Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zkrat na zakladni desce/ PCIe slotu ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pm_



Založen: Aug 11, 2009
Příspěvky: 110
Bydliště: praha

PříspěvekZaslal: pá září 11 2020, 0:23    Předmět: Citovat

Uz to vysvetluju naposled, pak to vzdavam. Karta ma nejak nastavenej power management. Tady je to pul na pul. Pri odberu 120W se nespokoji s pouhymi 25W ze slotu a 95W nedokrmi z 6pinu. Z PCIe sosa polovinu, v loadu az 60W a libovolny "neco malo" ze slotu ji proste nestaci.



Natvrdo do slotu jsem nezkousel, i kdyz nutkani bylo. Podle vyjadreni tech podpory Advantechu riskuju poskozeni desky. Sice o tom taky pochybuju, ale meli padnej argument: : cesty jsou dimenzovany na 25W, protoze zadna firma nebude v OEM segmentu produkovat nic nad ramec standardu - to vzdy znamena zvyseni nakladu. K slotu, kterej pobere 75W musis dotahnout mnohem sirsi cesty a navrh se stava komplikovanejsim a tudiz drazsim a tohle je thin mini ITX a moc mista tam neni...


Naposledy upravil pm_ dne pá září 11 2020, 11:51, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1721
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: pá září 11 2020, 2:23    Předmět: Citovat

OK, tak jinak ... mrkni na tohle video a pochopíš trochu napájení dnešních, herních grafických karet (označuju tím tady pro jednoduchost GK s přídavným napájením). V posledním mém příspěvku jsem to načal (ohledně návrhu napájení dnešních karet). Hlavním žroutem celé GK je samože grafický procesor, na tom se asi shodneme. Šťáva se pro něj získává právě z oněch 12V a to pomocí mnoha měničů - tzv. "kaskády", která je již taktéž chlazená (smd MOS-FETy v měničích). Nejsem si jistý, jestli je to na 0,9V nebo 1,2V atd. Další napájení (s měniči i jiných voltáží) pak jde na podpůrné obvody, GDDR, řadiče atd. Ty, v porovnání s GPU, výrazně tolik nežerou. PCI-e je především datová "víceproudá dálnice", která má ale i piny zabezpečující napájení (v minulosti pro GK dostačující). Na tom výstupu PCI-e bude určo nadproudová ochrana (proč by ji měly jen např. USBčka na výstupech MB? Nevěřím, že by to tam nedali a nechránili tak cesty DPS doslova před "vypařením".) Tím je dán i ten limit výstupního výkonu z PCI-e (samože dle el. zapojení PCI-e 1/4/8/16x). Vzhledem k tomu, že při nezapojení přídavného napájení by to byl jediný (omezený) přísun energie té výkonné GK, nepracovala by vůbec korektně, nejspíš by ani nenaběhla (nezkoušel jsem). Potřebuje adekvátní přídavné napájení, které ti přiblíží v tom videu. Při startu si sama zjistí, jaké má další napájecí možnosti (kromě PCI-e -> 1x12V 6-pin nebo 2x 12V 6-pin, či je přídavné napájení řešeno 8-pinem atd.) a její hlavní odběr jde touto cestou. Toť je můj náhled na to napájení GK. Pokud se pletu, omlouvám se, rád se přiučím. Nejlépe od někoho, kdo již GK již musel opravovat a topologii má v malíčku. Neřeším, proč použiješ GTX1060ku na MB s PCI-e 4x a tím tu GK možná i výkonově degraduješ. Osobně bych to řešil výměnou za pořádný MB s PCI-e 16x. Neřeším ani, kde jsi vzal u ní "... a 95W nedokrmi z 6pinu. Z PCIe sosa polovinu, v loadu az 60W ..."
Edit: K tomu obrázku - pokud byla na MB v PCI-e 16x, pak je to i možné. Že je to zde watáží cca 50% na 50% může být v jejím případě náhoda, když má zrovna TDP cca 120W. Kdyby to byla např. GTX 1080TI, tak by klidně mohla sosat cca 60W z PCI-e a 190W přes přídavný 8-piny. Má TDP 250W.

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2400
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: pá září 11 2020, 6:46    Předmět: Citovat

Přesně to mě napadlo taky. Proč výkonnou grafiku cpe do pcie x4 když tím degraduje její výkon.

K problému. Pokud něco začne smrdět po vteřině, tak to už musí být vidět
Nechej to vteřiny dvě a budeš to mít i s vizualizací
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá září 11 2020, 7:15    Předmět: Citovat

To tak dopadne vždycky, když někdo cpe výkonnou grafiku do standardní desky. Normálně se dává výkonná grafika do výkonné desky a s výkonným zdrojem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pm_



Založen: Aug 11, 2009
Příspěvky: 110
Bydliště: praha

PříspěvekZaslal: pá září 11 2020, 9:25    Předmět: Citovat

Kluci, diky za snahu, i kdyz to neni do cerneho. Mozna neco z toho nakonec pomuze, kazdej postreh vitam, ale hlavne zkuste prispevky k tematu "co se vlastne stalo" - s tim si nejspis sam neporadim a potrebuju nasmerovat.

dj_Paul napsal(a):
Proč výkonnou grafiku cpe do pcie x4 když tím degraduje její výkon.

K problému. Pokud něco začne smrdět po vteřině, tak to už musí být vidět
Nechej to vteřiny dvě a budeš to mít i s vizualizací

Nekde si to dohledej, rozdil ve vykonu mezi 4x a 16x je chimera - ve skutecnosti je to par procent (napr. 55fps vs 58 ).
Zavada videt neni, rada jak nadobro znicit desku dobra, ale radsi bych tu, jak ji zachranit. Very Happy

p32 napsal(a):
To tak dopadne vždycky, když někdo cpe výkonnou grafiku do standardní desky. Normálně se dává výkonná grafika do výkonné desky a s výkonným zdrojem.

Ano v podstate souhlasim, ale ma to sve duvody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pm_



Založen: Aug 11, 2009
Příspěvky: 110
Bydliště: praha

PříspěvekZaslal: pá září 11 2020, 9:43    Předmět: Citovat

gepard napsal(a):
Na tom výstupu PCI-e bude určo nadproudová ochrana (proč by ji měly jen např. USBčka na výstupech MB? Nevěřím, že by to tam nedali a nechránili tak cesty DPS doslova před "vypařením"

S tim urcite bych byl opatrnej. Nemuzu dohledat vlakno, kde se to resilo, ale vysledek byl, ze to urcite neni standard a neni mozny s tim pocitat. Na video mrknu, ale rek bych, ze uz jsem ho videl.

gepard napsal(a):
K tomu obrázku - pokud byla na MB v PCI-e 16x, pak je to i možné. Že je to zde watáží cca 50% na 50% může být v jejím případě náhoda, když má zrovna TDP cca 120W.

Mrkni se na to poradne, je tam idle a ten je taky 50/50. Taky nahoda?

gepard napsal(a):
... Kdyby to byla např. GTX 1080TI

Neresim zadny kdyby, je tam 1060 a ta ma power management nastavenej takhle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1721
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: so září 12 2020, 4:24    Předmět: Citovat

Stručně, bez okolků, vem ten nastříhanej "vysocekvalitníchinabazmek" a zahoď ho co nejdál, nejlépe z co nejvyššího patra. Vem tu grafárnu a vraž ji do toho standardního PCIe slotu (u téhle desky tedy je jen čtyřrychlostní) - na fotkách výrobce má otevřený slot (počítá se samozřejmě s připojením GK). Připoj na ní přídavný napájení a zapni to, pojede to. Neřeš pí.oviny okolo, kolik má karta ve sleep módu atd. Druhá verze je, že použiješ normální MB, aby neomezoval výkon komponent. Pokud to máš na těžení bitcoinů a jiných "coinů", kup si tohle, to ti výpočetní výkon neomezí, jen si asi nezahraješ.
_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: so září 12 2020, 6:47    Předmět: Citovat

pm_ napsal(a):
Risknul jsem jeste jeden boot, tentokrat bez karty a riseru, ale po vterine zase smradek, takze jsem to rychle vytah. Prijde mi, ze jsem pri prvnim spusteni nekde vyrobil zkrat a ted tam narusta teplota - proto ten pach spalenyho plastu. K prepaleni vodice, nebo zahoreni nejspis nedoslo - deska, zda se, ma snahu bootovat. Netusite nekdo, co jsem zpusobil, nebo kam zamerit pozornost?


Pokud to po zapnutí smrdí, tak desku zahoď, a kup novou, výběr např. zde:

https://www.czc.cz/zakladni-desky/produkty?q-c-0-f_2025198=sMini-ITX&q-c-2-f_76423960=t1&q-c-1-f_1958935313=sIntel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pm_



Založen: Aug 11, 2009
Příspěvky: 110
Bydliště: praha

PříspěvekZaslal: so září 12 2020, 8:58    Předmět: Citovat

gepard napsal(a):
Stručně, bez okolků, vem ten nastříhanej "vysocekvalitníchinabazmek" a zahoď ho co nejdál, nejlépe z co nejvyššího patra. Vem tu grafárnu a vraž ji do toho standardního PCIe slotu (u téhle desky tedy je jen čtyřrychlostní) - na fotkách výrobce má otevřený slot (počítá se samozřejmě s připojením GK). Připoj na ní přídavný napájení a zapni to, pojede to. Neřeš pí.oviny okolo, kolik má karta ve sleep módu atd. Druhá verze je, že použiješ normální MB, aby neomezoval výkon komponent. Pokud to máš na těžení bitcoinů a jiných "coinů", kup si tohle, to ti výpočetní výkon neomezí, jen si asi nezahraješ.

Strucne a bez okolku, ctes prispevky na pul oka a radis dojmy. Jak jsem psal, ten "bazmek" byl jen provizorium na odzkouseni graficke karty, popelnici ma napsanou v genech. Nahradi ho normalni napajena redukce 4x na 16x , ktera je, bohuzel, uz mesic na ceste z Ciny. U te desky se samozrejme nepocita s pripojenim vykonne GPU, je to deska pouzivana v automatizaci, coz je dost specificka oblast trhu, kde graficky vykon nikoho nezajima. Otevreny slot ma jen proto, aby pojmula i vetsi kartu nez 4x. Tu desku jsem nenasel a nebyla ani levna a vim presne, proc ji chci. Kdybych chtel jinej format, tak ho mam. Bitcoiny ani jiny virtualni picoviny tezit nebudu a nebudu ani vysvetlovat duvody, proc je to cely nastaveny takhle, protoze by to nekteri uzivatele, ve snaze o zachovani dobra na planete, zacali resit jako tema.
ps: idle neznamena sleep, ale karta na minimalnim vykonu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2400
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: so září 12 2020, 12:42    Předmět: Citovat

pm_ napsal(a):

Zavada videt neni, rada jak nadobro znicit desku dobra, ale radsi bych tu, jak ji zachranit. Very Happy



Ale ty už jsi ji zničil.

Nikdo ti na dálku neřekne co jsi pojebal. Zapni čuchometr mezi očima, vem lupu a hledej. Nic jinýho poradit nejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33859
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so září 12 2020, 12:51    Předmět: Citovat

Ked to smrdi, tak to ohmataj prstami - niekde sa popalis.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pm_



Založen: Aug 11, 2009
Příspěvky: 110
Bydliště: praha

PříspěvekZaslal: so září 12 2020, 13:21    Předmět: Citovat

... nechci riskovat, nejspis bych to dorazil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pm_



Založen: Aug 11, 2009
Příspěvky: 110
Bydliště: praha

PříspěvekZaslal: so září 12 2020, 13:23    Předmět: Citovat

dj_Paul napsal(a):

Ale ty už jsi ji zničil.
.

Mozna jo, mozna ne. Ta deska normalne zacina bootovat, ukoncil jsem to pokazdy jen kvuli smradku.

dj_Paul napsal(a):

Nikdo ti na dálku neřekne co jsi pojebal...


Jasne, ty informace ode me nejsou uceleny, tezko si to poskladat. Ja asi doufam v to, ze tam nekdo uvidi nejakou evidentni chybu - v zapojeni, nebo principu funkce apod. K tomu je ale asi potreba celkovy schema - neco sesmolim a vecer postnu. Treba to potom nekoho trkne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1721
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: ne září 13 2020, 1:55    Předmět: Citovat

Ahoj,
tak jen pro info, nejsem tu regnutý, abych se hádal, ale jen abych se něco dozvěděl, či pomohl. Pokud tu sestavu dáváš dohromady, jakože "sešlo se mi zde - tenhle MB a tahle GK a chci to dát dohromady bez možnosti náhrady komponent, pro normální využití (ne pro těžební úmysly) s tím, že vytřískám maximum výkonu a nezkoušel jsem to ale zapojit rovnou", měl jsi to napsat hnedle na začátku, většina zde totiž nemá křišťálovou kouli. Ta tebou uvedená min. spotřeba GK může být ± stejná pro všechny GK v tomto stavu ... Shocked Upset - nelze ji srovnávat se stavem v max. zátěži, je to jak srovnávat jablka a mandarinky (který mám teda radši). OK, určo si zjisti, jaké máš aktuální nastavení konektorů na MB (datasheet zde) - str. 18/19 - mod AT/ATX a LVDS - panel voltage selection - osobně nevím, co to má znamenat, nikdy jsem se s tím nesetkal / nepotřeboval jsem to řešit. Následně mrkni - vytrasuj cestu od konektoru/ů napájení (od toho napájecího jacku i toho čtyř-pinu) až k té sběrnici PCIE 4x, zda-li není něco v cestě (senzor proud. odběru - smd rezistor, nějaký výk. smd IO k proudovému řízení, či co atd.), zda-li je přímo propojená. Pakliže ano, je kraťas někde na cestě (vč. toho riseru). Jestliže není přímo propojená, je chyba, že jsi to řízl. Normálně by vznikal v některých místech úbytek napětí (rozdílný potenciál) na přechodech polovodičů, průchodem proudu na event. senzoru proudu (výk. smd rezistor s min. odporem - řády 1/100 až 1/1000 Ω), což by asi sloužilo k dalšímu zpracování / řízení / vyhodnocení v MB ... - je to příklad, netahej mě "za nohu". Nešlo by tam to extra přídavné napájení připojit přes patřičně dimenzovanou Schottkyho diodu (nikoliv napřímo)? (Bez toho přerušení tedy.)

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pm_



Založen: Aug 11, 2009
Příspěvky: 110
Bydliště: praha

PříspěvekZaslal: ne září 13 2020, 13:06    Předmět: Citovat

Mrknu na to, co navrhujes a zkusim se v tom zorientovat.
Sesmolil jsem obrazkovy "schema" zapojeni, tak jak je to ve skutecnosti. Plna velikost tady. Prvni boot probehl ve stavu zapojeni z obrazku, druhy pouze se zapojenim 4 pinu do zakladni desky a bez graficke karty a riseru (jen s igpu v procesoru). Oba se smradkem.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund