Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Autobaterie - výměna elektrolytu???????
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1446
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: st říjen 21 2020, 21:06    Předmět: Autobaterie - výměna elektrolytu??????? Citovat

Větší volovinu jsem ještě nečetl. Nebo mi něco uniklo? Taky když fouká tak je baterii více zima? Zde
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1689
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: st říjen 21 2020, 21:40    Předmět: Citovat

Pamatuju doby kdy se opravdu baterie vyplachovaly a zachraňovalo se co se dá! Very Happy
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31768
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st říjen 21 2020, 21:55    Předmět: Citovat

Ano, starý olověný autobaterky s "ebonitovou" nádobou a zalejvaný asfaltem se tak daly zregenerovat. Aspoň na nějakou dobu. U moderních baterek je vylívání elektrolytu víc než nežádoucí a já osobně bych k němu sahal jedině v případě, že dojde ke kontaminaci elektrolytu nějakou další závadnou chemikálií - třeba nějakou zásadou. jinak moderní baterky ani nevylívat a ani nevyplachovat - jejich deskový svazky na to nejsou na rozdíl od těch historickejch konstruovaný. A vůbec, celej ten článek je blábol na entou, autor někde vyhrabal starou příručku řidiče-kutila a myslí si, bůhvíjaký objevy z ní neopajcnul. Je to nesmysl od A až do Z - jediný pravdivý tvrzení v celým článku je to, že baterku potřebujete pro nastartování. Zbytek je jeden blábol vedle druhýho - oxidy zhoršující vodivost povrchu vývodů můžou za samovybíjení, svorky se podle článku mají čistit šmirglpapírem - což je ještě větší blbost než jak to vypadá - šmirgl totiž "pouští zrnka", ty se zarejou do měkkýho povrchu olověnejch vývodů a zůstanou v něm - tím se zhorší kontaktní plocha pro svorky, protože zrnka jsou nevodivý a zhoršujou plošnej kontakt s vývodem. "Špalky" na baterkách se mají zásadně čistit opilováním nebo oškrábáním (pilník, šábr, přinejhorším starej nůž).
A s tou zimou si taky cucá výklad z palce - správně nabitá Pb baterka vydrží naprosto bez problému i v teplotě -40°C a jediný co jí může v týhle vlastnosti ublížit je onen zasranej Stop-Start resp. de bil ně ychtylygentní battery managorment dobíjející baterku jen v momentě brždění motorem - takže je po půldenní cestě po dálnici v momentě odstavení auta nabitá s bídou na 50% nominálu ... Za takovýhle články bych dával autorům měsíc tuhý samovazby o plesnivým chlebu a vodě ze záchodu.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33842
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st říjen 21 2020, 22:09    Předmět: Citovat

Uz vidim, ako rano pri -20 bude niekto montovat bateriu do auta. Hlavne ked moderne auto bez baterie ani neodomkne (ale ani nezamkne, takze ho necha cez noc odomknute?)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31768
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st říjen 21 2020, 22:43    Předmět: Citovat

No, budeš se divit, ještě ve starý šáde jsem to takhle dělal - a to byly i horší mrazy. Jenže tam byl problém v tom, že šáde měla ještě přímoběžnej startér = pastorek byl přímo na jedný hřídeli s rotorem, takže záběrovej proud startéru u motoru 1200ccm byl špičkově klidně i přes 300A - a motor se přitom protáčel asi tak půl otáčkou za vteřinu. Napětí baterky přitom padalo i pod 9V a baterio-cívkový zapalování mělo 3 prdele práce hodit aspoň nějakou jiskru, která by snad mohla zapálit to, co se z ledovýho vzduchu a benzínu za přispění sytiče a akcelerační pumpičky hnaný prudkým prošlapáváním plynovýho pedálu snažil učunit karburátor. Ale už ve formanu jsem měl (vlastním přispěním) startér z felcky neboli rychloběžnej, s planetovým převodem mezi motorem a pastorkem, kterej i při nejhorších mrazech odebíral z baterky proud skoro o polovičku menší a měl takovej krouťák, že i při -20°C naprosto bez problémů dával motoru 1300ccm startovní otáčky kolem 200-250RPM - což spolu s jednobodovým vstřikováním a polovodičovým zapalováním dávalo garanci spolehlivýho startu hned napoprvé i v mrazech, kdy ptáci zimou zalejzali do děr.

Dnešní technika se přitom od tý formanový zas tolik neliší - a jediný co ji může zhoršovat jsou právě ty ychtylygentní dobíjecí managorsystémy, stop-starty a další debilní výmysly nadiktovaný Bruselí - nebo podobně ychtylygentní rady debilních k0k0tů, který se vydávají za odborný motoristický redachtory - sorry hop tejden za to, to už o autech věděla víc moje babička, než tihle gréténi ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st říjen 21 2020, 23:20    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
jejich deskový svazky na to nejsou na rozdíl od těch historickejch konstruovaný.

Ano, zníměný článek je hovadina, ale tohle je taky hloupost. U starých baterek bylo převracení a vylévání elektrolytu podstatně nebezpečnější, než u baterií dnešních. Měly deskové sepatrátory, na rozdíl od dnešních baterek, které mají kladné elektrody v "sáčku". Možnost svodu usazeným kalem či dokonce zkratu upadlou částí mřížky je tak minimální.
Ale opravdu nemá smysl něco takového dělat. Ani kvůli desulfataci. Fakt jen v případě nějakého znečištění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31768
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st říjen 21 2020, 23:30    Předmět: Citovat

U starejch baterek se vylejvání předpokládalo. Vyřešený to bylo tak, že po stranách bloku elektrod byla v boční stěně učuněná mělká ale široká drážka, která při obrácení baterky na bok a dalším naklánění dovolila vyplavit prachovej kal uvolněnej z desek. To dnešní baterky s polyetylénovýma/polyetylén-tereftalátovýma nádobama vůbec neznají.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1711
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st říjen 21 2020, 23:45    Předmět: Citovat

[quote="EKKAR"]No, budeš se divit, ještě ve starý šáde jsem to takhle dělal - a to byly i horší mrazy. Jenže tam byl problém v tom, že šáde měla ještě přímoběžnej startér = pastorek byl přímo na jedný hřídeli s rotorem, takže záběrovej proud startéru u motoru 1200ccm byl špičkově klidně i přes 300A - a motor se přitom protáčel asi tak půl otáčkou za vteřinu. Napětí baterky přitom padalo i pod 9V a baterio-cívkový zapalování mělo 3 prdele práce hodit aspoň nějakou jiskru, která by snad mohla zapálit to, co se z ledovýho vzduchu a benzínu za přispění sytiče a akcelerační pumpičky hnaný prudkým prošlapáváním plynovýho pedálu snažil učunit karburátor.

Šádovka (120) s namontovaným zařízením "Zapalovanie s dlhou iskrou" z amára startovala za jakýchkoli podmínek. Ale bylo nutno ručně napumpovat karburátor, sednout, vytáhnout sytič, 3x prošlápnout plyn na podlahu, napočítat do 10 a pak chytla na třetí otočení startéru i při -25.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31768
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt říjen 22 2020, 0:18    Předmět: Citovat

Já to tranzistorový zapalko měl taky, akorát až zhruba rok ke konci mýho vlastnictví šáde - a to zrovna žádný velký mrazy nebyly. Předtím jsem se ale každou zimu právě trápil už od -10°C s taháním baterky do tepla a na nabíječku ... Fakt je, že ten měnič uměl udělat dost vysoký napětí i z placatý baterky a kámoš na to jezdil asi půl roku se starým VW broukem úplně bez baterky - na start mu stačila plochá baterie 4,5V a garáž na kopečku, pak už brouk blafal vesele na dynamo. Akorát nesměl zastavit a chcípnout motor nikde, odkud se nedalo sjet pár desítek metrů pod kopec - v takovým případě to jistilo tlačný lano ... A vím o maníkovi, kterej ho má snad ještě dneska v bastleným malotraktoru s motorem ze starý oktávie - a ten to startovával jak Terru - kusem silonovýho špagátu namotaným na řemenici a škubancem - ten motor už byl v takovým stavu, že nebyl problém ho přehodit přes kompresi jen tak rukou - a to měničový zapalování bylo jediný, který dalo jiskru schopnou zapálit směs i v takovým verglu ... Ale to nejezdilo v mrazech, to ani nemělo kabinu, tam by byl v cuku letu zmraženej jak sobolí hovno na pařezu...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17663
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 22 2020, 1:01    Předmět: Citovat

Vzpomínám na zimu 2000/2001. Měl jsem tehdá 2 měsíce starýho HDI dvoulitra Xsara Pikaču. Nechal jsem ho v Holešově přes noc v -22 st.C. a ráno s tím startér stěží hnul. De bilní startér, jak bouchnul některej válec, tak už to samo vyplo startér, nedalo se startérem pomoct. Asi po dvou minutách startování konečně začal blafat. Pak to ještě minutu chrchlalo a prskalo. Prostě ten nezajetej motor byl tak těsnej, že to nešlo i s zcela novou baterkou natočit.
Někdy 1986 jsem nechal na noční S120 přes noc v -25 st.C. Startér s tím ani nehnul, roztahovali mě skoro kilometr. Převodovka, rozvodovka a nápravy měly tak zatuhlej olej, že kola asi 100 m jen sáňkovala. Prostě jako Aáda Čalouník v Rusku.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3995
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt říjen 22 2020, 7:48    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Uz vidim, ako rano pri -20 bude niekto montovat bateriu do auta. Hlavne ked moderne auto bez baterie ani neodomkne (ale ani nezamkne, takze ho necha cez noc odomknute?)

Ale odemkne. Stačí si přečíst pečlivě manuál. Alespoň já mám několikrát po sobě Seat, skoro stejný jako Škodovka nebo WW a existuje postup, jak klíčem bez baterky auto odemknout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2550
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: čt říjen 22 2020, 8:09    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Vzpomínám na zimu 2000/2001. Měl jsem tehdá 2 měsíce starýho HDI dvoulitra Xsara Pikaču. Nechal jsem ho v Holešově přes noc v -22 st.C. a ráno s tím startér stěží hnul. De bilní startér, jak bouchnul některej válec, tak už to samo vyplo startér, nedalo se startérem pomoct. Asi po dvou minutách startování konečně začal blafat. Pak to ještě minutu chrchlalo a prskalo. Prostě ten nezajetej motor byl tak těsnej, že to nešlo i s zcela novou baterkou natočit.
Tenhle motor, jestli si měl 66kW RHY) je zrovnatak těsnej i po 250ti k km. Ty se fakt povedli. První generace commonrail s čerpadlem CP1. To jsou při rozumný údržbě nezničitelný motory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: čt říjen 22 2020, 18:45    Předmět: Citovat

jjilek napsal(a):
Ale odemkne. Stačí si přečíst pečlivě manuál. Alespoň já mám několikrát po sobě Seat, skoro stejný jako Škodovka nebo WW a existuje postup, jak klíčem bez baterky auto odemknout.
Copak odemkne, moje se odbrzdí a vymaže autorádio a navigaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1446
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: čt říjen 22 2020, 21:07    Předmět: Citovat

A to jsem tu zase objevil článek, že je třeba v zimě zapnout klímu mimo jiné aby se prohnala směs oleje a chladiva přes kompresor. Ale to jsme tu už probrali před dvěma léty.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31768
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt říjen 22 2020, 22:28    Předmět: Citovat

A to zase je pravda - klima v zimě má bejt zapnutá, aby se probíhal kompresor a systém se mazal, i když vlastně nefunguje a studenej vzduch si nasává přímo zvenku. Jsou ale situace, kdy klimu v zimě výslovně potřebuješ - je to v momentě, kdy potřebuješ odstranit z vnitřku auta vlhkost a nemáš na to vytápěnou garáž s dostatečnou ventilací, abys z auta odpařil vodu a odvětral ji mimo garáž. To musíš nejdřív auto vytopit se zapnutou vnitřní cirkulací na maximum a pak pustit klimu nastavenou na minimum - ale dál nechat zapnutou jen vnitřní cirkulaci. Klima vymrazí ze vzduchu v interiéru auta vlhkost a zkondenzovanou ji vypustí mimo (pod auťák). Sice to trvá několik hodin a stojí to pár litrů benálu nebo nafty navíc, ale je to jedna z možností jak to vyřešit.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 1 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund