Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Chyba F06 u pračky Whirpool AWE 2550

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Smith11



Založen: Aug 15, 2020
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: so srpen 15 2020, 13:12    Předmět: Chyba F06 u pračky Whirpool AWE 2550 Citovat

Dobrý den, pračka Whirpool AWE 2550 začala dělat následující věc (údajně se to stalo po výpadku proudu, ale nemusí to s tím souviset). Po zapnutí jakéhokoli programu pračka pootočí pár otáček bubnem a pak přestane, pak cca 10 sekund nic a pak zase roztočí bubnem, pak zas přestane a takhle pořád dokola. Chybu sama od sebe nezahlásí.

Po spuštění diagnostiky pračka zahlásí chybu F06. Zkontroloval jsem řídící jednotku, uhlíky (jsou ještě přes 3 cm dlouhé, konce čisté, komutátor nebo jak se to jmenuje čistý barvy mědi), vyndal jsem motor a proměřil TACHO. Podle servisního manuálu má mít 68,7 ohmů, ale nenaměřím nic tzn. nekonečný odpor. Když zakroutím rukou motorem, tak na jeho vinutí něco naměřím, na snímači otáček se mi nenaindukuje nic. Předpokládám tedy, že je vadné tacho.

Samostatný náhradní díl jsem nenašel, zřejmě je nutná koupě celého motoru, ale našel jsem opticky podobný typ tacha např. u Beka (nevím odpor, musím se zastavit v prodejně a změřit ho na místě).

Otázka pro odborníky: existuje u tohoto typu náhradní díl pouze tacho? Nevíte jestli by šlo nahradit případně z jiné pračky? (např. stejnou řídící jednotku používalo 10 výrobců pro desítky typů praček). Nějaký jiný nápad? Jinak pračka používaná na chatě, takže vypadá jako nová a moc toho nenatočila (stáří tuším 8 let). Typ motoru je CESET MCA 38/64-148/ALB4, 1,6A - 365W. Děkuji



20200814_104945_resize.jpg
 Komentář:
 Velikost:  278.4 kB
 Zobrazeno:  57 krát

20200814_104945_resize.jpg



20200814_105001_resize.jpg
 Komentář:
 Velikost:  231.41 kB
 Zobrazeno:  82 krát

20200814_105001_resize.jpg



20200814_105048_resize.jpg
 Komentář:
 Velikost:  237.95 kB
 Zobrazeno:  57 krát

20200814_105048_resize.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: so srpen 15 2020, 16:02    Předmět: Citovat

tacho jako dil nevim, spise kdyz by sis jej nekde vykuchal... kolik jsi ochotny investovat do opravy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: so srpen 15 2020, 18:00    Předmět: Citovat

Měl jsem na pračce Elektrolux Inspire obdobnou závadu, kdy se pračka náhodně zastavovala a pak se třeba s velkým bouchnutím rozbíhala. Servisák napoprve propájel vše kolem relé. Vyinkasoval patřičnou částku a odešel, že pračka chodí. Při prvním praní přestávka po cca 40 min. a stejné bouchací efekty. Servisák prohlásil, že je vadná deska elektroniky a vyměnil ji za cca 4000 Kč. První praní a obdobné efekty. Další reklamace opravy. Servisák si pračku odvezl do dílny, za cca dva dny ji přivezl, že se závada při praní neprojevila. Svěřil jsem se tady a někdo z kolegů se zmínil o možná vadném tachu. Hned jsem to servisákovi vyslepičil, sice kroutil hlavou, že to nikdy nezažil, ale vyměnil motor. A pračka pere už další asi tři roky bez problémů.
Takže ekonomicky vyhodnotit případnou opravu výměnou motoru, což je částka cca 4000 Kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: so srpen 15 2020, 19:53    Předmět: Citovat

Zkusit poptat tady https://nahradnidily.kovacek.cz/motor-bubnu-whirlpool-awe-7519w
nebo tady: https://www.servis-whirlpool.cz/nahradni-dily-pracky/motory/motor-480111103472
v druhem odkazu je seznam pracek ve kterych se nachazi.
Dle oznaceni je to motor pouzity v prackach do 1000 ot/min.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2020, 6:00    Předmět: Citovat

Snímačem otáček to nebude. Spíše bych viděl chybu v samotné elektronice ( studené spoje relé ovládající motor apod. )
_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Smith11



Založen: Aug 15, 2020
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2020, 11:38    Předmět: Citovat

@keemo a jirkati: Je to pračka mámy (v důchodu), takže cena co nejnižší Smile. Koukal jsem, že z bazaru se dá stejný typ pračky pořídit kolem 2000,-, jiná mladší pračka s více funkcemi (např poloviční náplň) za 3500,-, takže mi moc nedává smysl kupovat nový motor za 3500,- Kč. Samostatné tacho od Beka je za 94,-Kč. Použitý identický motor někdo prodával počátkem roku za 250,-, jeté motory od 600,- a výš, takže bych asi zkusil koupit jetý motor.

@tatramacek: Ano i to by mohlo připadat v úvahu, zkusím to propájet, ale jak si vysvětlujete, že se na odmontovaném tachu nedá naměřit žádná impedance, když by tam podle manuálu mělo být 68 ohmů? Proč při otáčení tacho nic negeneruje?

Ještě mě napadlo místo tacha připojit odpor 68 ohmů, jestli to řídící jednotku neposune někam dále (i když pak třeba skončí na jiné chybě, protože do ní nepůjdou impulzy), ale mohlo by to tímto způsobem potvrdit tacho.

Jinak jetých motorů jsem našel spousty, ale je to vždycky trochu jiný typ např, CESET MCA 45/64 - 148/ALL3. Nevěděl by někdo co ty čísla a písmena znamenají?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2020, 14:28    Předmět: Citovat

Ten odpor ridici jednotce nerekne vubec nic, na vystupu tacha ocekava nejake napeti a tim padem pozna otacky.
Ad oznaceni motoru-udava to provozni parametry jako je prumer remenice, vykon atp.
Pokud na te civce nenameris vyrobcem udavany odpor a pri otaceni rotorem negeneruje napeti tak je prerusena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: po srpen 17 2020, 9:27    Předmět: Citovat

Evidentně přerušená cívka tachogenerátoru. Je to zřídkavá závada, ale stává se to. Já měl podobný problém, ale tam to bylo ještě zapeklitější. Ve studeném stavu, vykazovalo tacho správný odpor a k problémům docházelo až při zahřátí motoru. Krátké programy probíhaly bez problémů, jelikož se asi motor nestihl zahřát na kritickou teplotu. Výměna cívky z jiného motoru, vykuchaného na SD, závadu vyřešila. Náklady opravy 2 lahváče pro obsluhu dvora. Nevím ale, jak moc odpor cívky vypovídá o maximálních otáčkách motoru při ždímání. Motory vypadají stejně, ale max. otáčky ždímání jsou u různých praček rozdílné, většinou od 800 do 1200 rpm. Já měl 1 000 otáček u pračky a fungovalo to. Na řídících jednotkách praček Whirlpool jsem snad nikdy žádné studeňáky neměl. Je to oboustranná deska, hodně spojů je prokovených, vodivé cesty docela dobře drží, ale něco z ní vydolovat je umění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tomikt



Založen: May 03, 2005
Příspěvky: 216

PříspěvekZaslal: po srpen 17 2020, 15:53    Předmět: Citovat

nepíšeš odkud jsi... tacho kdyžtak mám, pokud pomůže, klidne napiš zprávu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: út srpen 18 2020, 9:12    Předmět: Citovat

Vlafig napsal(a):
Evidentně přerušená cívka tachogenerátoru. Je to zřídkavá závada, ale stává se to. Já měl podobný problém, ale tam to bylo ještě zapeklitější. Ve studeném stavu, vykazovalo tacho správný odpor a k problémům docházelo až při zahřátí motoru. Krátké programy probíhaly bez problémů, jelikož se asi motor nestihl zahřát na kritickou teplotu. Výměna cívky z jiného motoru, vykuchaného na SD, závadu vyřešila. Náklady opravy 2 lahváče pro obsluhu dvora. Nevím ale, jak moc odpor cívky vypovídá o maximálních otáčkách motoru při ždímání. Motory vypadají stejně, ale max. otáčky ždímání jsou u různých praček rozdílné, většinou od 800 do 1200 rpm. Já měl 1 000 otáček u pračky a fungovalo to. Na řídících jednotkách praček Whirlpool jsem snad nikdy žádné studeňáky neměl. Je to oboustranná deska, hodně spojů je prokovených, vodivé cesty docela dobře drží, ale něco z ní vydolovat je umění.


Píšeš, že má tento problém spojitost skrz zahřátí motoru. Tohle samé mi dělá i jedna AEG. No, zkusím dát jiný motor a jsem zvědavý.

_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út srpen 18 2020, 9:30    Předmět: Citovat

Tou cívkou neprotéká skoro žádný proud, podle mě se časem projeví skrytá závada, nebo špatně zaletovaný vývody z vinutí. Možná by šlo zkusit vadnou cívku vypreparovat a zkusit ji rozebrat ( možná by ani převinutí nebyl problém).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: st srpen 19 2020, 8:17    Předmět: Citovat

Zrovna u AEG jsem tento problém 2 x řešil. Byl to tuším motor typu Sole, ale jistý si už nejsem. Projevy této závady jsou u různých praček různé. Whirlpool zkrátila délku chodu motoru a pak vypsala chybu a v poklidu se zastavila. AEG při této závadě pustila motor do plných otáček až proklouzl řemen, pak chvíli čekala a zkusila to několikrát znovu se stejným výsledkem, dokud nevychladl motor a neobnovil se měřitelný odpor tacha. Pak většinou už i doprala do konce a nevypsala žádnou chybu. Jsou to zapeklité závady a pro jejich odhalení vždy zkouším pračku při nejdelším programu, s plnou zátěží a několikrát po sobě. Také mi není jasné, jak takováto závada fyzicky může vzniknout, ale stává se to. Už to tu popisovalo více lidí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 20 2020, 19:10    Předmět: Citovat

Vlafig napsal(a):
Zrovna u AEG jsem tento problém 2 x řešil. Byl to tuším motor typu Sole, ale jistý si už nejsem. .


Dvě pračky AEG, co mi dělají tento problém mají, jak píšeš obě motor sole. Prudký náběh motoru doprava, potom doleva i po odstranění studených spojů na kontaktech relé. Hrozně mne to štve. Člověk má doma asi 20 ks motorů a buď mají jiné uchycení, anebo jiný průměr řemenice, počet vývodů....

_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2020, 21:07    Předmět: Citovat

Zkusil bych vyměnit jenom tu samotnou cívku tacha a ne celý motor. Když tam rozměrově půjde, mohlo by být vyhráno. Dělal jsem to také tak a zadařilo se. Motorů Sole - Nidec je spousta typů, přesně jak píšeš, ale to tacho bývá vesměs shodné. Zrovna jsem jeden motor Sole odepsal z vrchem plněné pračky Electrolux EWT 1015. Dojely uhlíky a vypálilo to díru do třech lamel komutátoru. Motor na odpis, nechal jsem si ho právě kvůli tachu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund