Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TOS Trenčín SUI- 40-1500 - STEJNOSMĚRNÁ

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> NC stroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukex86x



Založen: Jan 29, 2014
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st leden 29 2014, 22:27    Předmět: TOS Trenčín SUI- 40-1500 - STEJNOSMĚRNÁ Citovat

Dobrý den, potřeboval bych poradit už pár dní se snažím opravit tento soustruh se stejnosměrnou regulací, bohužel nemám krom návodu (který jsem teprv dnes našel) a k papírům regulátoru i zbytek el. schémat tak už jsem tařka bezradný.

Na mašině byli 2 tyristory v můstku prostřelený, dále na stejnosměrném motoru byl přepálený předřadný odpor pro buzení, to vše jsem již opravil.

Řeším už jedinný problém po zapnutí soustruhu navolím libovolný směr, otáčky nastavené např. 1000/min, vřeteno se normálně roztočí a když ho chci zastavit spojkovou pákou do střední polohy tak otáčky pouze poklesnou na nějakých 100/min a po chvíly, když to tak nechám, tak se mašina zastaví a na regulátoru se rozsvítí LED - buzení minimální. vždy se točí na těch 100 otáček jedním směrem při navolení klidu pohonu, když navolím revers tak se roztočí na druhou stranu a poté vrátim páku do střední polohy a samo se to přetočí do protisměru a jede to vesele dál na těch 100ot.

Zjistil jsem že pokaždé, když dám spoj. páku do střední polohy tak musí odpadnout stykač KM1, při nízkých otáček do 400/min stykač odpadne pokaždý a vřeteno stojí, při vyšších už to nedělá jen se točí se o něco málo rychleji, na svorkovnici motoru jsem měřil když neodpadne KM1 tak napájení motoru 0V, buzení (podle navolených otáček asi 150V) tachodynamo 0V.

Ješte jsem dnes zjistil, že když se točí vřeteno a zamáčknu central-stop tak to poměrně dlouho trvá než mašina zareaguje řádově cca 8- 10 vteřin, než regulátor
pohon vypne a pak se na regulátoru opět rozsvítí LED buzení minimální.

Podezdření mám na snímač nulových otáček, ale absultně netuším jak vypadá a kde je umístený a nebo nějaká dynamická brzda ale nevím kde a jak je to udělaný.

Neměl by někdo náhodou elektro schema?

Předem děkuji za každé rady.

Přikládám i video kde je vidět co to dělá.

https://www.youtube.com/watch?v=GYbHlH1lt-w&feature=youtu.be
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukex86x



Založen: Jan 29, 2014
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st leden 29 2014, 22:37    Předmět: Citovat

regulátor je ZTS Tyros
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12038
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st leden 29 2014, 22:53    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukex86x



Založen: Jan 29, 2014
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt leden 30 2014, 6:51    Předmět: Citovat

díky za radu. napíšu mu. tamty stránky znám od tamtud mám návod na mašinu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oliver_Micka



Založen: Dec 30, 2015
Příspěvky: 22
Bydliště: Hlohovec (SK)

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2015, 23:24    Předmět: Citovat

Tieto jednosmerne regulátory boli na týchto sustruhoch doslova katastrofa.
Furt sa to kazilo. Motor vzdy v poriadku ( raz odislo budiace vynutie ) len regulátor kaput ( budiaca karta tyristorov ci poprípade aj samotné tyristory )

Ja som za to prerobiť ten sústruh na Frekvenčný Menič a je pokoj. DC motor nahradiť AC , fm použit s vektorovým riadeným ( nastavit rozbehovy moment ) a ide pekne od spodu,

_________________
Programovanie PLC ( siemens, allen-bradley, eaton atd ) Regulacia a Meranie, Automatizacia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Majo123



Založen: Mar 14, 2020
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 17:42    Předmět: Citovat

Dobrý deň,som tu nový a chcem vás poprosit o pomoc,,mám problém na sústruhu SUI s regulátorom tyros,,po zapnutí otáčok cvakne stykač ale vreteno sa neroztočí,rozsvieti sa červená ledka "nadprúd kotvy",,niesom elektrikár a už sa mi pri tom vystriedali všetky miestne kapacity a nikto s tým nevie pohnúť bez schémy,,je tu niekto kto sa tomu regulátoru rozumie,alebo má schemu?budem velmy vdačný za akúkolvek pomoc,,dakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: ne říjen 25 2020, 10:31    Předmět: Citovat

Majo hádám že jsi ze slovenska? To je na mě dost daleko, být to někde za humny tak bych se ti na to mrknul. Pár podobných regulátorů jsem už opravoval...

Ale k tomu co psal Oliver Micka: Předělat to na klasický asynchronní motor a frekvenčák bohužel není ideální cesta. Je pravda že ty nové frekvenčáky jsou značně spolehlivější. Aby ne, něco co běželo 30-40 let v průmyslu holt po těch letech vyžaduje rozsáhlejší repasi, nestačí vyměnit jeden kondík co právě bouchl. Ale asynchronní motor má ve srovnání s DC motorem nevýhodný průběh krouťáku na malých otáčkách, takže je potřeba dát mnohem výkonnější motor. A taky má menší účinnost, takže se hřeje atd. Kdo si takovou předělávku vyzkoušel a zná mašinu před a po předělávce, ví o čem mluvím.
Takže doporučuju vyměnit všechny tantaly (v tyrosu je jich docela hodně no) zkontrolovat elyty (modré TF nedoporučuju měnit, jenom pokud tečou) a zkontrolovat stav chlazení hlavních tyristorů, často bývají špatně dotažené na chladič a díky tomu se více zahřívají a časem odejdou. Bývá problém i se stykačema nebo relé, ostatně jako v každé starší mašině. Po vyřešení těchto věcí se to většinou rozběhne. Na začátku takové opravy bývá problém hlavně psychologický - vypadá to na první pohled strašně složitě. Ale když se do toho dáte, zjistíte že to zas taková hrůza není Smile

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> NC stroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund