Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Doporučte FM kapesní přijímač pro seniora
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 12:53    Předmět: Citovat

Znovu jsem to otevřel a proměřil.
Stabilizátor napětí 1,065 V pro ladicí potenciometr drží až do poklesu napájecího napětí pod 2,4 V, pak začne klesat i napětí na potenciometru. Ovšem alkalinka, která má při zhruba 80 mA odběru jen 1,2 V, už to má za sebou. Alespoň pro toto rádio. Ze stejného důvodu si v něm moc nezahrají NiMH akumulátory.

Nasadil jsem nové baterky a vyčkáme, patrně jde o vlastnost, nikoli o závadu. Jestli vydrží po hodine hraní denně aspoň tři neděle, než začne ulaďovat, bude to poměrně dobrý. Říkám "poměrně dobrý", protože téměř totéž vydržely obyčejné ZnC tužkovky v chrastítku Dana (jenže ten bral v modulačních pauzách sotva poloviční proud a modulaci tehdy neparchantily nějaké optimody a hloubky, které stejně repráček nevyzářil, se v zapojení poměrně účinně potlačovaly). Musely se vydudat do mrtě a až do ní to muselo hrát, tužkovky byly tehdy těžko k sehnání, podpulťáky jen pro dobré a ještě lepší známé.
A mezitím si vyzkouším nějaké "mejdlíčko" s výdrží nebo akumulátorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mluno



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 236
Bydliště: Benešov (u Prahy)

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 13:04    Předmět: Citovat

Já teda nevim, jestli vrážet peníze do FM rádia, když nám furt vyhrožujou s analogovou tmou i u rozhlasu (AM prý už vypínají a FM má následovat). Tedy pokud bych kupoval FM rádio, tak takové, aby moc nestálo s tím, že je to dočasné řešení (na max nějakých 10 let). Nevim, co furt maji s tou digitalizací, DAB mě nijak nepřesvědčilo. Stacionární s anténou na baráku možná funguje (jako televize), ale přenosné mi přišlo, že je na nic.
Jinak FM rádio má v sobě i ten nejblbější mobil, navíc jestli to dobře chápu, tak mobil ani nepodléhá koncesionářskému poplatku (je-li to k něčemu dobré; jeden člověk, co chtěl žít jak v pravěku (nebo spíš usoudil, že TV ani rozhlas v době internetu nepotřebuje) mi vykládál, že na televizi stačí podepsat čestné prohlášení, ale rozhlasového poplatku se prý nelze zbavit (snad by musel jedině být neslyšící), je mi to divné, ale tak mi to kdysi tvrdil).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 14:43    Předmět: Citovat

O DAB přijímači jsem už uvažoval taky, ale to by zase musel umožnit zamčení kláves ladění, pokud tlačítka pamětí, hlasitosti a vypínač nejsou výrazně prostorově navzájem oddělené. Nebo rotační ovladače, menu nepřichází v úvahu. Pokud by DAB v bytovce u Bydžova vůbec měl signál, to bych musel napřed vyzkoušet. Venku na autorádio je bez výpadků.
Ale ani veřejnoprávní rozhlas se ještě pár let nechystá vysílání na VKV opustit, tak bych DAB zatím neřešil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 15:44    Předmět: Citovat

Mám s těmi "přijímači" problém. S těmi, co obsahují prutovku, švába, baterku, reproduktor, tlačítka, 2 elyty, krabičku.
Je to s nimi, jako se vším čínským.
Nejsem vůbec přesvědčen, že jako v případě jiných výrobců, věnoval rejžák vývoji, výrobě a aplikaci toho jejich švába 100% péči, jakou mohl.
Patřím ke generaci, zkažené Grundigem, Studerem, Dualem, Motorolou a japonskými analogovými tunery.
A bohužel také vybaven zkušenostmi s čínskou výrobou.
Ne vždy platí, že vše novější je lepší. Není, častěji a častěji se přesvědčuju, že je to úplně přesně opačně.
Čím novější výrobek, tím větší a odrbaný sráč to je, nebo tím větší je to hajzlovina, spáchaná na spotřebiteli.

Jardo, nepomohlo by k vyřešení problému rádijko, něco jako ECG za 199,- z Penny marketu? Už jsem ho tady kdesi popisoval, pod něžným označením Sráč.
Přišlo mi, že za ty peníze, s daným reproduktorkem a na 2xAA, to umí dost a hraje docela dobře.
Někde ten popis fulltextem jistě najdeš.
Spotřebu to mělo velmi rozumnou, reprodukci a ovládání též.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 16:14    Předmět: Citovat

A čemu se divíš. Zdroje jsou pulsní, zesilovače ve třídě D a rádia SDR. Bohužel analog vymírá Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 16:24    Předmět: Citovat

Ale nedivím, jenom smutně konstatuju.
Ano, analog a taky analogáři vymírají.
Za dalších 15 let už nebude skoro nikoho, kdo by aspoň rozuměl funkci, nebo nedejbože - dokázal porovnat "výhody" mizerného čínského digitálu, oproti půlstoletí starému, japonskému analogu.
Jak jsem napsal, tak si za tím stojím - ne všecko nové, je hned lepší.
Kór v čínským podání.
Kdyby se toho chopili Japonci, tak bych neměl pochyby o tom, že by nové nebylo lepší.
Jenže číňan není Japonec a mrtví evropští/američtí konstruktéři se budou obracet v hrobech.
Měl jsem tu čest prožít dobu, kdy každá technická novinka, byla skutečně lepší, než stávající technika.
Ty to ve svým ranku vidíš taky.


Naposledy upravil sinclair dne út září 29 2020, 16:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 16:36    Předmět: Citovat

Jedna věc mne ale uklidňuje. Analog opravíš i za padesát let. Ale na ty rádoby nové věci neseženeš někdy ND ani půl roku po uvedení na trh. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 16:41    Předmět: Citovat

Snad bych to jen maličko poopravil na "dobrý analog opravíš.."
Obávám se ale, že už nebude moc lidí, kteří to budou umět.
A ti, kteří to nějak umět budou, si zase řeknou "a proč to dělat", když spotřebka, lenost a pohodlnost mezitím všecky takové snahy zlikvidují.
Ono těch lidí není nadbytek ani teď, však to vidíš tady Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 16:45    Předmět: Citovat

Jo, ještě to tu je. Jen se obávám, že v Penny už ne. Ale i po něm se taky podívám.

Přidávám nějaké fotky vnitřností toho Paňáci. Označení švábů je takřka nečitelné, vydotit to jde ještě hůř, protože jsou krabatě zalité nějakým lesklým lakem, který znemožňuje nasvícení odkudkoli, lesklé skvrny se objevují převážně na stejných místech.
Na druhé straně desky jsou jen potenciometry ladění a hlasitosti, tři TTH elektrolyty a můstek s několika součástkami indikátoru pro tu LEDku. Zapomněl jsem vyfotit, už ro rozlouskávat kvůli tomu znovu nebudu.



P1050753 (1).jpg
 Komentář:
 Velikost:  247.03 kB
 Zobrazeno:  86 krát

P1050753 (1).jpg



P1050759.jpg
 Komentář:
 Velikost:  163.14 kB
 Zobrazeno:  65 krát

P1050759.jpg



P1050762.JPG
 Komentář:
 Velikost:  153.99 kB
 Zobrazeno:  60 krát

P1050762.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 16:57    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Znovu jsem to otevřel a proměřil.
Stabilizátor napětí 1,065 V pro ladicí potenciometr drží až do poklesu napájecího napětí pod 2,4 V, pak začne klesat i napětí na potenciometru. Ovšem alkalinka, která má při zhruba 80 mA odběru jen 1,2 V, už to má za sebou. Alespoň pro toto rádio. Ze stejného důvodu si v něm moc nezahrají NiMH akumulátory.
Co tam dát jednu litiovou tužku? Jenže pak je zas potřeba nabíječka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33907
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 17:08    Předmět: Citovat

Myslis nabijaciu RCR-V3?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 17:30    Předmět: Citovat

Je možný, že něco na způsob toho ECG se ještě někde prodává, třeba v jiném kabátku.
Skutečně si i po takové době stojím za tím, co jsem o něm napsal. Ovládání je velice přehledné a jednoduché.
Ještě se neporouchal, běží momentálně s menším zesilovačem /poupravená AZS100L/ jinde.
Do zesilovače jsem vratně přidal odpor, pět sériových KY130/80 a cca 3,2V jsou vyvedeny na kolík 4 konektoru Gramo.
Propojení se zesilovačem je teda metr šedé, stíněné dvojlinky S1108.
Jeden konec pětikolík, druhý konec mono jack 3,5 a napájecí konektor.
Má to jednu nevýhodu - při každém zapnutí je třeba zapnout i Sráče.
FM naskočí samo, RockMax, který mě začíná pekelně srát, je na předvolbě 1. Very Happy
Odkdy si hardrock-metalový rádio může dovolit hrát cokoliv od Cyndi Lauper, nebo jiný popový sračky, kurnik?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 18:31    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Myslis nabijaciu RCR-V3?
Třeba. Nebo i 18650, pokud by se nějak vešla (což ale podle obrázku nevypadá). Ta má ale trochu vyšší napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 18:49    Předmět: Citovat

Trochu mimo mísu, ale k tématu. Asi před rokem a půl jsem nevydržel a v Lidlu zakoupil toto-foto. Absolutně to nepotřebuji (mám toho na q) ale zlákalo mě devět rozsahů na KV. Bohužel jsem četl nepozorně, rozsah jen jeden, rozepsaný do devíti řádků. Doma zklamání KV slabota, SV nic moc ale VKV hodně dobré, jak tu někdo už psal. Milé překvapení co ten malej repráček vykouzlil. A na sluchátka ve stereu ještě mnohem lepší. Byly u toho i baterie,
tak jsem to na ně trápil a vydržely asi měsíc (zkoušel jsem KV venku a v noci)
--- Na VKV doporučuji, za cenovku do 300,- dost dobrý. (dneska bydlí v šupleti bez baterií a čeká na svou příležitost:-))



tranzistor2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  91.59 kB
 Zobrazeno:  88 krát

tranzistor2.jpg



tranzistor1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  65.38 kB
 Zobrazeno:  52 krát

tranzistor1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33907
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 18:58    Předmět: Citovat

Ak to ma rovnako dementne ovladanie ako vsetka elektronika z Lidlu, tak toho seniora lutujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund