Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

regulace 4cest.ventilu u kotle na dřevo
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 15:40    Předmět: regulace 4cest.ventilu u kotle na dřevo Citovat

Prosím o radu zkušenější.
Člen rodiny provozuje kotelnu s kotlem na dřevo (dřevoplyn Atmos), čtyřcestný ventil řízený servem, radiátory.
Po 7 letech přestala fungovat regulace ADEX, tak jsem namontoval PLC.
Nevím si rady s nastavením regulace maximální teploty kotle. Totiž okruh s radiátory má čerpadlo, ale kotlový okruh je samotížný. Tedy odezva teploty na výstupu kotle má zpoždění asi 7 minut.
Mám problém s udržením maximální teploty kotle, aby nezačal vařit. Když je správně roztopený a regulace přivře ventil když není potřeba topit do radiátorů, teplota kotle vzroste z 90 na 110°C asi za 5 minut (nebo déle).

Poradíte mi, jak regulovat ten čtyřcestný ventil, abych ten kotel nepřetopil?

Vím, že nejlepší řešení by bylo přidat čerpadlo na kotlový okruh, ale do teď to nějak s ADEXem fungovalo....
Mám tam několik PI regulátorů (minimální teplota zpátečky, teplota radiátorů a maximální teplota kotle). Včera jsem ještě přidal jeden regulátor, který omezuje maximální teplotu zpátečky na 80°C. To docela pomohlo, ale stejně to není ono.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2557
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 17:16    Předmět: Citovat

Přendej čerpadlo na kotlový okruh do zpátečky a je to vyřešený. Mám to taky tak v dílně a nemám s tim jedinej problém. To Tvoje zapojení čerpadla je nějaký "německý" Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 17:28    Předmět: Citovat

Na trojcestnom by to fungovalo na spiatočke, štvorcestný je ideálne, keď má dve čerpadlá. Jedno kotlové, jedno na vykurovací okruh. Kotlové sa dá nahradiť samotiažou. Ideálnejšia v tejto situácii by bola akumulačná nádrž. Ináč keď doladíš PLC, tak pri každom prekúrení budeš prekurovať barák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2557
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 17:33    Předmět: Citovat

Máš pravdu. Dvě čerpadla s aku nádrží eliminujou tepelný rázy v radiátorovym okruhu a s dvěma je to vytápění komforntější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 17:53    Předmět: Citovat

Sandal napsal(a):
Přendej čerpadlo na kotlový okruh do zpátečky a je to vyřešený. Mám to taky tak v dílně a nemám s tim jedinej problém. To Tvoje zapojení čerpadla je nějaký "německý" Laughing

Ne, to není řešení. Řešením jsou dvě čerpadla.
Není to německý zapojení, ale jedno z možných a nikterak vzácných.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 21:02    Předmět: Citovat

Já jsem to řešil tak , že jsem namontoval dovnitř motoru segment s koncákem , který sepnul před úplným zavřením ventilu . A když teplota výstupu z kotle dosáhla 65°C , tak jsem přepl koncák z montovaného na ten , který sepne před zavřením . Ano , trochu přetopíš topný okruh .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 21:05    Předmět: Citovat

Ale už se chystám na předělávku . Dnes dělají třícesťák s termopatronou , jak si vybereš . Přes Vánoce to předělám . A čtyřcesťák do šrotu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2020, 8:16    Předmět: Citovat

Ty bláho, to už je jak na ksichtoknize. Sice neznám odpověď na otázku, tak aspoň napíšu nějakou blbost, aby všichni viděli, že netuším o čem je řeč.

Doufal jsem, že tady bude někdo, kdo už někdy programoval řízení kotelny.

V zapojení bez akumulační nádrže ti je třícestný ventil k prdu. Doma to provozuju s aku nádrží, dvěma trojcesťáky a taky PLCčkem. Ale tady není vůle do toho investovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2020, 9:47    Předmět: Citovat

Poradíte mi, jak regulovat ten čtyřcestný ventil, abych ten kotel nepřetopil?

ano nesmíš ho úplně uzavřít i když je natopeno a kotel jede na minimum . Seš tatar . Kotel mám s vlastní hydraulickou regulací , snímání teploty pro čerpadlo ve stoupačce přímo půl metru nad kotlem , radiátory s termohlavicemi a tak směšovák je jen na náběh soustavy . V zimě zapnutou podlahovku , takže i "akunádrž" . Nyní ji nemám při podzimním a jarním vnějším kolísáním teplot zapnutou .
A jediná druhá je chladící smyčka .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2020, 14:32    Předmět: Citovat

BOBOBO, nerozumím tvému zapojení. Když vyhodíš čtyřcestný ventil a dáš na jeho místo 3-cestný, bude při přebývat jedna trubka... Ale to není předmětem mého dotazu.

Mě se jedná o zapojení jako na obrázku vlevo. Jen s tím rozdílem, že kotlový okruh je samotížný (bez čerpadla).



Jde mi o to, jakým způsobem regulovat 4-cest.ventil, abych zabránil přetopení kotle. Při požadavku na minimální výkon se kotel nechá najet na vysokou teplotu a tím se vypne ventilátor. Pak je potřeba kotel udržovat na této vysoké teplotě pomocí ventilu. No a protože oběh vodu v kotlové okruhu je velmi pomalý, nefunguje to tak, jak bych si představoval. Takže někdy to zabere moc a tím se kotel podchladí, zbytečně se přetápí a kotel znovu nahřívá. A někdy je nárůst teploty moc rychlý a začne to vařit.

Jako plánuju tam doplnit čerpadlo, ale do teď to 7 let fungovalo s regulátorem ADEX. A ten neoplývá nějakou extra inteligencí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2020, 17:03    Předmět: Citovat

Mám jednu celoživotní zkušenost . Když se v soustavě změní obsluha , tak ta si od kusu všímá jiných věcí , než ta minulá . Stalo se mi vícekrát . Takže k tebou uváděným stavům mohlo docházet i dříve , jen to nikdo nebral za poruchu . Vyškolilo mne to i při opravách techniky . Od určitého okamžiku jsem si nechával závadu předvést . Protože předtím jsem opravoval tak , abych byl spokojen já . To je obrovská chyba . Je třeba u-opravovat dle přání provozovatele . Zrovnatak v práci . Ženská sedí u stejného šicího stroje a jednou ji jede , druhý den nee , Co jsem se s nimi "nahovořil" o tom , že je spíš naštvaná na svět a podle toho ona šije . Very Happy Very Happy Já vlastně směšovák používám jen na najetí kotle . Jelikož každodenně zatápím , je to třeba . No a prostě při neodběru energie se kotel přetopí . Já jsem to řešil , jak píši výše . Po najetí jsem ho nenechal dovřít a čerpadlo beží nad 55 furt . prostě v patře je otevřený radiátor , který to musí dočasně vzít , pokud je puštěna podlahovka , tak tu nemám regulovanou , tak že tam se vejde vše . V zimě to nevadí , je dříve teplo a nemusím kotel valit hned zkraje naplno .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: pá listopad 06 2020, 15:15    Předmět: Citovat

Ten otopný systém je starý asi 20 let. Před 7 lety jsem tam osobně nainstaloval servo a ADEX regulátor. 7 let byl klid až letos v létě ten regulátor umřel. A když jsem viděl ceny ADEXu, raději jsem koupil bazarové PLC podobné tomu, co mám doma.
Ještě mě napadá, že tam mám na primárním okruhu připojený bojler. Reakce na něj by mohla být podstatně rychlejší. Asi to zkusím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
duan



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 76
Bydliště: na sever od Boskovic

PříspěvekZaslal: pá listopad 06 2020, 18:47    Předmět: Citovat

Tvoje fotka mi nejde otevřít tak nevím co na ni je.Má ten kotelprimární ohřev?To pak třícestný jo.Čtyřcestný je na to,když ohřeješ vodu v radiátorech,přepne ventil naTUV a ohřívá TUV.Až zchládne vodav radiátorech pod nastavenouhodnotu přepne se zase zpět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2020, 13:56    Předmět: Citovat

To má sásadní nevýhodu , že se boiler rychle ohřeje a jste na začátku . Ne , boiler není řešení . Jedině stejně jak u soláru . Dva boilery a tento předřazen a teplo do něj jen v přetopení .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: pá duben 16 2021, 12:26    Předmět: Citovat

Sice jsem tady nedostal použitelnou radu, ale tak se aspoň pochlubím řešením pro budoucí generace:
Přidal jsem čerpadlo na kotlový okruh. Tedy má to dva okruhy, každý svoje čerpadlo, mezi nimi čtyřcestný ventil se servem.
A funguje to báječně.
Předtím byl problém, že kotlový okruh potřeboval na jednu otočku vody 12 minut, ale kotel byl schopen se přetopit za 10 minut. Tedy bylo by potřeba řídit ventil pomocí křišťálové koule. Teď to dá jednu otočku vody za 2 minuty, takže se to dá velmi přesně řídit.
Největší pakárna byla mít s sebou všechny věci a nářadí, vyříznout závit na trubku a vypustit a znovu napustit nemrznoucí směs. Ve výsledku to byla práce na 2 hodiny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund