Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přepětová ochrana v rozváděči
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zabezpečovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 7:03    Předmět: Přepětová ochrana v rozváděči Citovat

Chtěl jsem se zde zeptat moudrých a fundovaných hlav pro daný obor zda leze aspon částečně řešit a zda stojí zato dát do mého sítového rozváděče na chalupě kde to občas pořádně u bouřky zatřeští a jednou dokonce přepětím odrovnalo u jedné fáze TV+sat receiver nějakou tu 3 fáz. přepětovou ochranu a jaký je rozdíl mezi těmi EU a čínskými které tu budete nepopíratelně nejspíše odsuzovat např.těchto provedení :

https://de.aliexpress.com/item/32585829996.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.396e36afpKA8Bq&algo_pvid=3d153960-a0d3-47d4-9b4e-6e6f2a6fe2d2&algo_expid=3d153960-a0d3-47d4-9b4e-6e6f2a6fe2d2-4&btsid=0ab6f82415978159436137285e73fa&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

https://de.aliexpress.com/item/10000123949962.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.6db55916BSMLk7&s=p&ad_pvid=2020081822431419729311444221640002018490_2&algo_pvid=ab2de277-97d1-4877-9dd0-a5e9c8777e22&algo_expid=ab2de277-97d1-4877-9dd0-a5e9c8777e22-9&btsid=0ab6f82415978157948851943e73fa&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 7:33    Předmět: Citovat

Ten první odkaz ti na atmosférické přepětí způsobené bouřkou vůbec nepomůže, je to nějaké hlídací napěťové relé s integrovaným stykačem,vypínací čas <=1s

Druhý odkaz je přepěťová ochrana, avšak je určena pro fotovoltaiku - ochrana svodů z FV panelů (Y zapojení, + a - sběrnice), to také vhodné není.

Svodiče přepětí z Alíku bych opravdu nekupoval, až pak vyhoříš tak se nediv.

Když už tak něco od Salteku, je to trochu složitější, než jen nacpat něco do rozváděče. Má ten objekt hromosvod? Pokud ano, je anténa pod ochranným úhlem hromosvodu - oddálený jímač? Přepěťovka na svodu z antény je? Jaký je přívod? Venkovní vedení ze stožáru nebo kabelové?


Naposledy upravil Peedros dne st srpen 19 2020, 7:43, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2538
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 7:39    Předmět: Citovat

Každá přepěťovka respektive svodič přepětí je dobrý, jen když se dobře zapojí do obvodu a hlavně správným způsobem uzemní. Jsou na to přísné pravidla jinak svodiče nefungují správně. Tim že se koupí "něco" a namontuje to nekončí. Toto platí hlavně pro přímý zásah bleskem. Pro naindukovaný napětí je to ještě složitější, a těžko se zabrání nějakým škodám.

aá Peedros mne trochu předeběhl Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 7:44    Předmět: Citovat

Ak chces vyhoriet, tak si tam daj kludne nieco z Aliexpressu.

Prepatova ochrana musi byt spravne dimenzovana a nainstalovana (viac stupnov, spravne istenie), inak to pri prvom probleme zacne horiet plamenom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 7:46    Předmět: Citovat

S řešením přepěťovek mají občas problém i profesionálové, účinný systém je totiž třístupńový, nikoliv jen "něco" v rozvaděči.
Takže pokud to má k něčemu být, nafotit a nakreslit konkrétní situaci a hurá za (dobrým) projektantem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 7:50    Předmět: Citovat

Děkuji za příspěvek ,zkusím odpovědět od konce ,hromosvod objekt má ale přiznám se že kdoví jaký ,já to koupil před asi 20 lety a to tam už byli co vím zakopané 2 plechové desky na každém konci chalupy.
Vím jen že mě kdysi jak jsem něco dělal na střeše /plecholé drážkované/čili galvanicky propojené kde hromosvody od země připojené jsou ,ovšem bez jímacích tyčí na hřebenu sedlové střechy mě asi potenciál země mezi N sítě a oddělené země zmíněné pokopalo.
Ano to jsem tam ty linky od ali dal spíš jen obrazně že to snad také budou nabízet se dá předpokládat ale já nemíním na skonku života pokud jsem to tu na chalupě už tak dlouho vydržel investovat nemalé finanční prostředky do přepěrtové ochrany.
Hovořil jsem loni po telefonu s jedním montážním technikem čezu z Ostravy a ten mi sdělil že podobé ochrany sami montují na přání zákazníka do rozváděče ,stojí nemalé peníze kolem cca 8000,-Kč min ale stejně to nedokáže storpo zaručit spolehlivost ochrany a že už se dokonce pár příůadů stalo kdy to proletělo až do domácího rozvodu a odrovnalo kde co to už pak musela řešit případně pojištovna pokud na to měl zákazník ovšem uvedeno ve smlouvě.
No takže se chci spíše přiklonit ke kompromisu a klidu duše ve znění hesla nějaká ochrana pořád lepší než žádná ochrana a s ohledem na naopak přijatelnou cenu z ali bych do to mohl pořešit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 7:59    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
S řešením přepěťovek mají občas problém i profesionálové, účinný systém je totiž třístupńový, nikoliv jen "něco" v rozvaděči.
Takže pokud to má k něčemu být, nafotit a nakreslit konkrétní situaci a hurá za (dobrým) projektantem.


No ano tohle se /blíží/ k ne sice idelálnímu stavu a ne stopro rovněž zaručenému ,ale stropro zaručené na finanční zátěž projektantr atd. to by tak stálo ne tisíce ale desítky tisíc a na to se můžu vybodnout proto směřuji /pokud vůbec/ k nějakému kompromisu ,finančně na tak nákladnému dle motta každá ochrana lepší než žádná ochrana jak už to i zde někdo z předřečníků zmínil.
No kolega z Opavy /ajták/si doma na svém baráku instaloval ochranu na 3 F pro každou fázi samostatnou ochranu a tvrdí že by to mělo /mohlo/stačit což si ani já nemyslím poté co jsem vyslechl výpověd technika /odborníka/ a dal za každý pro jednu fázi kolem 1000,-Kč
To pak ovšem postrádají jakýkoliv smysl i ty tzv. zásuvkové přepětové ochrany ,neníliž pravda ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2538
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 8:05    Předmět: Citovat

Pokud jsou tam jen zakopané desky, tak to je nejspíš nedostačující uzemění. Desky mají jen malou účinnost a nedokáží svést tolik proudu do země a blesk rád "skočí" kamkoliv jinam než do země. Musel by být dodatečně uložen pásek kolem chalupy a k němu připojeny svody a nejlíp, když je místo pro výkopy, udělat uzemění i radiálně od chalupy, tzv "sluníčko". Konkrétní řešení ti musí navrhnout člověk co dělá hromosvody. Je potřeba totiž vzít v úvahu spoustu věcí, jako terén, vodivost země, materiál střechy atd. Nedá se od klávesnice konkrétně radit jak udělat hromosvod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 8:07    Předmět: Citovat

salora napsal(a):
mě kdysi jak jsem něco dělal na střeše /plecholé drážkované/čili galvanicky propojené kde hromosvody od země připojené jsou ,ovšem bez jímacích tyčí na hřebenu sedlové střechy mě asi potenciál země mezi N sítě a oddělené země zmíněné pokopalo.

Pokud je to tak, tak je tam úplně jiný problém, mezi N a PE (zemí) nemůže být potenciál aby někoho pokopal.
Stav hromosvodu změřený revizákem nebude stát tisíce, u tak malého objektu.
Jinak jde o to, že nekvalitní "přepěťovka" z Asie může být sama větší škoda na objektu, než objekt bez ochran.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 8:16    Předmět: Citovat

Pokud na baráku nejsou jímací tyče, hrozí poměrně velké riziko požáru, protože při přímém úderu blesku do plechové krytiny se ten plech v mžiku propálí a vše žhavé půjde do dřevěného podkroví. Vodivá střešní krytina musí být pod ochranným úhlem jímací soustavy, bezpodmínečně.

u svodu z antény nemáš šanci dodržet bezp. vzdálenost s od vodivé plechové krytiny, tudíž se musí použít anténní uzemňovací sada a hned pod střechu dát svodič přepětí na svod z antény. Jinak stejně hrozí poškození přijímačů, ikdyž ošetříš proti přepětí síťový přívod do baráku z DS.

Má barák HOP - hlavní ochrannou přípojnici?

Ať tak či onak, není to levná záležitost a rozhodně bych tam nedával nic z Alíku. Navíc pokud nedáš do kupy hromosvod, nemá cenu to řešit dál
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 8:40    Předmět: Citovat

No pokud myslíš ty separé silnoproudé pojistky co mě čez dával nové včetně instalační krabice do zdi nad rozváděčem a říká se tomu HUP tak ano myslím ale že se tomu říká HDS .
No asi opravdu krom vytahování a odpojování ze sítě a ntény jak satošu tak pozemního ZV vysílání nemá smysl a cenu se to čehokoliv pouštět myslel jsem spíše /proto jsem tu dal svůj podnět/ že se mezitím co tu jsem na chalupě změnilo něco po technické sttránce natolik že se přišlo na něco převratného /nového/ co dokáže zabezpečit proti přepětí ne přímým úderem blesku.
Nic převratného jak vidím se nevymyslelo proto to nechám jak je po staru dle motta nejlepší ochranou je odpojení ze sítě a to především u TV ,vysílačky,satu apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1834
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 8:51    Předmět: Citovat

Bleskozvod je jedna cesta, z ktorej sa pri bežnej 50kA šlupke indukuje prepätie. Druhá býva po vzdušnom vedení a práve tá sa primárne chráni prepäťovkami napr SALTEK alebo KIWA. Projektujú sa tri stupne podľa zníženia úrovne rázu. Tie najvýkonnejšie (typ 1) na DIN lištu, a postupne menšie (typ 2 a 3).
Zapojenie v rozvádzači ale má svoje zásady, zohľadnuje sa preskoková vzdialenosť, súbehy atd ale v zásade je lepšie mať aspoň typ 1 ako nič.
V dobách minulých, keď boli fázy obvešané vláknami žiaroviek až tak nejaký ráz nevadil, buď sa vytratil na odporových spotrebičoch alebo si pleskol niekde v železnom transformátore, ktorému to bolo často jedno. Žiarovky sme si zakázali a transformujeme ekologicky, tak budeme po búrkach meniť patróny v SPD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 8:53    Předmět: Citovat

nene, HDS nemyslím, myslím ochrannou přípojnici spojenou s uzemněním hromosvodu. Do ní by mělo vést pospojení všech kovových komponentů - trubky od vody, plynu, plechová vana, bojler, přizemnění bodu rozdělení v podružné rozvodnici, pokud je TN-C-S (počítám,že ne) a právě i přepěťovky.

Zvaž opravu toho hromosvodu nejdříve. Toho bych se bál nejvíc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 9:16    Předmět: Citovat

HUP - hlavní uzávěr plynu
HOP - hlavní ochranná přípojnice

nedávná zkušenost (2 měsíce) úder blesku někde poblíž objektu, hromosvodná soustava v pořádku, poměrně nová. "Jen" někdo odpojil kvůli izolaci fasády svody k zemničům a jen tak zahrnul do kačírku.
Množství vyrubaných počítačů, routerů, komponentů EZS atd., ochrany žádné kromě jednoho patra, kde si firma instalovala svodiče přepětí do svého podružného rozvaděče a asi k zásuvkám + UPC. Tedy ochrana II a III. Bez škod to nebylo, ale bylo jich míň než ve zbytku budovy. Hlavně nemají rády přepětí vinuté díly, cívky traf, stykačů, klasické předřadníky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 10:02    Předmět: Citovat

Samostatné svodiče třídy II (varistory) sice nejsou nic platné při úderu blesku do vedení nebo přímo do objektu, ale stačí na omezení spínacích a různých provozních přepětí. V některých případech mohou být dostačující i proti přepětí ze vzdáleného úderu blesku. Samozřejmě jsou nezbytné svodiče třídy III u chráněných koncových zařízení.

Doma jsem svodiče neinstaloval, protože vzhledem k místní situaci nelze účinnou koordinovanou ochranu realizovat. Stoprocentní ochranu to stejně nezaručí - účelem opatření je hlavně omezení škod pokud možno na minimum.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zabezpečovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund