Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Laboratorní zdroj
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 15:37    Předmět: Laboratorní zdroj Citovat

Ahoj, nějak tak přemýšlím, mám mlhavou představu, že bych si pořídil nějaký pěkný, malinký a kvalitní laboratorní zdroj na stůl na napájení bastlů a měření a tak. Chtěl bych mít z něj i radost, tzn. žádný čínský monstrum se špatným ovládáním. Musí mít hezký design a fajný displej Smile Určitě už se smějete, ale moje představa zkrátka není krabice z minulého století jako např. Diametral. Nehledám svářečku do špinavé továrny za čínskou cenu, ani profi zdroj za 20 tis., ale nějakou pěknou festovní krabičku, která nezabere stůl, napojím ji k nepájivému poli a ona mi na nejlépe hezkém grafickém display zobrazí napětí proud. Budu si moct nastavit omezení proudu, bude stabilní, žádný 0.5V ripple apod. Kdyby uměl i nastavit proud, napětí, limity a různé parametry z příkazové řádky z pc - bylo by to skvělé.

Bohužel nic moc hezkého, jednoduchého a malého jsem nenašel a tak se ptám jestli o něčem nevíte.

Co jsem našel:
ALR3206D - má hezký design, ale prý blbé dotykové ovládání, a trochu velký, ikdyž to bych asi přežil, kdyby byl nějak výjmečný. Docela se mi i libí.

DPS5005 - a podobné, nejprve se mi to moc líbilo, jde tam nahrát i alternativní firmware, což je pro bastlíře skvělé, ale já hledám něco přesnějšího, tady to má docela velké zvlnění, šum, chtěl bych něco přesnějšího.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5649
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 17:10    Předmět: Citovat

Oba zdroje jsou spínané, to znamená potenciální zdroj rušení. Pro tvé zaměření je vhodnější lineární s běžným síťovým trafem.
Já preferuji analogové měření proudu, měření napětí může být číslicové. Nastavení veličin enkodérem nebo desetiotáčkovým potenciometrem.
Pro začátek na běžné bastlení ti vyhoví jakýkoliv lineární zdroj z Číny.
Je úplně zbytečné se pídit po nějakém vysoce přesném laboratorním zdroji. Je drahý a jeho kvality zatím dlouho nevyužiješ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 17:40    Předmět: Citovat

Pokud nejsi uplna drzgresle, mrkni na tohle https://www.pilsnet.com/kategorie/laboratorni-zdroje-a-zateze/rigol-dp-832-trikanalovy-programovatelny-zdroj/
Az na tu vyhulenou klavesnici jsem s tim spokojenej. Na eevblogu se daji najit kody pro odemknuti priplatkovych funkci jako rozliseni na jednotky mV, a mA apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
taz



Založen: May 16, 2007
Příspěvky: 316
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 17:45    Předmět: Citovat

taky se přimlouvám za ten DP832, mám ho taky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 18:16    Předmět: Citovat

Pravděpodobně budu potřebovat lineární jak říkáš. Tzn. s trafem nebude moc malý. Jenže takové ty čínské šroty se mi prostě nelíbí a nechci se na to na stole dívat, poslouchat to a ani bych tomu nemohl věřit - zkrátka neměl bych z toho radost.

Ten Rigol DP832 má na první pohled dobré parametry a není úplně škaredý. Ikdyž ty gumové ochranné prvky se mi moc nelíbí. Barevný displej má až Ačko, které jde přes 20 tis. Nevím jestli potřebuju tak složitý zdroj, nebráním se tomu, ale max 3A - to se mi zdá nějak málo? Hlavní věc co mě odrazuje je to, že je dlouhý jako kráva - má to přes 40cm a já hledám něco menšího. Každopadně ho zařazuju do seznamu na zvážení. Ale kvůli velikosti u mě moc bodů nenabral. Když ho máte, jak je prosím hlučný a dá se na něm nastavit napětí a proudové omezení a zapínat/vypínat výstup z pc - nejlépe z příkazové řádky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33843
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 18:20    Předmět: Citovat

Ked je design na prvom mieste, tak to bude dost tazke...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 19:12    Předmět: Citovat

Rigol je velky protoze je to linearni zdroj a je tam velkej trafak a chladice. Mel jsem ho rozebranej, kdyz jsem tam pridaval merici svorky pro multimetr a uvnitr opravdu moc volneho mista neni, je plny elektroniky.

Vetrak trochu hluci i bez zateze, ale ma regulaci a na plne otacky se roztaci az pri zatizeni. Da se to prezit, ale uplne tichy neni.

3A neni zadna slava, ale je to linearni zdroj a tam zadne desitky A nebyvaji. 200W trafo neni uplne levne, lehke ani male. Ty dve sekce se daji spojit paralelne nebo do serie, takze muzes mit bud 6,4A/32V nebo 3,2A/64V. 5V zdroj ma spolecnou zem s tim pravym, takze s nim zadne opicarny delat nejdou.

Gumy si muzes odsroubovat, pokud se ti nelibi, ale zdroj vazi snad 10kilo, takze ho chrani aby jsi s nim natvrdo nekde netrisknul pri prenaseni.

Napeti proudove omezeni a dalsi veci se daji nastavit v rozliseni 1mV/1mA (pokud si ho odemknes) jinak 10mV/10mA Proud i napeti nastavujes bud v rezimu regulace nebo pojistky.

Displej na verzi 832A mi prijde stejne vyhuleny jako ta klavesnice. Nechtel bych ho ani zadarmo. Ty tri pole v 832 odpovidaji presne tem trem tlacitkum. Neni nic horsiho nez kdyz se spletes, zapnes jiny zdroj a oddelas si zarizeni. Barva podsviceni displeje u 832 jde menit. Mimo displej jsou to uplne stejne zdroje, jen 832A ma odemceny nejake funkce navic (coz si muzes udelat i u 832 sam) a ma navic LAN a RS232, pokud si vzpominam.

Ridit z PC jsem ho nemel nikdy potrebu, spousta veci se da natukat primo na zdroji - stahni si manual. Ale nejspis to pujde pres nejake standartizovane rozhrani.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 19:57    Předmět: Citovat

Díky moc termite za info! V tom případě Rigol není pro mě a vyškrtávám ho i z uvažování pokud jde slyšet i bez zátěže. Když si budu hrát s obvodem 3.3V 0.2A tak nechci slyšet žádný hukot větráku.

Spojení sekcí se mi hodně líbí a 6,4A/32V nebo 3,2A/64V - to je moc pěkné že to takhle jde kombinovat. Rozlišení 1mV/1mA je super, to by se mi hodně líbilo!

Ovšem deset kilo je další argument proč to není to co hledám. Ikdyž vlastně jde spíše o ty rozměry, když už se to posadí na stůl tak váha nevadí.

Barva displeje u 832A ti ale právě pomůže s orientací, takže hrozí méně pletení. I ty tlačítka jsou podbarvené, ale je pravda, že už je to moc překombinované a taky drahé.

Lan nebo Usb bych asi chtěl, ale není to nutnost. Základ je malý, hezký, přesný, tichý (aspoň při malém výkonu) zdroj a pokud by byl ještě programovatelný, tak by to byla pecka. Ale chápu, že je to z říše snů.

Vím, že budu muset najít nějak kompromis. Přesnost (rozlišení) je asi důležitější než výkon. Takže spíš obětuju výkon a počet kanálů než, aby to mělo obrovské trafo a hučelo to. Existuje něco co je hlavně malé, pěkné, třeba i jeden kanál a má třeba 20-50W? I když raději bych asi 2 kanál, ach jo Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 20:11    Předmět: Citovat

Obavam se, ze maly linearni zdroj bez vetraku asi nesezenes. Vetraky mas dnes prakticky ve vsem, i muj stolni multimetr huci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2640

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 20:42    Předmět: Citovat

Až ti dojde, že standardni kvalitní zdroj není o grafickém displej, tak se ti bude žít mnohem lépe. Ten ALR3206 je jak ze Star Treku ale vsadím se, že ho každý Diametral přežije. A DPS zdroje vymyslel někdo, kdo jednou nastavil napětí a nepotřeboval ho měnit.
Toť můj názor. Dva (tři) potenciometry prostě na běžnou práci stačí.
Ale hlavně jsi nenapsal, co s ním chceš napájet.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33843
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 20:47    Předmět: Citovat

Diametral tu niekto opravoval a daval sem fotky vnutra - ked som to videl, tak som si radsej kupil cinsky Matrix. Je velky, tazky, hlucny a skaredy. Ale dava 2x30V/5A (+5V/3A), kanaly sa daju spajat paralelne alebo seriovo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2640

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 20:55    Předmět: Citovat

Já jsem taky Diametral P230R51D jednou opravoval. Popsal jsem technikům Diametralu emailem závadu, dostal jsem procentuálně seřazené poruchy, vyměnil jsem jednu LED a mlýn zase mele. Mmch - já mám ten svůj typ na fastony, po jejich popisu to není tak hrozně to rozdělat a pak dat zpět dohromady.
PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7080
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 21:17    Předmět: Citovat

Možná by vyhověl i zdroj od zdejšího kolegy Daviduse:
(Drirr90 na YouTube)

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 21:30    Předmět: Citovat

Graficky displej je dobra vec, nevim jak bys chtel na sedmisegmentech zobrazovat zadanou hodnotu proudu a napeti, skutecne hodnoty tehoz, limity napetove a proudove pojistky a watty ktere se obcas taky hodi a to vse v rozliseni na tisiciny zakladni jednotky. Tohle vsechno 3x
To by ledkove displeje mely vetsi spotrebu nez zbytek zdroje Smile

Potenciometrove zdroje bych uz nechtel ani omylem, jak si jednou zvyknes na funkce techto soucasnych zdroju, nebudes se chtit nikdy vracet do minuleho stoleti k nejakym diametralum. I kdyz asi taky bude zalezet co delas. Pokud stavis zesilovace, tak bude stacit i obycejny zdroj, tam se na nejake milivolty nehraje.

Ale jinak souhlasim, ze dotycny ma dost zvlastni priority.
Ten ALR3206 urcite nebrat, ovladat zdroj tlacitky nahoru-dolu je opruz.

Kdyz uz bych neco stavil, tak tohle https://svetelektro.com/clanky/laboratorni-zdroj-8-cast-zaver-827.html
Ale levnejsi, mensi a bez vetraku to stejne nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po září 21 2020, 22:28    Předmět: Citovat

Co nějaký Siglent SPD1305X?
http://www.silcon.cz/index.php?route=product/product&path=17&product_id=362
Je to snad normální Čína. https://www.eevblog.com/forum/testgear/new-spd1168x-siglent-psu/
Sám ale používám nějaký regulovatelný průmyslový spínaný zdroj s přibastleným ovládacím panelem.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund