Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Špatný příjem DVB-T2 - přímá viditelnost na 3 vysílače
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zvaty



Založen: Nov 08, 2006
Příspěvky: 1161
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 19:19    Předmět: Citovat

Colorkou myslím anténu se sym.členem, který se vnitřním drátem připojil na jeden pól antény a stínění se uplo na tom sym. Členu k té kovové destičce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 21:48    Předmět: Citovat

Míro, tak jsem se na to trochu blíž mrknul a je to tak: s aktivní anténou máš větší šanci na zarušený signál, než na nezarušený.
Dost dělá ten vzrostlý porost kolem, ale to není to hlavní.
Terénní překážky máš ve směrech jak na Kojál, tak na Tlustou horu či Hošťálkovice. Jen přímá viditelnost na Lysou horu dává nějakou šanci, ale ta má zase o 6 dB menší výkon.
Z vysílače Praděd je přímý výhled na skály kolem PR Franz, praží to do nich ze vzdálenosti nějakých 12 km, odrazy to k tobě mají sotva 2 km apřichází na anténu s tak malou úhlovou odchylkou od azimutu na Tlustou horu, že ji spolehlivě přeřvou.
Nakonec s pasivní anténou otočenou do kopce k Pradědu (a patřičně zakloněnou, to u síta dělá hodně) mi to vychází skutečně nejlíp. Ale chce to na settopboxu zapnout info a pro anténu najít vhodné místo jak vodorovně, tak svisle. A nekoukat ani tak na sílu signálu (i když svůj význem má), ale hlavně na kvalitu. I za tu cenu, že v tom místě nebude signál nejsilnější. Úroveň můžeš dodatečně přizvednout zesilovačem na půdě, jestli to bude třeba, jako že nebude. Jen ti bude chybět MUX24, ale v něm toho zase není tolik any to člověk nedokázal oželet.
Tady to zveřejňovat nebudu, najdeš azimuty s výškopisy v mailu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 22:14    Předmět: Citovat

S tím DVB-T2 je to docela mizérie. Já jsem po přepnutí Tlusté Hory naladil tak akorát prd, ( a to mám vysílač tak 15km), laboroval jsem různě s anténama, měřil azimuty, lozil jsem po střeše snad každý druhý den a nakonec jsem k polskému sítu (které bylo natočené na vysílač a do poslední chvíle přijímalo) a které mělo jen symetrizační člen) dokoupil od Emosu 20db zesilovač (toto) - a mám doma klid (televize je mi ukradená, ale žena si už nestěžuje).

No a popravdě většina známých z okolí (těch, co jsem se ptal) s tím měla taky nějaký problém - prostě je DVB-T2 víc citlivé na kvalitu signálu a ten přechod nebyl zas až tak velká sranda, jak to na ČT pořád opakovali Evil or Very Mad .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 22:41    Předmět: Citovat

Tak blízko u vysílače vzniká oscilační pole v důsledku odrazů, je pravděpodobné, že jsi zrovna v jednom minimu. Jak daleko od antény máš ten zesilovač? Já jse si ještě přes 18 dB netroufl. Tedy většinou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3990
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 23:29    Předmět: Citovat

ohryzek36:
Já Tlustou Horu beru v Olomouci na síto se zesilovačem v perfektní kvalitě. Před asi 15 roky po přestavbě RD jsem anténu namontoval a už tam nelezu. Proč jsem ji natočil na Zlín - chtěl jsem i slovenskou TV. Ale mám anténu na střešním stožáru cca 15 m vysoko. Nic jsem nyní nemusel nastavovat kromě nového naladění kanálů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3990
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 23:31    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Tak blízko u vysílače vzniká oscilační pole v důsledku odrazů, je pravděpodobné, že jsi zrovna v jednom minimu. Jak daleko od antény máš ten zesilovač? Já jsem si ještě přes 18 dB netroufl. Tedy většinou.

Přímo v anténě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zvaty



Založen: Nov 08, 2006
Příspěvky: 1161
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 23:35    Předmět: Citovat

Hille jaká je souvislost mezi oscilační polem a vzdáleností zesilovače od antény?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2020, 6:06    Předmět: Citovat

Taková souvislost se vzorcem definovat nedá.
Místa minim oscilačního pole závisí na hlavně terénu, ale obecně do 10 km od vysílače jsou místa,kde ten signál prostě není, a místa, kde síla pole naopak odpovídá vzhledem ke vzdálenosti id vysílače i jedeapůlnásobku předpokládané.
Obecně - čím blíže k vysílači a místu odrazu, tím větší rozdíly. Potlačuje se to patrovými soustavanu, aby vysílač "svítil do dálky". Přesto část výkonu vysílače praží do země a terénních překážek, a odraz je ještě stále silný. Kde se to pole projeví, a jestli silným, nebo slabým signálem, je vysloveně místní záležitost, někde ta minima sledují zdeformovaný prstenec, jinde to tvoří šikmou šachovnici jde/nejde, zbývá jedině zkoušet nebo ještě lépe měřit.
Pokud jde o zesilovač, obvykle mají anténní zesilovače přebuditelnost kolem 115 - 120 dBµV, což na svorkách antény v blízkosti vysílače není problém překročit. Ke vzniku křížové modulace ale začíná docházet při úrovni podstatně menší, bohužel digitální vysílání je na ni daleko citlivější, než analog, v němž ani slabě viditelný rušivý obraz nežádaného programu ještě nerušil, nebo si divák zvykl. Jenže digitální tuner si nezvykne.
Další křížovou modulaci nemusí dělat samotný signál vysílače (hlavně ve větší vzdálenosti), ale klidně i signál mobilní sítě . mobil v blízkosti antény také komunikuje a vysílá. Předimenzovaný zesilovač v anténě může přebudit z určitého směru i ten.
Proto dávám přednost zapojení bez zesilovače v anténní krabici. Symetrizační člen transformuje napětí z antény na polovinu, další pokles způsobí dělič kabel/vstup zesilovače a útlum té délky kabelu od antény. Většinou není třeba už další zesilovač použít, ale lidi v novostavbách nemají zájem kvůli přestěhování televize do jiné místnosti kézt na půdu a přepojovat signál do potřebného kabelu, případně častěji mají těch televizí víc. A je potřeba ten signál rozbočit. To by pak nemuselo na zásuvkách stačit, v tom případě má zesilovač své místo pro vyrovnání ztrát rozbočením. Jinak ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zvaty



Založen: Nov 08, 2006
Příspěvky: 1161
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2020, 8:17    Předmět: Citovat

Tohle chápu - pod svícnem je největší tma.

Nerozumím spíše tvému dotazu, cituji:
Jak daleko od antény máš ten zesilovač? Já jse si ještě přes 18 dB netroufl.

Nemyslel jsi místo zesilovače vysílač?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3990
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2020, 11:15    Předmět: Citovat

Právě jsem zesilovač přemístil. Do antény jsem dal jen symetrizační člen a cca 15 roků starý TEROZ zesilovač je na kabelu asi 5-8m od antény. Čekám, co to udělá. Anténa je na 060° (Hošťálkovice?).
Síla signálu 100%.
Kvalita signálu 100%.
Bez zesilovače "není signál".
Je modrá obloha a svítí sluníčko. Very Happy


Naposledy upravil jjilek dne pá listopad 20 2020, 13:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2020, 11:53    Předmět: Citovat

Doufejme, že sis před obědem umyl ruky. Laughing
Tak ať ti to jede.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3990
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2020, 18:43    Předmět: Citovat

Výsledek je poněkud překvapením. TV jsem i se set-top boxem nechal zapnutý celý den. Projevily se dva momenty, kdy se zastavil perfektní obraz, ale zvuk běžel dál. Stačilo přepnout stanice (v rámci jednoho multiplexu) tam a zpět, obraz se znovu rozjel. Není to sice ono, ale sledování programu je ve srovnání se včerejškem něco úplně jiného.
Pro doplnění:
Set-top box EMOS 190-S, TV Samsung UE32H5570
Průchozí zesilovač TEROZ ze šuplíkových zásob:
K1-K60, G=20 dB, F=5 dB, U=12V, I<50 mA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2020, 19:14    Předmět: Citovat

U EMOSu běžná věc. Generátor stojícího obrazu.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3990
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2020, 20:45    Předmět: Citovat

Kdybych to byl býval věděl Very Happy
Ale naštěstí to v praxi moc nevadí. Asi nebudu běžně tak dlouho čumět na televizi. Hlavně, že se už nehádají vysílače. Na reklamaci to asi není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2020, 21:32    Předmět: Citovat

Ten zesilovač je víc spíš zašumovač. Chtělo by to vyzkoušet příležitostně něco s lepším F.. Mají i 1,5dB
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund