Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

P: Transformátor PIKO ME 005
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nabídka přístrojů, součástek a náhradních dílů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7827
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt září 17 2020, 10:37    Předmět: Citovat

Křemíku, jsi první 😁
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt září 17 2020, 11:01    Předmět: Citovat

Vážně? Pak tedy děkuju všem zůčastněným a posílám SZ. Bude to další střipek do mé nostalgie, pravděpodobně i užitečný. No, střípek, těch "nostalgických" věcí které chci není zas tolik, takže střep Smile Ještě Sputnika, Okeán, Maximku, možná jednu lampovou telku, koncák z Lilie II (stačí střeva), ... a to už by mi snad mohlo stačit... Na něco si ale určitě ještě vzpomenu Very Happy Jo, C2717, ale to už mám asi smůlu. I když, asi by mi stačila jen základní deska, ten monitor se mi stejně vzhledově moc nelíbil a klávesnici mám. Asi sepíšu seznam Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1879
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: čt září 17 2020, 13:45    Předmět: Citovat

Kdysi v roce 85-86 když jsem začínal s diskotékama, tak jsem měl toto trafo na majáky. Střídavý napětí na žárovku a reg. ss na motorek. Šlo regulovat rychlost a směr otáčení a žárovka svítila stále naplno Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt září 17 2020, 14:07    Předmět: Citovat

Kdyby tehdy enderáci udělali kastli toho trafa z pevnějšího plastu /je to standardní polystyren/, tak už by bylo naprosto nezničitelný. Elektricky bylo to trafo zničitelný jen cíleně a úmyslně. Zkratům a přetěžování se to umělo dlouhodobě účinně bránit.
Na to, že to fakticky byl obyčejný, spotřebkový výrobek pro děcka, tak teda klobouk dolů.
Dnes by to bylo možný vyrobit jen za cenu krabice, narvané elektronikou. Například malá regulační autotrafa /třeba okolo 1A/ se rejžák dodnes nenaučil udělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 551
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt září 17 2020, 14:38    Předmět: Citovat

Jak je tam vlastne delana ta ochrana proti zkratu? Ty zarovicky maji zastudena tak maly odpor, ze se pri beznem provozu nenazhavi?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: čt září 17 2020, 14:56    Předmět: Citovat

Pamatám, že som to trafo hodne natrápil. Pri testoch sa ten plast natavil na vinutie a celé to potom skončilo asi niekde v koši. Vydržalo veľa Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31919
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt září 17 2020, 16:31    Předmět: Citovat

eleferner napsal(a):
Jak je tam vlastne delana ta ochrana proti zkratu? Ty zarovicky maji zastudena tak maly odpor, ze se pri beznem provozu nenazhavi?
Proudová tepelná ochrana plus poměrně velkej vnitřní odpor vinutí - minimálně primár je totiž z hnilíku. Jádro je LL, nikoliv EI = má dvě cívky, který NEJSOU STEJNÝ - na obou je po polovině primáru, jedna má kromě něj jen jednovrstvý MĚDĚNÝ sekundární vinutí pro trakci s půlkruhově odbroušeným lakem. Ten sekundár dává naprázdno asi 14,5V AC. Druhá trafocívka má krom druhý půlky primáru a stejně upravený sekundární cívky namotanej ještě druhej sekundár pro 16V AC - výstup pro přestavníky, osvětlení atd. Trakční vinutí má oba konce každý poloviny vyvedený na mechanickej přepínač plus po odbroušený ploše jezdí jezdec spřaženej s knoflíkem - mechanickou aretací polohy otočení je nastavený, aby výstupní napětí v maximálně dosažiteným otočení knoflíku nepřekročilo 12,5V. Posunutím aretace jde nastavit víc, ale to může ohrozit trakční motorky modelů. Celková konstrukce trafa dává větší vnitřní odpor, než když je na středním sloupku jedna vícevrstevná špulka.
A samotný jištění před nadproudem je učuněný bimetalovým termostatem. Topný vinutí je v sérii s výstupem = teče skrz něj celej výstupní proud. Regulačním šroubkem je předepnutej bimetalovej pásek s kontaktem v sérii s vinutím - když proud překročí nastavenou hodnotu, bimetal se ohne víc a kontakty se rozpojí. Signální žárovička 16V/50mA je paralelně k jističi, takže když jistič rozepne a přetížení pokračuje, rozsvítí se žárovka - proud z ní teče zkratovaným výstupem. Pokud se přetížení odstraní, žárovka zhasne okamžitě, ale obnovení napětí na výstupu trvá cca 10 vteřin, než dostatečně vychladne bimetal. Pokud zkrat trvá dál, bimetal po rozpojení ochladne, spojí kontakty - ale trvající přetížení ho za několik sekund zase odepne - žárovka tak pravidleně bliká a trafo přerušovaně vrčí - na střídačku se žárovkou (přetížením vinutí).

Proud obou ochran je nastavenej tak (1,2A každej výstup), aby ani trvalý zkratování obou výstupů nedokázalo vnitřní konstrukci ohřát natolik, aby něco chytlo plamenem - to trafo jeko celek je předimenzovaný jak prase, při vyřazení těch bimetalů dá v klidu 4násobek proudu - akorát se mu musí učunit větší chlazení a to zase vyžaduje porušit uzavřenost skříně, takže to předimenzování je učuněný i z důvodu dodržení potřebnýho IP.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: čt září 17 2020, 19:00    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
možná jednu lampovou telku,
Nechceš TV lampovku Akvarel? Nemá UY1Ns, jako malý kluk jsem neměl nové tak tam je KY719. Ale má v háji vodorovné vychylovačky. Obraz nebyl na celou šířku. A po čtyřiceti létech na půdě... Kdoví jestli by ještě fungovala. Smile Ani nevím čím bys ji krmil. Mám i konventor na 1. TV pásmo, že to někdy v důchodu rozchodím, ale... A možná k ní mám i zadní papírovou stěnu. A fungl novou obrazovku bych přibalil.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: čt září 17 2020, 20:29    Předmět: Citovat

To je veľmi zaujímavé. Jeden napíše, že ak sa nikto neozve, tak ho vezme. Ďalší, že sa po takom trafe tiež asi niekedy pozrie. A keď jediný prejavím jednoznačný záujem, už som tretí v poradí.
Laughing
Ale ináč v pohode hoši, súrne ho nepotrebujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt září 17 2020, 21:23    Předmět: Citovat

scorpions-cz napsal(a):
Kdysi v roce 85-86 když jsem začínal s diskotékama, tak jsem měl toto trafo na majáky...

OT: Maják na diskotéce je legenda. Dneska jim nestačí ani laser. Ale generaci z dob majáků laser sundá ze židle. Very Happy

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt září 17 2020, 21:52    Předmět: Citovat

Nesundá. Není laser jako laser. Většina z toho dostupného, má charakter hraček a je zhruba stejně tak "chytrá".
Optejte se v některé rentálce, co stojí opravdický, dospělý "laser", co by moji generaci sundal ze židle, nebo bych třeba zapomněl zavřít hubu Very Happy
Zatím jsem takové viděl jen dva, z toho druhá sestava jich vlastně měla šest.
Ale je taky fakt, že už asi 6-7 let jsem na žádném koncertu či akci, co by stály za návštěvu, nebyl.

Oranžové majáky, s jedním či třemi zrcadly, to měl kdekdo, protože to používaly TS a kdejaký doprovod velkého nákladu. Od hasičů se modrý maják vysomrovat nedal, měli to jenom v kompletech AZD500 a AZD501, se sirénami.
Takže šlohnout ten modrý, třízrcadlový maják i s reprákem fízlům ze žigula - to bylo, Zdenku, na skoro doživotní úctu vrstevníků Very Happy
Ten by tohle trafo neutáhlo, protože uvnitř byla žárovka H1, 12V/55W a motorek bral okolo 0,5A.
Malý, jednozrcátkový oranžový maják měl žárovku 12V/21W a 3W motorek se šnekem. Nejsem si jistý, jestli by tohle trafo žárovku 21W rozsvítilo, nebo na jak dlouho..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt září 17 2020, 22:18    Předmět: Citovat

Ale sundá. Very Happy

Já jsem si jeden vyrobil, vlastně jsou tam "jen" dvě zrcátka, ale "podžhavený" zelený 100mW laser (takže to funguje už hezkých pár let bez problémů) . A když jim to začne lítat mezi skleničkama na stole a dělat prasátka, máš to vidět. Půjčil jsem to sestře na akci a svítila víc, než ten laser. Very Happy

A když se do toho foukne troška mlhy....

No na velkou halu to logicky není.

P.S. Jsem zapomněl na to třetí zrcátko, co to podle hudby ve dvou osách posílá dál...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt září 17 2020, 23:01    Předmět: Citovat

MiraSt napsal(a):
Kremik napsal(a):
možná jednu lampovou telku,
Nechceš TV lampovku Akvarel?
Dík, ale já myslím konkrétní telku, jen teď z hlavy nevím název, někde bych to měl mít poznačené. Dřevěná kostka, vypadala trochu jako monitor. Zboku vpravo dole ladění bubnem, trochu utopené dovnitř. Čtyři pět tlačítek a dva tři poťáky. Repro bylo zboku vlevo. Zepředu krom obrazovky nebylo nic. Zadní kryt byl plastový. Nahoře tuším dvě plastové větrací mřížky. Nebo jedna přes celou šířku.
MiraSt napsal(a):
A fungl novou obrazovku bych přibalil.

Ty víš jak mě nalákat, co? Very Happy Ale já nevím, to bych otevřel úplně novou kapitolu, tenhle typ televizí jsem uz nezažil, a vlastně je ho pro mě škoda. Tohle už je sběratelský kousek. Někdo jiný by ho užil asi líp. Já nejsem sběratel v tom historickém slova smyslu. Leda že by to mělo jeden konkrétní vnitřek... Ale to by byla moc velká náhoda (kovové šasí, v něm dvě nebo tři EI trafa (min. jedno z nich naležato, spíše asi dvě), VN cívku vinutou na papíře, vršek vinutí zalitý asfaltem, dlouhej selenovej usměrňovač (cca 20 desek), vpředu mezi knoflama takovej zvláštní reproduktor (něco jako děrovaná obrazovka, vevnitř dvě tenké fólie a kousek "hadru", zezadu rovný pertinax), možná výškáč...?). Vůbec netuším, z čeho to bylo, ale ty dva knofly vpředu to tuším mělo. V tom Tvém vlastně píšeš, že byla lampová usměrňovačka, takže to nebude ono. Ale moc děkuju, že sis vzpomněl.

Doplněno: To šasí bude asi z Ametystu, nebo něčeho podobného, a telku bych chtěl Marínu. Popravdě řečeno, mi se ty staré telky vzhledově moc nelíbí ale ta Marína je prostě krásná. Pěkná je i Marcela, ale tu jsem v reálu nikdy neviděl. Podobná je i Miriam, ale ta už má trošku prvky, které se mi nelíbí. Ale zas má PCL86 ve zvuku, což je moje oblíbená lampa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá září 18 2020, 6:33    Předmět: Citovat

Tak kdyby se ten Akvarel měl vyhodit, tak bych pro něj přijel. Sice už jednoho mám, ale tyto přístroje se vždy uživí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá září 18 2020, 8:34    Předmět: Citovat

Zdenku, až do roviny skleniček na stole, můžeš pustit opravdu jen tu hračku pro děcka Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nabídka přístrojů, součástek a náhradních dílů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 2 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund