Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Špatný příjem DVB-T2 - přímá viditelnost na 3 vysílače
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3989
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 19:15    Předmět: Špatný příjem DVB-T2 - přímá viditelnost na 3 vysílače Citovat

Zdravím. Řeším problém. Na chalupě na JV svazích Jeseníků ve výšce 780 mnm mám přímý výhled na vysílače Hošťálkovice (Ostrava), Lysá Hora a Tlustá Hora (Zlín). Všechny v přibližně stejné vzdálenosti cca 60-90km ze směru, který se liší o 20-30°. Všechny vysílají multiplex 1 na stejném kanálu. Příjem s anténou (něco jako EMOS EM-025) s přijímacím úhlem cca 30°. Příjem je silně proměnlivý od nulového signálu přes různé polosíťky a mlžení až k velmi kvalitnímu obrazu, v průběhu dne se mění. Kvalitní obraz někdy vydrží i dvě až tři hodiny. Nemá to žádnou zřetelnou souvislost s počasím, sluncem, denní dobou. Přitom se problém týká jen vysílačů multiplexu 1. Ostatní vysílače jsou přijímány kvalitně a stabilně celý den. Domnívám se, že je to způsobeno interferencí uvedených tří vysílačů, jiné vysvětlení mne nenapadá. Dosavadní vysílání DVB-T bylo bez problémů. Obrátil jsem se na místní instalační firmu v Rýmařově, bez odezvy. (Narazil jsem na mrtvého brouka.)
Zajímal by mne názor nebo rada zkušenějších, kteří se možná s podobným problémem setkali.
Polohu chalupy jsem označil na mapce.



TV-NV.jpg
 Komentář:
 Velikost:  98.45 kB
 Zobrazeno:  200 krát

TV-NV.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 19:45    Předmět: Citovat

A jak to vypadá s Pradědem z opačného směru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1409
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 19:56    Předmět: Citovat

Tohle trochu zavání anténářskou duchařinou.
V prvním kroku by bylo dobré vyzkoušet výrazné zeslabení současného signálu M1. Vypadá to nelogicky, ale ta interference se jednodušeji vyloučit nedá. Také je samozřejmě možné zjistit který z vysílačů nabourává hlavní směr příjmu a doplňkovou anténou s obrácením fáze se nechtěného signálu zbavit. Další možností je použití úzce směrové mnohaprvkové yagi antény, případně ještě s útlumovým členem, případně ještě s mírným odsměrováním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 19:59    Předmět: Citovat

Bude to asi ovlivněno i citlivostí přijímače (hádám na echo). Bez měření úrovně signálu a echa to bude asi jen tipování.
Jsi si jistý, že zesilovač není třeba i zahlcen nějakým zbytečným signálem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 20:03    Předmět: Citovat

Já bych to napřed zkusil bez zesilovače, jen se symetrizákem.
Osobně jsem přijímal Děvín na 30 km bez zesilovače, na krátké Logaro, neměl jsem problémy.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 20:59    Předmět: Citovat

Hifista napsal(a):
A jak to vypadá s Pradědem z opačného směru?

Michal22 napsal(a):
Já bych to napřed zkusil bez zesilovače, jen se symetrizákem.

tímhle bych taky začal
a více upřesnit polohu.
Z toho obrázku se dá poznat jen to, že tu chalupu máš opravdu na JV svazích Jeseníků . . .
a ještě detail, už jsi se koukal u sousedů jak mají antény oni ?


Naposledy upravil ok1hga dne st listopad 18 2020, 21:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 21:03    Předmět: Citovat

Známý má chalupu v Široké Nivě, což je kousek a ani nyní nepřešel na DVB-T2, protože tam má zoufalý signál, který mu ještě za DVB-T nevyřešila ani anténářská firma. Funguje přes satelit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3989
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 21:34    Předmět: Citovat

Díky za rady.
Něco už mne také napadlo, ale proč je např. perfektní signál na multiplexu 2 (Nova). který je vysílán jen z Hošťálkovic se stejným výkonem 100kW jako multiplex 1? Pokud by byl přehlcen antenní zesilovač, tak by to mělo blbnout stejně. Nebo snad jsem na omylu?

K dalším radám mám dotazy:
jirkati: Který je hlavní směr příjmu, když jsou to relativně stejně silné vysílače z málo rozdílného směru (100, 50 a 100kW, vzdálenost mezi 60 - 90km??
A jaký útlumový člen pro nežádoucí signál, když jsou všechny tři na stejném kanálu?

Kvicala_r: Nevím jaký zbytečný signál, když jiný silný vysílač je až u Brna (Kojál), ten je téměř v protisměru odstíněný navíc terénem. Možná by přicházely do úvahy polské vysílače, které jedou perfektně a nehledal jsem vysílací frekvence. Jejich vzdálenost je ale přes 130km (Katowice). Na sever jsou další polské vysílače odstíněné rovněž terénem.

Hifista: Praděd je vzdálený jen 11km, ale je ukrytý za hlavním hřebenem. Vysoká Hole o téměř stejné výšce jako Praděd jej téměř dokonale kryje. Leda by nějakým rozptylem a odrazy se signál "ohnul". Na horním konci osady o téměř 100 m výše je přijímám bez problémů, to už je vrchol stožáru v přímé viditelnosti. Já musím na něj připevnit nový stožár na opačném konci chalupy, abych to mohl vyzkoušet. Je to další pokus v řadě, třeba bude úspěšný.

jirkati: Ještě mám tedy možnost, použít směrovou Yaginu, tu ale musím koupit a vyřešit upevnění. Mám vyhlédnutou tuhle, snad bude směrovost stačit:
http://www.qamo.cz/antena-pozemni-aktivni-lte-filtr-iskra-p-2845-glt-h-v/
A ještě prosím mi vysvětli to výrazné snížení signálu, to snad se interference signálů nezmění. Nebo máš na mysli interferenci až v zesilovači? To mne nenapadlo, vůbec nepředpokládám přehlcení signálem na takovou vzdálenost např. dnes, kdy je po celé téměř 100km trase hustá mlha.

Díky všem za postřehy a rady, budu dál zkoušet. Ještě že jsem utekl do covidového stínu a mám čas. Ale zítra má napadnout sníh a to se bude na žebříku pracovat blbě. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 21:38    Předmět: Citovat

Popis jednofrekvenční sítě je třeba zde.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3989
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 21:54    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):

a více upřesnit polohu.
Z toho obrázku se dá poznat jen to, že tu chalupu máš opravdu na JV svazích Jeseníků . . .
a ještě detail, už jsi se koukal u sousedů jak mají antény oni ?

Odpovídám samostatně, psai jsi v době, kdy jsem pracně skládal odpovědi a rozvíjel další úvahy. Poloha je detailně tady: http://www.jaroji.sweb.cz/chalupa.html
Také jsem psal, že v nejbližším okolí antény pro TV v současné době nejsou. V horní části už ano, tam je ale v přímé viditelnosti Praděd, což budu ještě ověřovat i já. Níže v osadě je již zářez do údolí, kde jsou velké terénní překážky a směr je více definovatelný.

petrfilipi napsal(a):
Popis jednofrekvenční sítě je třeba zde.
PF


Díky, prostuduji a budu přemýšlet co z toho mohu využít.
Zatím se mi zdá, že mám ve stejné (téměř) vzdálenosti nejméně 2 silné vysílače ze stejného směru, a to ve vzdálenosti, která již překračuje uvedené předpoklady a tedy se rušit budou. A bližší vysílač je za horami. Set-top box jsem našel mezi schválenými typy. Takže mám smůlu. A za měření signálu s pravděpodobně negativním výsledkem dám totéž, co za nový, zde nepoužitelný, snad kvalitní TV s certifikátem.
Buď pomůže 28 prvková yagina nebo se budu snažit "ohnout" signál. Že bych laboroval s pasivním převaděčem na kopci nad chalupou, se můžu vykašlat. Internet zde má časté výpadky a je přetížený, takže taky na h...o.
Ještě že ČEZ tady před nedávnem posílil síť (aspoň něco) a můžeme svítit a topit. Rozhlas za moc nestojí, opakují 5x denně stejné pořady i dva dny po sobě. Ještě že občas s náhubky zajedeme do civilizace Very Happy


Naposledy upravil jjilek dne st listopad 18 2020, 22:23, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1859
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 22:22    Předmět: Citovat

Bez měření to bude vždy jen pokus omyl. Pokud, ale chceš sám laborovat s nějakou směrovkou, tak bych doporučil určitě anténu bez zesilovače. Ten můžeš vždy dodat a máš možnost mezi zesík a anténu zařadit např. LTE filtr atd. Jinak logáro není špatný, ale sám bych zkusil třeba VT 12.
https://www.antena.cz/vaten-vt-12-antena-pro-dvb-t2-lte-700-zisk-15-7dbi-p90319/?cid=113
Pokud však chceš za každou cenu anténu se zesíkem, a nemáš možnost měření a nastavení úrovní, tak potom něco inteligentního:
https://www.antena.cz/televes-149921-tforce-lte700-p116159/?cid=113
Ale ani to není záruka. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 22:30    Předmět: Citovat

Potvrzuji zkušenost s polskými síty - křížová modulace je mrcha.
Vůbec první pomoc: z antény vytahej ty přídavné direktory. Pro kaníály do 49 jsou zbytečné, zvyšují směrovost, a tedy i zisk, antény na kanálech asi od 55 výše, ale tam už se žádný TV multiplex nevysílá. Je tam (z hlediska DVB-T2) jen rušení datovými službami. Je škoda to přijímat a ještě zesilovat.
Jestli to nepomůže, mysli na to, že kluci výše mají pravdu - zbytečně předimenzovaný zesilovač přímo na svorkách antény v kombinaci se silnějším rušícím signálem (i mimo TV pásmo) je nejčastější příčinou, proč to v DVB-T2 nejde.
Někdy pomůže použít přepínaný zdroj a krmit zesilovač třeba 7,5 V, nebo, máš-li settopbox, použít ho k napájení zesilovače rovnou těmi 5 V. Televize obvykle tuto možnost nenabídnou. Zesílení sice klesne, ale odolnost proti rušení silným signálem se ve většině případů podstatně zvýší.
Jestli ani to nepomůže, nezbude, než vyhodit z antény ten předzesilovač, vrazit tam symetrizační člen a, pokud by signál byl na konci kabelu slabý, tak nejméně dva metry od antény přeskřípni kabel a vraž do něj linkový zesilovač (třeba Teroz 600X, ten jsem použil takto už víckrát a vždy spokojenost). Zdroj k němu sluší ten, co už máš od antény, jen ho nesmíš zapomenout zase zapojit do zásuvky, když jsi ho odpojil kvůli zkoušení antény bez zesilovače, aby výstup 12 V nebyl zkratovaný symetrizačním členem v anténě.
Ale tuto variantu jsme tu popisovali ve více vláknech.


Naposledy upravil Hill dne st listopad 18 2020, 22:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3989
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 22:31    Předmět: Citovat

scorpions-cz
Díky, stojí programy TV za to? Very Happy
Jen mi prosím vysvětli, jak oddělím dva, možná tři signály od vysílačů shodného výkonu z téměř stejného směru a malého rozdílu vzdáleností, nebo odstraním vzájemnou interferenci způsobenou právě malým rozdílem jejich vzdáleností?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3989
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 22:43    Předmět: Citovat

Hill:
Nestačím se divit, co nám ta DVBT-T2 komplikuje. Ale po pořádku.
Bez napětí na zesilovači nepřijímám vůbec nic. Skutečně se může signál přenášet přes zesilovač bez napětí (a samozřejmě bez zesílení)?
Zkoušel jsem napětí 5V přímo z přijímače a 12 V z externího zdroje přes napájecí člen, není pozorovatelný žádný rozdíl.
Přídavné direktory vytahám. Stejně je občas vítr shodí.
Zůstává jen vysvětlit, proč multiplex 2 z Hošťálkovic jede nerušený a multiplex 1, který je současně vysílán na stejném kanále také z dalších dvou vysílačů občas úplně ztratí signál. Asi to zcela vysvětluje odkaz Petrfilipiho, podle kterého se zdejší kombinací vysílačů to spolehlivě nepojede.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2020, 22:51    Předmět: Citovat

Zjednodušeně - v sítích SFN to nevadí, pokud ty signály zvládne zesilovač čistě jen zesílit. Jak je začne směšovat přebuzen silným rušícím signálem, je po příjmu. Proto v blízkosti silných vysílačů je zesilovač v anténní krabici častěji na škodu, než ku prospěchu. Navíd před nej nelze zařadit nějaký úřinný odlaďovař rušivého signálu (třeba LTE+GSM filtr, případně filtr bývalého NMT pásma 464 MHz). To do kabelu jde, navív dsmotný dymetrák transformuje napětí z antény na méně, než polovinu, a to samo o sobě může rozhodnout.
Na to, aby signál prošel zesilovačem bez napájení, už z té antény zase asi leze málo. Mimoto některým zesilovačem něco proleze, jiným dkoro nic, to je typ od typu individuální. A tam, kde je tolik signálu, že se procpe zesilovačem bez napájení, vlastně žádný zesilovač nepotřebuješ, jen symterizační člen.
S příjmem HD programů mají některé přijímače problém právě v místech, kde se používají antény s vestavěným zesilovačem. Teorie bych nějaké měl, ale exaktně zdůcovnit tento jev si netroufám. Beru to tak, že to chce čistý signál. SFN alepodle mé zkušenosti samy o sobě přičinou nejsou, vždycky tam musí spolupůsobit ještě něco v místě příjmu.


Naposledy upravil Hill dne st listopad 18 2020, 23:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 1 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund