Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

MBA810 jinak
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 23, 24, 25  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 10:19    Předmět: Citovat

Já jsem zatím vyzkoušel vyřadit vstupní darlington a zvněšku zapojit jeden tranzistor. Čekal jsem výrazně nižší zesílení, ale téměř žádné jsem nezpozoroval. Při nulové hlasitosti klesl šum, takže vlastně spokojenost.


mba810 upr.png
 Komentář:
 Velikost:  12.95 kB
 Zobrazeno:  31 krát

mba810 upr.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 10:35    Předmět: Citovat

Ondro, psal jsem, že to bude v jednoduchém provedení furt v limitaci, protože to je pravda.
Při nestabilizovaném napájení, ve stavu bez buzení 18V a přitom neúčelně předimenzovaném zdroji, z toho jednoho švába stejně nelze dostat přes 4,5W/4R.
S reproduktorem, který nebude mít citlivost přes 90dB/W/m budou špičky signálu v limitaci skoro pořád.
Ale mluvíme tu o špičkách přirozeného signálu, nikoli o trvalém sinusovém buzení z generátoru, to je kurwa rozdíl.
Takže to navrhované chlazení je dost pro oba šváby, dost pro pársekundové měření sinusového výkonu a bohatě dost pro trvalou plnou modulaci jakýmkoliv signálem.
Docela stačí se podívat na chladicí packy toho švába, jaký mají průřez. Je to plíšek 0,4x6mm, který tak či tak víc tepla nepřevede, aniž by na 90°C nezareagovala vnitřní tepelná ochrana.
Je to krásně vidět při napájení MBA810 ze stabilizovaného zdroje 18V. Prvních asi 10s opravdu šváb dává při sinusovém buzení přes 6W, ale po této době to začíná tepelná ochrana tahat dolů.
Pro buzení přirozeným signálem to neplatí, tam modulační špičky činí jen asi 25-30% výkonové ztráty při sinusovém buzení, takže tepelná ochrana nezačíná působit, čip se tolik neprohřeje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 10:36    Předmět: Citovat

Zvuk2000: Každý kanál má na vstupe jednu KC149 (emitorák) za účelom dosiahnutia vyššej vstupnej impedancie pre prenosku. Nasledujú korekcie a regulátory hlasitosti a symetrie a potom IO.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 10:40    Předmět: Citovat

To nejsou korekce v pravém slova smyslu, jsou to jen clony od nuly do mínusu.
Zajímavě je zapojený zesilovač TW070 Pionýr, má na konci MBA810 taky. Výsledek má takový odstup, jaký má samotný šváb. V dnešní době bude těch -60dB hodně lidem stačit Very Happy

Ano, pokud se povede omezit-eliminovat šum i zkreslení toho darlingtonu a vytvořit budič do invertu, s nízkým vnitřním odporem plus dobrým odstupem, pak je vyhráno.

Podle mých vlastních poznatků nesmí mít budič do invertu vyšší vnitřní odpor, než asi 10Ω. Je to ostatně vidět i na hodnotě toho odporu, přes který se inverty budí v běžných můstcích.

To Lubošovo zapojení je nejšikovnějšímu řešení zatím nejblíž. Zkus použít BC560, nebo ze starších BC179 a změř odstup.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 12:18    Předmět: Citovat

lubos1961 napsal(a):
...Čekal jsem výrazně nižší zesílení, ale ...

Samozřejmě. Sice jsi vyřadil Darlington T1 a T2, který má napěťové zesílení těsně pod 1 v místě, kde je "opřený" o výstupní napětí zpětnovazebního děliče.
Ten jsi obešel vnějším tranzistorem, který se o toto napětí emitorem opírá taky. Dělicí poměr ve zpětné vazbě jsi přitom nechal původní. Ale ten rozhoduje o celkovém zesílení obvodu, přesněji - to určuje příčný odpor zpětnovazebního děliče na pinu 8. A tam máš pořád těch 47 Ω.
Naproti tomu máš aspoň slušně zapojený vstup. Spousta konstrukcí používá přímo běžec potenciometru hlasitosti jako odpor určující stejnosměrný pracovní bod. A i ten nepatrný prouceček, co jím teče, je brzy slyšet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 12:24    Předmět: Citovat

lubos1961 napsal(a):
Při nulové hlasitosti klesl šum, takže vlastně spokojenost.

Tak to bylo myšleno, taky to chce nižší vnitřní odpor vstupního signálu.
Citlivost bych snížil Rf na 100R, i tak bude vysoká.
Změřil bych i zkreslení, mělo by být lepší, protože jednoduchý tranzistor funguje ve zpětné vazbě líp, než ten darlington.


Naposledy upravil danhard dne st říjen 07 2020, 12:30, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 12:26    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

Je to krásně vidět při napájení MBA810 ze stabilizovaného zdroje 18V. Prvních asi 10s opravdu šváb dává při sinusovém buzení přes 6W, ale po této době to začíná tepelná ochrana tahat dolů.

Tepelnou pojistku má až MBA810DS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rvx73



Založen: Sep 09, 2013
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 12:30    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

Naproti tomu máš aspoň slušně zapojený vstup. Spousta konstrukcí používá přímo běžec potenciometru hlasitosti jako odpor určující stejnosměrný pracovní bod. A i ten nepatrný proudeček, co jím teče, je brzy slyšet.


jj, taky se mi osvědčilo opřít vstup o zem pevným rezistorem a běžec potenciometru připojit kondíkem. Sice jsou to dvě součástky navíc, ale pak to nechrastí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 12:54    Předmět: Citovat

Je zajímavé, že tuto zkušenost měli konstruktéři už s potenciometrem zapojeným běžcem na mřížku elektronky v roli mřížkového odporu (chrastění často nastalo do tří měsíců denního provozu, zvlášť, když se potenciometrem muselo točit, protože ovládal vypínač.
Je to tedy léta známá věc, ale nedají si říct a nedají si říct...
Dvě levné součástky dokážou o dost zredukovat náklady a pracnost případné opravy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 12:57    Předmět: Citovat

Už při Rf=82R je už třeba hýbat s oběma kompenzáky.
Při Rf=100R už to bude stabilní jen na deskách, které jsou vytvořené systémem dělicích čar a mají blokovací elyty i kompenzace co nejblíž vývodům švába.
Pod A=35 už je problém udržet stabilní i tento typ desky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 13:08    Předmět: Citovat

Jardo, tady ale ten odpor zůstat musí, je předepsán minimální proud neinvertujícím vstupem.
Ze šumových důvodů je dobré, volit jej co nejmenší, třeba i hodně pod 100k a typu TR161, TR191, nebo TR296. Uhlík na tomto místě nadělá hodně zbytečné škody stejně, jako na místě Rf.
Oddělovací kondenzátor vstupu i při 100k odporu, pak furt zůstává v rozumných velikostech.
Kór dnes, kdy mají 1uF fóliový kondík 5x4x12 v kdejaké Elektře Very Happy
Ještě jedna rada z vlastních zkušeností:
Nepoužívejte do kompenzací "kdejakou" keramiku, ani tu, která je např. na TV-Z modulu použita z cenových důvodů původně /TK774/.
Výborně se hodí polystyrenové TGL5155, které byly v lepších aplikacích tohoto švába opravdu používány.
Úplně stačí ty rozměrově nejmenší typy, je to i žádoucí. U kapacit asi nad 1n5 stačí modře značené na 25V, kapacity pod 1n jsou všecky už "bezbarvé" na 63V.
Dneska z nových výrobků polystyrenové/polypropylenové Wima FKC/FKP.

Je zajímavé, že s polystyrenovým kompenzačním kondíkem, šváb bez nestability snese téměř o třetinu nižší kapacitu, než kolik je potřeba, na stejnou míru stability, u keramického typu.
Netuším úplně přesně, co je tady ve hře, ale vf vlastnosti to asi nejsou.



polystyren TGL5155_01.jpg
 Komentář:
 Velikost:  77 kB
 Zobrazeno:  26 krát

polystyren TGL5155_01.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rvx73



Založen: Sep 09, 2013
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 13:30    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

Při Rf=100R už to bude stabilní jen na deskách, které jsou vytvořené systémem dělicích čar


čáry máry? magicky vytvořená deska? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 13:46    Předmět: Citovat

. . . moje hračky.
Leoši poznáš z čeho to je ?
jakou ochranu má MBA810S ?



hracky810tky.jpg
 Komentář:
 Velikost:  141.55 kB
 Zobrazeno:  51 krát

hracky810tky.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 13:54    Předmět: Citovat

Ale to je v pořádku, ten odpor tam nutný je. Já jsem se jen pozastavil nad tím, proč se konstruktéři nepoučili za ty roky, a jako odpor zajišťující vstupní proud používají potenciometr přes běžec. Jako by ten odpor a kondík pro stejnosměrné oddělení běžce poťáku tak strašně bolely, že je vynechal.

Svého času mi došel jednostranný cupraxtit i zbytky cuprexkartu, tak jsem dělal všechno na oboustranný cuprextit, takových odřezků mi v družstvu Dipra na Spojovací (teď tam dělají nějakou potravinářskou chemii, tehdy pro někoho leptali plošňáky) naložili pro školní kroužek asi čtyři kila, možná o něco víc, nevážil jsem to. A nikdo si toho nevážil, místem se moc nešetřilo, asi jsem si měl nechat něco bokem, až budu zase potřebovat.
Možná i to, že na oboustranném cuprextitu byla na straně součástek jen plocha země a napájení, ostatní spoje zůstaly na své straně, a to včetně země, kde zbyla prázdná plocha, mělo podíl na tom, že i při Rf = 150 Ω (a kompenzačních kapacitách tuším 300 pF a 1n5, snad si to pamatuju dobře, ale asi jo) zesík nezakmitával. Tehdy jsem nad tím nepřemýšlel, proč, kapacitu plošňáků jsem pokládal v nf oblasti za nevýznamnou, ale zjevně si svou práci odvedla. Jen jsem zmenšoval ty kompenzační kapacity tak, aby frekvenční průběh neměl nahoře moc velké zvlnění, a obdélník 1 kHz si byl na výstupu maximálně podobný.
Ve dvou tunerech (jeden s TSD3A12V, druhý už s A290D), od nichž jsem nečekal žádný hi-end, protože od počátku jsem s nimi počítal hlavně pro příjem zahraničního vysílání na VKV, naprosto v pohodě odehrály svoje. Vlastně v jednom ještě hrají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st říjen 07 2020, 13:58    Předmět: Citovat

Autor zesilovače z AR1/1979 zaslouží zároveň vyznamenat a poté odstřelit.
Vyznamenat určitě za ten zdroj, ten je skvělý.
Zvláště, když se referenční ZD nahradí sériovou kombinací KZ260/5V1 + KZ260/6V2-6V8.
Lze ho dnes postavit skoro zadarmo, z dnešního "odpadu", jakým KU605, KU601, dva KC147 a KY708 jsou.

Pro výstrahu odstřelit, nechat viset 3 týdny za jednu nohu, až do oklování havrany, za ten balanc.
Umím si představit, jak po několikaměsíční nehybnosti běžce drátového potenciometru, ztratí běžec kontakt s drátem, neboť téměř všechny odporové dráty nějakou měrou oxidují.
Rozstřelené výškové reproduktory budou možná ta nejmenší škoda, kterou to napáchá.
Při takto tvrdém napájení, z takto bytelného stabilizátoru, pojistka ve větvi +17,5V nevyletí, to až při průrazu švába.
Mezitím - z kmitaček basových reproduktorů, vyboulených až k hadru, co dovolí středička, anebo zaražených dovnitř až po hranu středičky, se bude hezky modře kouřit, protože oba můstky budou svorně a naplno kmitat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 23, 24, 25  Další
Strana 3 z 25

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund