Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

B730- triviální - jak otevřít?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so srpen 29 2020, 15:20    Předmět: Citovat

Mozno to vydrzi dlhsie ako O-kruzok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so srpen 29 2020, 16:06    Předmět: Citovat

Dovedu si představit šprcku na řemenici motoru s 2.820 ot/min a protější, půlkulaté kovové řemenici.
Asi tak první 1,5 otáčky, možná dvě. Tak jistě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriNov



Založen: Apr 10, 2020
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: so srpen 29 2020, 18:22    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Dovedu si představit šprcku na řemenici motoru s 2.820 ot/min a protější, půlkulaté kovové řemenici.
Asi tak první 1,5 otáčky, možná dvě. Tak jistě.


Na B4 to fungovalo min. půl roku, než sem šel na vojnu .....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so srpen 29 2020, 18:54    Předmět: Citovat

S kulatým řemínkem místo čtvercového či trojúhelníkového jsem nezaznamenal nikdy žádný problém. Kdysi dávno, u nějakého cizího kotoučáku se mi povedlo prasklý řemínek slepit sekunďákem a normálně držel dál. Byl nezvykle dlouhý a neměl jsem žádnou náhradu. Zaradoval jsem se, jak je to skvělé, ale později už se mi to nikdy nepovedlo. Vždycky to během chvilky prasklo. Vyskoušel jsem vícero různých sekunďáků, ale pořád špatný. Tak nevím, jaktože to v tom jednom jediném případě tak dobře fungovalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1373
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: so srpen 29 2020, 19:09    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
.... se mi povedlo prasklý řemínek slepit sekunďákem ... ale později už se mi to nikdy nepovedlo.

Podobnou zkušenost jsem udělal také. Problém byl, že jsem materiál řezal žiletkou, tehdy s ostřím potaženým teflonem, podobně i při řezáním výměnnou čepelí skalpelu. Při použití staré břitvy spoj držel Smile

_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2020, 15:28    Předmět: Citovat

Předrevolučně jsem lepil řemínky dost často . Protože nové nebyly - pro běžného maníka , tak jsem 3-4mm vyřízl a slepil . Výsledky nebyly nijak tragické . Ale bylo to do kazeťáků .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2020, 16:18    Předmět: Citovat

Ano, před "revolucí" tady bylo speciálních lepidel na gumu všude tři prdele, že si jeden skoro nedokázal vybrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2020, 18:49    Předmět: Citovat

Bohužel jsem se také nechal napálit a od toho pána jsem koupil sadu řemínků, včetně toho O-kroužku. Životnost je zhruba 2 měsíce. Rozhodně není problém s prokluzem, žádné hromádky gumy, jak psal Sinclair se nekonají. Prasklý řemínek je prostě bez jakékoliv známky opotřebení a praskne jakoby bezdůvodně. Rychlost kupodivu sedí, pokud by nepraskal, tak by to byla slušná náhrada. Momentálně tento řemínek a řemínek k setrváku považuji za největší překážku v servisování a udržování mechanik řady B70. Pokud si řemínek jsem schopen přehodit sám, tak je O-kroužek v pohodě, je to za pár minut, náklady do 10Kč. Opravit takto magič někomu, tak můžu chodit kanálama. Takhle se mně vracel jeden CM160 (koupil jsem sadu od zmíněného pána), nakonec jsem tam dal origo řemínek z mojí B116, abych měl pokoj. Od té doby předchází každou opravu varování, že nejsou řemínky a náhrady toto dělají.
Plánuji otestovat zapojení NTC do série s motorkem, aby nebyl rozběh tak prudký. Mám totiž pocit, že praskne hlavně při rozběhu motoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2020, 18:59    Předmět: Citovat

Ake rozmery to ma - vazne tam nic nepasuje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2020, 19:14    Předmět: Citovat

Já jsem přesvědčen o tom, že ať už je to O-kroužek, anebo "pravý" kulatý řemínek, v úhlové řemenici prostě praská.
Kvůli neúměrnému namáhání na dvou ultra úzkých plochách, oproti dvěma celým bokům řemene trojúhelného. Splácnutí-nesplácnutí.
Životnost takového nouzového řešení je nejmíň už 20 let vyzkoušená. Pár týdnů, max. nízké jednotky měsíců, oproti vyšším jednotkám let u správného, trojúhelného řemenu.
Naprosto stejně dopadla náhrada hlavního, čtyřhranného řemenu mechaniky B5-B100-B101 "pravým", ale kulatým 3mm řemenem z nějakého polského cívkového ZK. Nouzovka až prasárna, životnost 4-6 měsíců, použití cca 2-3h/d.
A to má trafomotor mechaniky B5 motorový výkon doslova pár wattů, oproti 30W a 40W motorům B7-B11x. Dobrá třetina možného příkonu motoru B5, je rezerva pro trafovinutí elektroniky.
S obrovským odstupem času se zdá až neuvěřitelné, že celou mechaniku B4 pohání sice vysokootáčkový motor s těžkým oběžným rotorem, ale s výkonem jen 3W. Údaj z razítka motorku.

A také si myslím, že dokud se k tomuto tématu /kulatý vs. trojhranný/ zcela přímo nevyjádří Jarda, všeobecně uznávaná autorita nejen tohoto oboru, tak to, co píšu, nejspíše nikoho nepřesvědčí.


Naposledy upravil sinclair dne po srpen 31 2020, 19:36, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2020, 19:26    Předmět: Citovat

Rozmery som nasiel:
http://reeltoreel.cz/Rozmery_reminku_Tesla.html

Avelmak ma 94mm s trojuholnikovym prierezom - to by mohlo pasovat do B90/B93:
https://www.avelmak.sk/index.php?lm=1593&pg=det&article=41244

Okolo 57mm jedine 56,5mm stvorcovy prierez 2mm:
https://www.avelmak.sk/index.php?lm=1593&pg=det&article=18852
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2020, 19:42    Předmět: Citovat

rnbw, to bude asi málo. Opravdu originální B7x řemen není rovnostran, má "strany tahu" tuším až 3,5mm.
Ale i tak tento řemen /není-li to šikmooká srágora, uplácaná za použití bahna z rejže/ určitě vydrží víc, než kulatý.
Asi skočím o patro níž změřit, pár desítek origošů ještě je.


Naposledy upravil sinclair dne po srpen 31 2020, 19:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2020, 19:45    Předmět: Citovat

Original vraj 3mm, prepona 4,2mm (to mimochodom znamena, ze uhol je pravy, takze stvorcovy prierez tam zapadne). Ak niekto zvladol technologiu lepenia, tak by sa dal skratit ten 94mm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2020, 19:55    Předmět: Citovat

Nejde to, myslím to zkrácení-lepení. Zkoušel jsem zaručeně pravý Loctite, už nevím číslo, 25ml asi čtyři kila.
Drží to opravdu jaksviňa, rozervat to v ruce nejde. Malý poloměr opásání na řemenici motoru + velká rychlost na malém poloměru této řemenice + teplo při plném tahu, tomu spoji nedělá dobře.
Ten spoj se po chvilce rozletí sám, v lepeném místě. Přitom při "statickém" namáhání tahem od sebe rozebrat nešel.
Rozletěl se obvykle při zařazení některého rychlého chodu, kdy je plně zatížený. Zvlášť, když je ledabyle seřízená hlavní spojka, ale dobře odmaštěná, nesjetá převíjecí mezikola.
Řeč je furt o mechanice B7xx/B11x/CM1x0.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2020, 20:09    Předmět: Citovat

To som aj cakal, napriek obcasnym spravam o nahodnych uspechoch. Mozno nejakym specialnym lepidlom na gumu, ale nikdy to nebude ako original.

Stvorcove remienky sa bezne robili asi len do 2,5mm. Ale mozno by to utiahol (ak by preklzoval, tak pouzit mensi priemer). Kazdopadne by sa nemal roztrhnut, je to omnoho pruznejsi material ako O-kruzok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund