Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Meopta Club 16 - náhrada žárovek
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1456
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: so říjen 31 2020, 21:42    Předmět: Citovat

Děkuju za odpověď. V mých vojenských létech byly dokonce půjčovny a těch filmů musely být kvanta. Půjčovny zanikly s příchodem kazet a ty filmy se musely asi hromadně zlikvidovat. Ještě jsem nenarazil na nějaký inzerát, že by někdo půjčoval nebo prodával.
Na vojně jsem často objednával reklamní filmy či co to bylo. Byly na malých cívkách a byly prakticky nové. Takže se dobře promítaly díky pervektni perforaci. Smile

_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so říjen 31 2020, 21:46    Předmět: Citovat

Podla mna sa vacsina vyhodila. Tak, ako ludia vyhadzovali VHS a teraz DVD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: so říjen 31 2020, 21:52    Předmět: Citovat

No, nevím. Těch filmů se někdy na aukru objeví docela dost. Je jich mezi lidmi solidní množství, něco bude mít asi NFA.
Dřív byly ty distribuce rozdělené - pro kina byla ÚPF a armáda měla ÚDF ČSLA (ústřední distribuce filmů).
Ta ÚPF půjčovala 16mm ještě v půlce 90. let; mám film, kde je záznamní sešitek a film byl ještě v roce 1995 promítán někde na vidlákově v kině. Vesnická kina většinou jela z šestnáctky.
No a ještě nezapomínejme na filmy školní - to mělo půjčovnu pomalu v každém okrese. Někdejší n. p. Komenium ve spolupráci s KF Praha těch filmů natočil hodně.
Před pár lety se mi povedlo takový skládek odkoupit za slušný peníz. Všechno jeden sklad.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
biker77



Založen: Feb 20, 2011
Příspěvky: 216
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: so říjen 31 2020, 22:33    Předmět: Citovat

Díky za link motor je stejný až na to napájecí napětí a je už je na cestě.
Až dám promítačku dohromady po mechanické stránce, pohraju si s těmi žárovkami.
Jinak uvítám různé provozní tipy a triky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne listopad 01 2020, 8:19    Předmět: Citovat

16 mm technikou určitě disponovaly i větší podniky, nejen projektory ale i kamery a asi i výbava na vyvolávací proces, v zájmu udržení obchodně citlivých věcí pod pokličkou.
Po republice existovala i spousta filmových klubů pod hlavičkou různých organizací, přímo pro ně fungovali i v síti Okresních kulturních středisek "metodičtí pracovníci". Pořádaly se soutěže, pochopitelně dobově ideologicky zaměřené nebo aspoň "zastřešené", ovšem umístit se v nich znamenalo mj. i příděl kvalitního materiálu a ten už nutně nemusel být spotřebován na prorežimní témata. Vlastně je docela záhada, v časech kdy bylo skoro nadlidské koupit kvalitní 18 cm magnetický pás, filmoví amatéři se dokázali vytasit s Kodakem Ektachrome. Za desítky let vznikly v těchto závodních nebo společenskoorganizačních kroužcích docela rozsáhlé archivní materiály, ty pak byly příznačně rovněž někdy bystrými překabátníky "zprivatizovány" a následně citelně komerčně nabízeny.
Někde na webu taky existuje cosi jako národní archiv amatérských filmů.
V likvidovaných vojenských fondech byly taky kvanta filmů, někdy velmi raritních které by asi už v závěru osmedesátek nebyly ani tam politicky průchozí. Viděl jsem drsné instruktážní filmy jak se chovat při jaderném útoku, chudáci kteří to museli natáčet.
Filmový záznam je bohužel z principu dost ztrátový, hlavně tyto malé formáty, asi by bylo rozumné ty unikátní materiály spíš digitalizovat než obrábět na stárnoucích projektorech.
Ad zvuková žárovka: LEDka by ani nemusela být moc výkonná, spíš aby se trefila spektrem do maxima citlivosti fotonky, možná by to chtělo spíš IR LED přiměřeného výkonu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: ne listopad 01 2020, 9:36    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
16 mm technikou určitě disponovaly i větší podniky

Tak tak. Mám třeba propagační film někdejšího podniku Stavební strojírenství Zličín. Cca 25 min film, s magnetickým záznamem - mám ho česky, rusky a německy. A tohoto byly určitě spousty u jiných podniků, u armády. Vojáci si dělali ty filmy sami, někdy jsou to "perly", třeba 20 min film o uspořádání nástěnky.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Nika



Založen: Feb 17, 2008
Příspěvky: 199
Bydliště: Dačice

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 17:49    Předmět: Citovat

Ještě se vrátím k tomu hlavnímu hnacímu řemenu. Teoreticky by to mělo jít nahradit tímto:
https://www.amazon.com/Gates-3M272-Polyflex-Section-Length/dp/B00CJLPK3K
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
biker77



Založen: Feb 20, 2011
Příspěvky: 216
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 21:33    Předmět: Citovat

Původní řemen je 6x3x115mm. Zítra jdu koupit O-kroužek a až přijde nový motor tak to prubnu a dám vědět jak jsem dopadl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
biker77



Založen: Feb 20, 2011
Příspěvky: 216
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 20:11    Předmět: Citovat

Dnes přišla výbojka s předřadníkem a s nastavením optiky nebyl problém - celé promítané okénko je stejně jasné.
Dále bych se chtěl zeptat zda se dodávaly různé objektivy? S tím co mám meopta polar 1:1,5 f 50mm je velikost obrázku 70x50cm při promítací vzdálenosti 3,5m
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31837
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 21:45    Předmět: Citovat

Ty 3,5m jsou málo, tenhle druh projektorů byl určenej pro větší prostory = školní třídy, tělocvičny, větší klubovny atp, měl proto objektivy s delším a užším ohniskem. Meoclub jsem taky uměl obsluhovat, na základce se poměrně hojně používal a dokonce jsem s ním promítal i u odvodu, kde potřebovali zabavit čekající odvedence a chtěli nám pustit Zemanovu Cestu do pravěku - jenže se nedostavila žádná osoba znalá práce s touhle technikou a taky film byl v krabici nepřemotanej na začátek, takže když to vypadalo na totální fiasko (dozor vykonávající guma se marně pokoušela film nasadit do mechanismu obráceně), radši jsem ho od toho slušně vyhodil, film přetočil na začátek a po pár minutách se mi ho skutečně povedlo pustit. Hleděl na mě jak na blba, osmnáctiletej klučík se hrnul k promítačce, přísně evidovaný jako propagandistickej materiál ... Projekční vzdálenost na plátno velký cca 2x1,5m byla asi 10-12 metrů, označení objektivu jsem si ani tenkrát neprohlížel, v tu chvíli pro mě i ostatní bylo daleko důležitější, jestli bude aspoň nějaká zábava nebo blamáge ... a asi bych si to po těch víc jak 30 letech jen těžko vybavoval, protože projektory nikdy nebyly moje extra záliba. Ale fakt je, že ve třídě obvykle dlouhý kolem 10 - 12 metrů se muselo plátno věšet na tabuli (nebo na stojan postavenej těsně před ní) a projektor umístit na stůl až úplně za posledníma lavicema, aby byl obraz dostatečně velkej.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2020, 22:26    Předmět: Citovat

Dodávaly se různé objektivy, Meopta jich dělala pro 16 mm projektory povícero. Padesátka je střed, pro krátké projekční vzdálenosti se dělaly 40 mm objektivy a později (to až v éře Automaticů, tedy sedmdesátá léta a později) 35 mm. Naopak, pro dlouhé sály se dodávaly sedmdesátky (70 mm). Všechny pozdější objektivy z řady Meostigmat byly k dostání (no, spíše teoreticky) se světelností buď 1:1,3 nebo 1:1.
Existovaly i dva zoomy, a to Vario-Meostigmat, jeden byl 40-65mm 1:1,5 a další (ten jsem nikdy v prackách neměl) 35-70mm 1:1,3.
Sehnat dneska objektiv "pětatřicítku" je téměř nemožné - kdo to má, tak se ho rozhodně nezbavuje.
Ty zoomy jdou do Clubu dát, ale čumí z toho dost dopředu, jsou proti pevným sklům cca 2× tak dlouhé. Do novějších (Automatic a dále) pasují a nečumí z toho. Níže na foto porovnání velikosti těch objektivů.
Do Clubu jde jakýkoli i novější projekční objektiv s vnějším průměrem 52,5 mm.



zoom40-65.jpg
 Komentář:
 Velikost:  51.63 kB
 Zobrazeno:  160 krát

zoom40-65.jpg



padesatka.jpg
 Komentář:
 Velikost:  52.58 kB
 Zobrazeno:  155 krát

padesatka.jpg



_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dvorak



Založen: Apr 25, 2013
Příspěvky: 2014
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

PříspěvekZaslal: so únor 06 2021, 18:24    Předmět: Citovat

Řemínky na Meoclub 16 jsou k dostání i zde :

https://www.myfilm.cz/obchod/reminky-gumicky/meoclub-16/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: so únor 06 2021, 22:19    Předmět: Citovat

Mají. Po zaplacení je i pošlou, v tom problém není. Problém je, že ten řemínek je tenký a stroj (zejména, je-li plnější cívka) běží pomalu. Obraz bliká a je to slyšet na zvuku. Takže děkuji, ale už ne.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Nika



Založen: Feb 17, 2008
Příspěvky: 199
Bydliště: Dačice

PříspěvekZaslal: ne únor 07 2021, 10:25    Předmět: Citovat

Přesně tak. Nevím, proč kupovat od překupníka dvacetkrát předražený a ještě nevyhovující řemen.
S bráchou jedeme na toto:
https://www.gufero.cz/o-krouzek-nbr-70-sha/28457-o-krouzek-nbr-70-sh-72-x-35.html
4 Kč za kus.
Stálo to několik testů s délkou a průměrem, toto je konečně odpovídající. Tahá to spolehlivě i celovečeráky a drží to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne únor 07 2021, 11:45    Předmět: Citovat

A co se týká žárovičky na optické sejmutí zvukové stopy, pokud si pamatuji, byla to 4V speciální žárovka, kterou bylo nutné nasměrovat a zaostřit tak, aby vlákno žárovky bylo kolmo a vytvořilo co nejužší "štěrbinu" světla na zvukové stopě. Takže jednoduchá náhrada nějakou LEDkou asi nebude možná. Ale už je mnogo godov nazad. Takže si pamatuju jen matně.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund