Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zavírání kurníku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31839
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 1:46    Předmět: Citovat

Nedávno jsem viděl a bohužel nestačil vyfotit u jedněch lidí otvírání kurníku vyřešený čistě otočným kotoučem - nad normální dírou pro pipky byl zvenčí stavbičky umístěnej pohon kotouče velkýho asi 3/4 metru, celej v krytu, ve kterým byl na dolní straně výřez jen proti výleznýmu otvoru. Kotouč překrejval obě díry, v momentě kdy se měl průlez otevřít, pohon ho přes násobnej převod otočil o 180°, kde v kotouči byl výřez odpovídající oběma dírám - ve stěně i v krytu. V činnosti jsem to neviděl, jen majitel nemovitosti mi potvrdil, že to má na fotobuňku podle intenzity osvětlení a že ta clona je otočná, poháněná 12V motorkem zálohovaným vyřazenou autobaterkou s trvalým dobíjením malým trafem. Takže ani netuším, jak dlouho trvalo otevření nebo zavření, ani jestli měl krajní polohy řešený nějakýma čidlama nebo koncákama. Celý napájení i elektronika byly v baráku, ke kurníku u boční stěny vedl jen 1 kabel - ale kolikažílovej a jaký bylo konkrétní zapojení jsem se nestíhal zeptat, jsou to známí známejch mojí tchýně a byl jsem tam čistě jen jako její doprovod v rámci návštěvy, takže nepředpokládám, že bych se tam někdy opakovaně dostal ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 1:48    Předmět: Citovat

MiraSt napsal(a):
Dávám v zimě sušené, nasečkováné kopřivy. Mám jich nasušených dohromady 60 litrů v plastových barelech.

Moje bábrdle chodila slepicím na hřiště na šneky. Pak jim je rozbíjela paličkou a slepice se mohly zbláznit, asi to byl původně masožravej dinosaurus. Nesly pak každá jedno denně.
Ale bacha, jednou jsem musel jedný tahat zašprajcovanou skořápku peanem z krku. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solf



Založen: Mar 01, 2021
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 4:56    Předmět: Citovat

Ahoj, díky za reakce. Ty motory se používají k ventilačním klapkám vzduchotechniky, takže při pracovním úhlu max. 95° se pak při dojetí na doraz zastaví. Ten systém se mi líbí a chtěl bych u něj zůstat s vírou, že jsem měl jen špatný motor, musím tedy sehnan jiný. Mohl bys mi "tomasjedno" spočítat, jaký krouťák potřebuji? Mohu koupit levně podobný motůrek, ale jen 8Nm, bude to stačit?


dveře kurník.jpg
 Komentář:
 Velikost:  72.34 kB
 Zobrazeno:  74 krát

dveře kurník.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1527
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 7:15    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
...otočným kotoučem...



PE03_2004.JPG
 Komentář:
 Velikost:  291.01 kB
 Zobrazeno:  112 krát

PE03_2004.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6065
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 7:22    Předmět: Citovat

@solf: Podle tvého obrázku to vychází na 8 Nm, ale není dobrá praxe dimenzovat to na doraz. Než kupovat slabší, pokusil bych se opravit ten stávající. Podle toho, co to dělá, mi to připomíná pár servopohonů Johnson Controls, kterým se po cca 10 letech v prostředí kotelny rozpadaly silikonové spojky na hřídeli motorku. Když to nafotíš, někdo ti s náhradou pomůže.

Edit: opraven výrobce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 9:02    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
termit256 napsal(a):
Ten pohom ma 18Nm, coz znamena ze by mel zvednout na kladce o prumeru 1m zhruba 1,8kg.
Dvakrát Very Happy

Jasne, mas pravdu, polomeru 1m Smile
Tech 8Nm bude nejspis malo, musis pripocitat ztraty tim prevodem, trenim apod. ktere pri takovem usporadani nebudou uplne zanedbatelne. Taky zalezi pri jakem momentu ten pohon vlastne vypina, jestli pri tech 8Nm, tak s tim ani nehnes.

Kdyz jsme u tech slepic, funguje tohle pri jejich chytani obecne, nebo jen tahle byla extremne hloupa https://vid.pr0gramm.com/2022/12/25/04cf844dcf84eed3.mp4
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solf



Založen: Mar 01, 2021
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 9:22    Předmět: Citovat

Byl jsem to ještě změřit a ta páka má nakonec jen 30 cm, to je dobře nebo špatně z hlediska potřebného krouťáku? A těch 8Nm vždy deklarují jako minimum, takže reálně by měl motůrek mít větší sílu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6065
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 9:58    Předmět: Citovat

Stejně je to málo - něco požerou kladky, něco dynamický rozjezd, a to pořád mluvíme o ideálním stavu pravidelně opečovávaného promazaného soustrojí, na dvorku u slepic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31839
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 10:16    Předmět: Citovat

solf napsal(a):
Byl jsem to ještě změřit a ta páka má nakonec jen 30 cm, to je dobře nebo špatně z hlediska potřebného krouťáku? A těch 8Nm vždy deklarují jako minimum, takže reálně by měl motůrek mít větší sílu.
Krouťák se vždycky počítá síla krát dýlka páky (= poloměr otáčení), proto Nm neboli "ňůtn krát metr". Když zkrátíš páku X-krát, na stejnou sílu na jejím konci musíš ve stejným poměru ZVĚTŠIT kroutící moment - neboli, při stejný síle působící na konec páky jejím zkrácením se výslednej kroutící moment na ose zvětší v poměru zkrácení páky. Pro krouťák 8Nm (= přibližně 80 deka na metrový páce) a páku 30cm dlouhou můžeš počítat, že to v nejhorším možným úhlu (páka kolmo ke směru pohybu) zvedne 8x 0,3 = ani ne 25 deka = 1/4 kila. V takovejch případech bych vždycky uvažoval o protizávaží, který by mi kompenzovalo statickou váhu zavěšenejch dvířek stejně jako je to třeba u výtahu. Pokud se nebude váha dvířek ani protizávaží měnit v závislosti na počasí (namoknutí nebo sníh/namrzlej led), mohl by ses při použití protizávaží s potřebným krouťákem dostat jen na jednotky Nm, doslova jen na sílu potřebnou k překonání posuvnejch odporů.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6065
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 10:26    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Když zkrátíš páku X-krát, na stejnou sílu na jejím konci musíš ve stejným poměru ZVĚTŠIT kroutící moment - neboli, při stejný síle působící na konec páky jejím zkrácením se výslednej kroutící moment na ose zvětší v poměru zkrácení páky.
To si jako fakt myslíš? Čím přemýšlíš?

Aha, ona to byla zkouška na nečisto na silvestrovskou estrádu.


Naposledy upravil tomasjedno dne st prosinec 28 2022, 11:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 10:52    Předmět: Citovat

Nejsem pritelem dlouhych romanu jako ekkar, takze jen kratce
8Nm / 0,3m / 9,8m/s² = paka na hrideli uzvedne ve vodorovne poloze 2,72kg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 11:26    Předmět: Citovat

Podle mě je to 1:0,3*0.8=2,67kg. Otázkou však je, jestli autor vlákna změřil páku opravdu od osy jejího otáčení po úchyt lanka, jestli je nutno počítat s váhou oné páky a jak moc se morduje lanko ohybem, pokud je třeba tlusté. Kladka se snad otáčí volně. Dvířka se však ve svém vedení mohou různě šprajcovat, hodně záleží na čistotě a provedení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1457
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2022, 22:28    Předmět: Citovat

Tak jsem těch klimaktů zachránil dost (5ks). Kdyby to někdo chtěl.... Sílu to ma velkou. Pohyb po kružnici min 180°. Potřebuje to přepínací relé, napájení 230V. Koncáky to má v sobě. Prioritně to mám určené na gril tak jsem to zachránil před sešrotováním. Ale jeden mi už více jak 40 let funguje u slepic.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Balt76



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 194
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2022, 14:06    Předmět: Citovat

To servo od Belima (v oranžový barvě, typ už nevím) jsem kdysi dávno v práci taky nějaký vyřazený uzmul, že z něj spáchám pohon na gril. Otáčkama se mi to docela líbilo. Když jsem rozebral uvnitř tu převodovku, zjistil jsem, že je tam na motorku malej pastorek, ale to velký kolo poháněný pastorkem není kolo, ale čtvrtkolo. Celkem logicky, servo bylo ze žaluzií nějaký vzduchotechniky, a chodilo jenom 90°. Zase to bylo celý pěkný z mosazi. Tak jsem nakonec pohon grilu spáchal z něčeho jinýho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3741
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 14:40    Předmět: Citovat

Kdo by měl zájem, dnes jsem objevil na internetu Chicken Door automatické dvierka pre kurník.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund