Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Parametry tráfek do DPS i jiných
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2020, 20:45    Předmět: Citovat

A opravdu jsi ten "spínák" zkusil vestavět do AM rádia s feritovou anténou???

Jirko, to 50Hz brumendo bude z rozptylu.
Ještě si to můžeš potvrdit tím, že ten původní, s tím vadným primárem, dáš na původní místo. Ale nakrmíš mu sekundár, ale rádio z baterek či čistého zdroje.
Jestli to nebude brblat 50Hz rozptylem při tomto testu, tak to určitě dělá rozptylem ten Gerth. Buď do magnetu, někdy to může brát i feritka, nebo nějaká jiná cívka s jádrem.
Mám Ti jít změřit to tráfko, z toho telefonního napaječe Stropkov?
Ty tráfka byly výborné a spolehlivé, ty napaječe jely léta letoucí. V několika typech byly i filtrační tlumivky, takže měly malý vlastní rozptyl.
Tráfka napaječe přežila i výměny a průrazy elytů i všelijaký bordely ze sítě.

Bručí to furt stejně, bez vlivu potenciometru hlasitosti, nebo jde brum regulovat se signálem?
Pokud to bručí např. na silné místní AM stanici, tak poslední záchrana: bezpečnostní kondík 2n2 až 4n7/2-3kV z jednoho pólu sítě, lépe z nuláku, na minus stejnosměrného napájení. Někdy to v případě bručení na silných místních stanicích bylo překvapivě účinné.
Bylo jen nutné vyměnit plochou vidlici za třípólovou, aby byl kondík spolehlivě vždy jedním koncem na nuláku.

Kdysi mi takhle vřískala Vlaštovka na Topolné s plným kotlem.
Vyřešil to terylen TC278, myslím to byl 4n7/1.600V, z nuláku sítě na plus zdroje Vlaštovky, který tvořilo tráfko TR2 380/24V/2VA, zatlučený grec, giga kyblík a zenerka 4NZ70.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33907
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2020, 21:14    Předmět: Citovat

Nejaky slusnejsi spinany zdroj s pevnou frekvenciou napr. 60 kHz by sa asi pouzit dal. Pre pripad, ze by chcel niekto radio pouzivat bez ohladu na nejaku historicku hodnotu (aj tak takmer kazdy pocuva len FM). Lepsie ako vyhodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2020, 23:19    Předmět: Citovat

Pár dalších poznatků. Vrčí furt, na všech rozsazích hlasitost libovolná. Osciloskopem je za grecem https://elektrotanya.com/rft_radio_sound_solo-rm1_sch.pdf/download.html hrozná pila skoro 0,7V, takže to leze přes napájení do A210K. Po další filtraci na zenerce už nic není. Divný je, že zvětšování elytu na dvojnásobek nemá vliv. Vyhodil jsem trafo Gert a připojil 9V tráfko cca 30VA. Vrčelo to trochu míň ale stále, oscilem pila asi o 1/3 menší. Tak jsem se namíchl a za grec dal 78S10 a další filtrační kondík. Za grecem je skoro 15V, stabil cca 4V s namodulovanou pilou uřízne a je ticho a klid. Akorát tam musím dobastlit malej chladič. Místo tráfka na 7,5V dám 9V a kašlu na to. To tráfko dokonce mám v jednom síťovým adaptéru.
Jo a musím zkusit co tomu říka 78S10 když za něj jde přes diodu alternativní napájení z batérek. Sice to asi nikdy na baterky nepojede ale kdo ví.
Sinclaire, rozptylem to není, trafo bylo metr od rádia a jak vidíš, pomohlo vypálení pily.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 01 2020, 8:03    Předmět: Citovat

Jsem si skoro jistý, že je to 100Hz a že je vyschlý některý elyt, co filtruje napájení pro "předek" struktury A210K.
50Hz by ten reproduktor rádia ani moc nepřenesl, nebo ne tak otravně.
To musí uspokojivě fungovat i bez přidaných volovinek okolo, vyrobili to takhle a jim to přeci nevrčelo Very Happy

A210K má stejné zapojení, jako MBA810, je to elyt někde poblíž odporu 100R, mívá okolo 100-200uF/15V.
Zkontroluj všecky elyty okolo švába. Je zbytečný, půl výkonu trafa protápět ve zbytečným stáblu. Vrčet to prostě nemá i bez dodatečných stáblů. Nedělej rovnák na ohýbák Very Happy

Zkontroluj C48, C52 a taky R41. Možná bude stačit přiložit zdravý elyt.
Jestli to dostalo šlehu ze sítě, je tam možný úplně všecko.
Měl jsi možná zkusit, jestli je brum v nf signálu na horním konci poťáku hlasitosti. Určitě není, dělá to švábos, resp. šrot okolo něj. Můžeš i zkušebně přehodit A210K za některé MBAčko, hnáty to má stejně.

Z té zenerky SZX21/9V1 je živený jenom celý předek rádia a jen při síťovém napájení. Švábos je živený hned za grecem, z elytů C54, C55 - ta větev II. vyvedená za grecem.
A210K v pohodě snáší až 18V, pokud je tam jen 15V, nic se neděje. Bude výhodná rezerva výkonu pro nižší zkreslení.

P.S.: Ty korekce mají blbě nakreslený, ale deska je jistě správně. Takto nakreslený, by to fungovalo blbě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út září 01 2020, 12:13    Předmět: Citovat

Propojením anténní země s plusem TFka jsi zřejmě celý zdroj zkratoval, proto nevrčelo. Nemá to rádio náhodou velký odběr?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 01 2020, 18:58    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Jsem si skoro jistý, že je to 100Hz a že je vyschlý některý elyt, co filtruje napájení pro "předek" struktury A210K.
50Hz by ten reproduktor rádia ani moc nepřenesl, nebo ne tak otravně.

Elyty jsem měl všecky venku. Všechny jsou podle BM509 lepší než nápis včetně ESR. Bodejť ne, mimo toho Frolytu za grecem jsou všechny filtráky naše řada TF. A ještě původní od výroby. Přikládačku 1G/16V jsem dělal jako první, žadnej vliv.
To schéma je nejspíš od Sound Solo Clock a v ledasčem moc neodpovídá. V mým je jen C54 1G/25V, C55 nikde ani podle popisu desky není pro něj pozice. Možná že ho dávali na prcíře nad C54. Asi tam je jen v Clocku kvůli relátku, co po dobu zapnutí rádia stále žere 12V.
Reprák je na přenosný rádio docela velkej, RFT L6061, 5W, 4R, ovál 170 x 100 mm. Basuje proti jinejm rádium jak hrom. Smile
Dneska na to nebyl čas, zítra budu pokračovat.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 01 2020, 19:03    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Propojením anténní země s plusem TFka jsi zřejmě celý zdroj zkratoval, proto nevrčelo. Nemá to rádio náhodou velký odběr?

Ne é. Psal jsem, že jsem přikládací TF držel v ruce za modrej izolační povlak a plus jsem náhodně připojil na oplet antény VKV. Mínus elytu nikam připojenej nebyl, jen kapacitní vazba do mě. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá září 04 2020, 23:42    Předmět: Citovat

Zajímavá věc. Koupil jsem plošákový trafo 9V/5VA Myrra. S předešlým Gerth 8V/3VA VKV vrčelo, s Myrrou ani ťuk. Nic jinýho jsem neměnil.
Myrra žere naprázdno míň než Gert s o 2 nižším VA. Ty Gerthy jsou asi pěkná srágora, původu nejspíš dálně východního, plechy asi z konzervovýho recyklátu ...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so září 05 2020, 6:25    Předmět: Citovat

Ano Jirko, je to o hovnech místo plechu, s rýnovým plechem by to možná tolik nežralo.
Měl jsem starší várku /balení 25ks/ trafek Myrra z roku 2004. Kolik brala naprázdno při 235V, je v popisu obrázku.
Jedno jak druhé, zanedbatelné "svícení" okolo, takže dvě z nich mohla i do malého mixpultíku. Bez zátěže studená.
Pětice o 5 roků novějších traf, tatáž typová čísla, už naprázdno brala 17-22mA, takže až 5VA.
Reklamovat to ihned rozhodně nelze, neboť trafo je funkční. Že topí jak prase, prodejce za mák nezajímá.
Jedno ze žroutů jsem pokusně instaloval. Po 14 měsících se přerušil primár, zboku boule, deska pod trafem hnědá.
Tu žravou pětici, s jedním přerušeným jsem vyreklamoval, poslali pět dalších téhož typu. Měřím - zase skoro totéž, braly 16-18mA.
Po nepříjemné hádce vystavili dobropis a laskavě umožnili vybrat si v té hodnotě jiné zboží. Na prachy zpět zapomeňte. Tenkrát Myrru prodával GES.
Pro mě Myrra už nikdy víc. Raději si počkám na 3-5 tráfek z Tronicu, kde udělají, co si řeknete a pak berou tolik, co ty nejstarší Myrry.
Tahle sériová trafa v bastl-šopech jsou holt sračky, dobré tak na bastlení. Stejné věci vyvádí i mnohá Era, Hahn, BV a zčásti i Indel, byť ten Polák ne tolik, obvykle bere půlku svého výkonu.

Musím zkusit ta tráfka firmy Jesiva, co teď prodává Ecom, ta ještě nemám vyzkoušená.



Myrra2_18V_5VA_6mA.jpg
 Komentář:
 Velikost:  275.27 kB
 Zobrazeno:  36 krát

Myrra2_18V_5VA_6mA.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so září 05 2020, 19:36    Předmět: Citovat

Zajímavý, mě se zatím nejeví až tak špatně, rozhodně netopí. Zítra zkusím vyloupnout pojistku a změřit kolik přesně žere. Vypínač je proti schematu jen na sekundáru, zaskakuje tam za spínání "uhrenmodulu" takže jen "proud" do grécu a filtrace.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund