundárem co nejtěsnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 468

PříspěvekZaslal: so listopad 14 2020, 19:41    Předmět: Citovat

V originál schématu je navíc napájení středu primáru trafa přes veliký kondenzátor a tlumivku. Ve tvém schématu to není zakresleno. Používáš tlumivku nebo ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 14 2020, 21:06    Předmět: Citovat

Používám samozřejmě tlumivku, namotal jsem 20z na tři feritové tyčky 2mm drátem. Má to 50µH. (čekal jsem mnohem vyšší indukčnost)
Autor tam píše, že je to kvůli zanášení šumu do zdroje, tak jsem to nějak extra nehrotil.
Kondenzátor je poskládán z 6ti kusů 4700µF paralelně.
Žádená keramika, ani fóliák tam zatím nejsou Embarassed
Můstek je z diod DV822-25-20.
Síťové trafo dává (podle pána, co mi to motal) při 7V asi 10A.
Pro pokusy mám omezen proud na straně sítě žárovkou 100W.
Ze sítě si takto bere cca 30W. (měřeno klíšťákem) Autorem deklarovaný výkon je pro mě úplně zbytečný.
Logika má vlastní zdroj včetně tráfka.
O podrobnostech zdroje jsem se opomněl zmínit, tímto to napravuji...
------------------------------------------------------------------------------------

Dal jsem dohromady "RC Snubber" (podle kalkulátoru http://paulorenato.com/index.php/electronics-diy/197-rc-snubber-calculator-spreadsheet ), špičky se snížily na 40V, ale jak zapnu přerušování audio frekvencí, zase to vyskočí na 50V.
Pokusil jsem se doplnit transily, omezovaly sice pěkně, ale produkovaly "zvonění" jako kráva, není možné, že podobné zákmity následující za špičkou, produkuje ta Avalanche funkce tranzistoru? (kde se tam bere špička v době otevřeného tranzistoru ? )
Hodnoty Snubberu to spočítalo Rs 14Ω, Cs 1,1n. Nejlepší výsledky ale dávají kondy 3,3n.

P.S.: Signál v Gate tranzistorů žádnou špičku nevykazuje, kromě drobných zákmitů na hranách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so listopad 14 2020, 21:43    Předmět: Citovat

Píšeš, že máš sondu s krokodýlkama. To chce co nejkratší nestíněnou část sondy. Nevím, co přesně máš za sondu, ale většinou se dá odstrojit tak, že z ní na konci čouhá hrot a kolem je prstenec zem. Na prstenec se dá navinout spirála z drátu a z jeho konce vytvarovat druhý hrot s roztečí od prvního jako mají nohy pouzdra tranzistoru. Ty dva hroty pak píchnout přímo na nohy tranzistoru (source zemní hrot a drain střední hrot). To odstraní z průběhu na osciloskopu spoustu těch duchů, které tam ve skutečnosti nejsou a chytají se na dlouhé nestíněné dráty od sondy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: so listopad 14 2020, 21:47    Předmět: Citovat

krokosvorky...
predpokladam kabel k nim asi 10cm Laughing
meraj priamo sondou, podla moznosti co najkratsi kablik k uzemnovacej kroko
idealne je take veci merat tak ze na sondu das kus koaxu (pouzivam zo starej sondy) , aby v blizkosti meraneho miesta boli oba kabliky uplne pri sebe , aby sa tam nemohlo hocico indukovat , co tam v reale vobec nieje.
edit: lesana ma predbehla Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 14 2020, 21:54    Předmět: Citovat

Pokud srovnám oscilogram z primáru a oscilogram z Gate, je nápadné, že špička vzniká v okamžiku, kdy se tranzistor už má zavřít, ale na chvíli se ještě sepne...


300kHz Gate.JPG
 Komentář:
 Velikost:  273.77 kB
 Zobrazeno:  66 krát

300kHz Gate.JPG



Primár 300kHz.JPG
 Komentář:
 Velikost:  282.36 kB
 Zobrazeno:  54 krát

Primár 300kHz.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so listopad 14 2020, 22:34    Předmět: Citovat

Chtělo by to dvojkanál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund