Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Návod a schéma připojení k regulátorům ZEPARIS a ZEPACOMP
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 862
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: út únor 09 2021, 21:51    Předmět: Citovat

Zdravím. Současná situace je taková, že záložní přístroj Pt100 jsem jakožto zkontrolovaný a funkční přemontoval do rozvaděče pece. Čekám až jí budou zapínat, abych viděl jak se přístroj bude chovat.
Původní přístroj Pt100 z rozvaděče neukazoval, mýlil jsem se že je ukazatel funkční - byl úplně zadřený Shocked . Po vyčištění a rozhýbání při kontrole proměnným odporem se bohužel objevila závada. Přístroj je schopen ukazovat pouze snižování teploty, nikoli zvyšování, bude to tedy asi ta porucha jednoho ze dvou tranzistorů T1 nebo T2. Čekám až mi je koupí, pak budu pokračovat dál...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: st únor 10 2021, 9:13    Předmět: Citovat

foxrider napsal(a):
...bude to tedy asi ta porucha jednoho ze dvou tranzistorů T1 nebo T2. Čekám až mi je koupí, pak budu pokračovat dál...
To je nemůžeš koupit sám? Nebo sem napsat co to je za tranzistory, aby ti je někdo vyhledal ve šmelcu a poslal v dopisu?
Asi pracuješ někde kde čas nejsou peníze.
https://www.zpovednice.cz/detail.php?statusik=1158482


EDIT:
Kdysi se v rádiu vysílal nějaký seriál, už nevím, o čem to bylo. Jako znělka se na začátku vysílal citát:
Svaté město padlo, protože každý konal svou povinnost. Svaté město padlo, protože každý konal jen svou povinnost.

Než ten požadavek projde úřední mašinérií a případně se zjistí, že ty tranzistory už se nevyrábějí a nedodávají, tak si to můžeš odzkoušet s těmi co svou aktivitou seženeš a zjistíš třeba, že ten problém je jinde.
BTW: Co je to za tranzistory?

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.


Naposledy upravil Yarda1 dne čt únor 11 2021, 12:33, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 862
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: st únor 10 2021, 20:32    Předmět: Citovat

Yarda1: Samozřejmě je můžu objednat a koupit, z lásky k podniku. Laughing Pray Mi to proplatí.
Ale to není moje starost kupovat materiál. Seznam co potřebuju a kde to maj Pravidla jsem předal šéfovi. Pec je jeho. Na zásobování máme lidi, tak ať se staraj. Od toho tam jsou. Mám svojí práce ažaž, a tato je vedlejší. Hlavně ten čas pořád není...

Ale na tu opravu přístroje se celkem těším, bude to zase aspoň nějaká změna. Doufám že se podaří a dobře to dopadne. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: čt únor 11 2021, 15:17    Předmět: Citovat

Jsou tam obyčejné 1A KC639,640
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 862
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: so únor 13 2021, 11:40    Předmět: Citovat

Dobrý den, podle dokumentace jsou tam KF 508 a KF 517 B.

Jinak, záložní přístroj je zamontovaný, ukazuje, vypíná při nastavené teplotě - akorát ta nastavená i indikovaná teplota je o 8 °C vyšší. V hale bylo 17°C a přístroj na studené peci která dlouho neběžela ukazoval 25°C.

Zřejmě proto, že při zapojování pece byl původní kabel k čidlu dodán přeštíplý a tím zkrácený. Nebylo to poznat, jeho délka stačila ale kvůli tomu nedošlo už k úpravě Rj oproti původní délce vedení. Jednalo se o TČ kompenzační vedení, takže mělo mnohem vyšší odpor než kdyby tam bylo normální měděné. Ta zbývající odštíplá asi metrová část byla náhodně nalezena až později.
Dají se ještě někde sehnat ty justovací odpory Rj=20Ω?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: so únor 13 2021, 20:56    Předmět: Citovat

Je to připojeno 2 nebo 3-vodičově? Je tam čidlo s nulovým odporem vnitřního vedení, nebo tam má štítek s hodnotou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 862
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2021, 10:52    Předmět: Citovat

Čidlo je připojeno dvojvodičově, a sonda je snad 70?-100 cm dlouhá, nějaký odpor přívodů bude mít. Štítek zjistím příští týden až se k tomu dostanu. Musím sehnat štafle a vylézt až nahoru na pec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tempreader



Založen: Jan 24, 2011
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2021, 19:43    Předmět: Citovat

foxrider: Těch 8℃ navíc odpovídá cca 3Ω které potřebuješ dát na svorky 3-4 u Zepakompu, a pokud nemáš kolem sebe nic z čeho by jsi je mohl "vyrobit" (třeba Cu drát z cívky nějakého nefunkčního relé), tak si nech koupit desetiotáčkový trimr s co nejnižší hodnotou (dají se koupit od 10Ω). Ten trimr si připoj místo Rj na kousky vodiče a nastav si co potřebuješ, a klidně to tak nechej.

Na pec bych kvůli štítku nelezl, možná tam ani nebude (bývá pod připojovacím šroubkem a pokud nejsi z oboru, tak nevíš co to znamená a vyhodíš to).
To spíš není zanedbatelný odpor kompenzačního vedení (pokud je použito jak píšeš, asi tam byl původně termočlánek s odpovídajícím ukazovacím přístrojem). To si můžeš zkusit změřit na tom metrovém odstřižku co jsi našel, nějakým měřičem malých odporů (jeden konec zkratuješ a na druhém změříš odpor - zjistíš odpor vedení na 1m).

Snad Tvůj šéf ocení Tvou snahu naučit se něco z oboru "Automatizační technika" (dříve nazývaném "Měření a Regulace" - MAR), a tím být schopen řešit problém s tou Vaší pecí nejen z pohledu silového elektrikáře Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 862
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: so květen 22 2021, 22:09    Předmět: Citovat

Zdravím! Tak už jsem to konečně včera rozchodil, byl vadný = totálně mezi všemi nožičkami přerušený tranzistor T1 (KF 508). Druhý, T2 (KF 517B) byl dobrý.
Kolega mi sehnal ne teda shodné typy ale prý ještě lepší - tranzistory KFY 46 a KFY 18 určené pro průmyslové použití, tak jsem vyměnil oba dva a už ručička při změně odporu šlape jak má.
Zajímavé je že oproti obrázku rozmístění součástek na desce plošného spoje jsou klíčovací výstupky chladičů tranzistorů otočeny nikoli od sebe - ale ve skutečnosti k sobě a to jak u původních tak i u nových tranzistorů.

V přístroji se přede mnou už kdosi kdysi šťoural, chybělo pár šroubů držících plošňáky pohromadě a na odporu R9 (10kΩ) byl dost čuňácky a z neznámého důvodu napájený odpor 33kΩ, ale nevím proč ho tam kdo dal tak jsem ho tam radši ponechal. Nyní se R9 chová jako odpor 7,5 kΩ.
Příští týden v práci přístroj vyzkouším přesně na dekádě a půjde buď do náhradních dílů nebo zpět makat do rozvaděče pece.

Děkuji vám za rady, poskytnutou dokumentaci a tipy, velmi mi pomohly a určitě se mi ještě budou hodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 862
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: pá červen 04 2021, 20:30    Předmět: Citovat

Dobrý den, dnes jsem konečně poté co jsem regulátor doma opravoval provedl zkoušku funkce regulátoru na odporové dekádě XL6.

Tu jsem si ale nejdřív musel celou rozebrat, dva ulámané přepínače slepit a dolít chybějící kousek jednoho z nich ve třech následujících krocích epoxidem, dotáhnout šroubky držicí odpory a vyčistit kontakty aby se celkový přechoďák snížil asi z 15kΩ na stabilních minimálních 0,021Ω. Proto to trvalo tak dlouho Rolling Eyes

Ukazatel teploměru na regulátoru funguje parádně, naměřená odchylka je při nastavování odporu podle tabulek pro Pt100 max. asi 0,5°C. Při protáčení červených ručiček 1. a 2. snímače (který se jediný používá pro funkci pece) funguje regulátor s minimální odchylkou tak konečně po dlouhé době a všech nepříznivých okolnostech se podařilo regulátor zprovoznit.
Teď o prázdninách šéf bude kopat výkop a pokládat nový kabel pro napájení pece aby mohla konečně jet na plný výkon bez omezení a potom hned budeme řešit úpravu regulace a co se ní vůbec dá dělat...

Nyní máme tedy dva ZEPAKOMPy 0-250°C pro Pt100 opravené, odzkoušené a funkční. Jeden v provozu, druhý je zatím záložní.

Ještě bych byl rád někde sehnal třetí shodný, ale nikde v tomto rozsahu 0-250°C bohužel nemají. Sad Budeme to tedy muset řešit jinak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tempreader



Založen: Jan 24, 2011
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: pá červen 04 2021, 21:30    Předmět: Citovat

Gratuluji k úspěchu. Smile

Pro info - změnit rozsah Pt100 prakticky znamená vyměnit cca 3 ks odporu (když už jsi se úspěšně dostal "dovnitř" a víš o co jde), pokud by jsi získal přístroj s jiným rozsahem než potřebuješ.
V "učebním textu" dříve zmiňovaném je to popsáno, viz výstřižky níže.



Zepax Pt100 Rozsahy.JPG
 Komentář:
Zepax 40 - Hodnoty rezistorů R1, R2, R13 pro typické rozsahy Pt100
 Velikost:  51.35 kB
 Zobrazeno:  134 krát

Zepax Pt100 Rozsahy.JPG



Zepax Pt100 Schema Predzesilovac.JPG
 Komentář:
Zepax 40 - Schema předzesilovače Pt100 - Rezistory R1, R2, R13 lze upravit rozsah
 Velikost:  58.83 kB
 Zobrazeno:  144 krát

Zepax Pt100 Schema Predzesilovac.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 862
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: so červen 05 2021, 10:21    Předmět: Citovat

tempreader: Ano, učební text jsem pročítal a toto byla první věc která mně napadla. Viděl jsem tam že se s tím dají dělat různá kouzla - změny rozsahů, vhodným vnitřním přepojením i změnit pro úplně jíný typ snímačů, je to šikovná konstrukce, chytře vymyšlená, takový univerzální regulátor.

Teď mně napadají možnosti:

- Koupit jiný regulátor s vhodným rozsahem aby dílky seděly - jen s přelepením číslic stupnice a pak ty tři odpory.
Bohužel to jsou nějaké docela přesné typy kde nějaká improvizace nebude moc na místě. Možná bude problém je sehnat. Po porušení plomby ale příjdeme o záruku a případnou možnost reklamace.

Napadá mně od Švestky tento regulátor co je na obrázku, dílky by seděly. Jeden dílek bude po úpravě 5 °C a to bude stejné jako u našich přístrojů. A to je super. Cena je však na dotaz.

(Akorát to všechno zase budu dělat doma protože v práci na to není čas...)

- Anebo použít ten regulátor ZEPARIS, který máme k dispozici ve skladu originál zabalený i s justovacím odporem a je dosud nepoužitý = nový.

EDIT: našel jsem ještě jeden regulátor ale byl pro "J" termočlánek tak jsem to zase smazal...



2 - zepakomp-411-70-50-0-50-c švestka.jpg
 Komentář:
 Velikost:  14.61 kB
 Zobrazeno:  124 krát

2 - zepakomp-411-70-50-0-50-c švestka.jpg



Fotografie1408.jpg
 Komentář:
 Velikost:  169.07 kB
 Zobrazeno:  126 krát

Fotografie1408.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: so červen 05 2021, 12:14    Předmět: Citovat

Mám nějaké na 150 st.C
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 862
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: so červen 05 2021, 20:02    Předmět: Citovat

Musím se zeptat šéfa. Co jsem zatím měl možnost vidět, pec jela na cca 110°C. Pak by ho bylo možno použít přímo. Nevím zda se používá (nebo bude v budoucnu po zprovoznění na plný výkon používat) i víc. Potom už by se musel regulátor upravit. Konstrukční teplota pece je na 200°C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 862
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: pá říjen 28 2022, 19:14    Předmět: Citovat

Dobrý den, tak už ta stará regulace půjde k šípku. Budou použity tyto regulátory: WEST E6C0 verze SR 00210. Proč - protože je prostě šéf už koupil...
Takto vypadají https://easytherm.cz/index.php?e6

Jelikož jsou maličké, vyrobil jsem ze sklotextitu krycí masku která bude pro zjednodušení montáže společná pro všechny tři tyto přístroje.

Ale je tu drobný problém.
Staré ZEPAKOMPy měly ale jako výstupy použity masívní relé (snad na 8A), a tak přímo spínaly jedním kontaktem jednoho relé pomocí 230V st cívku modřanského stykače V40 něco. Další kontakt druhého relé byl použitý pro spínání kontrolky PORUCHA TOPENÍ při přehřátí pece (Trafíčko 230/24V s kontrolkou T6).

Tyto nové regulátory WEST ale po dohledání parametrů podle typové verze mají jeden výstup provedený jako SSR driver (10V / min. 500Ω) a druhý jako reléový kontakt (jen 2A resistive = do odporové zátěže. Příliš důvěry to ve mně nevzbuzuje...).

Výstupy je možné mezi sebou v nastavení přístroje vzájemně zaměnit.

Relátko uvnitř je miniaturní OMRON G6G-1A-ASI na 5A/250V stř. ale musím počítat s tím 2A do odporové zátěže.

Ať tak nebo jinak, vždy budou výstupy regulátoru spínat indukční zátěž - cívka stykače a trafíčko kontrolky. Kontrolku bych možná ošulil tím pidirelátkem, normálně při správném provozu totiž stejně nemá svítit ale ovládání stykače je nutnost a musí to být bezpečné provedení. Tam to ošidit nemůžu. Budu teda muset použít SSR výstup a za něj teda SSR relé ovládající cívku stykače. Mám trochu obavu z přepěťových špiček vznikajících při vypnutí cívky a proudovým špičkám v okamžiku sepnutí aby nedošlo k průrazu SSR relé a jeho trvalému spojení, stykač by pak nevypnul a pec by topila dokud by jí při asi 200℃ nevypnul až havarijní termostat! To zavání zničenými výrobky uvnitř a průšvihem.

Poradíte mi prosím jak by se toto dalo nejlépe ošetřit? Jaké by bylo nejvhodnější SSR relé pro takový účel - spínání cívky stykače?
Jak ho nejlépe ochráním - přemostit výstup SSR relé varistorem, transilem (či jak se to jmenuje)? Plus k tomu ještě nějaký RC obvod paralelně k cívce stykače na pochycení napěťových špiček?

Ta regulace teď bude jako celkově zbytečně složitý "orloj", ale jinak to asi nepůjde. Ale aspoň odpadne to "přelaďování" šroubovákem.
Díky moc.



Fotografie1938.jpg
 Komentář:
 Velikost:  289.72 kB
 Zobrazeno:  70 krát

Fotografie1938.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund