Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vtipné zapojení orientační LED ke zvonku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 14:17    Předmět: Citovat

Aby to na baterku A27 vydrželo svítit rok, muselo by to brát v průměru 2uA a ještě by nikdo nesměl zvonit (asi by se tam vešla i A23, ta by dala úžasných 5uA). To není průchodný. To chce nějaký ten solárek, polykrystalický vícevrstvý, ten něco dává i na umělé osvětlení a pod mrakem. Ale do čeho tu energii ukládat, aby to vydrželo i tuhé mrazy, to nevím. Sad

Edit: Pardon, ty solární články amorfní, jako jsou v kalkulačce, ne polykrystalický, ty jsou v těch zahradních lampičkách.


Naposledy upravil lesana87 dne ne říjen 11 2020, 14:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 14:18    Předmět: Citovat

Ty candle LED, jak který. Bydlím vedle hřbitova tak mě sem tam dobytče, kterému je zatěžko dojít ke kontejneru, obdaruje přes zeď. Zelená, bílá - drek ale mám tady červené, které na dvě AA co jinde kulhaly, jedou ještě půl roku. Docela zajímavou výdrž mají i svíčky s praporkem, poháněné magnet. polem. Tam zase vede zelená LED a na 3V knoflík plápolá celé léto.
Děkuji za postřeh lesana87, kruté mrazy neočekávám, orientace přímo na JIH ale výdrž aku v zahradních světýlkách prostě nefunguje. Přitom alkalická ve zvonku nemá problém. Napadlo mě tím solárkem krmit knoflík, jen kompenzaci ztrát. Blbost? Fungují tak svítilny na kličku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 14:55    Předmět: Citovat

Nabíjet nenabíjecí článek je nesmysl. Ale existují i nabíjecí články velikosti 2032, třeba ML2032 od Maxellu. A má uvedenou provozní teplotu -20/ +60°C. Ten solárek by musel i v zimě za nejhorších světelných podmínek dát za den to, co to světýlko sežere za noc. Alespoň v průměru za týden. Ta baterka má 65mAh, takže na pár dní je tam rezerva. Při vybíjení 10% má 1000 cyklů. Takže když by to stvětýlko bralo 500uA po dobu 10h, tak to je 5mAh a to je ještě míň než 10%, takže by to teoreticky vyrželo roky.
Ještě pořešit ten solárek. Mám tu jednovrstvé amorfní trojčlánky 65x65mm. Ten teď pod mrakem v místnosti namířený na střešní okno dává naprázdno 1,7V a 3mA do zkratu. Přímo zevnitř na okně mám těch článků 6 v sérii a teď pod mrakem dávají 12V/12mA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 15:00    Předmět: Citovat

wlezley napsal(a):
svíčky s praporkem, poháněné magnet. polem.


Co to je?


Kvalitní alkalická baterie se dá i "dobíjet" nebo spíše regenerovat. Nevím jak ty dnešní, ale když jsem byl malý tak při pomalém dobíjení vydržely i několik cyklů jako slabý akumulátor. Pokud se však dobíjí trvale (proudem několik jednotek mA max) a nenechají se vybít, tak vydrží i léta. Alespoň ty staré vydržely. Líbilo se mi že nikdy nevytekly. Dnes je asi dělají jiným způsobem a vyteklých alkalik potkávám víc než zinko-uhlíkových kdysi, zejména Duracell a Energizer. Naopak vyteklou zinko-uhlíkovou jsem nepotkal už ani nepamatuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 15:23    Předmět: Citovat

Ondro, to je rejžácká vychytávka, to budeš čumět Very Happy
Tam svítí žlutá ledka do světlovodného stínítka ve tvaru plamínku. To plápolání světla je vytvořený elektromechanicky, kousíčkem zrcátkového plíšku, zavěšeného na drátku. Pseudonáhodně je plíšek rozhýbávaný polem cívky, do které jdou impulsy z "flusance".
Prostě čínská hi-tech na hřbitov. Jeden ten výtvor mám, můžu to zkusit nafotit, jestli už to někdo nafoceno nemá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 469

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 15:24    Předmět: Citovat

Na attiny13? tady:
URL: http://brownsofa.org/blog/2011/01/10/the-compleat-attiny13-led-flasher-part-3-low-power-mode/

Na attiny13 tady:
URL: https://b-kainka.de/Weblog/Schaltungen/Eloflasher.html

Na attiny13V tady:
URL: http://www.elektronik-labor.de/AVR/Tiny13Blitzer.html

Edit1:
URL: https://electronics.stackexchange.com/questions/458570/how-to-make-1ua-consumption-on-attiny13a

... 1 uA will (neglecting any self-discharge) discharge your accumulator in about 25 years, so 5 uA is still good for 5 years theoretically...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 16:04    Předmět: Citovat

Děkuji lesana87, vyčerpávající, jdu poměřit co mám.

Plamínek je třeba tady vykuchaný. Je to fakt super vychytávka Smile
https://www.youtube.com/watch?v=vpK9beBN98s
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 16:07    Předmět: Citovat

Leoši, to je teda vynález Very Happy Mě jen sere že se takto zase naprosto zbytečně vyrobí a vyhodí spousta plastu (třeba někomu za plot) na něco, co je k ničemu. Ono to postrádá i toho ducha původního plamínku, je to jen na optický efekt. Drancujeme planetu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 16:17    Předmět: Citovat

Thales, nevěřil by jsi co jsou lidi ochotní utratit za svíčky! V tomto případě bych ten plast nezavrhoval. Ve hřbitovních svíčkách už dávno není vosk, smrdí to po petroleji, takže chemická sračka Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 16:47    Předmět: Citovat

Osobne si myslim, ze solarni lampicky v zime neodejdou tim ze je baterie v chladu, ale protoze se proste vybije a pres kratky den s minimem svetla nestihne nabit. Kdyz dimenzujes solary tak, aby i pri zamracene obloze byly za tech par hodin svetla schopny dobit baterii, nevidel bych v tom problem.

Neresil by se tvuj problem lip pomoci svitidla na 230V s pohybovym cidlem? Nebo v okoli dveri vubec nemas poud?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 16:58    Předmět: Citovat

Mám tu bezdrátový zvonek, kde v tlačítku není žádná baterie:
Uvnitř je cívka na plechu ve tvaru E. Před ním je na tlačítku připevněna dvojice magnetů, opačnýma pólama od sebe. V klidu je před cívkou jeden magnet, při stisku tlačítka se před cívku s klapnutím dostane druhý magnet - změnou magnetického pole se vygeneruje elektrický impuls, který jde přes gretzův můstek na IO - ten impuls stačí k tomu, že se odvysílá povel k přijímači, co se strká do zásuvky. V tlačítku je LED, která při stisku a povolení tlačítka blikne.
Ty svíčky s plápolacím kusem plastu - uvnitř je cívka, která dostává celkem pravidelný pulsy od nějakýho AKO co je ve formě IO pod pryskyřičnou kapkou. Plamínek si celkem náhodně plápolá a pokud dostane magnet na konci vhodnou ťafku od cívky, vychýlí se zcela náhodně "někam", kam zrovna může. Je to napájený lithiovým placatým článkem a pokud jde do kopru, tak ta svíčka celkem komicky po sekundových (Asi) intervalech pohasíná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 17:18    Předmět: Citovat

Za dveřmi, zevnitř mám zásuvku, jen bych se musel prodlabat skrz zeď, kolem dřevěného futra s místem jako v rakvi. Jasně, všechno jde ale tady spíš hledám nápad. Chemické světlo jsem objednal tak uvidíme co je to za zázrak. Líbí se mi spotřeba té Atiny13 i když je to kanón na komára a nikdy jsem s tím ještě nepracovat. Děkuji všem za postřehy, hledám dál, téma bych nechal otevřené, když máme být doma a číst si Smile
Ty magnety jsou dobrý nápad, ale potřebuji opačnou funkci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8824
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 17:21    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Mám tu bezdrátový zvonek, kde v tlačítku není žádná baterie:
...

Něco takového?
Tento umožňuje i připojení dvou přijímačů najednou.
citace:
Tento zvonek jako jediný z našich modelů nepotřebuje baterie - proud si vyrábí sám stiskem tlačítka! Velká výhoda např. v zimních měsících, kdy nemusíte každou chvíli měnit baterii.
...
38 různých melodií a 3 úrovně hlasitosti

Až dva priímače v balení - velmi vhodné i pro dvougenerační domy - jeden zvonek ohlásí návštěvu v obou domácnostech najednou.

Funguje dobře i přes stěny, zdi a pod.

Nízká spotřeba energie.
...

Viz video (dole na stránce)



bezdrátový zvonek tlačítko bez baterie Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4180

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 18:05    Předmět: Citovat

wlezley napsal(a):
Chemické světlo jsem objednal tak uvidíme co je to za zázrak.
To nie je chemické, ale jadrové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2020, 18:21    Předmět: Citovat

Jo, něco podobnýho. akorát ten můj stál polovičku toho, co máš Ty na obrázku. Měli jej v Albertovi. (nějakej Emos)
to tazatel:
jestli Ti stačí nějaký blikání, tak se na netu povaluje spousta zapojení blikačů i na jeden monočlánek, kdy to vydrží blikat díky poměru světlo -tma i několik let. Kolikrát je to cvičný zapojení pro začátečníky bez nějakých procesorů i speciálních IO. V tomto případě není potřeba nic řešit - tužkovku případně jednou za rok vyměníš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund