Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Turbo kotel BAXI stále zapaluje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1249
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt říjen 15 2020, 10:19    Předmět: Citovat

Robert18 napsal(a):
Volal jsem na servis ... udělat diagnostiku ...není třeba že to tyhle kotle prostě občas dělají

klasická zm*dí reakce - proč by to dělali - z nové desky mají víc, než kdyby něco opravili... někteří po nářku nad cenou opravy vytáhnou jiné řešení - náhodou mají "repasovanou" jednotku, asi tak za polovinu ceny, ale "bez dokladu"... Tržní přístup hajzlíků - zákazník to prostě zaplatí a basta!
Podobně to dělají v autoservisech - kolega tomu říká tupí, ale vych*caní vyměňovači jednotek a snímačů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt říjen 15 2020, 10:45    Předmět: Citovat

Stejný problém jsem kdysi řešil na "Baxi Nuvola". Nevím, zda to byla náhoda, ale začalo to dělat v době, kdy nám dali nad světlík přístřešek. Usoudil jsem, že si kotel lokne spalin (měl do světlíku koaxiální vedení - střed byl výfuk, plášť sání). Tak jsem oddělal víčko externího přívodu vzduchu, ale to zas kotel při zápalu střílel. Tak jsem víčko vrátil zpět, ale tak, že byla pod ním mezera, kterou udělá obyčejná matice M06 (matka na desítku klíč), co se použila v počtu 3 kusy jako distanční podložka. Od té doby byl pokoj. Dnes nevím, už tam nejsem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: čt říjen 15 2020, 17:33    Předmět: Citovat

Tak jsem vyměnil kondenzátory okolo zapalování a samozřejmě to je plně stejné.
Nicméně pokrok jsem přeci jen učinil.

Jako poslední nápad mě napadlo vzít fén a desku zezadu nahřát - kotel téměř okamžitě začal fungovat.

Tedy je to určitě deskou a bude to něco vyhřátého buď součástka nebo spoj ale nemůžu to najít
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: pá říjen 16 2020, 23:17    Předmět: Citovat

Ahoj,

tak jsem na to přišel. Teď bych potřeboval vaší pomoc.
Závada je ve zdroji.
Na označeném kondenzátoru by zřejmě melo být 24V
Jenže při chodu kotle a pokusu o zapálení napětí začne padat při 19,6V kotel zhasíná.
Jak zhasne napětí vyskočí na 22 - 23V a kotel zase zapaluje.
Pokud zdrojovou část (vyobrazeno na foto) zahřeju fénem tak napětí stoupna ne 24 a drží v rozmezí 24 -23V a jak chladne tak pomalu padá až zase na těch 19,6V.
Jak hodně zdroj zahřeju tak dlouho vydrží fungovat.

Vyměním kondenzátory kvůli svodu ale spíš mi přijde že ujíždí stabilizace.
Zdroj je klasický pulzáček s IO který je přes kontrolní vinutí napájen a držen malou kapacitou na stabilizaci je tam zenrka a optočlen ovšem jaksi na sekundáru to je poněkud podivné jedna strana vinutí přím na + kondenzátoru, žádná tlumivka, žádný odpor a nějak mi uniká kudy je vinutí spojeno s mínusem. nějaké diody tam jsou a trafo má na druhé sekundáru také 4 vývody předpokládal jsem že tam jsou dvě vinutí ale přes jedno je didoa takže to tam musí být jinak.

Poraďte prosím už se tady s tím drbu věčnost a doma mrznem



ko1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  230.98 kB
 Zobrazeno:  120 krát

ko1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: pá říjen 16 2020, 23:38    Předmět: Citovat

IO je VIPer12A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2020, 5:48    Předmět: Citovat

Si najdi jeho datasheet a tak nějak najdeš schéma zdroje. Ono moc možností, jak jej zapojit není. A třeba je on vadný. Ty šváby umí odcházet kolikrát zvláštním způsobem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2020, 7:37    Předmět: Citovat

Okrem výstupného by som preveril vstupný filter. Na obrázku asi ten čierny 400V kondík. Oba na kapacitu a aj ESR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rayx



Založen: Sep 26, 2014
Příspěvky: 350

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2020, 9:38    Předmět: Citovat

Robert18 napsal(a):

Pohledově na desce není vidět špatný, nebo vyhřátý spoj.

Robert18 napsal(a):

Teď jsem to celé proletoval protože když jsem si nasadil brýle tak bylo vidět, že cín na spojích je horší ale pořád to nefunguje

Tys psal, žes přešel spoje? No kvalita přepájení ale nic moc podle toho cos sfotil.
Ale co třeba ještě tyhle zřejmě vyhřátý spoje (ve žlutém kroužku), jak to pak vypadá zespodu? Projdi to znovu a pořádně.



ko.jpg
 Komentář:
 Velikost:  244.98 kB
 Zobrazeno:  160 krát

ko.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2020, 19:58    Předmět: Citovat

Dobrý den,

děkuji za konstruktivní kritiku.
Tišťák je dvouvrstvý a spoje jsou prokovené tedy dle mě stačí to prohřát a přidat cín zespoda. Není nutné, dle mě, tavit spoj a nutit cín protéct nebo letovat z obou stran.
Ty zakroužkované spoje jsou : odpor 1 mega pro obvod hlídání plamene, dioda pro spuštění kotle povelem od termostatu a dioda což je zajímavé zřejmě ochranná paralelně k primárnímu vinutí.

Kotel už funguje. Kondenzátor 4.7M/100V měl svod a zřejmě padalo napájení IO.
Kondenzátor na výstupu byl 330M/50V ten se nejevil přímo vadný a filtrační byl 4.7M/400V.
Vyměnil jsem za to co bylo doma a výsledkem je že kotel topí.
Napětí na výstupním kondenzátoru je ovšem 27V a nikde nezjistím jestli to je moc
Všechny kondenzátory jsou na 50 nebo 100V.
Nicméně zdroj je měkký každé sepnuté ovládací relé má vliv na napětí zdroje.
Největší odběr má zřejmě modulátor plynové armatury což jsem vydedukoval že bude PWM řízený solenoid.
Takže když to všechno jede naplno tak má zdroj napětí cca 25V.
Při zahřívání fénem už ale napětí nestoupá mat 0.2V
Tak snad to bude OK. ten pulzák nemá zpětnou vazbu přes optočlen nebo jsem jí nenašel ty co tam jsou zapojeny jako oddělení vstupů spouštění zřejmě.
Zpětná vazba je z primáru Dioda zenerka odpor kondenzátor Tak proto by to mohlo být tak měkké.



ko2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  222.46 kB
 Zobrazeno:  143 krát

ko2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1249
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2020, 8:49    Předmět: Citovat

Podstatná asi byla výměna kondenzátoru v napájení řídícího obvodu. Pokud jsi jako náhradu použil "co šuflík dal", určitě tam dodatečně patří (aspoň po sezóně) nový a kvalitní Low ESR typ s teplotní hranicí 105°C nebo více. Na něm záleží, jak dlouho bude zdroj fungovat. Tohle jinak bývá podle mé zkušenosti vůbec nejčastější závada spínaných zdrojů jak v bílé technice, tak u nejrůznějších wifi routerů, switchů apod. síťových prvků, stejně tak i u různých nabíječek a zásuvkových adaptorů...
Kolísání výstupu při tak jednoduché stabilizaci je normální, takže máš problém zřejmě vyřešený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2020, 21:06    Předmět: Citovat

Dobrý den,

děkuji všem za pomoc.
Snad to ještě někdy doladím, ale spíš jen když zase bude problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
testik123



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: pá říjen 22 2021, 22:37    Předmět: Citovat

Ahoj, problém již bude neaktuální, ale jen pro další, kteří by měli problém s kotlem BAXI, kdy kotel neustále zapaluje (hází jiskru) a i přesto že zapálí a plamen hoří, tak po chvilce dojde k bezpečnostnímu vypnutí a chybě.

Buď se může jednat o přehození fázového a nulového vodiče mezi sebou na přívodní šňůře (to však zřejmě pouze při instalaci nebo nějakém zásahu - běžně za provozu již nehrozí).

Pokud máte v kotli BAXI desku typ CS0261F, tak bude s možná chyba v elektronice na desce. V mém případě se jednalo o spálený SMD odpor o hodnotě 10kOhm, který se nachází na zpětné vazbě od VN zapalovací cívky (viz. foto).

Předem varuji, že za případné následky neodborným zásahem do elektroniky nenesu žádnou zodpovědnost! Pokud nevíte co přesně děláte, přenechte opravu odbornému servisu!!!



CS0261F.jpg
 Komentář:
CS0261F
 Velikost:  280.67 kB
 Zobrazeno:  111 krát

CS0261F.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund