Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hodiny s třemi tepelnými senzory z LIDLu - vyřešeno.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1508
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so září 26 2020, 13:03    Předmět: Hodiny s třemi tepelnými senzory z LIDLu - vyřešeno. Citovat

Koupil jsem v LIDLu hodiny se třemi tepelnými senzory. Měl jsem asi smůlu při vyndání krabičky z regálu. Hodiny mají jednu vadu.
Senzory vysílají pravidelnou informaci o teplotě a vlhkosti, ale základová stanice je nepřijímá, nebo je přijme občas.
Někdy, třeba v hodinových i delších intervalech, se zobrazí na základové stanici údaj shodný s displejem senzoru. Pak se údaj nemění, i když senzor umístím do prostoru s výrazně odlišnou teplotu.
Myslel jsem si původně, že na vysílací frekvenci senzoru mám bytě nějaké rušení.
To však mohu vyloučit tím, že pokud vyvolám na základové stanici delším podržím tlačítka kanál (Room 1 a ž 3) ručně hledání senzoru (na ikoně kanálu bliká "vlnka"), tak se spolehlivě načte aktuální udaj ze senzoru a vlnka přestane blikat. Pak se už nic neděje a zobrazovaná teplota se nemění (nebo změní po dlouhe době, i když dám senzor na balkóně ochladit).

Nekoupil si někdo z kolegů stejný typ staničky? Rád bych věděl, než půjdu do LIDLu s reklamaci, že jiné kusy jsou bez této závady.



Hodiny s 3 tepelnými senzory LIDL.jpg
 Komentář:
 Velikost:  20.71 kB
 Zobrazeno:  74 krát

Hodiny s 3 tepelnými senzory LIDL.jpg




Naposledy upravil Brozicek dne út září 29 2020, 12:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so září 26 2020, 14:50    Předmět: Citovat

Máš od toho účet? Nejspíš to můžeš vrátit do 3 měsíců bez udání důvodu. Aspoň na mém účtu z Lidlu se to píše. Ještě tedy můžeš pořádně si přečíst návod a prověřit, jestli nejsou vybité baterie. Ale já bych neváhal a vrátil to.
Kdysi jsem bez udání důvodu vrátil v Lidlu stmívač a na nic se mě neptali.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7935
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so září 26 2020, 16:48    Předmět: Citovat

Senzory sice měří teplotu online ale data posílají do základnové stanice v určitých intervalech. Tedy, okamžitá změna na čidle se na stanici objeví se zpožděním. Nvm, jak mají zajištěný přenos ze tří čidel. Pochybuji, že mají tři přijímače. Bude jeden, na jednom kmitočtu, pouze adresa čidel bude různá. Jak zajistí, aby čidla v případě současného vyslání paketu neinterferovala, nevím. To by asi byla velká náhoda. Vyslání paketu trvá zlomek vteřiny. Interval je více jak minutu.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: so září 26 2020, 16:59    Předmět: Citovat

Kdysi jsem si v nějakém e-shopu taky pořídil meteostaničku s jedním senzorem a švindlovala, tak jsem ji vrátil s tím, aby mi poslali jinou, stejnou. Pak jsem si konečně pořádně přečetl návod a zjistil, že uvnitř krabičky senzoru je přepínač na příslušný kanál. Párkrát jsem ho přepnul na 1, 2, 3 a zjistil, že na "kanále 1" je příjem naprosto stabilní, ale musel jsem trochu natočit zobrazovací krabičku tak, aby nebyly antény na sebe kolmé. Po různých hrátkách je nakonec venku samotné čidlo na prodlouženém kabelu a krabička s elektronikou je uvnitř. Výrazně se tím prodloužila životnost baterií ve snímači.
Současný elektronický smog je obrovský. Jak na 430 MHz tak na 880 Mhz jsou neustále různá cvrlikání a pískání, prostě děs.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7546
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: so září 26 2020, 18:03    Předmět: Citovat

Mám z popelnice "meteostanici" Hyundai. U okna mám teploměr, který má drát ven a vysílá. To samé mají i naši o dvě patra níž. V tom čidle je přepínač 1-2-3 (myslím) a ta stanice taky chytala kde co. I od sousedů, ti ten teploměr měli asi vevnitř, poněvadž venku třeba 8 st, já vevnitř 22 a chytalo to cosi, co ukazovalo 25.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mojza



Založen: Sep 01, 2006
Příspěvky: 337
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: so září 26 2020, 23:19    Předmět: Citovat

U Lidlu se vrací věci bez problémů a zjišťování závady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1508
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne září 27 2020, 9:02    Předmět: Citovat

Dík za Vaše názory.
- "Vrátit do 3 měsíců bez udání důvodů??" Nevím, zda by to platilo, když je stanice rozbalená, baterie vloženy a krycí folie na displejech staženy a vyhozeny.
- "Změřit napětí baterie." I když je stanice zcela nová od 24.9., tak mne také napadlo, že některá baterie mohla být vadná. Napětí všech článků je kolem 1,59V, takže jsou všechny OK.
- "Ještě tedy můžeš pořádně si přečíst návod." V návodu je jediná podmínka, aby se baterie nejdříve vložily do senzorů, a teprve pak do základové staničky. To jsem opakovaně zkoušel a problém to neřešilo. V každém senzoru je přepínač, kterým se nastaví číslo senzoru 1 až 3. To mám nastaveno správně u každého senzoru.
- "Senzory sice měří teplotu online ale data posílají do základové stanice v určitých intervalech." Na každém senzoru je dioda, která v intervalech asi 1 minutu problikne při odesílání dat. Základová stanička však na odesílání dat nereaguje a data přijme zcela nahodile v řádově hodinových intervalech. Pokud však delším stlačením tlačítka Room 1 až 3 vyvolám aktuální čekání na signál senzoru (blikají vlnky na ikoně senzoru staničky), tak k přepisu dat dojde pro stanici podle nastaveného čísla na přepínači kanálů ihned po bliknutí diody na senzoru. Pak se zase nic neděje a k dalšímu přepisu dojde v nějakém nedefinovaném hodinovém intervalu. To, že se data spolehlivě přenášejí po vyvolání aktuálního čekání, vylučuje nějaké rušení v paneláku nebo rušení od podobných staniček u sousedů.

Vzal jsem stanici mimo můj panelák k dceři na rodiný domek, kde by nemělo být zádné rušení. Tam přenos dat ze senzorů fungoval stejně špatně jako doma.

Je pro mne záhadou, jaká může být vada na tomto výrobk AURIOL, když vše funguje s výjimnkou pravidelného zobrazení aktuálních dat po bliknutí diody na senzoru.

Při reklamaci budu požadovat jiný výrobek a ne vrácení peněz. Staničku potřebuji na chatě, kde mne v různých místech zajímá, zejména v zimě kvůli zamrzání vody, dosažená minimální teplota, kterou si stanička pamatuje. Doma mám podobnou "meteostanici" s jedním senzorem, a u té přenos dat funguje naprosto spolehlivě.


Naposledy upravil Brozicek dne ne září 27 2020, 15:28, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: ne září 27 2020, 9:10    Předmět: Citovat

Možnost výměny nejlépe zjistíš přímo v prodejně. Pokud to půjde na reklamaci, tak si druhou rovnou kup, protože po 30 dnech už na výměnu jiná třeba nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7935
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne září 27 2020, 14:55    Předmět: Citovat

Napětí AA článku máš 1,9V? Shocked To máš nějakej BP článek, ne?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1508
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne září 27 2020, 15:27    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Napětí AA článku máš 1,9V? Shocked To máš nějakej BP článek, ne?

Obyčejný překlep, mělo tam být 1,59 V. Údaj opravím aby tam ten překlep nebyl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne září 27 2020, 21:48    Předmět: Citovat

A co když po tom, co budeš mít správně nastavený přepínače na všech čidlech, ta budeš do všech čidel vkládat baterie postupně v intervalu třeba 5, 10, nebo 20 vteřin. Předpokládám, že komunikace je jednosměrná a čidla mají nastavenou přesnou periodu přenosu. Až se v základně spustí přijímač, tak by měly všechny čidla odeslat postupně svá data tak, aby se to stihlo do vypnutí příjmu a přitom nedocházelo k vzájemnému rušení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1508
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po září 28 2020, 9:50    Předmět: Citovat

Je to tak, jak píše Artaban001. Protože baterie vkládám do senzorů postupně, blikají diody na senzorech zcela asynchronně.
Vůbec nemám radost z toho, že musím stanici reklamovat. Avšak stanice by měla aktualizovat údaje o teplotě vždy po cca 1 minutě, když bliknou diody na senzoru a senzor odešle data. Automatická aktulizace dat v nějakých hodinových intervalech, jak se to děje u reklamované stanice, dělá toto zařízení nepoužitelným.
Záhadnou vadu stanice ukazuje tato tabulka (Sn je číslo senzoru, Zn je ukazatel na stanici):
Výchozí stav v 8:55
S1/Z1 22,0 / 22,2
S2/Z2 22,5 / 22,7 V noci byly všechny senzory poblíž stanici, přesto se hodnoty na stanici liší od senzorů
S3/Z3 20,1 / 20,2
Senzory 1 a 3 přeneseny na balkón po odečtu v 8:55
Stav v 9:10 po 15 minutách

S1/Z1 12,8 / 22,2
S2/Z2 22,5 / 22,7 Na senzorech 1 a 3 se teploty výrazně měnily, na stanici zůstávají údaje z 8:55
S3/Z3 12,2 / 20,2
V 9:12 stlačeny tlačítka ROOM 1 až 3, proběhl ruční odečet senzorů
Stav v 9:12

S1/Z1 12,1 / 12,1
S2/Z2 22,6 / 22,6 Údaje na senzorech i stanici jsou po ručním odečtu shodné
S3/Z3 11,6 / 11,6
Stav v 9:25 po 13 minutách
S1/Z1 10,3 / 12,1
S2/Z2 22,5 / 22,6 Na senzorech se teploty změnily, na stanici zůstávají údaje z 9:12
S3/Z3 10,2 / 11,6
V 9:27 stlačeny tlačítka ROOM 1 až 3, proběhl ruční odečet senzorů
S1/Z1 10,2 / 10,2
S2/Z2 22,5 / 22,5 Údaje na senzorech i stanici jsou po ručním odečtu opět shodné
S3/Z3 10,1 / 10,1
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1508
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út září 29 2020, 12:35    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
.... Až se v základně spustí přijímač, tak by měly všechny čidla odeslat postupně svá data tak, aby se to stihlo do vypnutí příjmu a přitom nedocházelo k vzájemnému rušení.

Všechno je vyřešeno. Sledoval jsem souvislost mezi přepisem hodnot v základové stanici a vysíláním dat ze senzorů. Potvrdilo se to, co napsal kolega Artaban001. Ke změně hodnot dojde vždy, když je na stanici celá hodina, např. 13:00 nebo 14:00 atd. V tuto celou hodinu se na nějakou dobu zapne (spustí) přijímač ve stanici, přijímač čeká na "bliknutí" jednotlivých senzorů, a při tom se postupně přepíší všechny teploty na displeji stanice. Pak se přijímač vypne a čeká se na zapnutí v další celou hodinu.

Tak již nemám důvod meteostaničku reklamovat. Je to vlastnost, nikoliv vada. Jen bych se tím blamoval.

O této vlastnosti není v návodu ani zmínka. Je to pravděpodobně z důvodu snížení spotřeby. Prakticky to v provozu nijak nevadí, protože venkovní nebo pokojová teplota se za hodinu mění do cca 1°C. Já jsem stanici zkoušel tak, že jsem okolní teplotu senzoru měnil až o 10°C, a pak mi vadilo, že stanice na tu změnu reagovala s různým zpožděním. Ta délka zpoždení pak závisí na tom, kolik minut zbýva do celé hodiny (od 1 min do cca 58 min).

V návodu také není napsáno, že delším stlačením některého tlačítka Room 1 až 3 se krátce spustí přijímač, a načte se při nejbližším bliknutí hodnota příslušného senzoru. Takže pokud mne v některém měřeném místě zajímá aktuální teplota, a nechci čekat do celé hodiny na přirozený přepis, mohu si načíst aktuální hodnotu ruční manipulací.

Kdyby tyto jednoduché funkční informace byly napsány v návodu, mohl jsem ušetřit čas bádání sobě a nezatěžovat tímto vláknem na elektrobastlírně.

Děkuji kolegům za zájem a jejich reakce a rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund